N ieu wsberichten De krijgsraadszitting van Vrijdag was voor Dreyfus zeer gunstig. Verschillende getuigen stelden vast, dat het bekende borderel niet door een artillerie officier kan geschreven zijn, en dat dit zou blij ken uit verschillende fouten tegen de techniek. Betreffende het bekende hand boek wordt nog medegedeeld, zooals men trouwens al wist, dat elke officier het zich kon verschaffen. Men vertelt, dat te Berlijn aan het ministerie van oorlog ruim twee honderd stukken liggen, geleverd door Esterhazy. En ondanks dit genoegzaam bekend is, wordt er geen onderzoek naar gedaan. Toch moeten daar bij zijn de stukken in het borderel genoemd. Waarom vraagt men er niet naar? Enkel omdat men den vreemde in Frankrijk niet vertrouwt. Maar waarom Duitschland dan Esterhazy niet ontmaskert? Omdat de regeejing meent genoeg te hebben gedaan met te verklaren, dat zij nooit met Dreyfus zaken heeft gedaan. De familie Dreyfus ziet den toestand van den beklaagde donker in. Zoo op gewekt en adrem als hjj is gedurende de zittingen van den krijgsraad, zoo af gemat en ineengezonken is hjj in de cel. Zaterdag weer getuigen in zake het borderel. Eerst Ritmeester Hartmann, die verklaart dat Esterhazy de vervaar diger moet zijn. Bovendien heeft de beschuldigde nooit inlichtingen gevraagd aan deskundige artillerie officieren en een artillerie-officier kan het stuk niet geschreven hebben. Weer mengden zich de generaals Deloye en M^rcier in liet getuigendebat; het gelukte hun niet den ritmeester uit het veld te slaan. Generaal Gonze maakte vervolgens nog een jammerlijk figuur als getuige, die van uitkrabbingen op het borderel niets meer wist en bewaarde op nog een vraag het stilzwijgen. Vervolgens weer een getuige tot ont lasting van Dreyfus. Men dacht, dat het proces Woensdag of Donderdag zou afloopen. Maar Cavaig- nac is weer te Rennes aangekomen met een pak stukken, dat dus een nieuwen aanval niet uitsluit De rug van advocaat Labori is met behulp van de Röntgen-stialen onder zocht. In liet Engelsche tijdschrift Black and White komt nu eene groote radio grafie voor waarop men het kogeltje duidelqk ziet zitten, vlak naast de wer velkolom. De Fransche bladen, die spra ken van een schjnatnslag zullen nu wel reden hebben ziph te schamen. Het Nederlandsche Weekblad van het Recht vat nog eens samen wat er thans eigenlijk van de beschuldiging overblijft. Het zijn de denkbeelden van Bertillon, zegt het blad en men weet hoe daar zelfs in Frankrijk over gedacht wordt. Het blad eindigt: »Zal de veroordeel de van 1894 nu worden vrijgesproken? Men kan wel niet anders verwachten, inaar wij wagen ons niet aan een voor spelling. „Dit echter is zeker, eene nieuwe schuldigverklaring van Dreyfus, die reeds lang gerehabiliteerd is in het oog van de geheele beschaafde wereld buiten Frankrijk, hoevelen ook daar in den laatsten tijd de oogen zijn opengegaan, zoude in werkelijkheid alléén zijn eene veroordeeling in het hoogste ressort van de Fransche militaire rechtspleging." Nu is een Nederlandsch rechtsge leerde wel geen Fransch rechtsgeleerde, maar de grondslagen waarop beider we tenschap berust zjjn dezelfde. Toch wordt geloofd dat één enkele ofücieele vraag van de Fransche regee ring aan de Duitsche, Italiaansche en Oostenr jksche regeering meer licht in de zaak zou brengen dan het proces nu gedurende vier lange weken bracht. Doch die vraag wordt niet gedaan en zal, meent men, niet gedaan worden, omdat de Franschen niemand gelooven dan zich zeiven. De generaals weten dit zeer goed en zjj speculeeren er op, dit bljjkt uit hun manier van optreden. Treurig is het, dat in een zoo belangrijke rechtsvraag het verlangde volle licht afhankelijk is gesteld van een vorm, die men niet verbreekt uit onderling wantrouwen. De berichtgever van het N. v. d. Dag schreef nog ten opzichte van Mercier het volgende: Op generaal Mercier hoe schuldig hjj ook al schijnt heeft de regeering voorloopig geen vat. Dit om de zeer eenvoudige reden dat, toen in Juni, na het arrest van het Hof van Cassatie, door den minister van justitie bij de kamer werd aangevraagd, tot het in beschuldiging s'ellen van den oud mini ster van oorlog over te gaan, ten gevolge der tusschenkomst van den Heer Ribot, besloten werd de vervolging uit te stel len tot dat de krjjgsraad te Rennes uit spraak zou hebben gedaan. Tot zoolang dus is Mercier een vrij man. Hjj zal van die vrijheid kunnen gebruik maken door bijtjjds het Kanaal over te steken, en zich in Wales te vestigen, waar zijne vrouw, die een Engelsche is, eigendom men heeft. Wanneer de chef der bende, die in 1894 Dreyfus tegen beter weten in, deed schuldig verklaren, zich zoo aan de justitie van zjjn land onttrekt en in Engeland zich laat vergeten, zullen weinigen zich hier daarover beklagen, al wordt er op die wijze ook niet aan de gerechtigheid voldaan. Omtrent het belegerde en gebarika- deerde huis te Parijs verneemt men geen nadere bjjzonderheden, dan alleen dat de toestand er blijft zooals die was. Het gerucht loopt, dat ook de hertog van Orleans in het huis zou zijn. Als dit zoo is zou het veel verklaren aan gaande een geboden tegenstandmen zal niet den pretendent naar het koning schap willen prijsgeven. De belangstelling van het Parjjsche publiek in deze zaak begint inmiddels zeer te verminderen. In de zitting van Maandag alweer nieuwe stukken en er werd getuigd door een vreemdeling, wat Labori nu ook aanleiding gaf aan vreemde mogendhe den te vragen naar de herkomst der stukken in het borderel genoemd. Bjj het sluiten van deze zitting ziet Dreyfus er opgeruimd uit. Tusschen Engeland en Transvaal schjjnt de verhouding iets gunstiger te zijn. Als bewijs hiervan in de eerste plaats dat Portugal de wapens voor Transvaal, in een Afrikaansch Portu- geesche haven aangehouden, nu ter be schikking van de Transvaalsche regeering heeft gesteld. Men meent hierin de hand van Engeland te ontdekken, en het kan wel zijn dat men gelijk heeft, te meer als men verneemt dat Koningin Victoria in het geheel niet anti-Transvaalsch gestemd is. Steeds gaat Engelands minister nog maar door met de bewering dat Enge lands recht op suzereiniteit over Trans vaal nog van kracht is, wat van de andere zjjde sterk wordt tegengesproken, omdat de conventie van 1881, waarin van suzereiniteit sprake was, vervangen is door die van 1884 waarin er geen sprake van was. Het laatste is alleen van kracht. Bovendien heeft minister Chamberlain in de laatste dagen een veel minder hoogen toon aangeslagen, nu het blijkt dat de Transvaal niets wil weten van concessies, tenzij Engeland zich niet meer met het binnenlandsch bestuur inlaat. Zondag waren de geruchten weei onrustbarend en zouden de komman danten en veldkornets order ontvangen hebben zich gereed te houden. Opmerking verdient ook het feit, dat de berichten in sommige Engelsche bladen het doen voorkomen, alsof reeds morgen de oorlog kan uitbreken, ten gevolge van den oorlogszuchtigen geest der Boeren. Zoo seint een correspondent van de Morning Post te Pretoria, dat alle burgers uit de Randdistricten van de Republiek hem als hun meening te kennen gaven, dat de oorlog onvermij delijk is en vol chauvinisme verwachten, dat de Transvaal de overwinning zal behalen, maar dat ook zij, die voorbe reid zijn op een nederlaag, niet minder vechtlustig zijn. Zulke berichten zjjn wel geschikt de Engelschen te prikkelen. Men meldde Maandag dat de Transvaal het vijfjarig had ingetrokken en men derhalve de oorlogsverklaring wacht. Men is nu van meening, dat sommige Pruisische afgevaardigden ontslag zullen ontvangen uit hunne rijksbetrekkingen, wegens de verwerping van de kanaal- wet, maar daar de Duitsche wet be paalt, dat niemand wegens het uitbren gen van zjjn stem mag veroordeeld worden, zal dit wel niet plaats hebben en bovendien zal de keizer zulke mid delen niet bezigen om de weerbarstige leden tot hun plicht, of liever onder zjjn wil te brengen. De meening van den president der Vereenigde Staten Mc Kinley, dat de oor log op de Philippijnen spoedig geëindigd zal wezen, wat niet anders kan betee- kenen dan dat de tegenstand der Phi- lippino's spoedig gebroken zal wezen, wordt weersproken door een telegram uit New-York, dato 1 Sept., meldende dat generaal Otis en admiraal Watson naar alle waarschijnlijkheid nieuwe en krachtige maatregelen willen nemen, om den ineurganten van het eiland Luzon te beletten, van buiten ammu nitie en nieuwe hulptroepen aan te voeren. Te Athene is onlangs een nieuwe schouwburg voltooid, die zeer elegant en met alle comfort van de modernste vinding is ingericht. De feestelijke ope ning zal met het begin van het seizoen door den koning geschieden. Z. M. heeft een belangrij k aandeel gehad in den bouw. De geheele tooneelinnchting en de elec- trische verlichting zijn uit zijn privaat- kas betaald en voor het vervolg heelt hij een aanzienlijk jaarlijksch subsidie toegezegd. Alles wordt geheel op Parjjsche leest geschoeid en vooral het Theatre Francais wordt, ook wat de verhouding der kun stenaars betreft, tot model genomen. Het repertoire zal evenwel voornameljjk bestaan uit klassiek Grieksche werken. Zondagnamiddag had te Zandvoort een tredend ongeluk plaats. Terwijl een drietal jongelingen zich aldaar met zwem men vermaakten, zonk een hunner de ruim vijf en twintig jarige R. in de diepte weg, zonder dat men hem te hulp kon komen. Zjjn lijk is nog niet gevonden. Vermoedelijk door het spelen met luci fers door kinderen is afgebrand bij P. P. A. Clemens in de Lissei broek te Haarlemmermeer een groote gevulde hooiberg benevens 2 schelven hooi. Door krachtige hulp der spuit is de woning gespaard gebleven. HAARLEM, 5 September 1899. Bij de Maandag gehouden vrjje verkiezing voor een lid van den gemeen teraad voor het Derde district waren op het stembureau Klein Heiligland uitge bracht 544 stemmen, waarvan 19 van onwaarde. Uitgebracht waren op den Heer Tjeenk Willink 222, op den Heer Van Lennep 217, op den Heer Vallent- goed 86 stemmen. Op het stembureau Geldeloozepad zijn uitgebracht op de Heeren Tjeenk Willink, Van Lennep en Vallentgoed bekwamen daar resp. 231, 180 en 181 stemmen, zoodat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de Heeren Tjeenk Willink enVan Lennep. Een goed idee mag het genoemd worden, van den Heer Vernout, om van zijn magazjjn van Teeken- en schilder behoeften een geillustreerde prjjscourant uit te geven. Door de groote uitgebreidheid die in de laatste jaren aan dit vak gegeven is, en de hoeveelheid der artikelen, die daar voor thans benoodigd zijn, is zoo'n prijs courant van zeer veel gemak. Het boek je ziet er zeer netjes uit en de vele aangebrachte clichés verhoogen de duide lijkheid zeer. Voor ieder, die dit wenscht is de catalogus gratis verkrijgbaar. Door een bakkersloopjongen is gisteren bjj de politie aangifte gedaan dat hij een muntbiljet van 10 verloren had. Door den agent-rechercheur Hes sels wordt procesverbaal opgemaakt tegen den 10 jarigen knaap A. v. V., die op het Spaarne een stuk jjzer had gelegd op de rails van de Electrische tram. Door den agent van pol. Mol werd gisteren namiddag betrapt een 9 jarige knaap N. W., die juist over de schutting klom van den tuin van den bloemist Krouwels, volgens zijne opgave pm peren en appelen te stelen hetgeen zjj reeds den vorigen dag ook hadden gedaan. Een 10 jarige knaap M. zat gisteren reeds in den tuin maar is door de vlucht ontkomen. Door de politie werd gisterenavond ter zake openbare dronkenschap aange houden zekere P., van beroep grondei genaar bij wien bij fouilleering ongeveer /2500 aan bankpapier werd gevonden. Hij maakt veel misbruik van sterken drank. Bij eene vechtpartij op 1.1. Z mdag- avond op het Klein Heiligland is de koetsier A. Z. met een flesch op het hoofd geslagen waardoor hij verwond is geraakt. Met veel moeite is gisteren avond omstreeks 9% ure ter zake openbare dronkenschap aan het bureau gebracht de weduwe R. die even te voren met opzet inden Kampersingel wilde springen. Voor de Nationale Militie lichting 1900 zjjn in deze gemeente ingeschreven 541 jongelingen. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 460 baden. Postkantoor Haarlem OPGA VE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Aug. 1899, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Jan Voerman, Amerifoort; Mej. G. Beate, Mevr. S. Duseeidorp, A. v. Keiler, allen Amsterdam; B. Gieger, Beverwijk: G Koolman Eenrum, H. A. Berkhont, L. Hessels, Mej. G. Oltedam, allen 's-GravenhageMej A. Kroes, P. Wikke, Mej. W. Vermeer, allen Haarlem; Mej. C. de Boer, Haarlemmermeer; Creek, Hasselt; Heerenveensche Courant, Heerenveen; C P. de Jong, Joure; llamsen, Njjmegen; Mej. J. Jorissen, Oosterbeek dienstbode van V. I). Schalk, Schiedam; W. de Boer, Schilksckaai nabij Kattenburg; Baukje de Vries, Westhoek? Gerada, Groot Zundert. Briefkaarten. J. v. Wijk, 1). de Haas, Verbrnggen, allen Am sterdam Eduard de Sturler, BussuniMej. Crone Muller, Driebergen; de Loose, Mevr. Kortenhorst geb. Sloot, G. Goedhart, allen 's-Gravenhage Mej. Betsy Vermeer, Mej. A. Konings, W. Smit, allen Haarlem; Mej. Zweres, Heemstede; Mej. E. Meyjes, Nijmegen; G. Brandon, Poortugal; U. Kok, Johau v. ltosen, beiden Rotterdam; Yzerman? Buitenland. Mevr. Wiud9tosser Pasgeld, Berlin; A. Gorit- beek, Bonn; Joh. v. Asch, Duisburg; G. Haar, Emmerich; J. v. d. Bogaerde, Gent; R. Meyer, Kirs berg bij Keulen; Mr. Mrs. J. L Plugger, London; Mme. L. Peaur, Prince Lugau; F. Schróter, NorderneyH. J. Hartgerink, Wiesba den; Noume Potts, tVindermere J. T. Dugvis, Windsor. Briefkaarten. S. en C. Bakker, Barbizon; E. G Heyuing, Mevr. N. Heyning de Lange, beiden Reuiagen; v. Sturckenborgh Jutting, Weesen. Markt van 4 September 1899. Boter. Aangev. 117 verk. 117 K. G. L. pr. ƒ1.20 H. pr. /1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 81 verk. 81 stuks. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ8.— p. stuks. Schrammen. Aangev. 51 verk. 51 stuks. L. pr. ƒ9.H. pr. 14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 315 H.L. verk. 282 H.L. L. pr. 1.30 H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 193 H.L. verk. 119 H.L. L. pr. 4.— H. pr. 10.- p. H.L. Peren. Aangev. 346 H.L. verk. 287 H.L. L. pr. 1.60 H. pr. 18.—p. H.L. Staat van de Aardappelen-en Bo termarkt over de maand Aug. 1899 Boter. Aangev. 379 verk. 379 K. G. L. pr. ƒ1.15 H. pr. 1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 317 verk. 230 stuks. L. pr. f 3.— H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 193 verkocht 146 stuks. L. pr. 8.H pr. 13.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 3237 H.L. ver kocht 2396 H.L. L. pr. /1.30 H. pr. ƒ3.p. H.L MUZIEKUITVOERING in (lea Hout op Woensdag 6 Sep. dea's avonds van 8 tot 10 uur, door het Haarlemach Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeeater C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA: 1. «Marche des Troyens Berlioz. 2. Ungarische OuvertureErkel. 3. Intermezzo uit de opera „De Rant- zau's"Mascagni. 4; Grande fantai6ie de l'opéra „La Reine de Saba". Gounod. 5. Ouverture »Les Girondins"Litolff. 6. -Toujoura galant." PolkaFarbach 7. Die Industrielle." WalzerStrauas. 8. Grande fantaiaie „Donna Juanita" Suppc. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 7 Sept. 1899, des namiddag* van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. met welw. medew. van den Heer A. De Heer, (Violist). Elève van wijlen den Heer Joseph Cramer. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hease. 2. Romance (Viool)Beethoven. 3. Sonate No 3A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Fuga. 4LitaneijSchubert. 5. Aria. (Viool)Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2