in hoeverre de vingerwijzingen van den correspondent indruk gemaakt hebben op den Engelsche regeering. De Oostenrijksche regeering heeft den suiker-accijns en dien op het bier aan merkelijk verhoogd. Tegen de eerste zijn de vrouwen te Graz zoo heftig op gekomen, dat eene vergadaring in deze door den regeringscommissaris isontbon- den. Verschillende kamerleden zijn voor nemens krachtig tegen die belastingen te zullen manifesteeren, omdat de re geering hierbij rechten van het par lement tot het inwilligen van belastingen heeft aangerand. Natuurlijk, als eene regeering de wet ten zeil niet nakomt, dan moet het volk of zijne vertegenwoordigers er voor wa ken dat de rechten geërbiedigd worden. Maandag hebben weer twintig duizend wei klieden te Kopenhagen gedaan gekre gen, zoodat er thans zestig duizend door de gedwongen werkstaking zijn getrofTen Hoe al die menschen aan den kost moe ten komen gedurende den tijd dat geen vergelijk tot stand is gekomen, weet men niet. Hulpvaardig zijn de Kopen- hagers, en eigenlijk geheel Denemarken tot heden tegenover de werkloozen ge weest, maar het beduidt wat om onge- veei zestig duizend gezinnen den mond open te houden. Voor de kinderen wordt inmiddels gezorgd door een paar com missies die ze van geschikt voedsel voor zien. Intusschen volgen de metselaars het voorbeeld van de timmerlieden in het bouwvak en richten een eigen zaak op. Zij kwamen goedbeslagen ten ijs. Reeds 10,000 kronen zijn geteekend voor het kapitaal in aandeelen, dat 20,000 groot zal zijn, verdeeld in aandeelen van 20 kronen, betaalbaar 3x5 kronen vóór 31 December 1899. Zij hebben hun programma gereed, en ook reeds het werkmateriaal. In het spoorwegstation te Orleans vonden dezer dagen een paar bedienden in een wagen, die zjj zouden schoon maken, een welgekleede dame zitten, in diepen slaap. Zij konden die dame slechts met veel moeite wakker krijgen, en toen ontdek ten zij, dat haar een som van 70 000 franct was ontstolen. Te Limoges, zoo verhaalde zjj, was er een man in uniform de coupé bin- nengekomen, die haar kaartje vroeg en, toen zij het hem gaf, haar een fleschjé onder den neus hield. Wat er toen Ge beurd was wist zjj niet; maar zjj miste hare kostbaarheden en een aanzienlijk bedrag aan geld, dat zij bjj zich had. De dief is nog niet gevonden. Bij een wielrijdersfeest, Zondag tus- schen Charlottenburg en Berlijn gehou den, zijn twee dames en een heer door den bliksem gedood, terwijl nog zestien personen zwaar gewond werden. Te Berlijn merkte men van het onweer nietshet woedde slechts ongeveer bo ven de wielerbaan. Een zeer deftige inbraak is dezer dagen te Halensee, bij Berlijn, gepleegd. Ten huize van een jong echtpaar, dat in een groot huis aldaar een verdieping bewoont, verschenen achtereenvolgens acht heeren in zwarten rok, met witte das en handschoenen, die zeiden daar op een partjj gevraagd te zijn. De portier liet de heeren naar boven gaan waar zjj aanbelden, opengedaan en hartelijk begroet werden. Er was in alle kamers licht; er werd muziek gemaakt en ge zongen. Niemand had eenig vermoeden, dat er inbrekers bezig waren, totdat de heer en de dame des huizes, totgroote verbazing van den portier, zeiven thuis kwamen en het bleek, dat hunne „gas ten," die even te voren waren heenge gaan, hun zilverwerk en alles, wat zjj konden machtig worden, hadden gestolen. De eerste dief was blijkbaar onopge merkt naar boven geslopen, waar hjj met een valschen sleutel de deur ge opend, licht aangestoken en de anderen ontvangen had. Er is nog geen spoor ontdekt van deze galadieven. Een paar Engelsche bladen zjjn van meening, dat als waarheid blijkt te zijn, wat bericht wordt omtrent de aanneming van het kieswetontwerp door den Trans- vaalschen Volksraad, dan de Engelsche regeering den crisis als geëindigd kan beschouwen. De wind waait dus uit den vredeshoek. Maar Rhodes heeft te Kaap stad weer pas een toespraak gehouden die te denken geeft aan de optimisten. Hij spreekt er van volkomen gelijke rechten van alle blanken in Zuid-Afrika en de Britsche belangen in Zuid-Afrika en meet de laatste nog al breed uit. De Fransche regeering houdt zich bezig met het opstellen van een wetsontwerp tegen beleediging van het hoofd van den staat. Men is erg tegen den kogel No. 4 ingenomen, die door het Engelsche leger bestuur zal ingevoerd worden, en dus waarschijnlijk ook zal gebruikt worden in een aanstaanden oorlog tegen Trans vaal. De kogel moeteen zeer vernielende uitwerking hebben, omdat hij zich, als hii het lichaam binnen geschoten is, uitzet. Een geleerde heeft de vernieti gende kracht van den kogel in een ge schrift geuit met illustraties. Dit ge schrift wenscht men thans in zeer rui mere kring te verspreiden en is tot dit doel al geldelijke steun aangeboden ook uit ons land. De wierwaarden, in het Noord-Ooste lijk deel der Zuiderzee, thans in pacht bii de gemeente Wieringen, zullen in het najaar denkelijk weer verpacht wor den omdat dan de pachttermijn geëin digd is. Visschers uit andere gemeenten dringen er op aan, dat voortaan niet alle waarden door óen pachter beheerd worden. Men acht het in het belang der visschers zoo alles in perceelen wordt verpacht. Er wordt dan nog al eens een hoogere belooning voor het maaien en drogen uitgeloofd. 't Schijnt dat de bloemkool dezer da gen geen geld kost. De Hes.-Rode schrijft Een "tuinder gaf zjjn knecht een mand bloemkool cadeau. De mand was ruim vol, zoodat er af en toe een kool afviel. De man zag het, maar liet ze eenvou dig liggen, ze waren hem het oprapen niet waard. Een ander tuinder had een fermen hoop bloemkool in de schuur liggen, maar niet genoeg voor de Am- sterdamsche markt. Hij zond een bood schap naar de knechts van de wasch- inrichting „Eigen Hulp", menschen met huishoudens: ze mochten een goeden voorraad gratis komen halen. Eèn, zegge een, wilde wel een partijtje meenemen, de anderen zouden komen, als de tuinder er nog saucisse bij gaf. Te Wezepe woonde, naar het Utrecht- sche Dagblad mededeelt A. Vis ser, een arme gebrekkige wees van 14 jaar, bij zijn tweeden vader en tweede moeder in huis die het ook al niet al te breed hadden. Wegens zijn kreupelheid voor vele vakken ongeschikt, zou hij het kleer maken leeren een jaar hiermede bezig zijnde, dacht hij zelf den kost wel te kunnen verdienen en trok de wijde we reld in. Geen geld hebbende, ging hij te voet naar Apeldoorn welk reisje hij met zijn kreupele voet in twee dagen deed, 's nachts bij een of anderen goeden boer overnachtende. Aangekomen te Apeldoorn, bleek al spoedig, dat hij zijne bekwaamheid had overschat en eigenlijk nog niet veel van de kleermakerij wist. Zekere Engels, kleermaker op 't Loo, had medelijden met het ongelukkige ventje en hield hem een paar dagen en wilde hem ook wel verder opleiden, maar kon dit niet kos teloos doen. Wat te doen? Weetje wat dacht de wakkere jongen, onze lieve Koningin zal mij wel helpen en hij strom pelde naar 't paleis, maar o wee! hij kon niet bij de Koningin worden toe gelaten. Hjj ging daarop naar huis en schreef een brief aan H. M., waarin hjj zijn toestand blootlegde. Eenigen tijd daarna ontving de pre dikant van Wezepe bericht, dat H. M. de Koningin f 50 toezeide voor het kleer- makertje, waarna ook de diaconiën van Wezepe en Apeldoorn iets bijdroegen en nu was onze dappere jongen geholpen. Niet noodig te zeggen, dat de jongen erg gelukkig en zeker zeer dankbaar is, thans coupeert en tailleert hij er dapper op los en zal zeker spoedig in staat zijn zich zelf te helpen. Met het onwêer van Zondagochtend is de bliksem geslagen in een lompen- loods van de Haarlemsche Katoen maat schappij. Het gebouwtje brandde uit. In het- algemeen schijnt het wêer tus- schen Zaterdag en Zondagavond over een groot deel van het land gewoed te hebben. Vooral te Nieuw Buinen schrijft men van een verschrikkelijk onweer. Daar sloeg de bliksem in op negen plaatsen, drie koeien werden in de weide doodgeslagen. Bjj J. H. Ackerman op Cn 85 te Haarlemmermeer, is door hooibroei de landbouwschuur, benevens 50.000 pond hooi verbrand. De woning is gespaard gebleven. Dit is de derde ernstige brand te Haarlemmermeer binnen eene week. HAARLEM, 24 Juli 1899. Vooi de stampvolle schouwburg zaal traden gisterenavond de vier kandi daten der Volkskiesvereeniging" op voor de kiezers. De heer Schram besprak de eenzijdige samenstelling van onzen raad en wees er op dat het een schande is dat 80% van de bevolking onzer gemeente geen vertegen woordiger aan kan wijzen in den raad en dat de 20% gegoede burgerij alle zetels bezet. Spreker kwam er tegen op dat de volkskandidaten niet even goed als de te genwoordige raadsleden in staat zouden zijn een wel overwogen advies uit te bren gen, I etgeen met voorbeelden werd aangetoond. De tweede kandidaat, de heer Groot sprak over kandidaten- beloften en betoog de dat die beloften geen waarde hebben als het verleden van den kandidaat geen waarborg is dat hjj ze na zal komen. Spreker besprak den tegen kandidaat Küppers en noemde hem een hoogst onbetrouwbaar man. Vervolgens kreeg de heer Modoo het woord die het onderwerp „Gemeente- finantiën en toestanden" behandelde. Op heldere wijze zette Spreker zijn denkbeelden over het beheer der gemeen te huishouding uiteen. Hij releveerde de belasting-verordening geschiedenis en verklaarde dat van hem en zijn geestver wanten wanneer zij in den raad kwamen, te verwachten was, dat zij een voorstel zouden indienen om er bij de regeering krachtig op aan te dringen het progressie verbod op de plaatselijke belastingheffing in te trekken. Spreker zette nog uiteen de dwaasheid van het beweren datgemeente-exploitatie van zaken die daarvoor geschikt zijn, zoo als gas, waterleiding, enz. de belas ting zou verhoogen en in 't nadeel van I 't algemeen zjjn. De vierde kandidaat de heer Holland wees op de schromelijke verwarring in de burgerlijke partijen, blijkend o. a. uit het feit dat de gecombineerde kiesver- eenigingen die den heer v. d. Kamp als protest tegen de hooge belastingen kozen, ook de heer Winkler kandidee ren, die als de hoofdschuldige van de tegenwoordige verordening behoort te worden beschouwd. Spreker deed nog uitkomen dat alleen dat regeeringslichaam kan zijn in het waarachtig belang van 't algemeen, waarin alle lagen der maatschappij ver tegenwoordigd zijn en sprak in hooge mate zijn afkeuring uit over het pam- phlettiesch karakter voor een strooibiljet door „Vooruitgang" verspreid. De verschillende sprekers werden her haaldelijk en langdurig toegejuicht. De bat volgde niet. Voor de bezoekers der voorstel lingen in den Schouwburg op a. s. Vrij dag (de dochter van Juffrouw Angot) en gedurende de a. s. kermis zal het zeker aangenaam zjjn te vernemen, dat op dat gebouw twee groote ventilators zijn aangebracht, die zelfs bjj het warm ste zomerweder eene aangename frissche temperatuur in het Gebouw onderhou den. Dit bleek ook gisteren bij eene drukke door 600 personen bezochte ver gadering. Het Museum van Kunstnjj verheid te Haarlem, ontving ten geschenke van Dr. H. J. Dompirere de Chaufepié, Direc teur van het koninklijk munt- en pen ningkabinet te 's Gravenhage, eene aanzienlijke verzameling afgietsels van moderne medailles en plaketten van j meesters uit verschillende landen, waar door men een overzicht krijgt van de hoogte, waarop de kunst van het ver vaardigen dezer merkwaardige gedenk- teekenen, het weder heden ten dage 'j gebracht heeft, nadat zij lange jaren gesluimerd heeft. Onder de zeer zuivere gereproduceerde medailles bevinden zich .werken van Ondini, Ponscarme, Dubois, Chaplain, Roty, Tasset Dupuis, Mouchon, Scharff, Pawlik Tautenhaijn, Charpen- tier, Patey, Rivet Vernon, zoodat daar onder de beste hedendaagsche meesters vertegenwoordigd zijn. Deze reproductiën zijn thans in de Raadzaal van het Museum tentoongesteld. Zondag is het Museum geopend van 104 uur tegen een entrée van 10 ets. Naar men mededeelt, is de opening van den dienst op de ceintuurbaan thans vastgesteld op aanstaanden Donderdag. Heden zijn alhier de eerste peren en wel een mooi partijtje ter Markt gebracht door Gebr. Plantjé wonende op de Turfmarkt. Gisterenavondomstreeks 9%uur is de 10 jarige B. Mjjs, wonende Gravuffhesteeg No. 8, aan het Spaarne aangereden door een wielrijder, waardoor hij viel en het rijwiel over zjjn wang reed, die daardoor werd verwond en geneeskundige hulp is ingeroepen geworden. Door de politie zijn gisterenavond ten 10 Vs uur alhier aangehouden 5 kna pen van 10, 12 en 13 jaren, woonachtig te Amsterdam, die in stilte een uitstapje naar deze gemeente hadden gemaakt. Zjj zijn onder politie geleide naar Am sterdam teruggebracht om aan hunne ouders te worden teruggegeven. Door de politie alhier is gisteren avond aangehouden een vreemdeling genaamd Wilhelm Drda, oud 27 jaar geboren te Gratz, Oostenrjjk, van beroep houtdraaier, die alhier zonder middel van bestaan rondzwierf. Hij is als vreemdeling zonder geld naar Am sterdam overgebracht om van daar onder politietoezicht over de grenzen te worden gezet. Sedert gisterenmorgen werd in deze gemeente vermist W. v. d. H.oud 66 jaren stalhoudersknecht. Hedenmor gen is zijn ljjkuit de Leidschevaart aan de Manpadslaan onder Heemstede opge haald.. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 824 baden. Voorwerpen, gitltponeerd aau het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des £ondags> van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zgn. Een dames parapluie. Een brief. Een portemonnaie met geld. Een taalboekje. Een R. K. kerkboek. Een rozenkrans. Een kinderkruiwa- gentje. Een wollen boezelaar. Een gouden broche. Een zweep. Een zwart harig hondje. Een stuk rjjtuiglan- taarn. Een onderdeel van een naai machine. Een ijzeren pen. Een gouden broche, met zijden strik. Een blauwe kiel. Een nickelen honden halsband. Een bril in éiui. Een hondenzweep. Een 5 kilo gewicht. Een band van een kinderwagen. Een elastieke bal. Een damesceintuur. Eenige sleutels. Eenige ringen met sleutels. Een pantoffel. Een penseel. Een koperen horlogeketting. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stollen en terug te bekomen bij den Hoofdopzichter der gemeente reiniging: Een bloedkoralen bracelet met gouden sluiting. Drie zilveren lepeltjes. Een zilveren lepel met merk. Markt van 24 Juli 1899. Boter. Aangev. 46 verk. 46 KG. L. pr. 1.15 H. pr. f 1.20 p. KG. Biggen. Aangev. 51 verk. 51 stuks. L. pr. f 5.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 43. verk. 43 st. L. pr 10.H. pr. 13.50 p. st. Aardappelen. Aangev. 900 H.L. verk. 670 H.L. L. pr. f 2.H. pr. f 4.p. H.L. Appelen. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. f H. pr. p. H.L. Peren. Aangev. 5 H.L. verk. 5 H.L. L. pr. f 15.— H. pr. f p. H.L. 0R6ELBESPELINB. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Juli 1899, des namiddag! van 3 uur door den Heer W. EZERMAN. met welw. medew. van den Heer G. P. v. YLADE- RACKEN (Banton). PROGRAMMA. 1. FantaisieA. Hesse. 2. Aria uit -Elias" -Es iet genng".Mendelssohn. 3. Sonate No. 6 Mendelssohn. 4. Vorspiel au ParsifalR. Wagner. a. Kreuzzug. Schnbeit. b. Die Ehre GotteeBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2