HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 78 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 30 September 1899. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE1KFHOONNÜMMÏI TELBPHONISCHE VEKBINDINjG ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post ,40. Abonderlljke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 9.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën wordm aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, dü alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. KRONIEK Nadat de vergadering van den Raad Woensdag geopend was, werd de Heer G. J. van Dieren Bijvoet geïnstalleerd met een hartelijk woord van den Voor zitter en had de lezing van de notulen der vorige vergadering plaats. De geloofsbrief van den Heer Dr. H. D. Tjeenk Willink werd na onderzoek in orde bevonden. De Heeren Macaré, Van Styrum en Modoo maakten de com missie van onderzoek uit. Goedgekeurd werd de rekening der gemeentelijke Bank van Leening van 4898/99. Het saldo 746.84® wordt gestoit in de gemeentekas. De Heer Macaré vraagt inlichting hoe het saldo steeds kleiner wordt terwijl de omzet grooter wordt. De Heer de Breuk beantwoordt; de meerdere kosten voor beambten enz. zijn van veel invloed geweest op het minder gunstige saldo. De begrooting der Schutterij over 1900 wordt goedgekeurd tot een bedrag van 7898.37', waaronder eene toelage 7678.37' uit de gemeentekas. De begrooting van het Barbara Gast huis wordt aangenomen met eene som van ƒ1639.387', gemeentelijk subsidie ƒ680.89'. Voorgesteld wordt afwijzend te beschik ken op een verzoek van C. Meyer tot aankoop of huur van grond aan de Oude Raamstraat, in dien zin wordt besloten. In behandeling komt een overeenkomst met de firma Joh. Enschede en Zonen betreffende het opruimen van hardstee- nen palen in de Damstraat in verband met de meerdere veiligheid voor het openbaar verkeer. Genoemde firma wil de vergunning hiertoe onder zekere voorwaarden toestaan. Tegen de bepaling tot opzegging hebben B. en W. bezwaar, doch zij meenen het ontwerpbesluit voor goedkeuring te mogen aanbevelen. De Heer Van Styrum heeft het woord heeft bezwaar tegen de overeenkomst, emdat er in ligt opgesloten eene erken ning van recht op den grond van de stoep. Ook de Heer Modoo wenscht tot schik king te komen zonder overeenkomst. De Voorzitter licht de zaak toe, B, en W. hebben alles gedaan wat te doen was. Volgens de tegenwoordige wet kan er niets aan gedaan worden. De Heer v. d. Kamp heeft nog het woord, wenscht dat B. en W. zullen onderzoeken of de stoep onteigend kan worden. Nog heeft de Heer Schurmann het woord. Het voorstel B. en W. wordt met 4 stemmen vóór verworpen. Vastgesteld wordt eene verordening op de weegloonen aan de Stadswaag na eenige discussie: De Heer Macaré maakt opmerkzaam op het steeds verminderen van de kaas markt, wenscht de cijfers der weegloo nen te verlagen. De Kamer van Koop handel heeft, zegt de Heer de Breuk, de verordening onderzocht en goedgevon den. Men zij bedacht, dat er minder kaas gemaakt wordt. De Heer Leupen licht de zaak toe. De Heer Macaré wenscht een onderzoek in hoever het mogelijk is in den toestand ter markten alhier verbetering te brengen. Mede werd vastgesteld eene verorde ning op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het hebben van partikuliere werken en inrichtingen onder of boven den openbaren gemeen tegrond of het openbaar gemeente water. De Heer Schram wilde bierwagens niet belasten uit het beginsel, dat de gemeente geen voordeel moet trekken uit iets dat niet goed is. De Heer Schurmann merkt op, dat de bierverkooper dan bevoordeeld wordt. De Heeren Hofland en Schram hebben het woord. De Heer Macaré meent dat de beginselkwestie van den Schram, niet aan de orde is. De zaak is; wie open bare grond gebruikt, moet betalen. Voorstel Schram wordt verworpen. De Heer Stolp wil, zooals ook de Commissie van bijstand, voor een balkon ƒ1 en voor een erker ƒ2 heffen. De Heer Modoo wil voor een balkon 2.50, eerder dan de uithangborden 1. De Heer Waller vraagt of het de be doeling dat ook de bestaande balcons en erkers belast worden, zoo ja, dan gaat hij mee met het belasten. De Heer Van Styrum, wjjst op het onmogelijke van de uitvoering in betrek king tot de bestaande. De Heer Roog vindt het heffen van bestaande onbilljjk, wenscht inlichting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet het bestaande wilden belasten uit bil lijkheids redenen. Bovendien dienen de erkels tot versiering der stad. De Heer Macaré bespreekt nog de wettigheid der heffing, begrijpt niet tot welke categorie balkons en erkers zul len gerangschikt moeten worden. De Heer V. d. Kamp wijst erop, dat het een soort van recognitie is. Voorstel Modoo, balkons en erkers te belasten, ook de bestaande, komt in stemming wordt verworpen. Voorstel Stolp, 1 voor balkon, 2 voor erker komt in stemming wordt ver worpen. Het hebben van uithangborden ver valt na uitvoerige bespreking. Te beginnen met 1 Januari 1900, zal nu volgens dit Raadsbesluit geheven worden naar het volgende tarief: Voor het innemen of op eenigerlei wijze aan het verkeer onttrekken van een gedeelte van den openbaren ge meentegrond per M' voor elke week of gedeelte eener week ƒ0.10. Voor het afsluiten van den openbaren weg voor rij- of voertuigen per etmaal ƒ2.50. Voor het tijdelijk bergen of schoon maken gedurende een jaar of gedeelte van een jaar voor een onbespannen rij- of voertuig f 10.—. voor een handwagen 2.50. voor het hebben van epoorregels (rails), met uitzondering van die voor openbare middelen van vervoer, voor elk spoor per strekkenden meter en per jaar of gedeelte van een jaar ƒ0.20. een over den openbaren weg open draaiende enkele of dubbele deur per jaar of gedeelte van een jaar ƒ0.60. Voor het innemen of op eenigerlei wijze aan het verkeer of aan den open baren dienst onttrekken van openbaar gemeentewater per M'., voor elke week of gedeelte eener week 0.05. Voor het stremmen der scheepvaart per etmaal 2.50. Boven en behalve het verschuldigde wegens het aan het verkeer of aan den openbaren dienst onttrekken van den openbaren gemeentegrond of het afslui ten van den openbaren weg, voor het herstellen van een opgebroken straat per M1 0.72. van een opgebroken puin- of grindweg per M» ƒ0.36. Vooi het hebben onder den openba ren gemeentegrond of onder het openbaar gemeentewater gedurende een jaar of gedeelte van een jaar. van een beerput (voor elk perceel, dat eene uitloozing in dien put heett) ƒ1.-. van een kelderingang ƒ0.50. van een kelderlichtgat ƒ0.30. van een spreekbuis per strekkenden meter ƒ0.10. van eene aansluiting aan het gemeen teriool voor één perceel 0.60. voor twee perceelen per perceel f 0.40. voor drie of meer perceelen, per per ceel 0.30 Voor het hebben van een haalbuis per strekkende meter en per jaar 0.10 stoepen of treden, een paal met arm, een paal in het water, een schamppaaltje, een hardsteen met ijzer in de bestrating per jaar ƒ0.30; Voor het plaatsen van zuurwagens, stalletjes, bier- of melkneringen, weeg werktuigen enz., alsmede voor uitstal lingen op den grond op het Plein of aan de Dreef per maand of gedeelte daarvan, mits de ingenomen ruimte niet meer dan 4 M® bedraagt ƒ0.50; voor eiken M® daarenboven ƒ0.10 overal elders per maand of gedeelte daarvan 0.25 Voor het plaatsen van een kraam voor elke week of gedeelte daarvan per M1 ƒ005; Voor de toepassing dezer verordening wordt elk jaar gerekend te loopen van 1 Januari tot 31 December, elke maand van den eersten tot den laatsten dag der maand en elke week van Zondag tot Zaterdag. Van deze heffing is vrijgesteld het gebruik van gemeentegrond, uitsluitend bestemd voor reeds vóór deze verorde ning bestaande stoepen of kelderingangen of buiten het gevelvlak uitstekende uit bouwen, die met het desbetreffend ge bouw muurvast zjjn verbonden, tenzij voor dat gebruik vergunning werd ver leend tegen betaling van retributie. Eveneens is vrijgesteld het gebruik van gemeentegrond of het hebben van particuliere werken of inrichtingen, waarvan belanghebbenden zich het recht vóór het in werking treden dezer ver ordening bij overeenkomst hebben voor behouden, alsmede in het geval, dat de verplichting tot betaling der rechten het gevolg zou zijn van een door het gemeentebestuur bevolen wijziging van den bestaanden toestand. Het Comité voor de oprichting van een standbeeld voor Frans Hals heeft zich aangemeld met een verzoek tot goedkeuring van het ontwerp tot dit doel. Voorgesteldj wordt het ontwerp goed te keuren, alsmede vergunning te ver- leenen tot het aanbrengen van wijzi gingen van ondergeschikt belang en tevens om te staan, dat de architect over de gebouwen en werken der ge meente zijne medewerking verleent. De Heer Roog vindt de medewerking van den gemeente architect niet noodig en deze heett zjjn tjjd noodig voor de gemeentewerken. De Heer Schram is ook die meening toegedaan, ia tegen concurrentie van een gemeentelijk amb tenaar tegen een particulier. De Heer Speelman wenscht iets dergelijks. Ook de Heer Modoo mede zoo. De Heer de Kanter wil den architect wel. Ook de Heer Stolp motiveert zijn stem tegen, de Heer Van Styrum de zijne vóór. De Raad besloot, den gemeente-archi tect niet te doen medewerken, het voor stel wordt overigens aangenomen. Het Bestuur der Wilhelmina Naai school verzoekt (ten derdemale) in het genot gesteld te worden van een ge meentelijke subsidie groot ƒ500. Evenals vroeger stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken en wel opdezelfde gronden als in 1896 en 1897. De Heer Schiirmann wil ƒ250. toestaan en daaraan verbinden de voorwaarde, dat 25 onvermogende kinderen les zal moeten gegeven worden. De Heer Holland wil het subsidie niet, tenzjj 25% der beschikbare plaat sen worden bezet tegen den katoen leerprijs. De Heer v. d. Berg wil het subsidie niet, ook de Heer Klein niet. De Heer Schram verdedigt het subsidie. De Heer Van Lennep wenscht de zaak uit te stellen tot de behandeling van de begrooting, waar de Heer Speelman tegen is. Het uitstel in stemming wordt ver worpen. De Heer Hofland zet nu de bespreking in het voordeel van het subsidie voort. De Heer Klein blijft er zich tegen ver zetten. De Heer Schiirmann pleit met aandrang vóór subsidie. De Heer V. d. Sleen is er tegen omdat er aan de Naaischool gewerkt wordt voor parti culieren. Voorstel B. en W. komt in bespre king. De Heer Waller zal stemmen tegen B. en W. en evenzoo de Heer Hugen- holtz. Het wordt verworpen. Voorstel Schürman ƒ250, en 25% voor onvermogenden gratis, komt in behandeling. De Heer Sneltjes wil ƒ250 doch zonder voorwaarde. Nu wil de Heer Macaré uitstellen, ook de Heer Stolp en zoo geschiedde. Een verzoek der Besturen van twee timmerliedenvereenigingen tot wijziging der bepaling omtrent minimum loon werd uitgesteld tot een volgende ver gadering. Uit een hiertoe opgemaakt drietal benoemt de Raad tot onderwijzer le klasse plaatsvervangend hoofd aan de Vijfde Tusschenschool, ter vervanging

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1