ving geen ultimatum, wel een voorspel ervan. Zaterdag heeft te Manchester eene openbare vergadering plaats gehad in zake Transvaal. Duizenden woonden de bijeenkomst by. Eene overweldigende meerderheid verklaarde zich voor de motie, waarin erkend wordt, dat Kies rechthervorming in Transvaal noodzake lijk is, maar dat die hervorming te verwezenlijken is door vreedzime midde len met handhaving van de onafhanke lijkheid van de Zuid-Afrikaanache repu bliek. De Heer Morley bestreed met ernst het denkbeeld dat er reden tot oorlog bestond en zou ook Engeland geen roem aanbrengen. Zaterdag gingen geruchten, dat Trans vaal de Engelsche nota zou afwijzen en het zevenjarig kiesrecht handhaven, maar dat de regeering zich bereid verklaart wenken te ontvangen voor de bijzonder heden der wet. Er gaan geruchten als zou Portugal zekere havens en grondgebied in Oost- Afrika aan de Engelschen hebben ver pacht. Dit zullen wel de havens zijn die voor de Transvaal een zeer begeerlijk bezit waren. In de laatste dagen scheen van En gelsche zijde eene strooming te bestaan om het vraagstuk van suzereiniteit ter zijde te stellen. De regeering wordt hierover in sommige bladen sterk gegispt. Volgens de laatste berichten wil de Ti ansvaal van de suzereiniteit heel niets weten, aangezien die bij de Londensche conferentie is vervallen. De Transvaal heeft geantwoord op de Engelsche nota en deed dit op gematig de wjjze, maar de Engelsche bladen zijn van meening dat het een niet beslissend antwoord is, daar het de deur sluit voor verdere onderhandelingen. De Engelsche liberale pers verraadt een begin van verandering ten gunste van Transvaal. Dat men in Transvaal wel degelijk aan oorlog denkt blykt hieruit, dat de te Kaapstad en in Europa studeerende Trans- valers worden opgeroepen om deel te nemen aan de landsverdediging en dat de vrouwen zich op groote schaal wa penen. De Boeren moeten over eene krijgsmacht van vijftig of zestig duizend man kunnen beschikken. Het is inmiddels geen geheim, dat de Engelsche oorlogsdrijverij in den grond een flnancieele kwestie is en dat de ware oorzaak van den toeleg zit in de behoeften der Chartered Company. De Engelsch- man J. Wilson zet die toestand uiteen, hij concludeert tot oorlog of een faillis sement voor de Company. Hij zegt ten slotte »Te oordeelen naar de wijze waarop reeds met het geld omgesprongen is, en de waarschijnlijkheid dat het tekort over het loopende jaar veel grooter zal zyn dan de raming want de maatschappij is druk bezig geweest met aanmonsteren voor de nieuwe „raid" in Transvaal, die voor de deur staat zal de maat schappij naar alle waarschijnlijkheid spoedig weer in geldverlegenheid zyn, zoo ze er a! niet op dit oogenblik be hoefte aan heeft. Zy kan niet ten eeuwigen dage nieuwe aandeelen uitge ven: zelfs aan de ezelsdomheid van het Engelsche publiek komt een eind, en wat moet de Chartered Company dan doen? Aan zichzelf en haar eigen hulp bronnen overgelaten, kan zij alleen failliet gaan en erkennen dat de heele onderneming van den aanvang af een erbarmelijke zwendelarij geweest is. Maar dat zou in meer dan een opzicht een verschrikkelijke ramp zijn, en niet het minst, om den doodelijken slag aan de hoogere kringen in West-End. Het bankroet van de Chartered Company zou, mag men zeggen, zoo ver reikende gevolgen hebben dat het zelfs de treden van den troon zou raken. Alles zou beter zijn, ook de afschuwelijkste en onzede- lij kste oorlog, dan een openlijk bankroet." Een van de oudste praktiseerende ge- neesheeren in Europa, misschien wel de oudste, is Dr. von Hochbergen te Karls bad. Deze vierde den 28sten Augustus aldaar zijn 70-jarig jubilé als genees heer, en by deze gelegenheid gingen de beide geneeskundige vereenigingen in optocht van 40 rijtuigen den jubilaris geluk wenschen, terwijl andere vereeni gingen 's avonds een fakkeloptocht hiel den. Dr. v. H. is nu 96 jaar en sedert 1830 te Karlsbad gevestigd; hij prak tiseert nog steeds en bezoekt eiken avond den schouwburg. In den avond van den laatsten Augustus brak aan de haven van Tunis een ver schrikkelijke brand uit. Een groot aantal opslagplaatsen voor koren, mais en andere levensmiddelen werden door het vuur vernietigd. Alles was bij verschillende maatschappijen voor 1 millioen francs verzekerd. Een ernstig gevolg van dien brand is, dat het. reservoir van de stads- waterleiding bijna geheel ledig is, daar voor het blusschen van het vuur zeer veel water vereischt werd. Gebrek aan water en een bijzonder hooge tempera tuur maken het verblijf Tunis byna ondragelijk. Te Pasajes, in Spanje, is een fabriek geopend voor de coupage of vermenging van Spaansche en Fransche wijnen. We gens de hooge rechten, die Frankrijk op Spaansche wijnen heft, is de uitvoer voor coupage in Bordeaux niet langer winstgevend Spanje gaat thans Fran sche wjjnen invoeren en zelf de coupage verrichten. Met het oog daarop is het recht op Fransche wijnen verleden jaar belang rijk verlaagd. De pas geopende fabriek te Pasajes j werkt reeds uitmuntend. Sedert eenigen tijd wordt streng toe zicht geoefend op vreemdelingen in de hotels te Aden, en hotelhouders, die reizigers hielpen om hunne identiteit te verbergen, worden streng gestraft. Op Russen vooral wordt streng gelet. De politie in een gedeelte der stad stond vroeger onder een Turksch ambtenaar, maar hij is door een Engelschman ver vangen. Dat alles wordt gemeld door een te Weenen verschijnend blad, dat op den wedijver tusschen Russen en Britten in het Oosten sterk let. Een aardbeving heeft Vrijdagmiddag in Kaapstad gewoed. Overal werd de vrij groote schok, die eenige muniten duurde, gevoeld. Sedert 1857 waren geen aard schokken in de kolonie waargenomen. In Amerika heeft men opgemerkt, wat trouwens in Europa allang bekend was, dat de bliksem de druiven snel doet rijpen. Het onderscheid is maar, dat men van de ontdekking partij wil trekken, wat men in Europa nitt doet. Het Fad. schrijft: Men herinnert zich, hoe 25 April j.l. te 's Gravenhage een zevenjarig knaapje, Albert Wezel, werd vermist. Tot nu toe is geen spoor van hem gevonden en daar om wordt meer en meer aan ontvoering gedacht. Alle bijzonderheden voor en na zijn verdwijnen heeft men nog eens nauw keurig nagegaan en zoo heeft de moeder van het knaapje o.a. ook medegedeeld, dat hij drie jaren lang een breukband droeg. Juist veertien dagen voor de verdwij ning moet zijn dokter verklaard hebben, dat het zeer noodzakelijk was om den knaap een nieuwen band aan te laten meten. Men heeft nu aan de commissarissen der politie van Nederland geschreven, met verzoek te laten onderzoeken of er sedert 25 April ook een breukband was verkocht voor een kindje van 7 jaren. En zie een, ja maar een in gansch Neder land was er verkocht geworden. Een burgerjuffrouw was zonder kind bij den heer Vos, Sarphatipark no. 40, Amsterdam, met een ouden band geko men om een nieuwen te koopen zon der den knaap en ook zonder haar naam genoemd te hebben. De hoofdcommis saris heeft dan ook in de Amsterdam- sche bladen die juffrouw opgeroepen en verzocht, om haar adres aan den boven bedoelden verkooper op te geven. Tot heden is deze juffrouw zich niet komen aanmelden. Verzekerd wordt, dat de deelneming aan de inzending van Hollandsch vee ter Parijsche tentoonstelling verzekerd is. Ook het intrekken van de bijdrage, groot tienduizend gulden, wordt tegen gesproken. H.H. M.M. de Koningig en de Konin gin-Moeder hebben de uitnoodiging van den Duitschen Keizer aangenomen om gedurende H. D. aanstaand verblijf te Potsdam in het Paleis aldaar te logeeren. Een slager uit Nijkerk had eenigen tijd geleden de brutaliteit, om uit de weide te Deventer twee koeien te ont vreemden, welke hy in Apeldoorn aan den man trachtte te brengen. Dit geluk te spoedig, en hij moest op verlangen van den kooper, de koeien op stal bren gen bij een nabij de markt wonende tapper, alwaar hy de kooppeningen ook zou ontvangen. De aanwezigheid van een paar marechaussees aldaar, die ech ter van den diefstal onbewust waren, maakte hem zóo angstig, dat hij het hazenpad koos, met achterlating van koeien en geld. Dezer dagen werd hij te Hilversum, waar hy een dergelijk' misdryf beproefde gepakt en gevankelijk naar Deventer cvergebracht. Gebroeders Ensing te Drouwen, ver kochten ruim driejaar geleden een paard aan iemand te Veendam. Dezer dagen Ensing, toen hij des morgens zijne schuurdeur opende, hetzelfde paard daar voor staan, blijkbaar met de begeerte om binnengelaten te worden. Het oude dier werd aangehouden, maar toch aan den tegenwoordigen ei genaar wederom afgestaan. HAARLEM, 19 September 1899. Aan de Vereeniging tot bevordering van de stoflelyke en geestelijke belangen der armen alhier is de Koninklyke ver gunning verleend tot het houden van eene verloting ten bate der armen van voorwerpen door de toezeggers zeiven vervaardigd. B. en W.W. dezer gemeente heb ben de schooluren aan de Openbare koste- looze en tusschenscholen eenigszins ge wijzigd. Van af heden duurt de morgen schooltijd voor de kinderen uit de beide eerste leerjaren niet tot 12 maar tot 11 uur. De dames onderwijzeressen zullen op de vrjj vallende uren onderwys geven in de nuttige handwerken aan de leer lingen der hoogere klassen. Aan het bezwaar dat de kinderen in de aanvangsklassen te lang op de school banken zitten wordt door deze regeling te gemoet gekomen, terwijl het hand- werkonderwijs er door wordt gebaat. De maatregel is ingevoerd bij wijze van proef tot de zomervacantie van 1891. Maandag ochtend te ongeveer half tien brak brand uit in het perceel Am sterdamstraat No. 20. Het gelukte de brandweer het onheil te beperken tot dit perceel. Bij de herstemming voor een lid der Gemeenteraad voor het Derde District Maandag gehouden, zijn uitgebracht op den Heer Dr. H. D. Tjeenk Willink 515, op den Heer H. M. J. van Lennep 416 stemmen, zoodat verkozen is de Heer Dr. H. D. Tjeenk Willink. In den nacht van Zondag op Maandag, is ingebroken in den winkel van de firma Augustinus en Witteveen aan de Zijlstraat alhier. Op het kantoor is alles door elkander geworpen en nagesnuffeld, doch alleen uit een lade van de lessenaar zyn eenige postzegels ontvreemd. Zondag heeft te Amsterdam eene uitvoering plaats gehad van het aCap- pella Koor onder leiding van den Heer Messchaert. De Amsterdamsche bladen, die muziekuitvoeringen bespreken zijn allen vol lof over de samenstelling van het koor en den schoonen klank, in het kort, zij wijzen allen op het volmaakte der uitvoering, wat ook bijna niet an ders te verwachten is van een artisten- koor onder leiding van een genialen aanvoerder. Wij deelen dit mede in verband met de uitvoering van het a Capella Koor, welke Donderdag a. s. des avonds te acht uur zal plaats hebben in de Groote kerk alhier. Volgens achterstaande advertentie zal op a. s. Vrydag door het Gezelschap v. d. Plantage Schouwburg in onzen schouwburg worden opgevoerd het „reu zen-succesdrama" ïDreyfus, Zola en Pic- quart" een stuk dat onder den grootsten byval dertigmaal achter elkander voor stampvolle zalen werd opgevoerd. Dit stuk is in een geheel anderen vorm ge stoken dan het vroeger hier vertoonde en stelt de zaak die gedurende den laat sten tijd in geheel Europa op ieders lippen lag, tot in haar laatste stanium voor. De prijzen zyn zeer laag gesteld. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 416 baden. Bij de politie alhier is gisteren aangifte gedaan, dat uit de Infanterie- kazerne wordt vermist een paar mans- bottines uit een stuk. Gisteren morgen was binnen de So ciëteit de Kroon aan de Groote Markt I geloopen een grysharige hond, die zeer vreemd deed, in de rondte liep met het schuim op den bek, waarom men be vreesd was dat hij dol was. Naar het Politiebureau gebracht, is aldaar door een veearts geconstateerd, dat het een jonge hond was, lijdende aan stuipen. Tegen J. M. J., rywielbanden fabrikant, wonende Bakenessergracht No. 98, wordt procesverbaal opgemaakt terzake overtreding van de arbeidswet, het in verboden tijd arbeid doen ver lichten door een by de wet beschermd persoon, terwijl hij niet in het bezit was van een kaart van die persoon en niet van een lyst als bedoeld in artikel 11 van gemelde wet. Gisteren is door de politie alhier aangehouden A. B. S. van beroep schoor steenveger en bierhuishouder, wonende Krom, als verdacht van zich in den laatsten tijd aan verschillende diefstallen van lood te hebben schuldig gemaakt op daken waarop hy werkzaamheid ver richtte. Bij het koppelen van drie wagens achter een trein op gisterenmorgen op het spoorwegterrein alhier, is plotseling de koppelschroef gebroken die terecht kwam tegen de linkerzijde van den ran geerder J. W. Kappelhof, waardoor deze op die plaats een wondje heeft bekomen. Hjj is per rijtuig naar zijne woning overgebracht. TELEGRAFISCH BERICHT. De ministerraad heeft heden aan Dreyfas gratie verleend. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Sept. 1899, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Bureau v. h. Dagblad; H. G. Capelle; C. Aar dingen Mevr. v. d. Velde; Vrimp; H. Muller; Mevr. Ruytok; L. MattensMej Marie v. Houts; J. Wielix; H. Franzen; Max Bak; 2e Jan Steenstr., 3e étage, allen AmsterdamMej. J. de Vrij A. J. v. Dalfsen, beiden den Haag; Mevr. Hoogeveen; A. DerkJ. Tas; Mejonkvrouwen Gez. de Munnik; Mej. W. Cats; Mej. Kerkhof; W. Remmers; C. v. d. Vlugt, allen Haarlem; Courier de la Meuse, Maastricht; P. de "Waal Pz.. Millingen (Kamp); Me;. E. G. v. Gun, Nij megen; J. K. Danenberg, Opmeer; T. Stoepker, Rotterdam; Mej. Cornelia de Leesing, Tilburg; A. Hart, V lissin gen. Briefkaarten. Mej B. GijzenMei. C. SmitMevr. R. Braa- kenburg; J. Klut; Mej. ten Hope; T. Holenberg de Beekfeit; Mej Rieka de Bruin; J. Past, allen Amsterdam; Mej. T. Habermehl, ArnhemMevr. M. Spandaw, Bloemendaal; Mej. A. WaningG. J. Reyliog, 's-Gravenhage; J. N. Bierman, Haar lem,- Mevr. H. Ort Grobbee, Nijmegen; Mevr. M. Hengeveld Knappert, Nunspeet; KarolFegel? Valkenburg; Mej. H. C. Freylink, Vlissingen; J. Huilpen, Zaandam de Pee, Zandvoort. Buitenland. Mej. Maria Beelen, Antwerpen; Mej. E. A. Arendsen Raedt Coblenz; A. H. Ego, Hammen? H Janus Podero Hinden? Mr. AW. Begemann, Modderfontein K. A. Roos, New-York; J. Kruup, Pretoria; Miss Milles, Rochester; Franlein J. Corts, Zeil am See. Briefkaarten. S. Bakker, Aye; U. Strick, Berlin; E Bous- quet, Marseille; W. L. Bosschart, Prüsesheim; H. J. v. Herpt, Triberg. Markt van 18 September 1899 BoterAangev. 147 verk. 147 K. G. L. pr. ƒ1.15 H. pr. f 1.25 p. K. G. Biggen, Aangev. 105 verk. 105 stuks. L. pr. f 4. H. pr. f 6.p. stuk, Schrammen. Aangev. 63 verkocht 63 stuks. L. pr. f 8.H pr. f 14.-- p. stuk Aardappelen. Aangev. 533 H.L. ver kocht 492 H.L. L. pr. /1.80 H. pr. f 2.50 p. H.L Appelen. Aangev. 344 H.L. verkocht 302 H.L. L. pr. f 4.H. pr. ƒ12.p. H. L. Peren. Aangev. 272 H.L. verkocht 219 H.L. L. pr. /4.H. pr. f 20.pr. H.L. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 21 Sept 1899, des namidriap? van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToonstukNiels W. Gade. 2. Adagio uit de 2e Syrophonie Beethoven 3. Preludium en FugaJ. S. Bach. 4. Aria uit Elias „Es ist genug" Mendelssohn 5. Sonate. FinaleMailly.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2