In en om Haarlem's Collegium Medico- Pharmaceuticum FRAGMENT DOOR M. G. W. 5) De operatie gelukt volkomen, waar door haar naam niet weinig in eere komt en zelfs de Paus (Leo III) en j de koning verlangen haar te zien. Vlakveld laat den Paus in minder parlementaire termen zijn wenseh uiten om haar te spreken. ik hoor en met verwond'ren Hoe dat een Fransche vrouw, die korts hier op quam dond'ren. 't Gericht U heeft hersteld.... ent. Hildegard geeft gehoor aan het verzoek, terwijl de Vrouwekerk wordt aangewezen voor deze receptie. Daar laat zij Taland ten aanhoore van den Paus, den koning en de rijksgrooten de waarheid spreken en verzoent ze zich met den koning, dien Taland wil ombrengan, 't geen ook nog door Hildegards tusschenkomst wordt belet, door Karei vervloekt: /'Hij loop dan, Haven-aas! en vlucht ook daadlik voort; Opdat men van 't gedroght noch taal noch teecken hoort." Di-. Vlakveld was verscheidene jaren in 't Collegium Med. Pharm. Zifn geslacht schijnt nog door zijn zoon doctor Jakobus (den 2 Dec. 1704 alhier begraven) te zijn voort gezet. Althans werd 29 April 1734 Maria, en 24 Jan. 1738 Josina Vlakveld begraven in de Groote Kerk. liet wapenschild der familie komt voor op een der geornamenteerde lijsten, die de namen bevatten van den Deken en Vinders van het Coll. Med. Pharmac. en vertoontgevierendeeld 1 en 4 van azuur met een gouden lelie; 2 en 3 van sabel met een zilveren dwarsbalk vergezeld van drie gouden sterren. De groote menigte kwakzalvers die hun waar op alle mogelijke wijze aan den man zochten te brengen en er werkelijk ook in slaagden, zagen zich door het beter toezicht dat van het Collegium uitging, in hun wer kelijk ruime inkomsten beknibbeld. Herhaaldelijk werden boeten opgelegd wegens het onbevoegd verkoopen van geneesmiddelen en het zondigen tegen de keur. Zoo zien we al den 14 Februari 1693 aan Catrijn Rogiers wonende aan de V est bij de Zijlpoort, geweigerd om 's Maandags op de Markt te mogen staan „met olye en een pleyster;" den 23 April van't zelfde jaar worden dr. Vlakveld en den Apo theker de Koker commissie gegeven „om een quaksalver in 't Heereloge ment te calangeren soo 't mogelijkis(!)" Den 2 Juni daaraanvolgende kwa men alle vroedvrouwen voor de Hee- ren om het verbod te hooren uitspreken Medicamenten te vervaardigen, terwijl de gildeknecht „al de kruidsoekers op de markt moet verbieden by kleyne gewichte ofte maete te verkoopen aan burgers geen Apothekers synde." Met de kermis kon echter het ras van kwakzalvers als van ouds hun slag I slaan. De stadsregeering had bepaald dat zij met het College zouden moeten contracteeren mits „niet excederende de somma van 3 gl. en 3 stuivers." Zoo stond in dien tijd (1693) Leen- hard Vierling op een „theater" bjj 't klokhuis, die met het Collegium voor 3 gl. 3 st., aldus het maximum, ge accordeerd had. Daarvoor mocht hij dan de goedge- loovigen zijn wonderbare recepten aanprijzenzoo had hij alleen het geheim van de „alom beroemde Pi- lula Ischiatica of pillen voor dejigt die in minder dan 24 uuren alle pijnen uyt jigt en koude ontstaande wegneemt, alle kortborstigheid her stelt, ja zelfs de kinkhoest der kinde ren, teering, bloedspuwen, etterbor- stigheid en alle diergelijke borstkwalen in den grond geneest", en dat alles voor 30 Stuivers. Voor jonge deernen heeft hij „'t liefelycke Aqua Cosmetica of blanket- water dat onfeilbaar en in korten tijd vlekken en puisten des aangezichts doet verdwijnen. Een ander Heer, met den schoon klinkenden naam van Prosperohad in 't Heerenlogement een „theater" opgericht, met de Heeren van 't Col lege voor ƒ3 „veraccordeert" zijnde. In een wydloopig discours trachtte hij aan het publiek het Elixir Sa- lutis, of den uytgelesen gezondheids- dranck" te verkoopen. Met een donderende stem het Pax Vobis tot in de straat doende weer galmen, noemt hij alle voordeelen van het Elixer: »Het uytDemende gebruyk en de ongemeynde kracht van dit onwaar- deerlyk Juweel, goet gevonden door de geluckige ondervindinge van vele geloofwaerdige persoonen, noch loe rende, als gesonde kenteyckens van Gods eer, is soo groot en de geholpen patiënten soo veel, dat deselve niet begrypbaer zyn, in so kleynen beschrij ving; zullen daerom alleen eenige van de voornaamste op elcke sieckte doen volgen." „Jicht of Podegra, de steen en graveel in de lenden, machteloosheydt en melancoly, korten adem, colyk int gedarmte, overladingen, scheur buik, hoesten, stuypen enz. alles wordt er door genezen, een ware pendant van de Haarlemmer-Olie en de Pink- Pillen Verder werd de jaarmarkt nog opgeluisterd door Adriaan de Wit en Claes Kerkhoven beiden „op een tae- fel" hun wijsheid uitkramende en respectievelyk 1 gl. 10 st. en 2 gl. aan 't Collegium offerende. Ze schreeuwden 't uit over de Tinctura Stomachica Anglicana of Engelse maag-tinctuur „roeyende uyt alle walginge, brakingen, zuurige en galachtige opgeving, alle pynen, krimpingen en vreeting der maag, voor en naa 't eten, bezwaardheid der spyzen, wormen der maag, etc. Kerkhoven had tevens een onfeilbaar tandmiddel. Nauwelyks had de Wit zyn eenig middel genoegzaam aan gekondigd of Kerkhoven stak voor de zooveelste maal de volgende speech af Soli Deo Gloria. Het wort aan allen Heeren, Dames en overige stands persoonen bekent gemaakt, dat alhier is gearriveert een wel geoeffende en van het koningl. Pruissische Collegi MedicoProvinciali, van het Vorstendom Minden, ende Graafschaften Ravensberg, Tecklen- burg en Linge, approbeerde, en met concession, wel voorzien, gelyk ook van de Hoogloffelycke Medieinische Faculteyt tot Heinteln examineerde operator, den beroemden Tandmees ter en wond-heelder genaemt Jehan Michaelowitch Retniw. dewelcke zyn konsten bey hoogen en laage persoonen heeft gepracticeert en daardoor zeer bemint en beroemt is geworden." Waarop het relaas volgt van de byzondere kundigheid van kiezentrek- ken en zyn niet te evenaren midde len tegen tandpyn enz. Zoo hadden deze kwakzalvers ten minste een week weder gelegenheid Eene advertente over het Elixir Salutis van Mr. Antony Daffy, komt voor in den Mercurins Anglicus 0 Maart 1679, afge drukt. by Fr. ae Potter. Zie: "Deadvertentie in de Nieuwsbladen p. 192. grof geld te verdienen. Was de ter mijn verstreken, dan werden ze direct onverbiddelijk gecallengeerdaan de keur werd stevig de hand gehouden, zóó zelfs dat aan Doctors boeten werden opgelegd. Zoo werd in eene extra-comparitie (30 Maart 1694) dr. Butler voor 't col lege „geciteert en gecalangeord over fraude tegen art. 30 der Keure. Hij weigerde evenwel de opgelegde boete van ƒ15 te betalen, waarop de H.H. drs. Alberding, Vlakveld en Trioen als gecommitteerden werden benoemd om deze zaak te behandelen. Reeds den 6 April brengen zij met dr. Sweers verslag uit, dat dr. Butler weigerachtig is gebleven om de ca- lange te voldoen, waarover zelfs eene notarieele attestatie is opgemaakt. Het verder gevolg is, dat dr. But ler voor Burgemeesteren ontboden, ge last wordt de boete te voldoen met bedreiging van parate executie. Hij schijnt toen aan den eisch te hebben voldaan. Straks wordt het college veront rust door de tijding dat er overal „een seeckere purgeerkoek wordt ver kocht, en moet door den gildenknecht aan de verkoopers worden afgevraagd „de formulieren der composition van zoodanige koek ten einde het Colle- gie daar(over) „souwde jugeren kun nen zoo komt bijna in iedere maand d'een of andere callange voor, wegens verkoop van pillen, slaapbollen, enz. Zelfs de scherprechter Benedictus Hellenaer „wert overtuyght, als dat hij boven het interdict van frater Lenzingh omtrent zijn patient, synde de soon van Kereyntie van Noort- wijck heeft onder handen genomen ende verder over gepractiseert, en wert daarover gecondemneert, in de boete van ses gulden, synde dit de tweede mael dat hij schuldig is, maer weygert sonder executie te betalen." Het collegium spreekt het verbod uit, dat hij den patient verder zal verbinden vóórdat „aen de voorgaen- de Meesters betaling is geschied" De schuldige wordt daarop vóór Burgemeesters geroepen, die van oor deel zijn „dat hij omtrent den patient waer over hij op den 27 November is gecondemneert wel heeft geproce- deert en werd het Collegium aenge- seyt hem over het een ende het ander niet te panden ofte executeeren." Zoo liep dus niet elke vervolging int nadeel af, van de volgens het Collegium strafbare personen. De regeering besliste en scheen, tenmin ste te oordeelen naar dit laatstge noemd geval ook niet alles ernstig naar de Keur te beslissen. We komen hierop nader terug en laten thans eene kleine levensschets volgen van Prof. dr. Bernardus Francisous Suerman. 1783—1862. Op den 4 October 1783 werd te Haarlem geboren Bernardus Francis ous Suerman. Hij werd reeds in zijn eerste jeugd door zijn vader, oud veldchirurgyn in het vak opgeleid, waarvan hij door groote wilskracht en edele toewijding later een sieraad zou uitmaken. Op twaalfjarigen leeftijd moest hij zijne beide ouders verliezen, die hem onbemiddeld achterlieten, terwijl hij niet op den steun van bloedverwan ten kon rekenen, daar hij zich niet in een hem opgedrongen loopbaan den geestelijken stand kon schik ken. Door den praeceptor te Haarlem, den Heer Scholl van Egmond, werd hij vertrouwd met Latijn en Grieksch, terwijl hij geheel naar eigen lust leer ling werd bij een heelmeester (die nergens genoemd wordt) bij wien hij onderwijs in de Heelkunde verkreeg. Het geluk diende hem, dat hij zich ook weldra in de praktijk zou kun nen oefenen. De landing der Engelschen en Russen in 1799 waardoor ernstige gevechten plaats hadden tusschen die troepen en het leger door Brune en Daendels aangevoerd, had ten ge volge dat de hospitalen te Haarlem bpzondere medische hulp behoefden. Suerman had zich als vrijwilliger aangeboden, en werd belast met de behandeling der gekwetsten, die van hier naar Leiden per beurtschip wer den vervoerd, daar de hospitalen hier de groote toevoer op den duur niet konden bergen. Op dit dryveud ma teriaal bewees hy den gewonden en zieken hoe jong hy ook was, voor beeldige diensten. Evenwel kon zyn karakter zich niet met het denkbeeld vereenigen, slechts chirurg te blyven. Zyn vurig ste wensch was de genees- en heel kunde te vereenigen, en de doctorale waardigheid te verkrygen, om dan verder tot heil der menschheid werk zaam te blyven. En zoo verwierf hij dan ook na jaren van onafgebroken studie den med. doctorsgraad na verdediging van een uitnemend bewerkte dissertatie „de Arsenici in corpus humanum effectibus ejusque usu, hodie celebrato medico, praesertim ad carcinomatis curationem." Nog student zijnde was hy gehuwd met een dochter J) van den Haar- lemschen Waalschen predikant du Houx de Cramant. s) Door een zyner leermeesters, Pro fessor Matthias van Geuns, werd hij nog Btudent zynde (9 Mei 1809) voorgedragen om de opengevallen hoogleeraarsplaats van P. J. van Maanen te vervullen, en reeds den 13 Sept. d a.v. (hij was zooals we zagen toen gepromoveerd) werd hy benoemd tot gewoon Hoogleeraar der Genees- Heel- en Ontleedkunde. 4) Reeds den 9 Oct. d.a.v. werd hy in den Academischen Senaat geïn stalleerd doch sprak eerst den 19 Juni 1810 zijn inaugurale rede uit, getiteld „de iis, quae Batavi et Germani de vitae corporeae principio philoso- phati sunt." Deze speech wekte in hooge mate den toorn op van den Hertog van Plai- sance, omdat Suerman in zijne oratie alleen over verdiensten van Hollan ders en Duitschers had gesproken, Volgens den Hertog, paste dit niet aan een Hollander Niettegenstaande Suerman's ge- heele toewijding aan zyn nieuwe werkkring, zou het vervullen van zyn Hoogleeraarsambt aldaar van korten duur zijn. Na de inlyving van ons land hy het Fransche keizerryk werd de Geldersche Hoogeschool door Na poleon opgeheven. Suerman werd naar Apeldoorn be roepen om daar de geneeskundige praktyk tegelyk met het ambt van vrederechter waar te nemen, waartoe hy door den keizer den 15 Maart 1812 werd benoemd. Hy bleef echter te Harderwyk zyn beroep waarnemen tot dat hy in 1816 word beroepen als Hoogleeraar te Utrecht, welk ambt hij den 10 Januari van dat jaar aanvaardde met een oratie: „de magnetismo, qui vocatur, animali, 1Over de uitwerkselen van het arsenicum op het menschelijk lichaam, en deszells ge neeskundig gebruik zooala dit thans wordt aanbevolen, inzonderheid bij de behandeling van kanker. Guillemine Gillette Susanne du Houx de Cramant, geb. te Vianen 14 dec en ged. 21 december 1771, overl. te Utrecht den 9 Maart 1845. Florestan Charles Jaques du Houx de Cramant, gehuwd met Susanne Jalabert was in 1771 Waalsch predikant te Vianen. In Utrechtsche Volks Almanak 1863 bladz 232 wordt verkeerdelijk vermeld, dat hy 19 Juni 1810 benoemd werd tot Hoog- leeraar. (Wordt vervolgd). Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 6