HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 56 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. Ned. Vereen, iet bevordering van N ieuwsberichten. TILEPHOONNUMMB* TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJSvan ZATERDAG 15 Juli 1899. Per drie maanden—,25. - franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regel» 10.25, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën werden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Mr. Demange heeft weer een onder houd gehad inet kapitein Dreyfus. Hij verwacht dat het proces in het begin van Augustus beginnen zal. Dreyfus is druk bezig met het bestu- deeren van de stukken betrekking heb bende op zijn zaak. Toen hij vernam dat er aan den krijgsraad van 1894 stuk ken medegedeeld waren in raadkamer, moet hü verbaasd uitgeroepen hebben »Dan hebben zij mij niet geoordeeld maar mij vermoord Men zegt dat de militaire justitie onbevoegd verklaard zal worden, kennis te nemen van de zaak Du Paty de Clam, wegens de thans naar 't schijnt be wezen medeplichtigheid van Mevrouw du Paty bij het schrijven van de veel besproken brieven en telegrammen. Quesnay de Beaurepaire heeft tege lijkertijd tot den minister-president, den minister van oorlog, en generaal Lucas, commandant van het 10e legercorps, een rekest gericht, waarin hij verzocht, ge hoord te worden om de beweegredenen op geven van de klacht die hij tegen Dreyfus indientdat deze in de laatste tien jaren aan verschillende buitenland- sche mogendheden stukken heeft gele verd, de veiligheid van den staat betref fende. De behandeling der Dreyfus zaak voor den krijgsraad wordt meer en meer waarschijnlijk, begint niet vóór 10 Augustus. Naar verzekerd wordt, neemt de Regeering maatregelen, om de exem plaren van het enquête rapport der Straf kamer op eenigszins ruime schaal te verspreiden. Kapitein Dreyfus zal in uniform voor den krijgsraad verschijnen. De maitre- tailleur van het 7e artillerie-regiment is hem voor een nieuw tenue de maat komen nemen. De gewezen minister Lebon, verdedigt de maatregelen door hem genomen ten opzichte van Dreyfus. Hij schrijft die alleen bevolen te hebben om het ont vluchten van den gevangene te beletten er gingen n.l. in dien tijd geruchten, dat de gevangene door een Engelsch schip was weg gevoerd. Het achterhouden van Mevrouw Dreyfus' brieven loochent hij. In het dorp Lassau nabij Sehleiz stierf op 86-jarigen leeftijd de metse laarsbaas R. De man was altijd zeer gierig, reisde als hij naar Leipzig ging om zaken met de Leipziger Bank af te wikkelen 4e klas en maakte dan om zijn dorp te bereiken steeds een voetmarsch van drie uur. Men wist dat de man echter eenig vermogen moest bezitten, daar hij voor jaren geleden 35.000 mark had getrokken uit een loterij en steeds zeer zuinig was ge weest. Hoe verwonderd was men echter, toen men na den dood in den kelder twee groote blikken trommels vond, waarin 1.700.000 mark aan waarde papieren waren geborgen. Niet alleen de erfgenamen, doch ook het dorp Lassau verheugt zich over deze vondst. Want het heeft aan ach terstallige belastingschuld 50.000 mark te vorderen. De metselaar had namelijk steeds zijn vermogen ver beneden het ware bedrag aangegeven. Op Sardinië heeft, in het omsingelde bosch van Magogliari, een hevig gevecht plaats gehad tusschen karabiniers en bandieten. Van laatstgenoemden zijn twee gedood en een gekwetst, van de karibiniers een gedood en ook een ge kwetst De roovers lieten hunne wape nen en levensmiddelen in den steek. Men houdt het bosch nog steeds om singeld. Niet minder dan 25 bandieten zijn er bjj, op wier hoofd een prijs is II gesteld. De Groothertog van Saksen-Weimar heeft nuar veler hart gehandeld door zijne toestemming te weigeren voor een spoorweg naar den Wartburg. Straks zal dit vadzige geslachte het loopen nog geheel verleeren, en begeeren van wieg tot graf te worden gerold. Op Trafalgar-Square te Londen is Zondag, onder leiding der socialistische vereenigingen, eene meeting gehouden cm verzet aan te teekenen tegen een en eventueelen oorlog met de Transvaal. Zij was druk bezocht er waren ver scheidene Parlemetsleden en er wer den toespraken vol geestdrift gehouden. Men besloot een afschrift van de pro- test-resolut.e te zenden aan President Kruger. De Fransche graaf Jametel, oud ge- zantschaps-attaché, is de vorige week te Londen getrouwd met de hei togin Marie van Mecklenburg Strelitz. Hetopmerke- lijke van dit huwelijk is niet alleen dat een adellijkeFranschman een vorstelijke Duitsche dame trouwt, doch ook het feit, dat de Fransche graaf daardoor in de familie komt van den Duitschen Keizer, den Tsaar van Rusland, koningin Victoria en andere souvereinen van min der beteekenis. Van het oogenblik dat een trein aan een halte nabij de Zeeuwsch-Belgische grens stil hield, maakte voor eenige dagen een pauw gebruik en vloog van de naast de spoorlijn gelegen schuur op een der wagons en maakte boven op het voertuig de reis mee tot het naaste station. Daar liet de stations-chef hem van zijn hooge standplaats afhalen en met den eerst- volgenden trein naar zijn woonplaats terugbrengen. De Sultan van Turkije is een groot liefhebber van den kinematograaf en wil dien nu gebruiken tot eigen nut en ge mak. Om met eigen oogen den Anato- lischen spoorweg te zien, zonder de vermoeienissen van de reis, laat Z. M. een reeks kinematographische afbeeldin gen van dien spoorweg maken, welke hem in den Schouwburg van Yildxz Ki osk vertoond zullen worden. De Weetminister Gazette oppert het voor stel, Z. M. bij voorkomende gelegenheid ook eens met kinomatographische af beeldingen van Armenische gruwelen te verrassen. Ook te Madrid, evenals vroeger te Barcelona hebben wanordelijkheden plaats gehad. Eene bende heeft een kerk en een Jezuïetenschool aangevallen. Vele agenten van politie werden gewond. De Finnen hebben de Europeesche deputatie, na haar vergeefsche reis naar Petersburg, in Helsingfors een plechtige ontvangst bereid. Trarieux en Nordens- kiöld bedankten voor de ontvangst en dronken op het welzijn van deFinsche natie. De deputatie vertrok Maandaga vond naar Stockholm, en bij haar ver trek vonden groote manifestatiën plaats. De Russische Hegeeringsbode maakt weêr een Keizerlijk rescript aan den gouverneur-generaal van Finland open baar, waarin deze last ontvangt ter al- gemeene kennis te brengen, dat de grie ven tegen het Keizerlijk manifest van 3 Februarie ongegrond zjjn bevonden en ook niet overeenkomen met den toestand, krachtens welken Finland een deel van het Russische Rijk en daarvan onafschei delijk is. Al het verordende blijft derhalve gehandhaafd. De Russische Regeeringsbode bevat een Keizerlijk manifest, waarbij hetoverlijden van Grootvorst George en het overgaan van diens rechten als troonsopvolger, »tot den Keizer een zoon zal geboren zijn," op Grootvorst Michael Alexandro- vitsch wordt medegedeeld. Het Hof neemt voor drie maanden den rouw aan. De steden van Montenegro hebben onlangs het recht gekregen om zelf een burgemeester en een gemeenteraad van twaalf leden te kiezen, die het beheer zullen hebben over de gemeen telijke geldmiddelen onder oppertoezicht van de regeering. Tot nog toe vloeide alles in de kas van den Vorst, welke tevens staatskas was. De bladen deelen thans mede het verschil in de wijze van kiesrecht verlee- nen aan uitlanders in Transvaal volgens het plan Kruger en dat van Millan, en dan moet men erkennen, dat Kruger heel wat heeft toegegeven. Maar Millner schijnt zijn wil te willen doordrijven, niet be denkende, dat hij zoodoende de wet stelt in eens anders land, iets wat hij zeker niet gaarne zou toegestaan zien in zijn eigen land. In het Hongaarsche stadje Mocsa was indertijd inbraak gepleegd, drie mannen en een vrouw werden als verdacht ge arresteerd. Om de menschen tot beken tenis te brengen, heeft het gemeente bestuur ze eenvoudig gefolterd met gloeiende stokken en spiritusvlammen, doch zonder gevolg. Ten slotte bleek, dat het viertal onschuldig was, omdat de dader zich bij de politie bekend maakte. Het eigenmachtige gemeente bestuur is in staat van beschuldiging gesteld. In den Rijksdag is over de zaak geïnterpelleerd. Te Bloemendaal is ingebroken op het buitenverblijl van den Heer Bergsma, verscheidene voorwerpen van waarde zijn vermist. Haarlemmermeer. Distr. I. Gekozen W. J. de Jongh, (lib.) en A. Rombout, (antr.). Distr. II. Herstemming tusschen P. de Breuk, (lib.), 't Hooft, (antr.), Los (antr.) en W. G. de Hejj, (Kath.). Distr. "III. GekozenP. Verhujjl. HAARLEM, 14 Juli 1899. In de bovenzalen der School van Kunstnijverheid te Haarlem wordt thans eene tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen, dat gedurende het atgeloopen schooljaar vervaardigd werd. Genoemde School bekleedt onder de inrichtingen, die zich door het aank weeken van geschikte werkkrachten de ontwikke ling van het kunstambacht in ons land ten doel stellen, eene voorname plaats er werden dan ook reeds een groot aantal leerlingen tot de praktijk voorbereid, die al dadelijk na het verlaten der School nuttige diensten hebben bewezen, omdat het onderwijs, zonder de theoretische vakken te verwaarloozen, in hoofdzaak op de praktijk gericht is. Over het algemeen straalt in het ten toongestelde werk de eigenaardige rich ting van het onderwijs door. Wij be merken dan ook in de verschillende ver sieringsmotieven, die geheel op de natuur zijn gebaseerd, zeer veel oorspronkelijk heid die naar mate de aanleg van den leer ling daartoe vatbaar is, op den voorgrond treedt. Naast hetteeken-enschilderwerk, dat van een ernstig streven getuigt, vin den wij op deze tentoonstelling de prakti sche oefeningen der decoratieschilders, de teekenstudiën naar toegepaste kunst, alsook de boetseerwerken, de houtsnij werken en de werkstukken der artistieke metaalbewerking. Laatstgenoemde afdee- lingen vooral zijn van zeer practischen aard en het werk dat thans is tentoon gesteld geeft zekerheid, dat er degelijke werkkrachten worden gekweekt. De school verkeert wat het aantal leer lingen betreft in grooten bloeiover 1899 maken 148 leerlingen gebruik van het onderwijsdoch de middelen waarover de School kan beschikken zijn ontoereikend en het bestuur der School heeft dan ook met zeer vele bezwaren te kampen. Wij mogen niet uit het oog verliezen dat het kunstambacht in alle landen een tijdperk van ontwikkeling is ingetreden, en dat, aan zijne beoefenaars hoogere eischen worden gesteld dan vroeger het geval was. Wil men derhalve de leerlin gen voldoende voorbereiden om later met vrucht werkzaam te zijn, dan moet het onderwijs daaraan kunnen voldoen. Het valt niet te ontkennen dat met de ont- wikkeling van het kunstambacht zich tevens de bronnen hebben uitgebreid waardoor de artistieke handenarbeid- tot de welvaart van een land kan mede werken. Het is dus onze plicht er naar te streven de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden en voor de Neder- landsche productie op de wereldmarkt eene plaats te veroveren. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen Zondag a s. tentoongesteld zijn een reeks van medailles en plaketten. Het werk der leerlingen van de School voor Kunstnijverheid zal in de boven zalen der school Zondag voor het laatst tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang van het Museum 10 cents de persoon.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1