zal voortduren, terwijl hij de gepleegde gruwelen afkeurde. Hij noemde het ook immoreel dien oorlog door Java te laten betalen. De heer Ketelaar achtte hulde aan leger en vloot ongewettigd, waar de burgers, die geen bloed vergieten niet gehuldigd worden. De Min. van Fin. wees op feiten ten bewijze van vooruit gang in Atjeh De strijd moet krachtig worden voortgezet op de wijze als laat stelijk is geschied. Paragraaf 4 werd goedgekeurd. Op 5 stelde de heer Troelstra een amendement voor om aan pogingen om tijd te winnen of het zou kunnen aanduiden een zwenking der Engelsche regeering. De geestdrift der Boeren is onbegrensd. Dit zou wel eens het gevolg kunnen hebben, dat hier of daar onverhoopt een botsing kon plaats hebben, welke dan het sein zou wezen tot den aanvang der vijandelij k heden. Het Bestuur van den Internationalen Vredebond te Bern, heeft tot behoud van den vrede een beroep gedaan op koningin Victoria en op Kruger. De eerste In de Frr.nkforter Zeitung komt een zeer waarderend artikel over den Amsier- damschen dierentuin Natura Artie Ala- gietra voor, welke door den schrijver „een der grootste en belangwekkendste dier gaarden van Europa" wordt genoemd. Zaterdag zijn H. H. M. M. de Koning innen weer naar het Loo vertrokken. te dringen op wijziging van de bestaande liet berichten het desbetreffend telegram regeling van het kiesrecht, als een dringende eisch van wetgeving, wil de Kamer tot eene totstandkoming van eene voldoende sociale wetgeving mede werken. De heer Mees bestreed het am. namens de Kommissie, als strijdig met de strekking. Evenzoo de Min. van Fin. Ook de heer Kerdijk bestreed het am. vertrouwende de verklaring der Reg. inzake techniesche herziening der Kies wet. De heer van Alphen wenschteene grondige herziening der Kieswet, maar inmiddels de Reg. te binden aan hare toegezegde techniesche wijzigingen. Het am.-Troelstra werd verieorpen met 67 tegen 7 stemmen, en het adres in zijn geheel aangenomen met 65 tegen 7 stemmen. Na herbenoeming van de leden der huishoudelijke kommissie en der stenografie, werd besloten het sektie- onderzoek der Staatsbegrooting Dinsdag a. s. aan te vangen. Van Dreyfus verneemt men niet veel meer, dan dat hij betrekkelijk wel is. De pers schijnt over de zaak uitgepraat, ieder zwijgt, tot zelfs de vrienden. Wil men den martelaar eerst wat op zijn verhaal laten komen eer, men pogingen aanwendt voor zijn eerherstel. Eene commissie, belast, met een onder zoek naar de werkzaamheden vanPicquart gedurende den tqd dien hij doorbracht bij den inlichtingsdienst heeft een voor hem glansrijk getuigenis afgelegd. De instructie in zake het complot gaat nog steeds voort met het onderzoeken der feiten. De minister van oorlog De Gallifet heeft men getracht ook er in te mengen wegens eene briefwisseling met den hertog van Orleans. Hij heeft zich echter kunnen verantwoorden. Ook in dit proces schijnt men een geheim dossier te hebben, waarover de advocaten zich al erg boos gemaakt hebben en er zelfs tusschen hen hooge woorden gerezen zijn. In Engeland worden steeds meer troepen gemobiliseerd, Vrijdag weer vijf en twintigduizend man. De Erigelsche troepen, die thans nog op Kreta verblijven worden dezer dagen naar Afrika gezonden. Het antwoord van Transvaal op Cham berlains laatste depêche luidt als volgt De regeering der Zuid Afrikaansche Republiek houdt zich stipt aan de Lon- densche conventie van 1884, en verlangt niets meer. Waarschijnlijk heeft Chamberlain thans begrepen, dat hij geheel Zuid Afrika zal te bestrijden hebben als hij den strijd tegen Transvaal aanbindt. Hij zelf heeft met zijne vrienden het oorlog gevaar vergroot en de Boeren aange prikkeld door zijn snoevend optreden, hoewel de zaak in kwestie zelf niet in beteekenis is toegenomen. Engeland's laatste eischen zijn eenvoudig zoo buiten sporig, dat ze onaannemelijk zijn. Twee stoombooten zijn, zegt men, uit Hamburg vertrokken voor Engeland naar Afrika vol met oorlogstuig. Hoe die zaken moeten komen naar de Transvaal oi erin, begrijpt men niet, daar tot heden daarvoor de ossenwagen moet dienen. En dan zijn de Boeren er ook nog. Uit Pretoria zijn zes en twintig treinen met troepen naar Volkrust vertrokken. Verscheidene regeeringsbureaux zijn reeds gesloten en de staat van beleg wordt afgekondigd; men wacht als het ware op het eerste schot. Op verschil lende sterke punten hebben de Boeren eene markt saamgetrokken en het ge rucht liep, dat de Boeren Maandag over de grens zouden trekken. In Engeland daarentegen spreekt men over eenige verademing en de stemming schijnt wat vredelievender te worden, tenminste de vrienden van vrede spannen al hun krachten in, om den toestand alnog te bezweren Men meent echter, dat men te ver gegaan is, verder dan zelfs het Boerengeduld toeliet. ontvangen te hebben, Kruger liet ant woorden, steeds aangedrongen te hebben op arbitrage en dit nog te doen. Te Pretoria gelooft men niet, dat de Boeren het zoogenaamde eerste schot zullen lossen; zij willen niet dealgemeene sympathie verbeuren. Het verpachten van Delagoabaai aan de Engelschen schijnt een verzinsel te zijn, althans een der bladen deelt mede, dat Portugal er niet aan denkt Engeland in deze ter wille te zqn. De Berlijnsche pers is vrjj wel het gevoelen toegedaan, dat er weinig hoop op eene minnelijke schikking tusschen Engeland en Transvaal bestaat en een oorlog wel het eind van het liedje zal zijn. »Voor de boeren wordt een compromis met den dag moeilijker," zoo schreef Zaterdag het Berliner Tageblatt, ïdaar Engeland de noodzakelijkheid van eene formeele onderwerping onder de Brit- sehe hegemonie begint in te zien." En hetzelfde blad voegde daar nog aan toe, dat de Duitsche neutraliteit bij de regee ring als sleutel voor de oplossing gold en dat, wanneer het ook niet openlijk wordt gezegd, toch van de ministers af tot in de breedste kringen van het volk toe eene diepe dankbaarheid tegenover Duitschland's houding heerscht. Dit laatste echter kan met recht be twijfeld worden, want er hebben al eeni ge meetings plaats gehad en die zullen nog wel door andere gevolgd worden. Aan een partikulier schrijven uit Pre toria aan een der bladen is nog het volgende ontleend Alle boeren zijn gereed om op het eerste teeken uit te trekken. We kunnen ongeveer een dertig duizend man in het veld brengen, geen broodvechters zooals de Engelschen, maar menschen die voor hun recht, land, vrouw en kinderen strijden. Het is moeilijk om te zeggen aan welke zijde de overwinning zal wezen, doch dit kan ik je verzekeren, dat we ons niet gauw zullen laten verschrikken en Engeland zal weten, dat 't met de Boeren gevochten heeft. Ik heb mijn spuPetjes netjes in orde, een goed Mauser geweer met de noodige patroneu en een goed paard. Het paard met zadel en toom werd mij present gedaan in geval de oorlog uitbreekt. Steeds grooter en heftiger wordt de opgewondenheid der Boeren. Er wordt gezegd dat zij Natal zullen binnenrukken en men meent, dat het veel moeite zal kosten de Boeren in bedwang te houden, tot er voldoende versterkingen zijn aan gekomen. Het is te wenschen dat zij de verdedigende beweging zullen volhouden. In Ierland te Dublin werd op eene meeting de wensch geuit dat de Iersche troepen, naar Afrika gezonden, tot de Boeren zouden overloopen. Ondanks al de drukte is het publiek te Pretoria zoo kalm mogeljjk. Een En- gelsch blad deelt mede van daar verno men te hebben, dat men zich tot het uiterste wil verdedigen. Een extratrein is uit Kaapstad naar Pretoria vertrokken, om den Engelschen gezant en verder personeel af te halen. Een der liberale afgevaardigden in Engeland heeft tot zijne kiezers eene circulaire gericht waarin hjj rondweg zegt, dat het Engeland te doen is om de Transvaal te onderwerpen; redenen, de Transvaalschegoudmijnen der Boeren zelf standigheid en hun zegepraal te Majuba welke uitgewischt moet worden en in het algemeen vindt hij geen enkele reden, die een oorlog zou kunnen rechtvaardigen. De Boeren bewaken alle spoorweg bruggen in Natal en Transvaal. Dat uit eene weide een paard werd gestolen is meermalen gebeurd. Zeldza mer is het tegenovergestelde. In het laat st der vorige week werd te Loosdrechtin het land van den veehouder v. d. B. een mooi veulen aangetroffen zonder dat men HAARLEM, 3 October 1899. Beknopt driemaandeljjksch overzicht van den toestand der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de Gemeente Haarlem. Aantal deelnemers op l Juli 1899.440 Vermeerderd door toetreding met.34 Aantal deelnemers op 1 Oct. 1899.474 Verzekerd kapitaal op 1 Juli 11 1899f 2.505.705 Vermeerderd door toetreding met 98.100 De lijdelijke ontspanning, als men het tot dusver is te weten gekomen wie het zoo noemen mag, kan tot oorzaak hebben ;i dier aldaar gebracht heeft. Verzekerd kapitaal op 1 Oct. 18992.603.805 Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Heer Mr. H. Th. de Kanter dezen winter weder belangeloos een Cursus zal houden over Staatsinrichting voor de leden van de Vereen, voor Vrouwen-Kies recht en verdere belangstellenden. De aanvang van den Cursus zal nader in de couranten worden bekend gemaakt. Door de politie werd procesver baal opgemaakt tegen den metselaar DJ L., wonende Leliestraat, die gisteren in beschonken toestand twist heelt ge maakt tegen z\jne buren en daarbq eene vrouw in den linkerarm geknepen en een andere tegen de buik getrapt. Door den agent-rechercheur van Zomeren is in een verdacht bierhuis aan den Schoterweg een 15 jarig meisje aangehouden, woonachtig te Amsterdam, die aan hare ouders had medegedeeld dat zij dienstbaar wa3 in een slachters winkel aan den Jansweg, hetgeen was gebleken onwaar te zijn. Hare ouders waren herwaarts gekomen om haar te bezoeken en moesten vernemen dat zij op den slechten wegwas. In bedoeld bierhuis zat zij als dame gekleed aan een tafeltje in gezelschap van twee manspersonen. Gisteren namiddag werd een vijf jarig meisje vermist woonachtig aan de Grebberstraat, genaamd Kors, die met haar zevenjarig zusje ten 4 ure de Mariaschool aan de Koningstraat had verlaten en op de Nassaulaan waren aangesproken door een als heer gekleede persoon, die het vijfjarig meisje nadat hij haar iets gegeven had, had medege nomen. Ruim een uur daarna is het kind door de moeder aan het Staten- Bolwerk, teruggevonden alwaar bedoelde heer nog op een bank zat en zooals het kind vertelde, slechte bedoelingen voor had. De politie doet onderzoek. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 315 baden. Het Stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand bezocht door 811 personen tegen en door 436 per sonen zonder betaling. Het Amsterdamsch Operetten-ge- zeischap van denArtis-Schouwburg komt a.s. Vrijdagavond »De Mascotta" geven. In Amsterdam heeft het gezelschap met de opvoering van die aardige Operette veel succeshet optreden van de dames Buderman-Van Dijk en Sohns doet daar het zijne toe. Maandag middag omstreeks 3 uur passeerde de Electr. Tram langs de Groote Kerk, en kwam in aanraking met een handwagen die daar op de markt stond, waardoor zekere Bronkhorst, wonende Lange Heerenvest,omver werd geworpen. Hij kwam gelukkig met den schrik en eenige schampen aan hoofd en hand vrjj. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft derjnaand Sept. 1899, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. L. "Want, M. C. Smit, Krayer, van Dinken, W. Lauris, H. G. Brandon, C. Donij, H. Zomerdijk, W. Kleis, allen Amsterdam; C. Waijer, Benne- broek; A. Moris, Berkel; P. Vermeulen, II. v. d Stolen, Brinkman, allen den Haag; Rozijn, C. A. Weyl, Dallé, Veen, M., Smit, allen Haarlem; Leyt, Helder: C. Broek, IJmuiden; J. Keyzer, Krommenie; Wed. de Kee, LisseL Slop, Sche- veningcnJ. Hartendorp, Spaarndamvan Rossem, Utrecht; van Tienhoven, Werkendam; Joh. Bra cing, Zandvoort Briefkaarten. N. A de Vries, J. L Mus, A. de Jonge, allen Amsterdam; A. Biehan, Arnhem; Nicoljj, den Haag; P. Beukers, kamp MillingenKerkhoven J. Franse? T. Oudhuisen? Buitenland. M. Strasser, Aachen; R. J. v Deventer, Dres den G. v. d. Kodde, ËlberfeldPastoor, Fezen Beekman, H. Verspeek, beiden Hanm H. A. P. Smit Hoch, Finstermünz; C. S. Wartjea, Maugis A. Gegreure, WTaterloot Briefkaarten. Aoostermau, Brussel; J. v. "Wickevoort Crom- melin, Hakema; C Visser, Interlaken. AAoop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Sepr. 1809, in de Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een pakhuis eu Erve, aan de noordzijde van de Spaarnwouderstraat. No 15 rood. No 2. Een Heerenhuia en Erve met Tuin, aau de zuidzijde van het Spaarne. No 15. De perceeleu No. i en 2 te zamen f 10000. G. C. Mereus qq. No 3. Een Winkelhuis en Erve, aan de westzijde van de Bakenessergracht. No. 100. 3575. P. Droste qq. No. 4. Een Huis en Erve, aan het Korte Spaarne. No. 5. ƒ2050. H. Velthoijsen. No 5. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, aan de Brouwersvaart op den hoek van de Eendracht- straat, waarin hetzelve een uitgang heeft. No. 126. ƒ6810. W G. Vennekool qq. No. 6. Een perceel Bouwterrein, aan den Scho- ter Straatweg onder Schoten. No. 1246. 325, Mej. E. G. Addink. No. 7. Een Huis en Erve met Tuintje, aau de Brouwersvaart. No. 102. f 1480. B. E. C. Seig- nette qq. No. 8. Eeu Huis en erve met tuin aan de oostzijde van de Pieter Kiesstraat. No. 23 f 4750. B. H. Gryseels qq. No. 9. Een duhhel Huis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Tuin en Erve, aan het Korte Spaarne nabij de Wijdesteeg, met uitgang aan de Spaarn wouderstraat. No. 23 zwart en rood. No. 10. Een Pakhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de noordzijde van de Spaarnwouderstraat achter het voorgaande perceel. No 15 zwart en rood. De perceelen No. 9 en 10 te zamen ƒ9555. M Dodenhefer. No. 11. Een Huis en Erve aan de zuidzijde van de Kerkhofstraat. No. 2d. ƒ1475. C. van Andel. No. 12. Een Huis met daaraan verheeld Pak huis en Erve, met afzonderlijk opgaande Boven woning, wordende in het Huis de Koftiehuishou- ders-alLire, Slijterij en Tapperij met Vergunning uitgeoefend, aan de zuidzijde van de Lange Mo lenstraat, henevens afzonderlijke toegang in de Moleustraat tot de SlyterijNo. 38 zwart en rood. f 5625 W. Drenth. No 13. Een Huis en Erve met Tuintje en Poort aan de oostzijde van de Oraujeboomstraat met uitgang door eene poort in de Oranjeboom- straat. No. 15. ƒ860 G, L. Zantvoort. No. 14. Een Huis eu Erve, naast en ten zu'den van het voorgaande. No. 17. ƒ850. A. van der Wateren. No. 15. Een Huis en Erve, naast en ten zuiden van het voorgaande. No. 19. ƒ850. H. J. Edelijn. No. 16. Eeu Huis en Erve met Poort, naast en ten zuiden van het voorgaande. No. 21. ƒ830. H. J. Edelijn. No. 17. Een Huis en Erve met Tuin, aan de zuidzijde van de Korte Houtstraat. No. 14 ƒ4075. H. J Edelijn. Nos. 1820. Drie Huizen met afzonderlijk opgaande Bovenwoningen en Erven met Tuinen, nevens elkander, aan de oostzijde van de Delft straat, als: No. 18. No 3. No. 19. No. 5. No. 20. No 7. De perceelen No. 18 tot en met 20 te zamen ƒ6180 B. Roozen No. 21. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin, aan de oost zijde van de Deiftstraat. No. 23. ƒ2005. L J. Verkooij. No. 22. Een Huis en Erve met Tuin, aan de westzijde van de Zoetestraat, nabij de Zijlstraat. No 42. Uit de hand verkocht No. 23 Een Winkelhuis en Erve met Tuin, aan de westzijde van de Groote Houtstraat. No. 120. 15905 opgehouden. Markt van 2 October 1899. Boter. Aangev. 117 verk. 117 K. G. L. pr. ƒ1.40 H. pr. f 1.50 p. K. G. BiggenAangev. 123 verk. 123 stuks, L. pr. f 4.—, H. pr. f 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 65 verkocht 65 stuks. L. pr. 8.t H pr. 13.p.stuk Aardappelen. Aangev. 677 H.L. ver kocht 677 H.L. L. pr. 1.40, H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 439 H.L. verkocht 392 H.L. L. pr. ƒ2.— H. pr. ƒ10.—p. H.L. Peren. Aangev. 359 H.L. verkocht 307 H.L. L. pr. f 4.50, H. pr. ƒ25.pr. H.L. ORGELBESPELING. in de Groote- ot öt, Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Oct. 1899, des namiddag* van 23 uur door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S Bach. 2. Andan'inoW. Volckmar, 3. Sonate No. 2K. Fink. a. Allegro con brio. b. Andante. c. Allegro rieoluto. 4. AndanteGuilmant. 5. Die Ehre GottesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2