HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 87 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 1 November 1899. TELEPHOONNUMMÏI TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. TRANSVAAL. Als bijvoegsel van het Haariemsch Advertentieblad van 1 November ont vangen onze geabonneerden een extra bijvoegsel in verband met de groote kwestie die thans geheel de wereld in spanning houdt, de Engelsch-Zuid- Afrikaansche oorlog. Op den voorgrond treedt de groote Paul Kruger, de President der Trans- vaalsche Republiek. Van vaderszijde afstammende van een der vroegste kolonisten familién, van moederszijde van Fransche afkomst, heeft Kruger van kindsbeen af een leerschool van lijden en strijden door kropen, welke hem volkomen vertrouwd deed worden met de behoeften van zijn volk. Zjjn praktische zin, zijn helder verstand hebben hem gebracht tot het hoogste te bereiken standpunt in zijn land. Steeds werkzaam om zich en zijn volk te ontworstelen aan Engelsche invloeden, welke zich meer deden ge voelen naarmate de rijkdom van den Transvaalschen bodem meer bekend werd, was hij niet te bewegen tot het denkbeeld aan de bevolking van Wit- wateriand een eigen bestuur te verleenen. Daar toch waren de goudvelden, waar van de Transvaal zijn belasting trok, daar waien de meeste Engelschen. Van dien tijd af nam de zucht tot inmenging van Engeland in het binnenlandsch bestuur steeds toe, tot men geheel in strjjd met de bestaande overeenkomsten eischen stelde, waaraan Kruger niet mocht voldoen en waarvan de tegen woordige toestand het gevolg is. Kruger werd geboren den 25 October 1825 in het Kaapsche district Colesberg. In 1836 trok zijn vader over de Dra- kensbergen, met nog andere trekkers, waar zij den grondslag legden tot de Kaapkolonie Natal. Voor Engeland daar in 1842 de hand op legde was Krugers familie reeds naar Vrijstaat vertrokken. In 1839 bevond hij zich in de Transvaal. Aan zijn trekken kwam geen einde voor hij zich op rjjpen leeftijd te Pretoria in het Staatsbestuur begaf. In verschillende rangen heeft Kruger zijn land gediend; steeds onder toene- menden toevloed van Engeland brak in 1884 met dat rijk een oorlog uit waarvan na de beslissende overwinningen der Boeren bij Majuba en Lang-Nek, de vrede gesloten werd, maar de Koningin Suzerein bleef; zelfbestuur werd toege staan, maar niet met betrekking tot het buitenland of de inboorlingen, welke overeenkomst in 1884 vervallen is. Voor de betrekking van Staatspresi dent werd hij benoemd in 1885. Zjjn loopbaan als zoodanig wijst steeds terug op ontwikkeling der republiek, wel vasthoudend aan oude beginselen, maar toch ook overeenkomstig de nieu were eischen. Toen de goudnijverheid een aanvang nam heeft Kruger gezorgd, dat zijn land een billijk aandeel kreeg van de schat ten, door vreemden, voornamelijk En gelschen aan den Transvaalschen bodem ontwrongen, maar steeds heeft hij het daarheen trachten te leiden, dat door de mijnbevolking geen veranderingen werden gebracht in het bestuur van den Staat. Dat de thans vier en zeventigjarige, doch nog krachtvolle man, de bevestiging van de rechten der Transvalers als zelf standig, geheel onafhankelijk volk nog moge beleven. Een grooten steun heeft Kruger steeds gevonden in zijn gewezen Staatssecre taris Dr. W. J. Leqds, Gezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek en den tegepwoordigen StaatsSecretaris Mr. Reitz. Bjj dit Driemanschap behoort zonder twjjf'ei ook het portret van den stoeren generaal Joubert, Bevelhebber derTrans- vaalsche troepen. Niet alleen als soldaat mag hij genoemd worden, ook als man van de pen behoort hij tot degenen die als zoodanig de belangen van zijn Land weet te verdedigen. Men herinnere zich zjjn vlugschrift, opgedragen aan Konin gin Victoria, over de lijdensgeschiedenis van de Hollandsche Kaapbewoners onder Engelsche heerschappij. In Natal heeft hij te rekenen met generaal Forester Walker, bevelhebber der Engelsche troepen in Natal. Naast deze krachtige persoonlijkheden, moeten de mannen van de vuist, als Chamberlain, Engelsch Minister van Koloniën en Millner, Gouverneur van de Kaapkolonie, een pover figuur maken. De eerste als vertegenwoordiger van uitbreiding der Britsche macht en ten opzichte van Transvaal geheel niet vrjj- tepleiten van eigenbaat en zeer on Britsch betameljjkheid8gevoel is zeer zeker de groote drijfkracht der Engelsche politiek in deze. Lang heeft hij ook door middel van Millner de Transvaal aan den praat weten te houden, inmiddels de Britsche krijgsmacht aanvullende en versterkende en ten laatste door een valsch en leugen achtig zwijgen de Boeren drijvende tot de eenige oplossing in deze, den oorlog. Het Kaartje van het oorlogsterrein geeft uitvoerige gegevens omtrent plaat sen wier nainen óf in den oorlog reeds genoemd of nog zullen vooi komen. Zaterdag was men te Londen ernstig ongerust omtrent den toestand te La- dysmith en het gerucht liep, dat de Boeren bezit hadden genomen van den spoorweg Ladysmith Colenso. Is dit waar, dan zijn de Engelschen daar ingesloten. Nadere bijzonderheden zijn nu ook bekend over den terugtocht van gene raal Yule uit Clencoe. De berichten melddeD, dat die prachtig gelukte, maar een terugtocht was het toch. Zooals te verwachten was, bij de houding der anti-oorlogsgezinde partij wordt de oorlog gecritiseerd. Minister Roseberry heeft aangeraden de critiek te laten rusten tot na afloop van den oorlog; samenwerking van alle Brit ten was nu de hoofdzaak. Het Parle ment is verdaagd. In de troonrede spreekt de Koningin haar diep leedwezen uit over den dood van zoovele dappere officieren en manschappen, gevallen bij de uitoefening van hun plicht, zij uit haar dankbaarheid voor de ruime credieten die toegestaan zijn, en vertrouwt dat Gods zegen zal rusten op de pogingen van het parlement en het leger om den vrede en een goed bestuur in Zuid- Afrika te herstellen en Engeland's eer te beschermen. Een oorlogscorrespondent spreekt van geruchten over oneenigheid tusschen Boerenkorpsen. Wij kunnen er niet aan geloovensteeds hebben de Boeren de meest heilrijke vruchten geplukt van Eendrachtelijk samenwerken. Ook zou I er tweespalt zijn te Bloemfontein, de hoofdstad van den Vrijstaat. De gouverneur van Durban in Natal heeft de landing van alle niet Engel sche uitgewekenen verboden. Tegen Dr. Leyds, den Transvaalschen gezant zijn de Engelschen bijzonder verbitterd. Men verwijt hem van op het vaste land van Europa de harts tochten gaande te maken, door het verbreiden van valsche feiten aangaande de oorzaken van den oorlog om zoo doende een anti-Engelschen zin op te wekken en te onderhouden. Hiertegenover staat, dat misschien niemand beter dan Leyds met den waren toestand bekend is en de Trans vaal dus heel wel weet op welke waarde men een man als Leyds heeft te schatten. Dr. Leyds is thans te Amsterdam. Natuurlijk zal men ver moeden of vaststellen dat Leyds ook hier aan het kuipen is. Heel eigenaardig zijn te Pretoria onder de gevangen genomen Engelsche officieren ook eenige van het escadron dat, men zal zich het Engelsche tele- gram herinneren, zich zoo prachtig had doorgeslagen. De overwinnaars zouden dus in het geval verkeeren van door de vluchtende Boeren te zjjn gevangen genomen. Uit Brussel werd vermeld dat de Boeren thans honderd duizend man op de been hebben. Kan dit bericht ook een voorlooper zjjn van Engelschen tegenspoed, b.v.b. door overmacht be zweken Aan Mejuffrouw G. J. Beijnen, hoofd der ziekenverpleegsters bjj de ambu lance die Zaterdag naar Afrika vertrok, heeft H. M. de Koningin-Moeder het volgende telegram gezonden: „Bij uw vertrek naar Zuid-Afrika verzeilen mjjne beste wenschen uende verpleegsters. Met groote belangstelling en waardeering zal ik de verrichtingen volgen der ambulance van het Neder- landsche Roode Kruis, en van allen die deelnemen aan de schoone en zelfopof ferende, maar zoo zware taak die ginds wacht. Moge op het werk van allen in ruime mate Gods zegen rusten, en een gelukkige terugkomst in het vaderland voor allen zijn weggelegd." EMMA." Te Amsterdam had Zaterdag ochtend de afvaart plaats van het Duitsche stoomschip Künig, waarmede de ambu lance en het personeel wordt overgevoerd. Bjj het afscheid waren vele belangstel lenden tegenwoordig, en werden vele hartelijke wenschen voor het welzjjn der expeditie uitgesproken. Ook te IJmuiden waren honderden op den wal tegenwoordig. Eene collecte, daar en passant gehouden, bracht/103. op. Onder luid gejuich stak de boot in zee. Nieuwe, belangrijke berichten omtrent den oorlogstoestand zjjn Zaterdag noch Zondag binnengekomen, wel zulke, die terugwijzen op de plaats gehad hebben de feiten. Ladysmith is door de Boeren inge sloten. De vjjand heeft daar een sterke macht met veel geschut. Men schijnt er aan te denken, den watertoevoer af te snijden. De Engelschen schjjnen dit niet voorkomen kunnen hebben. Verder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat in de sluitingsrede van het parlement, de Transvaal beschouwd wordt een deel te zjjn van het Britsche rjjk, wel wordt dit niet met zooveel woorden gezegd, maar men leest het tusschen de regels door. Er gingen geruchten, als zouden Engelsche artillerie-zaken, leeftocht en troepen, te Durbun ingescheept, tus schen de stad en Pietermaritzburg door de Boeren onderschept zjjn. Engelsche berichten zwijgen er over, wel van een treffen waarbij de Boeren tweehonderd dertig man aan dooden en gekwetsten verloren. Mafeking schjjnt door de Boe ren in vlammen geschoten en zou zich reeds overgegeven hebben. De houding van de Vereenigde Sta ten in zake Engeland-Transvaal zal, naar van gezaghebbende zijde verzekerd wordt, deze zjjn. De Vereenigde Staten zullen niet mee doen aan eenige poging om bemidde lend op te treden. Zjj zullen niet meedoen aan eenige nota om inlichtingen ten aanzien van Engeland's latere voornemens. Zij zullen inmenging van Europee- sche mogendheden beschouwen als een bedreiging voor het welzjjn van alle natiën en als storend voor de algemeene handelsbetrekkingen. Zjj meenen dat inmenging zou leiden tot een botsing tusschen de natiën, die alle kwestiën van nationaal oppergezag zou oprake* len, machtsevenwicht zou verstoren en de Chineesche kwestie op het tapijt zou brengen, bjj welke de Vereenigde Sta ten groote belangen hebben. Zjj zullen niet instemmen in eenige verandering in de tegenwoordige toe standen in China, zonder beraadslaging, en zullen het hun plicht achten aan de poort van China te staan, teneinde daar den status quo in stand te houden. Zjj kunnen niet onverschillig zijn ten aanzien van eenige demonstratie, welke ook, tot inmenging in Zuid-Afrika door een natie, die niet rechtstreeks in den Transvaalschen oorlog betrokken is. Het blijkt, dat de Transvaalsche op perbevelhebber, Generaal Joubert, onder wiens oog als het ware de gewonde Britsche Generaal Symons te Dundee overleed, aan diens weduwe een hartelijk telegram van deelneming heeft gezonden. De Engelschen zullen nu toch wei langzamerhand gewaar worden, dat de Boeren toch niet zulke barbaren zjjn als hunne bladen hen doorgaansafschilderen. Te Ladysmith zjjn kerken, kapellen, het Stadhuis en het cricketveld voor hospitaaldienst ingericht. Een honderdtal Boeren, die allen vol vertrouwen zjjn op de overwinning van hun landgenooten, zjjn er gevangen. De Engelsche krijgsgevangenen der Boeren zijn per spoor naar Pretoria gevoerd. Een groote volksmenigte wachtte aan het station den trein op. Bjj het uit stappen van de gevangenen heerscht een doodsche stilte, en ook bjj het marcheeren van den troep door de straten werd de orde geen oogenblik verstoord. De gewonden werden naar het hos pitaal gebracht. De officieren en manschappen gingen, onder geleide van burgers te paard, naar de Renbaan, waar indertjjd ook Jameson en de zjjnen gevangen werden gehouden. De officieren hebben op hun eere woord verlof gekregen, zich vrijeljjk te bewegen binnen de omheinde ruimte.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1