In cn om Haarlem's Collegium Medico- Pharmaceuticum. FRAGMENT M. G. W. 3) XVII Sullen geen Apothekers vermogen, eenige Medicamenta composita van buyten ofte andere steden te halen en alhier te verkopen, op poene, van soo menigermael, als sij daer in achterhaelt sullen worden, 't tel kens ten behoeve van het Gilde te verbeuren een som van 25 guldens. XVIII Yder Gilde-broeder, als mede Gilde- zuster, als Weduwe Winckel houden de, sal eens des Jaers op St. Lucas- dagh aen Dekens ende Overmannen ten behoeve van het Gilde betalen een somme van 3 Guldens, de Keur en Hooftmannen, in die tijt aen zijnde, daer van exempt. XIX De Gilde-broeders ofte Zusters gesamenlijck ofte yder in het parti culier, daer toe verzocht ende geci- teert zijnde, sullen gehouden zijn, op de Gilde-Kamer ter gestelder uure te compareren, op de boete van 12 Stuyvers voor de eerste-mael en voor de tweede-mael 24 Stuyvers; ten ware bij Sieckte ofte absentie buyten de stadt genoegsame reden van haer afzijn konde gegeven worden, 't Wel- cke ook plaets sal hebben in hare Dienaers, 't zij Meester ofte Leer- knechtswelcke sij gebonden sullen sijn, promptelijck uit het selve te vorderen. XX Sal niemant dor Gilde-broeders ofte Susters, mede den Meester ofte Leer-knechts, Dekens en Overmannen t' samen, 't zij onder het visiteren der Winckels ofte anders, in Collegie bij elkander zijnde vermogen te af fronteren, injureeren ofte qualijck toe te sprcecken, op de boete van 12 Guldens tot profijte deser Gilde; maer ter contrarie sullen sy alle gehouden zijn denselven alle behoor- lijck Respect toe te dragen, ende haer sonder eenige tergiversatie op alle het geene vereyscht sal werden prompte oplossingh en aanwijsinge te doen. Soo sal oock niemant dezer Gilde iemant sijner Gilde-broederen vermo gen te injureeren, het zij met Woor den ofte Wercken, op proeve van arbitraire Correctie, gestelt ter dis cretie van Dekens ende Hooftmannen deser Gilde. XXI De Weduwen der overledene Apo- theeckers sullen hare Winckels met een Meesterknecht, die op een be- quame plaats bij een en deselve meester zijn Leerjaren voldaen heeft, en dan door Dekens en Overmannen geëxamineerd ende bequamen gevon den, vermogen te continuëren mede nevens den Meester-knecht een Leer jongen te setten, tot soo lange het haer sal believen, ofte dat sij haer ten anderen Huwelijcke quame te begevenmits sij voor het Examen harer Meesters-knecht t' elkens sal hebben te betalen, indien hij een Medicine Doctors ofte Apothekers Soone ware, ses Guldens, een Bur gers Soon twaalf ende, indien hij van buyten in quame 24 Guldens; doch indien sij hare Winckel quame te verkopen ofte uyte neeringe te schey- den, sal sy daer na geen Winckel weder mogen opsetten. XXII Een Meester-knecht sal, ter saecke, als voren, geëxamineert en bij Dekens ende Overmannen geadmitteerd zijn de, sig op geen andere Winckel in deze wegen vervoegen, voor en alleen sijn Huurtijdt, met de Weduwe aen- gegaan, geexpireert zijYeel min binnen den tijt van sijn Verbant met haer voor sig selven Apothekers- Winckel op te setten. XXIII Selfs met des Apothekers Weduwe, waer hy by woont, naderhant komende te trouwen, ofte oock wel haer Winckel overnemende, sal hy, niet-tegenstaen- de boven-gemelde ondersoek, gebon den zijn, van nieuws af syn Tentamen en proef te doen voor Meester; gelijck hy oock sal moeten doen, indien hy na dien tijt de Winkel voor sigh selven soude willen opsetten: Wel punctuelijck in desen sig te reguleren hebbende na alle het gunt, rakende het Tentamen en Examen, hier boven jn verscheyde Articulen gestelt is. XXIV Sal yder Meester-knecht, van buy ten inkomende, gehouden zijn, binnen den tydt van 14 dagen nae het ingaen sijner Dienst sigh te praesenteren aen den oudsten Hooftman deser Gilde, om sijn naam in 't Gilde Boeck op den eersten Dingsdag der naestvol- genden Maent (wanneer Dekens en Overmannen soo wel daertoe, als oock tot andere taken, hebben te vaceren) te doen registrerenmits daer voor betalende ten profyte des Gilts een Gulden en 10 Stuyvers: voor 't welke de Meester nevens hem gehouden sal zijn te caveren. XXV Sullen geen Meester-knechts tot het Tentamen en Examen voor Mees ter toegelaten werden, voordat zy behoorlijcke blijck sullen gebracht hebben, van te voren by een Meester ter bequamer plaetse drie achter-een- volgende jaren trouw gedient te heb ben, en dan noch twee achter-een- volgende jaren by een deselve we duwe alhier ter stede gestaen, ten ware bij overlyden, verhuwelycken of uytscheydingh des soodanigen We- duws sy de resterende Jaren by een andere Meester ofte Weduwe quamen te voldoen. Rakende dit articul allee- nig zoodanige knechts, welcke op Weduwen komen te woonen. XXVI Niemant sal mogen aennemen een knecht, die by een ander Apotheker in dese stadt verbonden sy ook geen knechts vermogen haer te verhuuren gedurende den tijt van haer verbant, tenzy den Apotheker, waer aen de knecht verbonden is, hem ontslaende, daerin consentere met genoegsaem schriftelijck bewys; op poene, dat den Apotheker, in dier voegen eens an ders knecht aennemende, ten voordeele deser Gilde sal verbeuren 12 Guldens, ende de Knecht, te quader trouw sig alsoo verhurende, 10 Guldens. XXVII Alle nieuwe aenkomelingen, schoon het oock soonen van Apothekers wa ren, sullen haer by den outsten Overman van het Gilde hebben aente geven, om ter gesetter dage op de Gilde-kamer haer te doen aentekenen in het Register der Leerlingen, mits daervoor betalende drie GuldensSijn leertydt van vier jaren geexpireert zynde, sal hy by Dekenen ende Overmannen hebben te versoeken eon behoorlijke Leer-brief, die door haer, benevens sijne Meester, sal moeten geteykent werden, en daer voor be talen, indien hy een Medicinae Doc tors ofte Apothekers soone is, 2 Gulden 10 Stuyvers, een Borger 5 Gulden en een vremde 10 Gulden ten behoeve van desen Gilde: Een Meester, dese brief alleenig teykenende en daer op de Knecht latende vertrecken ende sijne goederen volgen, sal verbeuren 6 Guldens, doch, indien de knecht wilde vertrecken sonder Diploma naer een andere Plaets, sal de Meester in sulcken gevalle van die Boete bevrijt wesen, en die knecht in toekomende geen Diploma mogen praetenderen maer van alle rechten versteken blij ven, die hem daer door aengebracht hadden kunnen werden. XXVIII So een Leer-knecht binnen de tijt van vier jaren in weerwil van sijn Meester sonder genoegsame ende bondige reden quam weg te lopen, oock een Meester-knecht, sonder toe- latinge eenige tijt ofte altoos achter ende uyt de Winckel te blijven, sal den eersten derselver ofte sijne ou ders ofte Voogden gehouden zijn, promptelijck het geheel ofte restant der gecontracteerde ende voor vier jaren beloofde Penningen te voldoen De andere te verbeuren (indien haer die mochten belooft zijn) haer verdien de penningen ende daer-en-boven de somme van twaalf Guldens ten pro fijte deser Gilde't welck oock plaetB grijpen sal, wanneer sy door quade comportementen genootsaeckt zijn te vertrekken doch in soo een gevalle sal het staen ter arbitrage van Dekens en OvermannenDe Meesters sullen gehouden zijn, hare goederen in os- tagie soo lange te bewaren. XXIX Sal geen Leer-jongen ofte Meester knecht by een Apotheker ofte zijn Weduwe hier ter Stede verhuurt werden, tenzy het geschiede door de Gilde-Knecht ofte anders, of de Gilde- knecht sal komen te genieten een Gulden tien stuyvers; doch bij foute van succes omtrent sijn besteding alleenlijck tien stuyvers: Een soon van een Apotheker, schoon oock bij sijn vader leerende, sal terstont na sijn inschrijven aen de Gilde knecht te betalen hebbon vijftien stuyvers; by een ander Meester hier ter Stede sullende overgaen, gelijck somme. XXX Sal geen Doctor ofte Licentiatus Medicinae selfs de Pharmacie geleert ofte niet geleert hebbende, vermogen, eenigerhande Medicamenten, 't zij simple ofte gecomponeerde, publijck ofte heymelijk te verkopen ofte uyt te leveren, veel min sijne ofte andere ordonnantiën gereet te mnecken ofte door andere ten sijnen huyse te doen gereet maecken, maer gehouden zijn, sijne ordonnantiën bij een publijck apotheker, alhier geadmitteert, te eenden ende aldaer te laten gereet maekenen geensints aen eenige Patiënten yets te ordonneren, als bij schriftelijcke Ordonnantie, op poene, contrarie doende, voor d' eerBte-mael te verbeuren de som van vijftien Gulden, de tweede mael dertig en de verdere reysen naer exigentie van saken gemulcteert te worden. XXXI Sal geen Apotheker, die openbare Winckel hout, schoon hij oock een Diploma Mcdicum hadde, te gelijck mogen practiseren als Doctor ofte Licentiatus Medicinae; geen waters besien, Pols tasten, ader laten, op eygen ordre doen clisteren, purge ren ofte eenige andere soorten van jjedicamenten 't zij externa ofte in-1| terna, buyten dat Voorschrift des Doctors ingeven, appliceren ofte doen appliceeren, van eenige Siecken ver mogen te gaen visiteren, op poene, als in het voorige Articul is uytge- dacht; nochtans, dat hy al sulcke simple ende gecomponeerde Medica menten, als hem bii eygen name mondeling ofte schriftelijck ten sijnen huyse mocht geeyst worden, vrij ende onbeschroomt sal mogen verkopen. XXXII Sal geen Drogist, Kruydenier, Banquetwercker, Commenyhouder, Wijn ofte Brandewijn verkopers, nochte iemant buyten dezen Gilde vermogen te verkopen ofte te leve ren eenige Medicamenta Composita 't zij PurgantiaAlexipharmaca, Nar- cotia, Mercuralia, Antimoniata, ge lijck ook geen saff'raen, Kreeftsoogen, Senebladen, Slaepbollen, etc nochte oock eenige Poeders, Pillen, Poppen, Drancken ofte andere vermengelin gen naer eenige Medicament gely- ckende, soo wel hier ter stede, als elders, toegestelt, op de Boete, van voor de eerste-mael daer voor te verbeuren drie Guldens, de tweede- mael ses Guldens en de derde-mael na exigentie van saken gehandelt te werden behalven dat een Drogist alleenig Simplicia en geensints Com posita bij groven Gewichte soude mogen verkoopen. XXXIII Sullen geen operateurs, Meesters, Meesteressen, Quaksalvers ofte der- gelycke Marckt-volgers op de Marck- ten noch langs de straten, nochte in eenige Huysen, nochte Herbergen vermogen te verkopen ofte uyt te leveren eenige Poeders, Confectien, Quinta Essentien, Extracten, Simple ofte gecomponeerde Oliën, Balsemen, Pillen, Pleysters, Salven ofte eenige andere diergelijcke Medicamenten, uytgesondert alleen op de St. Jans Marckten, als wanneer deselve Ope rateurs, Meesters, Meesteressen en Quacksalvers daer toe noch alvooren sullen moeten versocht en geobti- neert hebben behoorlijck Consent ende schriftelijcke Authorisatie van de Heeren Burgemeesteren alles op poene van voor de eerste-mael ten profijte van desen Gilde te verbeuren een somme van 3 Guld., en verder na exigentie van saken gemulcteert te werden. XXXIV Verder, op dat deze ordonnantie en Keuze deser Gilde wel geobserveert en in goeden ordre gehouden mochte werden, sullen over desen Gilde ge stelt werden een Deken en vier Hooftluyden, zijnde drie Doctoren ende twee Apothekers, welcke twee jaeren aen den anderen sullen moe ten dienen, als wanneer een Deecken en twee Hooftluyden sullen moeten afgaen. XXXV Dekens en Hooftmannen sullen jaerlycks op St. Lucasdagh met meerderheydt van stemmen in plaetse van den afgaenden Deken nomineren een dubbelt getal van Doctorenende in Stede des afgaenden Hooftmans een dubbelt getal uyt de Doctoren en Apothekers, in dese nominatien ter handen van de Ed. Gr. Achtb. Heeren Burgemeesteren stellen, om naer haer Ed. Achtb. welgevallen weder een Deken ende Hoofdmannen t'eligeeren sullende de afgaende een jaer daer na weder nominabel zyn. Wordt vervolgd). Gedrukt bq DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 6