den als een inbreuk op hun recht om eigen zaken te beheereri. Zij zouden er ■wel voor zijn, dat de Engelsche re geering eene ferme commissie benoemde om te onderzoeken of de petitie der 21000 wel echt was en in hoever Engel sche ambtenaren betrokken zijn in de agitatie en in hoeverre de kapitalisten aansprakelijk zijn voor het oordeel der pers. Liever dan de kapitalisten toe te laten hen te beheerschen, willen de Boeren vechten, komt het tot oorlog, dan zullen de Boeren zonder twijfelde mijnen vernielen. Door het verlies van rnillioenen ponden aan machineriën zullen de Europeesche aandeelhouders voor een groot deel geruïneerd zijn. Zij moeten dus weten waar het om gaat. Bovendien zal ook de stad Johannes burg bij een oorlog zekerlijk ondergaan. Zeker zouden de Engelschen het door overmacht winnen, maar het zou het verderf zijn voor duizenden. Men dient het in Europa te weten dat met enkele uitzonderingen de Zuid Afrikaansche pers in handen van bankiers is. Verder zou een onderzoek naar de zoogenaamde grieven der uitlanders den Boeren zeer aangenaam zijn, omdat de uitslag juist het tegenovergestelde zou aan het licht brengen als men in Europa denkt. De Timet verneemt uit Johannesburg van 12 dezer, dat men daar algemeen van gevoelen is, dat de uitzichten min der geruststellend zijn. De vredes-partij te Pretoria schijnt niet geslaagd te zijn en er loopen ernstige geruchten over militaire toebereidselen, benevens over de arrestatie van de leiders der Uitlan ders en andere opzienbarende maatre gelen. De Daily Chroncile ontving van haren correspondent te Kaapstad de stellige verklaring, dat het eerste schot, dat in de Transvaal zal gelost worden, het teeken zal zijn voor een algemeenen opstand der inboorlingen en verzekert met nadruk, dat de keizerIjjke regeering daarvoor gewaarschuwd, ten gevolge hiervan de invoering van de nieuwe belasting in Nieuw Basoetoland heeft uitgesteld. Het Jrasladter Tageblatt geeft kennis van eene vreemde ziekte, die zich bij de deelnemers aan de reis naar Palestina van den Duitschen Keizer heeft voorgedaan, namelijk de Jericho- of Aleppobuilen. Dokter W. Kolle, die zich met den ge heimraad Koch heeft toegelegd op het onderzoek der runderpest, deelde hier omtrent aan een medewerker der Berli ner Local Anzeiger het volgende mede. Over het klinische gedeelte der Aleppo buil is weinig te zeggen. De ziekte ken merkt zich door knobbelige opzwellin gen op het gezicht en de ledematen dat duurt minstens een jaar. Daarna breken de knobbels door en er ontstaat eene etterende wonde, die een litteeken achterlaat. Naar de oorzaak der Aleppo builen, of puisten, die ook den naam dragen van sClou de Biskra" is door verschillen bacteriologen gezocht. De officieele opgave omtrent den tegen - woordigen stand der pest in Eng. Indië is niet zeer bemoedigend. In de afgeloopen week eischte de ziekte in het presiden'- schap van Bombay 3380 slachtoffers en ook te Poona blijft de epidemie met on verzwakte kracht woeden. Door het ver trek van een menigte bewoners en de verwoestingen door de pest aangericht, is de bevolking dezer stad van 120.000 zielen op 60.000 zielen teruggebracht. De ellende onder,deinlandschebevol king moet buitengewoon groot zjjn. De Italiaansche componist Verdi ge bruikt, zooals ieder jaar, de baden te Montecalmi, en hij, die nooit zoo iets doet, bracht een bezoek aan den daar vertoevenden oud-minister Martini, wat ieders verwondering wekte. De maestro gaf de volgende oplossing dat ik bij 40 graden hitte hem een bezoek bracht, heeft zijn reden. Hij was het toch, die maakte dat ik indertijd geen markies werd, en daarvoor had ik hem tot heden nog niet bedankt. De koning van Italië wilde Verdi in dertijd markies van Busseto maken, maar Martini zeide wat Verdi later tot zijn groot genoegen vernam dat de com ponist aan zijn eigen roem genoeg had. De Spaansche staatscourant bevat de uitspraak van het hoog militair gerechts hof in zake de capitulatie van Santiago. Alle beklaagden, zoowel de generaals als de overige officieren, worden vrijgespro ken van schuld, maar het hof heeft een nieuw onderzoek gelast naar de oorzaken van het gebrek aan ammunitie, pro viand, enz., dat de capitulatie onvermjj- delijk maakte. Kort geleden kwam uit Amerika een bericht, dat er eene methode was gevon den, om door middel van Röntgenstralen van een courant in ongeloofelijk korten tijd 5 millioen exemplaren te verkrijgen. Men meende hier te doen te hebben met een overdreven Amerikaansch bericht en lette er verder niet op. Thans echter moet het een Parijzenaar' den heer Isambard, gelukt zijn, zoowel de typografische samenstelling eener courant, alsook de drukmachine overbo dig te maken. Volgens zijne proefne mingen behoeft men slechts een met de hand op de schrijfmachine geschreven origineel, waarbij inkt gebruikt wordt, die voor X-stralen ondoordringbaar is. Dit schrift wordt over een blok, daar over vatbaar papier gelegd, en van het laatste kan men in eenige minuten, of zelfs seconden, duizenden vellen doen doordringen met het schrift, m. a. w. de vellen geven een photographisch ge trouwe reproductie van het origineel. In alle gevallen ligt aan deze methode eene oorspronkelijke gedachte ten grondslag, en zullen wij ons voorloopig alleen be palen tot de vermelding. Berichten uit West Indië deelen vree- se.ijke bijzonderheden mede omtrent de uitwerkselen van den plaats gehad hebbenden orkaan. Berichten uit San Juan de Portorico deelen mede, dat de orkaan negen uur aanhield. Vier menschen werden in de haven gewaaid; voor een half millioen dollar schade is aangericht, de stad Ponce is geheel vernield, de brug is weggewaaid en er zijn geen middelen van gemeen schap tusschen de haven en de stad. De schade te Ponce wordt op 250,000 dollar geschat. De steden Aibonito en Hunakoa zijn geheel vernield, in de laatste stad zij n 46 menschen gedood, 800 menschen zijn er stervend va'n honger. De koffie- oogst is vernield en den oranjeappeloogst zware schade toegebracht. Een later bericht mel.it, dat te Ponce 500 menschen het leven hebben verloren. Te Point a Pitre werden 200 menschen gedood. Generaal Davis, die de troepen der Vereenigde Staten te Portorico com mandeert, seint dat hij gelooft dat 100,000 bewoners van Portorico al hun have en goed hebben verloren. Honger snood staat voer de deur, hij verzocht onmiddellijk 2,500,000 pond rijst en boonen te verschepen naar Ponce en San Juan. Het Evening Journal publiceert het volgende telegram uit Pome: De Portu- ges en de Canas rivieren traden buiten hare oevers en overstroomden de oevers, duizenden menschen met verdrinken be dreigend, 500 lijken zjjn reeds ontdekt. Een ooggetuige, die op het dak van een steenen huis zat, zag de lichamen van mannen, vrouwen en kinderen in de stra ten drijven. Iedereen is verlamd en nie mand kan hulp verleenen. De Zuidkust is tot Yanco schoon ge veegd, de steden Falla Boa en Juan Diaz zijn vernield, alleen de groote kerkge bouwen zijn blijven staan. Te Ponce is geen drinkwater, alle putten zijn met zeewater gevuld, de lichamen der dooden verspreiden een vreeselijken stank. De spoorweg tusschen Yanco en Ponce is vernield, het weerbureau had den storm voorspeld, doch Ponce was niet gewaar schuwd. Een telegram van het Central News Agency uit New-York aan het Daily Meics zegt, dat gevreesd wordt dat de orkaan op de Zuidkust van Portorico meer ongelukken heeft veroorzaakt dan de vreeselijke orkaan van 1867, waarbij 6000 psrsonen het leven verloren. Een Duitscher en een Yankee zullen op de Parjjzer tentoonstelling een „We reld Theater" oprichten. Hierin worden verschillende belangrijke punten der wereld, met hun bewoners, te aanschou wen gegeven. Die bewoners leven dan geheel als in hun land en vergasten de toeschouwers op hun gezangen, dansen en spelen. Acht avonden neemt een complete opvoering in beslagde eerste avond wordt in beslag genomen door Frankrijk, dan volgen Rusland, Italië, Duitschland (Alpenlanden), Spanje, Turkije, enz enz. Fraaie balletten worden in deze voor stellingen ingelascht, zoo in Oostenrijk een dat Weener Walsen tot naam heeft en in Azië een prachtig gemonteerd Japansch ballet. Vrijdag heeft keizer Wilhelm te Dort mund het Eemskanaal ingewijd. In de rede toen door den keizer gehouden, werd er op gewezen, dat het kanaal slechts een gedeeltelijk werk is, eene verbinding van het Middellandkanaal, een werk dat Rijn, Elbe en Weser verbinden moet. Dit werk gereed te zien is een van s' keizers lievelingswenschen. Het Pruisi sche Huis van afgevaardigen beraadslaagt er thans over en als het niet in gun- stigen zin besluit, heeft het kans ont bonden te worden, dit voornemen sprak de keizer niet onduidelijk uit. In verband met het Parijsche complot wordt medegedeeld, dat een militairistisch blad een plebisciet voor militairen heeft uitgeschreven over de vraag.: Wilt gjj dat de regeeringsvorm veranderd wordt Het blad, zoo beweert men, zoo zelfs de militaire school te Saint Cyr zijn bin nengesmokkeld, maar de minister ont kent dit ten stelligste. De Volksbond, het orgaan van de Vereeniging tegen Drankmisbruik, her- irmert, dat 't verbruik van gedistilleerd in ons land, in 1881 nog 9.81 liter per hoofd, sedert wel langzaam, maar toch geleidelijk, is gedaald tot 8.28 liter in 1898. Uit de opbrengst van den jenever ac cijns blijkt ten duidelijkste, dat, niette genstaande de belastingen niet noemens waard zijn verzwaard (van f 57 tot/ 63 per H.Len niettegenstaande de groote beperking der vergunningen eerst in 1901 te wachten is, in genoemde tijd ruimte het gebruik van gedistilleerd is verminderd met meer dan 1% liter per hoofd. Aan de Zw. Ct. wordt uit Slaphorst gemeld, dat het bezoek aan het Stap horster boertje wekelijks toeneemt, zoo zelfs dat enkelen, die Woensdagavond te voren reeds komen, Dondagavond we der moeten blijven logeeren, daar zij bijna riiet aan de beurt kunnen komen. Was het Staphorster boertje niet zoo bezet, zeker zou hij een tweeden zitdag er bij nemen. Er is, zooals men weet, zelfs een omnibusdienst geopend op den eersten trein die van het noorden aankomt, naar de ongeveer 10 minuten van het station gelegen woning van Stegeman. De „Spaansche schatgraver", die reeds meermalen van zich liet hooien, heeft thans aan een bewoner van Texel te kennen gegeven, dat hem op Cuba een plek bekend is, waar 40.000 pond ster ling aan Amerikaansche biljetten ver borgen ligt, 25 pet. wordt toegekend, wanneer men behulpzaam is bij het verwerven van dit vermogen. De Texe- heeft evenwel besloten geen geld be schikbaar te stellen voor den kolonel uit Madrid. Te Utrecht is Zaterdagavond eene jonge dame in een vlaag van melan cholie naar men meent, te water ge sprongen. Haar verloofde en diens broeder, bij het geval tegenwoordig, sprongen haar na met het ongelukkig gevolg, dat alle drie verdronken. Te Harlingen wordt geklaagd dat het water in sommige regenbakken een on- aangenamen reuk van zich geeft, en dat wel sedert Zondag vóór een week, toen het voor het laatst heeft geregend. Het zelfde geval doet zich te Franeker voor, en meri vermoedt, dat hetgeen men voor regen hield de neerslag is geweest van een hoos, die ergens in zee onzuiver water opzoog en toen over het land ver spreidde. Men kwam tot dit vermoeden, omdat in de bakken, die verontreinigd zijn, zeewier werd gevonden. Opmerke lijk is het, dat aan de eene zijde van sommige straten het water onzuiver is, terwijl aan den overkant daaraan niets mankeert. De consul van Zweden en Noorwegen te Den Helder, de heer H. J. van D., is sinds een dag of 12 van daar ver dwenen. Men kent zijn verblijf niet. HAARLEM, 15 Augustus 1899. De kermis is voorbijgegaan, als al de vorige. Het aanhoudend schoone zo merweer, deed Zaterdag en Zondagnacht de menschen later op straat bljj ven dan gewoonlijk. Zondag in den middag voerden sporen en trams nog heel wat vreemden aan, waardoor het Zondagavond en nacht al bijzonder levendig was langs de straten, soms was het verkeer op sommige pun ten totaal gestremd, maar van eigenlij ke opstootjes of ernstige botsingen is niet veel gemerkt. Waar het noodig was trad de politie met kalmte op. Toen het de eerste dagen zoo afliep zonder zakkenrollers, dank de waarschu wingen, dacht men, dat ze hunne kwar tieren niet zouden verlatenbuiten den waard had men gerekend, ze kwamen Donderdag zooals bleek uit eenige aan giften ten politie-bureele. Dadelijk wer den maatregelen genomenop de druk ste punten verschenen mannen, hoog opgeheven houdend borden met„Past op de zakkenrollers." Dat deze maat regel doel trof is gebleken. Zondagnacht was het erg lawaaiig. Onbeschrijfelijk het gebrul van heel- half- en pseudo beschonkenen, waaraan nog wel door meisjes en vrouwen werd deelgenomen, soms waren zij zelfs nog hartstochtelijker dan de mannen en jongens. Gelukkig waren bij die dolle troepjes veel vreemden. Tot Maandag ochtend vijt a zes uur bleef die open lijke rustverstoring aanhouden. Het ui terlijk der bachanten van beiderlei kun ne werd er naarmate het later werd niet gunstiger op. En geen regenbui om wat rust aan te brengen Schouwburg, Vereeniging en Kroon waren druk bezocht. Elke herberg on geveer scheen deze kermis zoo wat om geschapen in een café-concert, en over al scheen het vol te zijn. Zondagavond moest de drukte nu nog vermeerderd worden met een uitslaan- den brand in de Ostadestraat, waarbij heel wat schade moet aangericht zijn. Het ligt in den aard der zaak, dat het daar aan publiek niet ontbrak. De brand schijnt ontstaan te zijn in een schuurtje of loodsje en de vlammen deelden zich mede aan een daarnaast gelegen dito gebouwtje. Ten spoedigste verschenen slanger.wagen en de Tien met den staf der brandweer. Dat het al een zeer ongunstig tijdstip was om de mannen van de Tien bijeen te krjjgen is te begrijpen en dat het aanwezige personeel hierdoor heel wat te doen had om de perceelen zelf te behouden be hoeft niet opgemerkt. De Tien behoefde geen slangen uit te leggen, de slangen wagen, onder bevel van den staf, ver richtte het blusschingswerk. Maandag nog weer de pret van men- chen die er nog niet genoeg van hadden en veel buitenlieden. De politie scheen niet veel te doen te hebben. Een troepje jongelieden, voetballende met Edammerkaasjes, werd dit spelletje belet. Zondagnacht reeds begonnen een paar tenten af te breken. Groote aantrekkelijkheid schijnt de stoom carousel van Tewe te bezitten. Men vertelde ons, dat politie toezicht noodig was om er de orde te hand haven, vooral den laatsten kermisnacht. In de Maandagavond gehouden vergadering van het Derde District der Kiesvereeniging Vooruitgang is de Heer Tjeenk Willink kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. De Kiesvereeniging Burgerplicht heeft voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad als kan didaat gesteld den Heer H. M. J. van Lennep. In het douchebadhuis zijn in de i afgeloopen week genomen 482 baden. Zaterdag 12 Augustus is, na ge houden examen in het St. Elisabeth's gasthuis, het diploma van Pleegzuster uitgereikt aan de dames J. Brusse, A. Ruijgrok en C. A. Walland, die allen drie jaar als leerling-verpleegster in genoemd ziekenhuis werkzaam geweest zijn. Toen een paar jaren geleden de kegelclub »De Kroon" te Haarlem eene prijsvraag uitschreef voor een geschiede nis van het kegelspel en nieuwe gezel schapsspelen, twijfelden velen aan den goeden uitslag van dit plan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2