HP. Blavatsk jj's gehei me Leer en andere werken over Theosofie. De heer Fricke gaf eerst eene beschou wing ten beste over de vorderingen van de wetenschap onzer dagen in zake het onderzoek der verborgen natuur krachten, uiteenzettende hoe tengevolge van de erkenning van het bestaan dier krachten als zoodanig, de aanwezigheid van stof werd aangenomen, zjj het ook in den vorm dien men gewoon is ether te noemen, hoe men bjjv. om het ver schijnsel electriciteit te bestudeeren rnoet komen tot de aanname van den ether als middenstof. Prof. Crookes, heeft de verschillende ether-trillingen gerang schikt en veel bijgedragen tot de weten schappelijke verklaring van voorheen onverklaarbare feiten. Vervolgens wees spreker er op hoe de ontdekking der zoogenaamde Röntgenstralen de weten schap nader en nader bracht tot het verschijnsel der helderziendheid, waarin het verschil bestond tusschen het gewone en het helderziende gezichtsvermogen, hoe bij het laatste zekere hersensgedeel- ten voor fijnere trillingen zijn vatbaar gewordenniet het verschil in oog-ont wikkelingen bepaalt de mindere of meerdere helderziendheid van sommige menschen, doch het verschil dier bepaalde hersen-deelen, welke als overbrengers dienen van de hoogereen fijnere trillin- en naar het stoffelijk brein. Ofschoon in ieder mensch het vermogen van helder ziendheid sluimert, is, zoo zeide spr. niet ieder in staat het in werking te stellen, doch in gemesmerizeerden toe stand kan elkeen helderziende gemaakt worden, d. w. z. wanneer men een magnetischen stroom van de een op den ander overbrengt, doet die stroom den ether in het lichaam van den daaraan onderworpene trillen; deze persoon komt dan in een hoogeren graad van trilling dan gewoonljjk, dientengevolge in hoo gere samenklank, en dus hebben er hoogere waarnemingen plaats. Spr. stond stil bij het onberekenbaar nut dat de geneeskunde kan trekken uit die waar nemingen. Thans ging spreker over tot de behandeling eeniger soorten van helderziendheid, in de eerste plaats etherische helderziendheid, een vermogen dat een gewoon mensch geen al te hooge eischen stelt om het te ontwikkelen. Gedurende sommige ziekten kan men tjjdelijk helderziend wordenen spreker haalde daarvan een voorbeeld aan, het met verklaringen toelichtende. Strekt de eterische helderziendheid zich slechts uit tot de onmiddellijke omgeving, de astrale omspant zelfs zeer groote af standen. Om duidelijk te maken hoe de trillingen op hoogere gebieden van bestaan voortplanten, vergeleek spr. die met be Marconische golven, welke zich in bolvormige schielen voortbewe gen. Aldus is het, zei Spr. ook met de gedachte-trillingen gesteld. En het feit van gedachten overbrenging op groote afstanden laat zich dan ook in dien zin verklaren, alleen de trillingen planten zich voort, en de vatbaarheid voor de gedachten vormen, (d.w.z. in samenklank, zijn met den uitzender der gedachten- vormen, gelijksoortig instrument zijn,) die vatbaarheid is het welke voor den ont vanger den vorm zichtbaar maakt. Dit bracht spreker van zelf tot de zooge naamde Genees-denkers, die niet alleen in Amerika (men denke aan den beken den Keeley) doch ook elders, en ook in ons land voorkomen. De genees denker zegt: geest beheerscht stof, geest be- heerscht alleszuiver uwe gedachten en alles volgt van zelf. De genees-denker zegt tot zijn zieke: er is geen pijn,geen ziekte, geen kwaad, enz. Anderen gaan niet zoover; zij zeggen: gij hebt geen pijn gij zijt niet ziek enz. Niet altijd evenwel is er van genezing sprake. Het herstel van de eene kwaal brengt vaak) een andere voort. Zoo zijn er gevallen, zei spr. dat genezing van verlamming door suggestie, op het vroe ger verlamde deel brandwonden te voorschijn roepen. Verrassende, doch niet zooveel in het Westen voorkomende genezing is de wondgenezing door ge dachte-kracht. Spr. lichtte dit onderwerp nader toe, hetwelk een duidelijk beeld gaf van de wezenlijkheid der gedachte en haar kracht, zooals Theosofen dat beweren. Ook liet Spr. niet na te wjjzen op het groote gevaar aan deze genees wijze verbonden; een genees-denker die niet volkomen rein van gedachte is, ontbloot van grondige vereischte zaken kennis, en zonder sterke gedachte be heersching, doet meer kwaad dan goed; hy brengt zijn gebreken over op den behandelden persoon. Daarom is het noodig eerst den hoogeren, innerlijken mensch te zuiveren en te doen groeien, eerst rein en zelfbeheerschend en vol komen onzelfzuchtig te leeren denken, alvorens de verborgen krachten der ziel uit te oefenen. En om de wereld in die richting veilig te leiden, tot steun der gansche menschheid, opdat de mensch een kanaal worde voor de Goddelijke kracht, daartoe is de Theosofie en de Theosofische Vereeniging wederom in de wereld geopenbaard. Na eenige be spreking werd te ongeveer 10 uur de vergadering gesloten, die door een talrijk gehoor met groote belangstelling werd bijgewoond. Zaterdagmiddag 1.1. ontvingen Me vrouw Wacht meister en andere leden der Theos. Ver. ten huize van een der leden, verschillende belangstellenden in Theosofie, op wier vragen door Mevr. Wachtmeister i elder en duidelijk in het Engelsch geantwoord werd, ver volgens door Mevr. Windust in het Hollandsch vertaald. Zondagavond had de aangekondigde voordracht over »De Kracht van het Gebed" te Amsterdam plaats. De aan wezigen gaven door hun talrijke opkomst blijk van groote belangstelling; de schoone en boeiende rede werd door den heer Johan van Manen na afloop kortelijk in het Hollandsch vertolkt. Mevr. Wachtmeister, vertrok Maandag avond wederom naar Engeland. In de vergadering van de Haar- lemsche Kamer van Koophandel en Fa brieken van 3 October kwam o.a. in behandeling een aan Z. E. den Mini ster van Handel en Nijverheid gericht adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, om maatregelen te nemen, dat worde verboden aan winkel nering te verbinden eene loterij in welken vorm ook en zooals verder in dat adres vermeld staat. Bij den Voorzitter was mede ingekomen een schrijven van het Bestuur der Haar- lemsch eHandelsvereeniging alhier, waar bij het deze Kamer verzoekt Z. E. den Minister van Justitie te willen aandringen op het nemen van maatregelen tegen de vooral tegenwoordig zoo hinderlijke on eerlijke concurrentie, bij den winkelhan- del ingeslopen door het houden van de hierboven bedoelde loterijen, en vooral door het zoogenaamde spaarbons- en ra- batzegelstelsel. Deze zaak was al reeds door de Ka mer ter hand genomen, doch de noodige inlichtingen werden nog bij genoemd Bestuur ingewonnen. De Kamer overwoog wat tegen het kwaad te doen was. Ten opzichte van loterijen zonder de vereischte vergunning was strafvervolging uit te lokken. De Kamer deed een beroep op alle neringdoenden in deze gemeente om zich te onthouden van deelneming aan het rabatzegelstelsel. Indien echter het Bestuur der Han- delsvereening de mogelijkheid aanwezig achtte om wettelijke maatregelen ten dezen te nemen, dan zal de Kamer gaarne zijne zienswijze vernemen, om de zaak nader te kunnen overwegen, In verband met het bovenstaande werd besloten het adres van de Kamer van Sneek voorloopig aan te houden. Verder besloot de Kamer zich te wen den tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tot het ter stede oprichten van een of meer bijkantoren ten dienste van de brievenposterij en den postpakkettendienst, en besloten werd een nader onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den voortdurend achter- uitgaanden toestand van ons marktwezen, bepaaldelijk van onze wekelijksche kaas- en veemarkt. Gaslicht ontsteken door electriciteit is niet nieuw. Voor eenige jaren reeds was een toestelletje in den handel waar door met eene eenvoudige handbeweging eene electrische vonk werd te voorschijn gebracht en deze diende dan tot ont- vlammingsmiddel van het gas. Wat later vernam men, dat in de steden Metz en Winterthür de ontsteking van de straatlantaarns voortaan zou plaats heb ben, door electriciteit. Men had het zoo ingericht, dat of de geheele stad of en kele stadsgedeelten naar verkiezing met een enkelen vingerdruk kon verlicht worden. Hetzelfde stelsel, in gewijzigden vorm is thans ook toegepast op de ver lichting van lokalen Een klein batterij, zink-kool, dus niet duur, geeft de electrische vonk. De geleiding, zeer weinig in het oog vallend, loidt den stroom naar een vernuftig gedacht toestelletje, dat het gasornament niet ontsiert; één drukje, en naar ver kiezing brandt het gas en men heeft het daarbij in zijn macht al of niet een of meer vlammen te geljjk te ontsteken. Welk gemak de inrichting heeft voor moeielijk te bereiken lichten behoeft niet aangetoond en welke voordeelen zij biedt voor alle groote inrichtingen als Kerken, Schouwburgen, Stations, Hótels Restaurants, Magazijnen enz en zéér gemakkelijk is in particuliere huizen valt dadelijk in het oog. De Heer Hoesbergen, Nassaulaan, is de vertegenwoordiger te Haarlem. Tevens is daar het systeem in toepassing ge bracht en te zien en gaarne verstrekt de Heer Hoesbergen de gewenschte in lichtingen. Vrijdagavond en niet Donderdaga vond zooal in sommige bladen abusieve lijk werd geannonceerd komt het Ned. Tooneel als eerste voorstelling van dit sei zoen het tooneelspel „Voldoening" geven, waarin o. a. zullen optreden de dames Poolman en Holtropvan Gelder en de heeren Louis BouwmeesterBoy aards en van If es terhoven. Onnoodig dus te vermelden dat het kunstgenot groot zal zijn. Met verwondering vernamen wij, dat wegens onvoldoende deelneming het aan gekondigde abonnement niet doorgaat. De voorstellingen van het Nederl. Too neel behooren tot de beste kunstuitingen hier ter stede. Vanwaar die kwaljjk verklaarbare afkeerigheid? Zondagsavonds is de schouwburg altijd vol. Zoo ook gepasseerden Zondag avond bij »De Voddenraper van Parijs". Men volgde met inspanning de afwik keling der tooneelen. Het optreden in „De Mascotta" was Vrijdagavond voor de dames Bu- derman van Dijken Shons een groot succes zij werden zelfs met bloemen gehuldigd. De lieve operette vindt altoos veel bijval en de wijze waarop die door het gezelschap Adele en] Co werd opgevoerd verdient in derdaad allen lof. Behalve genoemde da mes was dit succes ook voor een niet gerin g deel te danken aan het allerkoddigstespel der heereu Kiehl en Groolvtld. De Pippo werd door den heer Blaaser niet onver dienstelijk gespeeld, maar de zang van dien heer laat nogal te wenschen over. Hinderlijk was dit bepaald in het anders zoo allerliefste duo van Pippo en Bertine. Het goed opgekomen publiek gaf meer malen door luide toejuichingen zijn goed keuring te kennen. Bij het aanstaanden Woensdag in de Soc. sVereeniging" te geven concert door het Amsterdamsch A Cappella Koor onder directie van den Heer J. Mes- schaert, zal het programma geheel be staan uit wereldsche muziek. Het pro gramma is dus geheel nieuw. Het gemeentelijk muziekkorps onder de leiding van den heer Chr. Kriens gaf Zondagmiddag het eerste concert met strijkorkest in de sociëteit „Vereeniging" en 's avonds op dezelfde plaats het eerste populaire concert. De uitvoeringen waren druk bezocht en bij beide ontvingen directeur en uitvoeren den bewijzen van instemming in den vorm van luide toejuichingen. Bij het middagconcert bracht eene Haagsche zangeres, Mej. Marcelle de Vries, met eenige vocale nummers afwisseling in het programma, terwijl des avonds de bekende Nico de Haas met hetzelfde doel optrad. Zondagnamiddag tweemaal brand. De eerste te half twee in een hooischelf aan den Ouden weg. Nauwelijks was deze gebluscht of de Tien werd geroepen bij een hooibrand in een koetshuis en stalling in de Olieslagerslaan. Tot half twee in den nacht is het personeel in de weer geweest om daar alle verder gevaar te voorkomen. Een ooggetuige deelde mede, dat de brandslangen vree- selijk lek waren, en er daardoor veel water verloren ging, bijna evenveel als er in de brandende massa terecht kwam. Gisteren Maandagnamiddag is de jongeheer B. wonende Nieuwe Gracht, aan de Zijlvest nabij de Raaks in aanra king gekomen met Electrische tram waardoor hjj omver werd geworpen, tengevolge waarvan hij zijn sleutelheen brak. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 482 baden. VBBGADklBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 11 Oct. 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie Dr. H. D. Tjeenk Willink. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Proces-verbaal kasopneming. 3. Voorstel B. en W.W. verzoek aan koop grond Heerenhek door J. en F. B. Mooij. 4. Id. id. adres G. J. Busé verbouwen perceelen Kampervest. 5. Id. id. vernieuwen dakbedekking Gymnasium. 6. Id. id. adres J. Heilig e.a. verplaat sing koolmarkt. 7. Id. id. adres R. Prins bebouwen voor tuin bestemden grond bij villa vSophiadal." 8. Id. id. adres C. Bakx om herstel in dienst der gemeente. 9. Id. id. adres timmerliedenvereeni- gingen bepaling maximum-arbeid en minimum-loon. 10. Benoeming lid bestuur Kweekschool voor onderwijzeressen vacature J. Krol Kz. 11. Id. id. commissie voor de tram- plannen. 12. Verslag opzichter gasverlichting over Augustus jl. 13. Zitting met gesloten deuren. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags II tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een grjjs kindermanteltje. Een lap voering (Canafas). Een pak pak- plaatjes. Drie rijtuigkussens. Een muis-kleurig hondje. Een zakje met geld. Een geel koralen rozenkrans. Een lorgnet. Een barnsteen sigaren pijpje. Een paternoster. Een para- plui. Een grijze manspet. Een veeren damesbooi. Een zwarte ceintuur met nikkelen gesp. Een zwarte cein tuur met witte gesp. Een sponzedoos. Een jaaglijn. Een bril in etui. Een sleutel. Drie sleutels aan een bandje. Gevonden in de opgehaalde vuilnisstof- fen en terug tebekomen bij den Heer Hoofd Opzichter der Gemeente Reiniging. Een paar oorbellen. Drie zilveren lepeltjes. Een stuk van een zilveren rammelaar. Twee paar nieuwe dames- laarzen. VEEMARKT 4 Oct. 1899. Aangevoerd: Prijs: 12 Koeien f 160.ƒ125. 18 N. Kalveren 15.9. 40 bchapen 22.15. 24 Lammeren 17.10. PROGRAM MA van het Feest-Concert te geven door het DOOPSGEZIND ZANGKOOR. op Doi derdag 12 October 1S99, des avonds 8 uur, in de Concertzaal der Sociëteit «Vereeniging". PROGRAMMA: 1. Gezang 56. Doopagez. LiederbundeL 2. Psalm des Vertrouwens (ui c *E1 as")Mendels. Bartholdy. 3. Gralserzahlung uit„ Lohen grin") tener-folo (op ver zoek)R. Wage er. 4. Bus-lied, alt-eoloL. van Beethoven. 5Ein geistliche8 Abendlied («em. koor, damesk. en tenor-so'o)Clleineckc. a. Hitude. j James Kwast. 6. b. Romance. C. Andriessen. c. Ballade (in As) Chopin, piano-solo. 7. Hallelujah (uit „Messias)" Hat del. 8. Woudmijmering (op ver zoek)Mendels. Bartholdy. 9. Avondcantate (dames, en alt 8j1o)Cath. v. Rennes. Ia. Die Loto8blume. R. Schumann. b. Friihiingsfabrt. R. Schumann. c. Abendreih'n. C. Reinecke. alt-solo. !a. Murmeindes lüftcheni A. Jensen. b. Mijn land. j Loser. c. Out Heken. Cath. v. Rennes. tenor-solo. Ia. Ik seg adieu. Julius Röntgen. b. Verlangen. Juliu9 Röntgen. c. Gelukkig Vaderland. Valerias. 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of öt. Bavokerk alhier, op Donderdag 12 Oct. 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium «Eroica"G. B. v. Krieken. 2Adagio uit de 5e symphonic Beethoven 3. Sonate No. 3 op 14S. de Lange. a. Allegro b. Andante. c. Fuga. 4. AdagioHaijdn. 5. Aria uit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2