Te 's Hertogenbosch is men niet te vreden over het water, geleverd door de gemeentelijke waterleiding; nu eens •was er watergebrek, dan tapte men water uit de kraan, dat voor een groot deel met heidezand vermengd was en ten slotte kreeg men, vooi den hoogen pry's van 18 cent per M3 water, dat de kleur had van bier. IJzeroxyde uit de buizen deed er het water zoo onsma kelijk uitzien. De direc'eur had al voor eenigen tjjd bericht dat de toestand zou verbeteren, na eene verandering der filters, doch de Bosschenaars merken er niet veel van. Zeker is het, dat, wanneer de huidige toestand nog langer voortduurt, weldra niemand meer bediend wil worden van de waterleiding, die zoovele tientallen duizenden gekost heeft en van deD beginne van haar bestaan af, steeds een leelyke schadepost is gebleken, niet beantwoor dende aan zijn doel, en men spreekt er van, de oude huispompen weer in gebruik te stellen. By het laatste onderzoek, voor eenige dagen gedaan, is gebleken, dat de Noord kust van Texel door het afnemen van de duinen, gevaar voor overstrooming begint te krijgen. Ook de Eierlandsche vuurtoren zal bij hevige stormvloeden weldra bedreigd worden. Men is van oordeel, dat door het aan brengen van zinkstukken en strekdam men het gevaar afgewend kan worden. Koning Leopold II heeft incognito een bezoek gebracht aan ons land per stoomjacht Albertha. Terwijl het fraaie schip, varende onder de Engelsche vlag aan den veesteiger te Amsterdam lag, bezocht Z. M. in eigen stoomsloep Broek in Waterland en Marken. Zaterdag had een rijtoer binnen Amsterdam plaats. Zondag, na een bezoek aan Haarlem en omstreken begaf Z. M. zich naar IJ- muide om van daar weer zee te k ezen. Had voor eenige weken de bloem kool op de markt te Broek-op-Langendijk nagenoeg geen waarde, tegenwoordig is dat heel anders. Er wordt tot 22 50 per 100 stuks besteed, een prijs, welke in geen 30 jaren is uitbetaald. Oudere bouwers weten zich te herinneren, dat in 1868 de prijs nog eenigszins hooger was. Bij het arresteeren van een beschon- kene is Zondag te Amsterdam een agent van politie door iemand die verzet pleegde tegen den grond geworpen. Hij was onmiddellijk dood. De overledene laat eene vrouw en zes kinderen na. Overal, voornamelijk in de noordelijke provinciën ondervindt men veel last en schade van den lagen waterstand tenge volge van de droogte. Ontzaglijke ladin gen turf kunnen niet vervoerd worden en ettelijke andere vaartuigen kunnen niet dan met halve lading vertrekken HAARLEM, 29 Augustus 1899. In de vergadering van Vrydaga- avond van de Feestcommissie voor den Koninginnedag kon mededeeling gedaan worden van het feit dat het geraamde bedrag voor de feesten was ingekomen en tevens werden de lijsten overgelegd van toezeggingen van bijdragen in natu- ra, als van de Heeren Van Santen, Van Schaik, Kuipers elk 200 gebakjes, Stam als in 1898, Joh. Boom 50 halve fl Ko- ninginnebier, Uljee en v. d. Storm 150 kogelfleschjes, Hoeksema 100 gebakjes. Franken 100krentenbroodjes, Helling man, Worst, Gunst, Dollekamp elk 100 Schieving 150, Gussenhoven 200 taartjes Hoeksema 100 Amsterdamsche korstjes. Hoog en H. Pander elk een kist koek, Droste Co. en E. v. d. Steur elk een kist chocoladewerk, Aukes 200, Bagger man 100, Joh. Boom 50 fleschjes, Ra makers 25 liter limonade, Cohen Van der Laan en Sacré elk 1 vaatje boter, Veth, Leupen,, Van Hemert, Busé, v. d. Maaren Jansen elk 1 bus biscuit, Smits gekookte worst, J. G. van Gasteren 20 pd., D. Houtman 40 pd., C. Keijzer 10 pd., Daudey (Houtstraat) 20 pd., Daudey (Ged. Oudegr.) 20 pd., Kammeyer 20 pd. gebraden gehakt, Stol Haagsche leverworst, Vos (Spaarn w.str.) 400 brood jes, Paul Kaiser 1000 krentebroodjes. Bovendien bood de heer Beynes aan voor den kinderoptocht het muziekcorps bestaande uit 25 leden van het perso neel der firma Beynes, welk aanbod gaar ne werd aanvaard. Besloten werd over te gaan tot het stichten van een Vereeniging „Koning innedag", ter vermijding van de telkens wederkeerende moeielijkheden ter ver krijging van financieelen steun. Te zij ner tyd zouden meer uitgewerkte voor stellen te dezen opzichte worden inge diend. Staande de vergadering traden de aanwezigen als lid der nieuwe Ver eeniging toe. Des morgens ten 8 ure zal door de Christelijke Muziekvereeniging Kunst na Arbeid", Directeur de Heer C. G.J. Rühl, na de godsdienstoefening, van den toren eene uitvoering gegeven worden met bet volgende programma: No. 1. Gezang 2. No. 2. Wilhelmina van Nassouen, uit het kroningsjaar van Ph.Loots. No. 3. WienNeerlandsch bloed. No. 4. Nun danket Alle Gott. No. 5. Wilhelmus van Nassouen, Valerius. No. 6. Gez. 96. Hallelujah eeuwig dank en eere. Omtrent de te houden kinderfeesten wordt ons medegedeeld, dat de kinderen der hoogste klassen des morgens kwart voor achten zullen tegenwoordig zijn. De volgende liederen zullen gezongen wosden 1. Wilhelmus (nieuwe berijming). 2. Kro ningslied. 3. Wien Neerlandsch bloed. 4. Koninginnelied. 5. Oranjeliedje 6. Wil helmina van Nassauwe. 7. Marschlied. 8. Wilhelmus (oude berijming). Na afloop gaan de kinderen in optocht naar den Hertenkamp, waar ze onder hoofdleiding van den Heer Martin zich met verschillende spelen kunnen vermaken. Groepsgewijze zullen gedurendedien tjjd de kinderen met de electrische tram een tocht om de stad doen. De kinderen, die in de scholen samen komen, worden daar onthaald. Naar wij vernemen, zal de wieier- optocht waarvoor veel animo bestaat, den volgenden weg nemen. Dreef, Houtplein, Groote Houtstraat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Kruisweg Stationsplein, Jansweg, Parkstraat, Rip- perdapark Parklaan, Kenaupark, Nassau- brug, Nieuwe Gracht, Jansstraat, Groote Markt, Zijlstraat, Kinderhuisvest, Nieuwe Gracht, Nassauplein, Nassaulaan, Oude Gracht, Raaks, Wilhelminastraat, Konin ginneweg, Wilhelminapark, Schoutjes- laan, Hazepaterslaan, Dreef, Florapark, Baan, Kleine Houtweg, Kampervest, Spaarne, Damstraat, Oude Groenmarkt, Spekstraat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Gasthuis- vest, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan en Dreef. Des avonds van 8 tot 10 uur hebben volksvoorstellingen plaatsin den Schouw burg, de groote zaal der Sociëteit Vereeni- ging.de muziekzaal der Sociëteit de Kroon, De Vauxhal, Wijde Appelaarsteeg, Sint Bavo, Smedestraat en den Stads Doelen. Verschillende Haarlemsche Vereenigin- gen zullen daar voordrachten van liter- airen of muzikalen aard ten beste geven. Volgens achterstaande advertentie zal de Heer Christiaan Timmner van Amsterdam den 1 September a.s. hier ter stede een vioolschool openen, terwijl ook gelegenheid bestaat tot het geven van privaatlessen. Door den Heer D. J. van der Wilk zal in het Brongebouw eene expositie plaats hebben van de Schilderij van O Eerelman, voorstellende de Intocht van H. M de Koningin binnen Amsterdam op 5 September 1898. Leden van het Brongebouw hebben vrijen toegang. Aan de School voor Kunstnijverheid te Haarlem zullen Maandag 4 September de lessen worden hervat. Het is een verblijdend teeken dat ge noemde inrichting meer en meer wordt bezocht, en voornamelijk door hen die met het ernstige voornemen bezield zijn om door middel van het aldaar geleerde zich eene positie te veroveren. Ongeveer 140 leerlingen dames en jongelieden zullen bjj het hervatten der daglessen weder tegen woordg zijn, terwijl de leerlingen, die in October uitsluitend den avondcursus zullen volgen nog niet werden ingeschreven. De groote toevloed van leerlingen, die niet alleen uit Haarlem de school bezoe ken, doch ook uit andere plaatsen van ons land komen om van het onderwijs gebruik te maken, is niet alleen het gevolg der degelijke organisatie van de Haarlemsche School, de resultaten die, en de bekwame leerkrachten waaraan het onderwijs is toevertrouwd, verkrijgen, doch is ook voor een groot deel toete- schrjjven aan de ontwikkeling der ver sierende kunsten en der kunstambach ten die zich van lieverlede ook in ons land openbaart. De toegepaste kunst die zoo langen tijd verwaarloosd werd, begint thans ook in onze samenleving door te dringen. Zij toch strekt zich uit op de voorwer pen van dagelijksch gebruik en op al het geen ons omringt. Daar zij op beginselen berust die het streven bevordert om degelijkheid van materiaal solieiteit in de bewerking met schoonheid van vorm en kleur te vereeni gen en door deze factoren de waarde van de producten der handwerksnijverheid wordt verhoogd, is het zeker geene overvloe dige weelde waarnaar zij streeft, doch het is een economisch vraagstuk dat door haren invloed wordt opgelost. Deze in vloed doet zich dan ook onder de breede scharen der bevolking gevoelen daar de toegepaste kunst niet alleen toewijding en liefde voor den arbeid kweekt, doch bovendien leven en beweging in ons industrieel leven brengt, en daardoor aan vele handen werk geeft, en nieuwe bronnen van inkomsten voor de bevolking opent. De vraag naar leerlingen, die met goed gevolg den vijfjarigen cursus hebben door- loopen neemt steeds toe, wel een bewijs dat de praktische richting van de Haar lemsche school de leerlingen een goed onderkomen in de werkplaats waarborgt. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 506 baden. Wielrijdersoptocht. Voor den wielrydersoptocht zijn de volgende regelen vastgesteld. 1. Ten 1 uur wordt de tuin van het Brongebouw, ingang Dreefzjjde, voor deelnemers aan den optocht geopend. 2. Niemand wordt toegelaten dan op vertoon van insigne, dat voor zooverie nog niet verstrekt, aan het Brongebouw is aftehalen op de zittinguren der Com missie n.l. 12 en 7—8 ure. 3. Deelnemers komen gecostumeerd en met versierde fietsen aan het Bron gebouw omdat aldaar geene gelegenheid is zich te costumeeren of om rijwielen te versieren. 4. Wanneer men den tuin van het Brongebouw is binnengekomen plaatst men zich dadelijk onder de afdeeling, waarbij men is ingedeeld, zooveel moge lijk volgens volgnummers van het programma. 5. Met paarden bespannen voertuigen plaatsen zich langs de Baan geheel volgens volgnummer van het programma, met de voorzij de gewend naar den Kleinen Houtweg opdat, wanneer de groep, waarbij die stukken behooren, geheel gereed het Brongebouw verlaat, die voertuigen zich kunnen aansluiten. 6. Ten 2 uur moet iedere deelnemer geheel gereed zijn om op door de com missie te geven sein zich onmiddellijk te kunnen begeven naar de plaats van opstelling. 7. De opstelling van den stoet ge schiedt in het Brongebouw, zijde Kleine Houtweg. 8. Iedere deelnemer dient op zijn voorman te letten; de voorrijders van elke groep zijn verantwoordelijk voor het bewaren van den bepaalden afstand tusschen verschillende gedeelten van den stoet. 9. Slechts drie signalen worden in den stoet gegeven, n.l.: Vooruit een lange toon op de fluit. Stoppeneen lange toon op den hoorn. Gevaar: verscheidenen korte tonen op den hoorn. Aan deze signalen moet dadelyk worden voldaan. 10. Het is bepaald verboden zich ge durende den tocht van de aan de fiets bevestigde signaalhoorns te bedienen. 11. Zonder noodzaak mag de stoet niet worden opgehouden. Een ieder dient mede te werken om oponthoud te voor komen. Beschadigde fietsen moeten onmid dellijk uit den stoet verwijderd worden. De Commissie vertrouwt dat een ieder zich stipt aan deze regelen zal onderwerpen. Voorwerpen, gedeponeerd aan hel Commisnariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags. van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee paternosters. Twee Engel, sche leerboeken, Een rijtuigsleutel- Een damesparupluie Een ledig biervat. Een R. C. Kerkboek. Een hengselmand. Twee gouden oor knopjes. Een loterijbriefje. Een damestaschje met handwerk. Een tabakspijp. Een paar bruine glacé handschoenen. Een pakje rijwielband Een portemonnaie met geld. Een duimstok. Een timmermanspotlood, Een ring met sleutels. Eenige lossesleutels. Een spoeltje van een naai machine. Gevonden in de wagens der H. T. Maatschappij Een portemonnaie met geld. Een zwarte damesmantel. Een R. K. Kerkboek. Terug te bekomen bij de Hoofd Op zichter der Gem. reiniging aan de Har- menjansweg Drie zilveren lepeltjes. zes vernik kelde puzzlés. Een kaart waarop ver nikkelde potloodhouders. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 20 Aug. 1899, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Huis en Erve, aan de noordzijde van het Wijde Geldeloozepad, No. 63. No. 2. Een Stalling voor negen stuks hoornvee, Paardenstalling, Hooihuis en Erf, achter het voorgaande, aan de zuidzijde van het Heerenhek. ƒ7100, U. J. K. Vtrsfelt qq. No. 3. Een duhbel Heerenhuis en Erve met Tuin, aan de noordzijde van het Ripperdapark en afzonderlijke uitgangen aan het Ripperdapark en de Phoenizlaau, No. 11. No. 4 Een Heerenhuis en Erve met Tuin aan de noordzijde van het Ripperdapark, No. 13, ƒ13576 S. J. W. Mons. No. 6. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, aan de noordzijde van het Ripperdapark, No. 21, ƒ6250. F Erdtsieck qq. No. 6—10. Vijfdubbele Heerenhuizen en Erven met Tuinen, nevens elkander aan de westzijde van de Ripperdastraat, als: No. 6. No. 2, ƒ4500, opgehouden. No. 7. No 4, ƒ4300, H. London. No. 8. No. 6, 4475. opgehouden. No. 9. No. 8 f 4475, opgehouden. No. 10. No. 10, f4525, opgehouden. No. 11 14. Vier Heerenhuizen en Erven met Tuinen, nevens elkander aan de zuidzijde van het Ripperdapark, tusschen de Ripperdastraat en Rip- perdastceg, waarvan twee met uitgang in de Ripperdastraat en twee in de Ripperdasteeg, als No. 11. No 8, /4200, P. Hoogeveen. No. 12. No 6, ƒ4175, J. Oostwald. No. 13. No. 4, ƒ4500, J Oostwald. No. 14. No. 2, J 4075, J. B Lasschuit. No, 15. Een Huis en Erve met Tuin, aan de Raamvest, No. 51, ƒ3200, J. J. Scheflers. No. 16. Een Huis en Erve met Tuintje, aan do westzijde van de Oranjeboomstraat, No. 180, ƒ1115, A. Witkamp. No. 17. Een Huis en Erve met Tuin, aan de noordzijde van de Parkstraat, vroeger het Rozen laantje, No. 3. No. 18. Een Huis en Erve met Tuin, naast en ten oosten van het voorgaande, No. 5. De perceelen No. 17 en 18 te zamen ƒ5360, opgehouden. No. 19. Een dubbel Huis en Erve, aan de noordzijde van de Lange "Wijngaardstraat. No. 28, ƒ3950, S. J. W. Mons. No. 20. Een Huis en Erve met Tuin, aan de noordzijde van de Bareudsestraat en uitgang in de Rijpstraat No. 31, ƒ2800, M. Ockeloen. Markt van 28 Augustus 1899. Boter. Aangev. 91 verk. 91 K. G. L. pr. ƒ1.20 H. pr. 1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 103 verk. 89 stuks. L. pr. 7.— H. pr. 9.p. stuk, Schrammen. Aangev. 49 verkocht 37 L. pr. 10.H pr. 13.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 336 H.L. ver kocht 292 H.L. L. pr. /A1.80 H. pr. ƒ3.p. H.L Appelen, aangev. 142 H.L. verkocht 118 H.L. L. pr. ƒ.5H. pr. 10.p. H. L. Peren. Aangev. 386 H.L. verkocht 300 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ18.pr. H.L. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 30 Aug. des's avond4 van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek* korps. Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS- PROGRAMMA: 1. «Garde-Greuadiere MarschEilenberg. 2. Ouverture Zaropa".Hérold, 3. Journalisten- Walzer"Strauss. 4. Fantaisie l'opéra „L'attaque du MoulinBruneau. 5 Ouverture Leichte Cavallerie"Suppé 6. Podagra." PolkaLabitzky. 7. CavatinaRaff 1Fantaisiedel'opérette »La Vivandiére" Godard ORGELBESPELING. in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 31 Aug. 1899, des namiddag-s van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. met welw. medew. van den Heer P. C. Heems kerk. Elève van de Kon. Muziekschool te den Haag. (Cellist). PROGRAMMA. 1. Nun danket Alle GottTan»» 2. Variatien op Wien Neerl. Bloei. üe LaQSc' 3. Kerkaria. (Cello)Stradella. 4. ConcertfantaisieH. Berens. 5. Cantilena. (Ce'lo)Goltermann. 6. Variatien op WilhelmusEzerman.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2