I I De vrouw van Perkins. Mr. Uit het Engelsch. 2) Liefde zoekt vergeefs naar teeder- heid en mededoogen in de uiterste armoede, evenals men vergeefs ont luikend leven zoekt in barren winter tijd. Hun huwelijk was er een uit liefde geweest, en het was de herinnering daaraan, die hen nog wat moed gaf. Er waren nog nauwelijks vijfhonderd dollars over van 't geld dat hij in goede dagen had overgespaard. Dit verdeelden zij gelijkelijk; en toen hij zijn arm om haar heengeslagen had en haar op de oogen gekust, en op den mond, met een gefluisterd „Vaar wel Mary", glimlachte ze hem toe, knipte met haar mooie oogen en slikte een naam in, dien zij vreesde dat een snik zou worden, en lachte weer. Hij had genoeg te dragen zonder den last van haar smartdie zou zij voor zich zelf houden. Maar later, knielend vlak voor de deur, haar gelaat aan baby's borst verborgen, en Mabel's armpjes om haar hals, had zij gebeden getracht het te doen. Manr zij kon niets uit brengen dan „O God, hoe kondt gij zoo wreed zijn, zoo wreed, God Is ons groote land alreeds te klein om zijn volk te voeden, dat het moet uitgeworpen worden, uit den kring van II van winkels, waar zij mogelijk werk zou vinden. En ze liep ze alle af, winkel na winkel, en zag ellendige wrakken van wat eens mannen en vrouwen waren geweest, die iedereen ziet en waar niemand om geeft, en kinderen, in elkaar gedoken, half verhongerd, tot het uiterste der ellende gedreven, die allemaal auto matisch zwoegden, ongezond, gehoor zaam de bevelen volgend van een Pharao, die verkwistender was met mooie beloften en terugslootingen daarna, dan Israel ooit had gekend. Ja, hier was werk voor haar. De patroons gaven twintig cent voor et maken van een dozijn hemdenzij hadden werkelijk al hulp genoeg, maar als zij 't voor achttien cent wilde doen Op weg naar huis rekende zij uit hoeveel ze zou kunnen verdienen door van zonsopgang tot middernacht te werken. Maar ten laatste scheurden de wolken, als door een bliksemstraal, vlug en gouden. Zij hoorde van hem hij kwam rijk thuis; „O, Mary! Ik zou je niet durven schrijven hoe rijk, uit vrees, dat je er van dood zoudt schrikken." Hy betreurde het dat hij haar er onmogelijk iets van kon overzenden in zijn brief. Maar binnen enkele dagen zou de Bonita aankomen. Den volgenden dag kwam het bericht dat de Bonita vergaan was, vergaan met alles wat zich er op bevond. III wie het dierbaar zijn, in het meest barre, ongastvrije stukje aarde, om daar ziek en half krankzinnig te zoeken naar een paar grein goud, die 't afschuwelijke gouden kalf weer des te meer zullen doen zwellen P O, God, en hij kon hebben gewerkt, en dan zouden we zoo gelukkig geweest zijn, als de menschen die veinzen u te aanbidden hem maar de hand gegeven hadden!" Juist voor hij uitzeilde schreef hij nog een brief. In een opgewekten toon zelfs, alsof hij de zaak ten laatste als een zomersch uitstapje wilde beschouwd hebben. „Wij zijn een bont volkje hier" schreef hij, „je moest eens zien hoe sommigen af scheid nemen van hun vrouwen en meisjes! Je zoudt denken dat wij naar het eind van de wereld gingen, misschien wel om nooit terug te komen. Mary, mijn liefste, dan konden wij hen een lesje geven. Wat was je dapper," zenuwschokkend, schier blind van tranen las ze verder. „Negentig procent van ons gezelschap zijn doodarm, zonder een penning. AlleD vertrekken omdat zij geen werk konden vinden; en toch moest in dit vruchtbare land, in dit Californië alleen waar zooveel grond braak ligt werk genoeg zijn voor bijna degeheele Yereenigde Staten. God zegen je Mary 1 Kussen voor jou en de kin deren en vaarwel Een jaar ging voorbijeen jaar, waarin twee honderd en vijftig dollar tusschen een vrouw met twee kinde ren en hongerdood stond. Van haar man hoorde zij niets. Voor het geld half verteerd was, ging zij werk zoekende schaduw, het spooksel van wat komen zou beangstigde haar reeds. Haar man had altijd gezegd dat vrouwen werk konden vinden waar het voor mannen niet ging. Maar, haar pogingen om werk te krijgen hadden al geen betere resultaten dan de zijne gehad hadden. Er was geen hulp meer noodig in de groote magazijnen, en als er zich dan nog iets voordeed, dan wist zij niet, hoe zij met het loon zou rond komen. Op groote ateliers zaten veel meisjes netjes gekleed en sommigen schenen vroolijk te zijn. Daar keek waa zou ik misschien een betrekking zij naar uit en men gaf haar adressen voor u hebben." »Hebt u nog geen betrekking voor me, mijnheer?" De klerk keek op. „Ah! Mrs. Adams." „Ja. Nu heeft u toch zeker al wel iets voor mij gevonden." Omdat hij allang gewoon was aan deze vraag, in dezelfde woorden, op dezelfde manier, met het akcent van uitersten nood, was er niets in om zijn sympathie bijzonder op te wekken. De wereld was nu eenmaal zoo in gericht dat de massa het recht op leven werd toegestaan naar gelang van de min of meer grillige vraag der weinigen, en verhuurkantoren hadden niets te maken met de oorza ken en gevolgen der wet van vraag en aanbod. „Neen, nog niet" zei hij. De vrouw keek hem hopeloos aan en een dóodelijk wit kwam over haar gelaat. Hij dacht dat ze flauw zou vallen. Maar, gelukkig kwam haar een andere vrouw te hulp, een oo- genblik trilden hare lippen, toen barstte zij los in onbedaarlijk weenen. Ook dit was niets ongewoons, toch kon de klerk daar niet goed tegen, vooral als de zoekende jong was en lief, en bovenal, hulp waardig. Hij sloot het venster, legde zijn hand op haar schouder en stond een oogen- blik sprakeloos naast haar. „Ik kan u niet zeggen hoe het mij spijt" begon hij ten laatste «maar kom binnen en ga even zitten," zei hij met zachten dwang. tAls u nog maar een poosje kondt wachten." „Wachten wachten" snikte ze. „Ja, dat zou ik kunnen, als we niet behoefden te eten en als we vuur haddenO, u weet niet, wat het is, niemand weet het, en geeft er ook niet om, die het niet gevoeld heeft." Weer weende zij lang, totdat de tranen haar wat verlichting hadden geschonken De klerk sprak weer maar zijn woorden klonken als uit de verte. „Als het niet om de kinderen was zei hij, „als het niet om de kinderen „Waarom heeft u me dat dan niet gezegd Maar nu is 't misschien ook nog niet te laat. Die kinderen kan ik wel kwijt raken Hier, verbrand dat ding" woest de krip van haar hoed trekkend „ik heb geen kin deren, neen, ik ben zelfs nooit ge trouwd geweestZij wierp het krip onder den toonbank. „Mijnheer Pee bles, waar is die betrekking?" Ontsteld staarde hij haar aan. Wat, wilde zij haar kinderen verlaten? Ze las die vraag in zijn oogen „Neen, neen! Ik zal ze in 't arm huis doen Later kan ik alles ophel deren. Vlug geef mij het adres." Zij kreeg het. „Bowman, Crinkles Co. No. 90 Main Street" en rende weg, door den klerk na gezucht. „Als ik maar geld had, of een betere positie." Hij was een man van fijn gevoel en poëtische aspiratiën En dus was hij arm en gevoelde dat hij 't wel altijd zou blijven. Mary vond mijnheer Perkins in zijn ptivaat kantoor. Op haar wegmoest zij door een winkel waar tal van meisjes hoeden opmaakten, en met dien vurigen wensch naar werk, die tot nog toe niet vervuld was, vroeg ze zich zelf af, „waarom zou ik het ook niet kunnen doen?" „Een dame, om u te spreken, mijnheer Perkins," -zei de klerk, die haar binnen bracht bij een kleinen man aan een lessenaar. Perkins draaide zich op zijn stoel om, „u komt zeker van een der verhuurkantoren. Uw naam? „Adams, mijnheer". Hij keek haar scherp aan. „En uw voornaam?" „Florence" gaf Mary ten antwoord, haar meisjesnaam noemend. „Mijnheer Peebles zal u dien zeker wel genoemd hebben. „Zoo, Florence Adams. U is nooit getrouwd geweest en hebt geen kin deren „Neen, mijnheer" zei Mary brutaal. Wat is waarheid in het woordenboek van een verhongerde anders dan een leugen, die de strop van 't vooroor deel nauwer toehaalt en waarbij de strijdt des te eerder geëindigd is. „Ik ben nooit getrouwd geweest en heb geen kinderen." Haar waDgen bloosden en zij sloeg haar oogen neer toen ze 't zei. Na verdere ondervraging, waarbij hij ervaarde, dat Mary een goede school had gehad en zeer beschaafd was, besloot hij haar te nemen. „Uw werk zal gemakkelijk zijn" zei hij. „Mevrouw Perkins maakt het niemend lastig, en maakt nooit stand jes. U zult haar een beetje moeten voorlezen, om haar bezig te houden. Ik denk niet dat we veel uitgaan, van den winter. Uwe bezigheden zijn eenvoudig deze: in de eerste plaats moet u zorgen dat zij behoorlijk en naar de mode gekleed is, en vooral heen. zooals de tijd van den dag meebrengt, voegde hij er met nadruk aan toe. Als ik thuiskom om te dineeren, wensch ik niet dat Mevrouw Perkins in een ochtendjapon zit. Begrepen? Daar is nooit een excuus voor te vinden en ik zal er u aansprakelijk voor stellen, dat op dit punt Mevrouw Perkins, toilet altijd in orde is." »Ja mijheer" gaf Mary vriendelijk ten antwoord, maar kon toch niet begrijpen dat Mevrouw Perkins zelf zich niet kon doen gelden in deze zaak. „Nog iets" zei hij, heel voorzich tig, „u moet nooit haar gezicht was- schen. Tegenwoordig wasschen de dames van stand en smaak haar gezicht niet meer. Water bederft het, weet u. U moet een zachte doek nemen of een kemelsharen borstel en het stof afvegen, maar heel voorzich tig, heel voorzichtig." „Heel goed" zei Mary, met zoo iets als een glimlach de eerste na lange dagen bij deze vluchtige blikken in een onbekende wereld. „Ik zal haar gezicht niet wasschen." „En nu over muziek. Speelt u pi ano, juffrouw Adams?" „Vroeger wel" zei ze treurig, „maar mijn piano werd verkocht en nu ben ik er wel een beetje uit." „O, dat hindert niet" haastte hij zich haar te verzekeren. „Ik zal voor Mevrouw Perkins een van die piano's koopen, die met electriciteit gaat. Die hebt u natuurlijk wel eens gezien de muziek is in een rol geprikt, die heeft u er slechts in te plaatsen even een knopje om te draaien en de rest gaat vanzelf. Denkt u, dat u dat me vrouw Perkins zoudt kunnen leeren Mary stond verwonderd, zou me vrouw Perkins zóó hulpbehoevend zijn, dat zij zelfs het knopje niet kon om draaien Maar zij was een dame van de wereld die misschien nooit tijd ge had had iets nuttigs te leeren. Het wekte haar medelijden op. Welzeker mijnheer, dat zal ik haar wel kunnen leeren." J, als u dat kon, juffrouw Adams- Florence juffrouw Florence. Mag ik u juffrouw Florence noemen, dat klinkt gezelliger, huiselijker ziet u, meer alsof u van de familie zijt. Als u inderdaad mevrouw Perkins zoo iets zoudt kunnen leeren, juffrouw Florence, dan verklaar ik u, dat u mij de gelukkigste man op de wereld zoudt maken." Perkin's gelaat straalde toen hij het zei, hij was vol droomen en schep pingen, mooie prachtige, waarvan hij tot nogtoe niet had gehoord en die hij nooit had gehoopt. Want als juf frouw Florence haar dat kon leeren, wat zou zij dan schitteren in de con versatie. „U bedoelt dat ik haar leer de rol in de piano te steken en het knopje om te draaien? „Ja, ja," giggelde hij „als u haar kunt leeren, dat te doen. Ik moet u zeggen dat mevrouw Perkins pas kort geleden bij mij bezorgd is." „Bij u bezorgd mijnheer? »Ja, in mijn huis; maar 't was niet heelemaal mijn schuld, over een poosje zult ge alles begrijpen. En ik behoef u niet te zeggen, juffrouw Adams, dat ik mezelf nog al als een goed kenner van vrouwen beschouw maar niettegenstaande dat, moet ik bekennen, dat ik op't oogenblik niet weet, wat mevrouw Perkin's eigen schappen en bekwaamheden eigenlijk zijn. Geen man kan op 't eerste ge zicht dat raadsel oplossen. Maar u wilt mij inderdaad helpen, ze voor den dag te brengen nietwaar? Uw salaris zal bedragen tien dollars per week en uwe opname hier in huis. Niets begrijpend van deze mystifica tie haastte Mary zich toe te stemmen, kreeg het adres van zijn huis en ging IV Maanden gingen voorbijMary had een geschikt huis voor haar kinderen gevonden, niet te ver weg waar zij ze iederen dag kon gaan bezoeken, en ineer en meer kwam zij onder de betoovering en werd tevens verlegen met haar dubbele post van gouver nante en kamenier bij de schoone me vrouw Perkins. Want mooi was de dame, als uit droomenland, zoo'n ge laat had Mary nog nooit gezien en voor geen geld van de wereld zou zij 't met water bedorven hebben; neen zij durfde mevrouw zelfs niet aan raken als er maar een paar drup pels water om haar vingers waren. En dan, wat een figuur had haar meesteres I Wordt vervolgd). Gedrukt by DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 6