■wetsontwerp betreflende het kiesrecht in Transvaal voor de uitl mders. Hoe wel het van veel goeden wil getuigt, zal het toch waarschijnlijk den Engel- schen niet geheel bevredigen. Hij ver geet dan echter dat in Engeland het kiesrecht voor vreemdelingen óók zoo ge makkelijk niet is te verkrijgen en hij dus van eene andere natie wenscht wat hij zelf niet toestaat. Meer en meer schijnt het tusschen Engeland en de Transvaal te gaan span nen, niettegenstaande de reeds gedane concessies der Transvaalsche regeering. Bestaat in Engeland een sterke partij, die bepaald den oorlog wil, in Transvaal is ook eene sterke strooming waar te nemen vóór oorlog, als die door Enge land wordt uitgelokt. De Engelsche motieven voor oorlog bewegen zich om wat men noemt'slands belang; Engeland wil één Engelsch Zuid-Afrika met En gelsche taal en Engelsche inzichten, niet vragende naar rechten van anderen. Men meent dat, zelfs in het geval Trans vaal het uiterste zou willen toestaan, toch na langer of korter tijd een be slissende oorlog de toestanden zou moeten doen omkeeren. Daarbij komt nog, dat vele Engelschen niet kunnen vergeten, dat zij meermalen voor de Boers hebben moeten bukken en met wrok denken zij nog steeds aan hun nederlaag bij Majuba, niets liever wenschen zij, dan den smaad hun aangedaan weg te wisschen. Met het steeds toenemende oorlogs gevaar is het merkwaardig, dat een te Bombay, Eng.-Indië, verschijnend blad zegt: De oorlog met Transvaal, die weldra schijnt te zullen uitbreken, kan goed afloopen of slecht, roemt ijk of niet, maar geen geschiedschrijver zal naar waarheid kunnen verklaren, dat het een rechtvaardige of noodzakelijke oorlog geweest is. Is de Engelsche regeering nog niet tevreden met de kiesrechtwijzigingen, de uitlanders te Lijdenburg hebben hun volkomen bevrediging er mee te kennen gegeven. De korte inhoud van het kiesrecht- ontwerp is als volgt: Wie negen jaar in de Republiek woont, kan brieven van naturalisatie en het volle stemrecht dadelijk krijgenwie er korter woont, zoodra die negen jaar ten einde zijn, of vijf jaar na het in werking treden van de wet, mits het verblijf in dit laatste geval niet minder dan zeven jaar is. Wie al genaturaliseerd is, kan het volle stemrecht krijgen na vijfjaar. Dit wat de terugwerkende kracht betreft. Voor de nieuw aangekomenen is het tijdperk zeven jaar, hetzij men na twee jaar zich laat naturaliseeren en dan vijf jaar later het stemrecht krijgt, of zeven jaar wacht en het stemrecht krijgt te gelijk met de naturalisatie. Bij de naturalisatie wordt een eed afgelegd. Het afzweren van de vroegere nationaliteit komt niet meer voor in den eed zelf, maar ligt er toch in opgesloten. Het verschil van het nieuwe kiesrecht met dat, hetwelk Sir Milner voorstelde, is dus tweeërlei. Ten eerste bepaalde deze den termijn, voor het volle stem recht noodig, op vijf jaar; het wetsont werp op zeven jaar. Ten andere was de terugwerkende kracht in Sir Milner's voorstel onmiddellijk en onvoorwaarde lijk, zoodat al wie bij het in werking tre den van de wet vijf jaar in de Republiek zou hebben gewoond, het stemrecht dadelijk kreegin het wetsontwerp worden de oude uitlanders groepsgewijs tot het stemrecht toegelaten. Dit laatste is een noodzakelijke maat regel van voorzorg voor de belangen der oorspronkelijke burgers der Republiek In het stelsel van Milner zouden dit jaar dadelijk 30 000 uitlanders het stem recht kunnen krijgen, gesteld dat zij er allep van gediend zouden zijn. Dit nu zou de stem van het oude volk bijna versmoren. Volgens het wetsontwerp der Transvaalsche Regeering zouden, naar schatting, dit jaar duizend uitlan ders het stemrecht hebben, in 1900 drieduizend, in 1901 zevenduizend, in 1902 15,000, in 1903 30,000. De staat kundige toestand zou dan in vier jaren zich op dien naar verhouding grooten toevoer van nieuwe kiezers hebben voor bereid. De Regeering der Republiek heeft het volgende toegegeven: 1. van de veertien jaar, onder beslaande wet voor het volle stemrecht vereischt, is de helft afgegaan2. de eisch om eerst eenige jaren genaturaliseerd te zijn voor men het volle stemrecht krijgt is vervallen, en daarmede aan een voorname grief van de uitlanders voldaan 3. uit den eed is de afzwering geschrapt, een concessie, waarmede alweer een ernstige grief der uitlanders is opgeheven. Weder vertrekken drie batterijen naar Zuid-Afrika, zoools in het Lagerhuis werd beweerd, als aflossingstroepen, doch ook als de omstandigheden het vorderen om te dienen tot versterking. HAARLEM, 18 Juli 1899. Het concert door de Kon. Militaire Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers gisterenavond in het Park van het Brongebouw gegeven, is een groot succes geweest voor de onvermoeide directie dezer inrichting. Dank zij het fraaie weder en den goeden naam van des heeren Bouwman's Kapel, was de opkomst der leden uiterst talrijk. De tuinstoelen waren lang niet voldoende om aan elk een plaats te geven; de zaal werd leeggedragen en nog kwamen er zitplaatsen te kort. Langs de hekken was het eveneens vol met belangstel lende toeschouwers; binnen en buiten heerschte een ongewone drukte. De duizenden wij mogen hier veilig van duizenden spreken hadden onverdeelde aandacht voor de mooie muziek. De heer Bouwman handhaafde den roem van z(jn korps op voortreffelijke wijze. Met blijkbare voorliefde werden de op het programma voorkomende werken van Liszt en Wagner behandeld. De volledige bezetting deed aan den heros der muzikale kunst alle recht weder varen. De kleinere werken, waaronder een keurig tweetal van onzen stadgenoot den heer Ph. Loots, blonken uit door fijne behandelingen muzikale opvatting. Het geheel voldeed aan de hoogste eischen welke men aan een harmonie orkest stellen kan en heeft ongetwijfeld de aangenaamste indrukken achterge laten. De heeren P. P. den Baars, Jan Brandenburg, H. Cransberg, Jac. Jansen en G. van Dorsten, onderwijzers alhier, hebben eene circulaire verzonden aan hunne collega's ten einde dezen opte- wekken krachtig te ijveren voor de ver kiezing van de candidaten der Volkskies- vereeniging, van wie ze alleen heil ver wachten voor de verbetering van onder wijs toestanden. Genoemde heeren ver zoeken den onderwijzers verder de Volks- kiesvereeniging flnantiëel te steunen gelijk zij dat gedaan hebben met een bedrag zestien gulden bij de stemming van 11 Juli 1.1. Op heden (Dinsdagavond) zal in het café Montagne een onderwij zersvergadering gehouden worden, waar op o. a. de herstemmingen zullen be sproken worden De Kaatsvereeniging „De Kroon" alhier, door eenige hier ter stede geves tigde Friezen opgericht, op aansporing van den Nederlandschen Kaatsbond hield Zondag een kaatspartij op het terrein het Klooster, met de Amsterdamsche zustervereeniging „De zilveren Bal". Begunstigd door fraai weder en veel belangstelling mag deze wedstrijd als zeer geslaagd beschouwd worden. De uitslag was dat de prijzen gewonnen werden door de heeren Sikke Postma en Jelle Tolsma van Amsterdam en Sjoerd Burry alhier. Een volledige beschrijving van dit spel te geven zou te veel van onze plaats ruimte vergen, en aan een halve be schrijving zouden onze lezers niet veel hebben. Wq raden hen daarom eens een kijkje te gaan nemen up het terrein a.s. Zondagdan zal weder een match voor de leden der beide vereenigingen ge houden worden. Wij willen echter gaarne verklaren, dat wij met genoegen deze sport zagen beoefenen. Het komt ons voor, dat het kaatsen aan de lichamelijke ontwikke ling, vlugheid en behendigheid zeer bevordelijk is, terwijl, als bij elk goed spel, ook overleg en berekening te pas komen. De heer D. Blok heeft zich zeer veel moeite getroost het spel hier in te voeren en is bij de oprichting de vereeniging behulpzaam geweest. Wij meenen gerustelijk de beoefe ning van dezen fraaien tak van sport te mogen aanbevelen. Door de makelaars A. C. L. en J. J. C. Sarlet alhier is aan den burgemeester toegezonden een bedrag van f76.90 ten behoeve van de algemeene armen zijnde de opbrengst van entree gelden, geheven bjj de bezichtiging van den inboedel van wijlen Mej. M. J. de Boom. Het „Gerdessen-feest" zal dit jaar plaats hebben op a.s. Donderdag en be staan in een boottocht van 400 kinderen naar Zaandam en Wormerveer. De feestelingen verzamelen zich des morgens om 7Vs uur op de binnenplaats van Szhool C (Molenpad) trekken met muziek voorop langs de woning van den heer Gerdessen om er het Wilhelmuslied te zingen en worden vervolgens ingescheept aan de Bakkerstraat. In de een dezer dagen gehouden vergadering van Commissarissen der Eerste Haarlemsche Onderlinge Maat schappij tot Glasverzekering kon door den Directeur, den heer J. J. C. Sarlet wederom worden gewezen op eene be- j langrijke toeneming van het aantal deel nemers. Tot op 1 Juli werden afgegeven 201 polissen, terwijl nog verschiedene personen na afloop van de loopende contracten hunne toetreding hebben toe gezegd. De geleden schade werd ten genoege der deelnemers terstond geregeld door bemiddeling van de firma Van Diesen en Kerrebijn, alwaar het Hoofd agentschap voor Haarlem en Omstreken is gevestigd. In het algemeen beijvert de Directie zich, om door stipte en nauwkeurige uitvoering der orders het vertrouwen onzer stadgenooten voor deze Haarlem sche Maatschappij te winnen. De voorstelling van de bekende, aardige operette van Ch. Lecocq „De dochter van juffrouw Angot," die voor Vrijdag 21 dezer was aangekondigd, is door omstandigheden uitgesteld tot Vrij dag 28 Juli a. s. De operette zal geheel opgevoerd en gemonteerd worden als te Amsterdam in den Hollandschen (Artis) Schouwburg, met groot volledig orkest en een koor van 30 dames en Heeren. Aan het admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool zijn, naar wij ver nemen, o a. negen leerlingen van de Opleidingsschool van den Heer Fortgens geslaagd. Heden nacht ten 1 ure heeft de politie in de Doelstraat een einde ge maakt aan een twist tusschen de bekenden L Geel. P. de la Rie en anderen. Een der vechtersbazen die tevens beschonken was, genaamd A. v. H., oud 18 jaren, wonende Wester Bogaardstraat, is naar het Politiebureau overgebracht. Even later is door de politie met den wapenstok een troep vechtende personen in de Wilhelminastraat uit elkaar ge jaagd. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 804 baden. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft der maand Juli 1899, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd. Br i e v c a H. J. Vermeulen, Mej. A. Vrind, Mej. C. v. Wijngaardc, Mej. de Vries, \V. Bos Funckler, Visser, allen AmsterdamE. Snabitié, Arnhem J. v d. Berg, AssendelftB. v. d. Vossen, BoBkoop; Jacob te Drée, Drieischor; J. Schaaf, Erika; A. de Jong, Gouda; H. Groenewoud,'s-Gravenhage; P. Koeman, Mevrouw Booth, heiden Haarlem Wed. v. Tellingen, Hilversum; Katoenmij. de Bijenkorf, Leiden; Mej. S. Flier, W. Dreihuizen, beiden Rotterdam; A. J. Capel Vucht. Briefkaarten. Mevr. G. Muller de Jong, Krete, A. de Bruin, Mej. A. Kramer, A. T. Meyer, allen Amsterdam M. E. v. Heukeloin, 's-Gravenhage; F. Lambooi, Mej. v. d. Berg, Mej. M. Schuurman, A. J. Capel Vucht, A. InpinkP Buitenland. Rud. J. Loman, Loudon; Karl Hoffman, Wo- ratschein; Adolf de Margure? Briefkaarten. J. L. F. Bohtlingha, Paris. VERGADERING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 19 Juli 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten milen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres eervol ontslag onderwijzer 2e klasse G. van Dorsten, Opl. school voor jongens. Id. id. mej. J. J. de Koek, onder wijzeres 2e kl. Ie Tusschenschool. 2. Voorstel B. en W.W. adressen op richting kiosken voor verkoop verfrisschende dranken. 3. Id. id. adres G. Walter om pen sioen en toelage 4. Id. id. id mej. W. A. W. Deenik, om pensioen. 5. Id. id. gratificatie Wed. H. de Liefde. 6. Id. id. uitbreiding leerjaren aan de Tweede Burgerschool. 7. Id. id. adres J. Paulen e. a. in zake stationneerende rijtuigen. 8. Id. id. adres P. N. Kluft en J. de Boer vaststelling plan bebouwing grond ten oosten van de Voor uitgangstraat. 9. Id. id. adres Coöperatieve Bouw- vereeniging „Nut door Spaar zaamheid", wijziging plan be bouwing gronden ten zuiden van de Zomervaart. 10. Id. id. adres S. J. W. Mons aan koop grond Jordensstraat. 11. Id. id. aankoop huis Rothuizen. 12. Id. id. beschikbaarstelling medaille voor tentoonstelling afd. Haarlem en Omstreken der Ned. Maatsch. voor tuinbouw en plantkunde. 13. Id. id. intrekking vergunning Eerste Nederl. Electriciteit-Maatschappij leggen kabels Beeklaan en Korte Kleverlaan. 14. Id. id. intrekking raadsbesluit van 15 Juni 1898 No. 18 afkoop erfpacht W. C. Preijde te Heem stede. 15. Id. id. aanvaarding schenking me dailles schietvereeniging „Willem III". 16. Id. id. aanvaarding schilderij, ge schonken door A. Kay te Glasgow. 17. Id. id. aanvaarding grond Heeren- hek van Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij. 18. Id. id. adres G. de Munnik huur walgrond Brouwerskade. 19. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e klasse koslelooze school lett. A. 20. Id. id. id. plaatsvervangend hoofd Tweede Burgerschool. 21. Benoeming leden stembureau ver kiezing leden Kamer van Arbeid. 22. Verslag opzichter gasverlichting over Mei j.l. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars tsrug te bekomen zijn. Een gouden dames remontoir horloge. Een'-zwartharig hondje. Een duim stok. Een gouden manchetknoop. Een blauw kinderboezelaar. Een gouden damesring. Een wit onderlijfje. Een bonte boezelaar. Een paar zijden dameshandschoenen. Een gou den signet met steen. Een soort hondenkarretje. Een bloedkoralen armband. Een schoen. Een be lastingpenning Amsterdam Een kussensloop. Een hondenbelasting penning. Twee portemonnaies met geld. Twee handwagens. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een bew(js van lidmaatschap. Drie schoolboeken. Een notitieboekje. Een postduif. Eenige losse sleutels. Een paar witte dameshandschoenen. Een zilveren vingerhoed. Een mand met flesschen. Eenige hand wagens. Gedeponeerd door de Haarl. Tramway Maatschappij. Een pak Rijdschriften. Een paar glacé handschoenen. Een zwart dames manteltje. MUZIEKUITVOERING in de Hoat op Woensdag 19 Jnli dea 'a avonda van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek- korpa. Dir. luit.-kapelmeester C. P. W.KR1ENS. PROGRAMMA: 1. „Echtea Wieoer Bint." MarachKomzak. 2. Ouverture I,e Pere Gaillard" Reb.tr. 8. „L'Ile d'amour." ValseGodefroy. 4Grande fantaiaie de l'opéra - L'tuile du Nord"Meyerbeer. 6. Ouverture ..Ein'morgen, Mittag und Abend in Wien"Snppé 6. Fantaiaie op motieven van Chopin. Barnier. 7. Rondo pour petite tlOteDonjon. Uit te voeren duor den heer George Schmidt. 8. -Fackeltani"Meyerbeer. 0R6EL8ESPELIN6. in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 20 Juli 1899, dea namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. met welw. medew. van den Heer C. F. ROSSKOPF (Bas-Bariton) nit Amsterdam. PROGRAMMA. 1. Preladiom en FugaJ. S. Bach. 2. Geistiche Lieder No. 5 en 6Beethoven. a. Gottes Macht nnd Vorsehnng. b. Butt'ied. 3. SonateO. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. 4. IntermezzoRheiuherger. B. Die Uhr. (Zang)C. Löwe.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2