In en om Daarlem's Collegium Medico- Pharmaceuticum. FRAGMENT door M. G. W. 2) „sy beneffens de meeste doctoren ende apotecars binnen dese stadt een overlegh gewenscht hadden op wat wijse een goede ordre op de Pharma- cye binnen dese stadt soude kunnen worden gestelt dogh dat het getal der Apothecars en doctoren te groot was om over deselve sake ordentelijk te kunnen dilbereren soo versogten sy dat haer Ed. Groot Achtb. een getal van doctoren en apothecars soude gelieven te Committeeren om over het vorig subject te besoigneeren, soo ist dat burgemrs en regeerders der stadt Haerlem goedgevonden ende verstaen hebben dat tot het vervolg examen sullen werden versoght en gecom- mitteert gelijck daertoe versoght en gecommiteert werden bij desen uyt de doctoren van Dalen Sysmus en Alberding ende apothekars Eytzama, de Kooker en Cappelleman om in een serieus besogne te overleggen alle het geene eenighsints soude kon- nen strecken tot verbeteringe ende redres van de Pharmacye ende van haer gebesogneerde aen den heere burgemeester Dr. Willem vanNieuwe- huyse rapport te doen om bij SijnEd. althans aen de Heeren Burgemeesters een advys uitgebracht te werden. 't Gevolg van een en ander was dat de volgende 10.ur werd geordon neerd. KEURE ende ORDONNANTIËN over ende wegens het Collegium MEDICO pharmaceüticum der stadt Haerlem (Wapen Gedrukt tot Haerlem bij Margareta van Bancken Stads-Drukster, op de Markt 1692.') I Sal het niemant vry staen, de konst van het apotheken, ofte het maken en verkopen van Medicamenten, openbaer te exerceren, ten zy hy Burger deser Stad zy; ende verders by Dekens ende Overmannen alvorens getenteert; syn Examen en Proeve volkomen uytgestaen, ende alsoo, bequaem gevonden, in 't Apotekers Gilde erkent ende geadmitteerd zy op poene, van syn Winkel aenstonts te moeten sluyten, ende daer-en-boven ten behoeve deser Gilde te verbeuren de somme van 50 Caroli Guldens. II Tot het Tentamen, veel min tot Examen, sal niemant toegelaten wer den, als die met goede Certificatie en seecker Bewys aen Dekens ende Overmannen deser Gilde sal vertoont hebben, dat hy in dese Stadt een Meester als Leerlingh ofte Meester knecht vier achter een volgende Jaren getrouwelyck gedient heeftten ware een Boodanigen Leerlingh ofte Mees- ter-knecht de triviale schoole zoude mogen gepasseert ende uyt het laetste ofte hoogste Schoole van dien In het Oud-Archief berust nog een ex.. (herdruk) uan 't jaar I7'7 gedrukt bij Wil helmus van Kessel. syn Promotie bekomen hebbenin welcken gevalle de soodanige Leerling ofte Meester-knecht sal mogen vol- staen met den tyt van drie achter volgende jaren, in maniere, als boven, uytgedient te hebben. III Na vertoog van het bovengemelde, genegen zynde, syn Tentamen uyt te staen, soo sal hy gehouden zyn, sig selven binnen den tyt, daer toe bestemt (beginnende in de inaent May ende eyndigende met die van October) behoorlyck aen Dekens ende Overmannen deser Gilde door de Gilde-knecht te laten aengeven ende bekent maeckenmits aen desen laetsten daer voor betalende 25 Stuy- vers. IV Tot syn Tentamen by Dekens ende Overmannen geatmitteert zynde, soo sal hij voor het aengaen desselfs ten profyte van Dekens en Overmannen, in die tyt aenwesende, betalen aen yder der selver twee caroli Guldens. V Het eerste, dat hem in syn Tenta men voorgehouden sel worden, sal zyn het lesen der keuredaer naer het expliceren van de pharmacopea uyt de Latynsche in de Nederduytse Tale, tot soo verre, dat hy betone, genoegsaem den sin desselfs, als mede de Recepten der Doctoren, wel te kunnen lesen ende begrijpen verders sal hy, als ter loops, wegens de simpele en gecomponeerde Medi camenten ende het bereyden der selver ondersocht worden. VI Syn Tentamen voldaen hebbende, sal hy ter tydt ende plaetse, bij Dekens en Overmannen deser Gilde te be stemmen, tot syn Examen hebben te comparerendoch voor het aengaen desselfs tot onderhout van desen Gilde betalen, by aldien hy een Medicine Doctors ofte Apotheeckers soon was, de somme van 25 Caroli Guldens; indien hy slechts een Borger, hier geboren, ware, de somme van 50 Guldens, ende, indien hy buyten dese Stadt geboortigh ware, de som van 100 Guldens; Daer-en-boven aen yder der Dekens ende Hooftmannen voor yder der gestelde Vacatiën de somme van 3 Guldens. VII In het Examen sal hy op het alderexactst ende curieust eerstelyck ondersocht worden in de simple ende daer nae in de gecomponeerde Medi camenten ende vervolgens op syn eygen kosten sinnelyck ende naer de konste op moeten maecken ofte pre pareren, 't geen Dekens ende Hooft mannen sullen oordeelen te behooren doch echter niet minder, als ses by- sondere Compositien. VIII Syn Proef aldus ten genoegen van Dekens en Overmannen van het Gilde gedaen ende voltrocken zynde, sal hy onder Eede, ofte andere genoeg- same Beloften van Trouwe, in het opvolgen der Wetten, wyders desen Gilde concernerende, van Dekens ende Overmannen tot een Gilde-broeder aengenomen ende ontfangen werden Ten bewijse syner promotie in dese konst gehouden synde, van deselve, voor ende aleer hy syn Winckel sal mogen openen, te bekomen een behoorlycke acte, Testimonium ofte Diploma, by de voornoemde Dekens ende Overmannen onderteekent en met het Zegel van het Gilde bekrach tigt mits voor het Diploma bysonder, apart van de bovenstaende onkosten, ten profyte van het Gilde betalende een somme van 25 Guldens, indien hy een medicine Doctors ofte Apo theeckers soone isdoch, een Borgers soone alleen synde, 50 Guldens, ende, een Vremdeling synde, 100 Guldens voor het Diplomabehoudens dat daer-en-boven noch by deselve eerst genoemde tot een Recognitie, om deselve Winckel op te setten, sal moeten werden betaelt 100 Guldens; de tweede 200 Guldens, en een vremde ofte laetst-genoemde 400 GuldensWelke voorsz. Recognitie ofte Leges geemployeert sullen werden daer, daer de Heeren Burgemeesteren sulcks ten meesten dienste en nutte van desen Gilde sullen komen goet te vinden, te behooren. IX Ingevalle den Proefdoender bevon den wiert, het Examen dezer konste niet genoegzaem voldaen te hebben, sal hij, sonder dat hem de penningen, t soo voor het Recht deses Gilts, als voor de Vacatiën van Dekens ende Overmannen, alvorens betaalt zijnde, in het minste geen Winckel vermogen op te zetten, nochte oock op eeni- gerhande wijse toegemaekte Medica menten te verkopen ofte de pharmacie te exerceren, tot dat hy, een jaer en ses weecken stil gestaen hebbende, tot een nader Examen en proeve van Dekens en Overmannen op sijn ver zoek sal toegelaten worden. Onder- tusschen, soo veelmalen, als hy sijn Examen sel komen te hervatten, tel kens gehouden zijnde, het recht deseB Gilds en de onkosten der Vacatiën op nieu te voldoen. X Sullen alle de geene, die voor den eersten May van het jaer 1691 ende van outs Apotheeckers-winckel gehou den hebben, aenstonts na het publi ceren deser ordonnantie haer selven aen Deken ende Overmannen deser Gilde hebben aen te geven eDde te laten inschryven, ende van deselve mede gehouden zijn, te bekomen seker Testimonium ofte Diploma, met het zegel deser Gilde bevestight ende van de Dekens en Overmannen ondertekent, tot teken, dat sy voor deselve tyt puplycke Apotheeckers Winckel gehouden ende de konst der Pharmacie hebben geëxerceert; mits daer voor tot een Recognitie betalende de somme van 15 Guldens, om mede geemployeert te werden daer, daer de Heeren Burgemeesteren sulcks ten meesten dienste ende wette van desen Gilde ordonneren sullen. XI Sullen soo wel de van outs Win- ckelhoudende, als van nieuws begin nende Apothekers, gehouden syn, mede terstont na het publiceren deses, ofte anders voor het opsetten harer Winckels, by trouwe te beloven, alle de Simplicia, in het te formeren Dispensatorium ofte Pharmacopaea geexprimeert, tot alle voorvallende gelegentheden promt ende gereet te sullen houdenmede al de Composita en Confecta, in deselve begrepen, van tyt tot tyt naer de daer in voorgeselde Description oprecht, vol komen ende getrouw te sullen maken Eyndelyk, der Doctoren in Medicina praescriptien punctuelyck te sullen achtervolgen, niets in deselve in 't alderminste te veranderen of uyt de selfde achter te laten, ende niet naer het ooge, maer by Mate en Gewichte, die te bereyden. XII Sullen derhalven alle Apothekers moeten gedogen, dat hare Winckels vier-malen, ofte, naer vereysch van saken, meer-malen des jaers van Dekens en Overmannen deser Gilde gevisiteert werdenop dat alle defi- cierende, soo simple, als gecomponeer de ende geproepareerde Medicamenten mogen werden gosuppleert en alle quade en verdorvene wegh geworpen En sullen oock geen Apotheker ver mogen eenige Simplicia directelijck ofte indirectelijck te kopen van Om- loopers ofte diergelijckemaer gehou den zijn, die te halen bij Winckel- houdende Drogisten, op een Boete van 25 Guldenten welcken eynde allen endej(een ygelijck bij desen wel expresselijck verboden ende geinter- diceert wert, eenige omloop met de voortz Simplicia aen den Apothekers ofte andere Ingesetenen haer Huysen te doen, op een boete van 25 Guldens en sullen daerom alle Apothekers ge houden wesen, wanneer sij sullen ondervinden dat eenige omloop Con trarie dese ordonnantie gedaen werde, de Contraventeur van dien aenstonts aen den Dekens en overmannen van desen Gilde aen te brengen, om daer tegen te worden voorsien. XHI Indien iemant der Apothekers ge vonden wiert, eenige der simpele ofte gecomponeerde medicamenten, in het Dispensatorium begrepen, in sijn Winckel defect te hebben, sal voor elck gecomponeerd medica ment, hem ontbrekende, ten profijte van het Gilde voor d' eerste maal verbeuren 12 stuyvers, voor de twee- de-mael 24 stuyvers en verders ten derden male op arbitrale Correctie. De defecte Simplicia sullen ter dis cretie van Dekens en Overmannen geoordeelt worden. XIV Indien iemant gevonden wiert eenige Medicatnenta composita ofte Confecta anders, dan nae den voorge stelden regel, in de Pharmacopea uytgedrukt, gepraepareert te hebben, mede een eenig der praescriptien ordonnantiën ofte Recepten der Doc toren en Practisijns gealtereert en verandert te hebben, sal verbeuren ten profijte desen Gilde voor d' eer- ste-mael een somme van 3 Guldens, voor de tweede mael een Som van 6 Guldens en de verdere reysen naer urgentie van saken geinulcteert te werden. XV Soo het geviel, dat eenig Doctor of Practisijn iets quam te ordonneren, het welcke niet in het gebruyeken ware ofte het geene den Apotheker in zijne Winckel niet en hadde, noch te in tijds bekomen konde, sal hij evenwel niet vermogen op sijn eygen authoriteyt quid pro quo of het eene voor het andere te nemenmaer gehouden zijn, aen dien Belven Doc tor ofte Practisjjn te vragen ofte te doen vragen, wat hij in de plaats van tselve voor een Succedanevm ge lieve genomen te hebbenanders doende, zal den Apotheker verbeu ren 6 Guldendoch, bij aldien dien Doctor niet t' huis en ware, sal den Apotheker het selve nae ingewonnen advys met den outsten Overman nae sijn beste kennis mogen bereyden, sonder daer voor iets schuldig te wesen. XVI De Apotheeckers sullen gebonden sijn, de voornaemste Composita hier nabij Dekens en Overmannen nader uyt te drukken, drie a vier dagen gedispenseert te houden staen, ende daer van aen Dekens ende Overman nen kennis te geven, op dat sij na haer welgevallen de selve souden kunnen komen zienanders doende, sal den Apotheker verbeuren ten profijte van het Gilde de som van 6 gulden. Wordt vervolgd). Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 6