Minister Lely zijner ernstige poging, tot oplossing, als een amendement, dat eene spelersvereeniging zou beoogen. Ook be treurde spreker, dat de regeering niet in schrifielijke gedachten wisseling, doch eerst heden met rechtskundige bezwaren ■was voor den dag gekomen. Zoo iets meende hy, knakt het parlementaire initiatief. Hij was van oordeel, dat de bedenkingen tegen het am. zeer over dreven moesten genoemd worden, en dat niets gemakkelijker was dan daaraan te gemoet te komen. Bij de artikelen zou over de details kunnen gesproken worden. Een telegram uit Ladysmith van 3 November meldt, dat het Boerenkamp bij Bestershoeve is aangevallen, de Boe ren vluchtten en lieten de uitrusting van het kamp aan de Engelschen. Een nader telegram bevestigt dit, doch de regeering schijnt er geen kennis van te dragen. Heeft dus naar alle waarschijnlijkheid het geluk de Boeren bij Bestershoeve niet gediend, van hooge beteekenis acht men de ontruiming van Colenso door de Engelsche troepen, het ligt ongeveer vijf mijlen ten zuiden van Ladysmith. Nabij Colenso toch liggen twee bruggen en dan zou White van den legerbasis zijn afgesneden. Het zou ook kunnen zijn, dat generaal Buller orders heeft gegeven de beschikbare troepen naar zee te brengen om de landing van de daar verwacht wordenden te beschermen. In dat geval dus zou hij White te La dysmith in den steek gelaten hebben. Ook zou het kunnen zijn dat die stad reeds is overgegaan aan de Boeren, maar dat de regeering zwijgt. Drie regimenten artillerie, naar Zuid- Afrika vertrokken, zijn weer voorzien van Lydietbommen. Zaterdag zijn er weer vjjf en veertig honderd man ver trokken. Van lydiet wordt verteld, dat eens ee» proet is genomen met een granaat van 56 pond, geschoten in een veld, waar ongeveer honderd schapen graasden. Tachtig werden er door gedood, en de meesten vertoonden geen wond, maar waren dadelijk gedood door de kracht van den schok alleen. Dit geeft eenig denkbeeld van de ontzaggelijke vernie lende kracht van dit ontpioffingsmiddel. Van bevoegde zijde wordt berekend, dat de opperbevelhebber van het Engel sche leger over 25.475 man infanterie, 3584 ruiters en 114 vuurmonden zal kunnen beschikken, als al de troepen op Afrikaanschen bodem zyn, altijd als alle troepen zich op geheele oorlogs sterkte bevinden. Natuurlijk bevinden zich daarbij dan ook zieken en man schappen die zoo pas van huis komen, niet gewoon aan het klimaat. Van dien kant bezien, zou de toe stand voor de Boeren voorloopig niet ongunstig genoemd kunnen worden. Men bedenke echter, dat de Britsche regeering op den duur over grooter cyfers, zoo in manschappen als in geld kan beschikken dan de Boeren en zonder tusschenkomst het lot van Zuid Afrika daarvan afhangt. Even als hier te lande stelt men ook in België veel belang in de Transvaalsche zaak. Het zal wel in de eerste plaats zijn de taai-eenheid, die als bij ons tot sympathie aandrijft. Te Brussel had eene inschrijving voor eene ambulance ten behoeve van Zuid Afrika een buitengewoon succes. Ook te Leipzig steekt men de hand uit de mouw; daar is ten voordeele van het Roode Kruis een concert gege ven en eene vergadering gehouden welke aan Dr. Leyds een telegram van sympathie zond. De Engelsche bladen vertrouwen de berichten niet omtrent een gunstig tref fen te Ladysmith en men vermoedt, dat de batterij die den overgang over de rivier de Toegela moest verdedigen, door de Boeren tot zwijgen gebracht en mis schien wel genomen is. In elk geval is het een eigenaarig tee- ken dat de Engelsche ministerraad Woensdag bijeen komt. Het buitenland slaat niet veel geloof aan de geruchten als zou Transvaal tegen Engeland kaperbrieven uitreiken, omdat het daardoor veel sympatihie zou ver beuren. HAARLEM, 7 November 1899. In de afgeloopen maand zijn door de politie 52 personen vervolgd ter zake openbare dronkenschap. De Haarlenische Kookschool. Naar men ons mededeelt heeft het Bestuur van de Haarlemsche Kook- en Huishoudschool het plan opgevat bij genoegzame deelneming gedurende den aanstaanden winter zet lezingen te doen houden over verschillende onderwerpen, die meer of minder in verband gebracht kunnen worden met het kooken of met het huishouden in het algemeen zooals b. v. nDe oud-Fransehe keuken", „Hygiëne", „Kunst toegepast op onze dagelijksche omgeving", enz., enz. Het bestuur is zoo gelukkig nu reeds te kunnen mededeelen dat Mejuffrouw J. Meyer en de Heeren Ds. Jo. de Vries, Mr. H. Ph. de Kanter en Dr. J. Timmer hunne welwillende medewerking hebben toegezegd. De zaal, waar de lezingen gehouden zullen worden, evenals de dagen en uren waarop, zullen later worden medegedeeld. Dezer dagen zal men in de gelegenheid gesteld worden in te teekenen voor deze lezingen k f 3 per persoon, terwijl voor de inteekenaars aan den ingang der zaal by kaarten te verkrijgen zullen zijn a f 0.50 per persoon en per keer. Met genoegen willen wij onze lezers opwekken op de lijst te teekenen. Behalve toch, dat men door te teekenen de Haar lemsche Kook- en Huishoudschool, een onzer nuttigste inrichtingen, steunt, wordt men tevens in de gelegenheid gesteld, zeer belangrijke voorlezingen te hooren over onderwerpen, waarin een ieder zonder onderscheid belang behoort te stellen. Onder begunstiging van prachtig weder had Zondag 1.1. de aangekondigde voet balwedstrijd plaats tusschen „Ajax" uit Leiden en de Haart. Football Club. Het nieuwe terrein der H. F. C., zeer gunstig gelegen aan de Spanjaardslaan, werd met dezen wedstrijd ingewijd. De entrées kwamen ten bate van het Roode Kruis. De opbrengst bedroeg plus minus f 200. Een talrijk publiek, naar schattingeen duizend personen, woonden den wedstrijd bij, welke in het voordeel van Ajax met 3 tegen 0 punten beslist werd. In den beginne toonden beide vereenigingen zich vrijwel even sterk. Langzamerhand krijgt Ajax echter de overhand en weet door goed samenspel der voorhoede voor de pauze tot tweemaal toe te scoren. Na half time dringt H. F. C. flink op en doorstaat Leiden's goal eenige gevaar lijke oogenhlikken. De verdediging zit echter goed in elkaar en maakt een dankbaar gebruik van het slechte samen spel der Haarlemsche voorhoede om het leder weder naar het midden van het veld te doen verhuizen. Hoewel de Haar lemsche backs zich duchtig weren en menigmaal fraai spel te zien geven, weet Ajax nogmaals door te breken en haar derde goal te scoren. Als de speeltijd verstreken is, is de stand 30 en hebben de gasten dus een welverdiende over winning behaald Het publiek volgde met belangstelling den wedstrijd en liet het niet aan aanmoediging, vooral van de stadgenooten ontbreken. De verstand houding tusschen de spelers was uit stekend. Er werd door beide partijen zeer fair gespeeld. Vrijdagavond ging in den Schouw burg «De dochter van den tamboer majoor" ten tooneele gevoerd door 't Operetten gezelschap van Adee Co. Hadden wij reeds bij de s Mascot la" en vooral ook bij dHet Model" gelegen heid te roemen in de goede kwaliteiten van dit gezelschap, de voorstelling van Vrijdagavond versterkte die meening weer. 't Is jammer, dat er zoo weinig menschen heengaan, want zang en spel zjjn een bezoek wel waard. Vooral de dames Buderman - van Dijk en Sohns vermogen veel. De Coletta o.a. van Mej. Sohns in nHet Model" was uitstekend. Mej. Sohns heeft een lieve stem en is een bevallige verschijning op'ttooneel. Men ga dit gezelschap de waardeering geven, die het verdient Zaterdag- en Zondagavond, in middag en avondvoorstellingen de Bioscope met geheel nieuwe en gekleurde platen, waaronder: de oorlog in Transvaal o.a. Er is veel publiek geweest, dat vooral belang stelde in de Transvaalsche zaken en de Boeren herhaaldelijk en luide toejuichte. De Boeren zullen morgenavond ook niet vergeten worden, als wanneer van Van Lier weer »De nieuwe Prikkel" gaat. Deze voorstelling is opzettelijk bedoeld als een Transvaalhuldiging. D;lt de opkomst nu beter zij dan de voris-e malen, want »De nieuwe Prikkel" is minstens evengoed als „Luilekkerland" en ïEen dolle Boel!" En daarbij denk aan de Boeren I Naar men verneemt spreekt Mevr. Henriette Roland Holst v. d. Schalk Zondagmorgen 12 November in de Socië teit „Vereeniging". Als onderwerp geko zen De arbeidersklasse in Nederland. De Vereeniging tegen het mishan delen van Dieren voor Haarlem en Om streken, (Haarlem, Aalsmeer, Benne- broek, Beverwyk, Bloemendaal, Haar- lemmerliede Spaarnwoude, Haarlem mermeer, Heemstede, Schoten, Spaarn dam, Velsen, Wijk aan Zee Duin en Zandvoort), deelt mede, dat zij volhardt in het uitreiken van eene belooning van twee gulden en vijftig cent voor elk proces-verbaal, opgemaakt wegens mis handeling van dieren, tengevolge waar van door den bevoegden rechter een veroordeelend vonnis is uitgesproken doch voortaan zal dit óók geschieden, wanneer een veroordeelend vonnis is uitgesproken na overtreding van de wet tot bescherming van voor den landbouw nuttige diersoorten. Deze maatregel is genomen om hierdoor ook het uithalen van vogelnesten te voorkomen. Op het Transvaalsch Concert, te geveven door het Haarlemsch Muziek korps a. s. Donderdag 9 November, zal behalve de reeds gemelde solisten, de Haarlemsche Liedertafel Crescendo, di recteur den Heer N. H. Andriessen, hare belanglooze medewerking verleenen. De Heer Arnold Spoel zingt een zijner kort geleden gecomponeerde Liederen „van eene Koninginne van 18 jaar, en o.m. „Afrika," een compositie, op woor den uit de Transvaal, gemaakt na den inval van Jameson, waarvoor de Heer Spoel den dank van de Heeren Kruger en Leyds mocht ontvangen. De Heer van Ooij bood de Rubenstein vleugel welwillend aan, terwijl de Heer Bolderdijk de vriendelijke attentie i eeft het oikest te versieren. Voor de betrekking van onderwij- zer in het timmeren aan de Ambacht school alhier, vaceerende door het bedanken van den Heer A. J. Scher- penhuizen, hadden zich 77 personen aangemeld. De volgende heeren werden door het Bestuur der Vereeniging „de Ambachts school" opgeroepen om proeven van bekwaamheid at te leggen H. Bakker te Zaandam, J. G. Ooijman te Amsterdam, D. Oosterveld te Rotter dam, Adr. Quak te Haarlem, J. Voogt J. Jz. te Enschedé, en P. Willemse te Steenwijk. Uit deze personen werd door het Bestuur, na rijp beraden, tot onderwijzer benoemd de Heer D. Oosterveld. Onze stadgenoot de heer P. Clausing Jr., photograaf Kruisweg 45, behaalde den eersten prijs (gouden medaille of ƒ300). In groep A (vak photografen) bij de photografisehe prijsvraag voor Neder land en Koloniën, uitgeschrevèn door 't dagblad »De Courant". Zijne inzending was ingezonden onder motto „Chuaro- suiro". In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 452 baden. De muzikale vriendenkring Haarlem is van plan om op Woensdag 15 Nov. een uitvoering te geven ten voordeele van het Roode Kruis in Transvaal met welwillende medewerking van het gunstg bekende quartet Loreley waarschijnlijk in het Brongebouw. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zal gelegenheid bestaan de Heer A. Madsen die pogingen in het werk stelt de Noordsch Weefkunst in ons land in te voeren aan het werk te zien- De dagen en uren dat genoemde Heer werkzaam zal zijn, en zich beschikbaar stelt aan belangstellenden de gewenschte inlichtingen omtrent dezen tak van hun industrie te geven, zijn thans vastgesteld op Zondag van 10—12 uur, Maandag en Donderdag a. s. van 1112 en 2- -4 uur. De verzameling afgietsels der Hindoe monumenten, die op het Museum is tentoongesteld, werd dezer dagen weder met eenige belangrijke stukken uitge breid. Door den timmermansknecht D. G. is bij de politie aangifte gedaan dat uit de in aanbouw zijnde huizen aan de Leidschevaart voorbij de Schoutjesbrug ten zijner nadeele zijn ontvreemd een aantal stukken timmermansgereedschap. VEBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 8 Nov. 1899, des voormiddags te 10'/» ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. W.W. verhuring grond Gildegoederen. 3. Id. id. vaststelling plan bebouwing gronden J. Nelis, tusschen Schoter- weg en Kennemerstraat. 4. Id. id. goedkeuring begrooting voor malige corporatiën van neerngen, am bachten en bedrqven voor 1900. 5. Id. id. goedkeuring begrooting St. Elisabeth's of Groote Gasthuis voor 4900. 6. Behandeling ontwerp begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1900. Markt van 6 Noyember 1899. Boter. Aangev. 117 verk. 117 K. G. L. pr. ƒ1.30 H. pr. 1.40 p. K. G. BiggenAangev. 219 verk. 219 stuks. L. pr. f 4. H. pr. 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 47 verkocht 47 stuks. L. pr. 11.H pr. ƒ13.— p. stuk. Aardappelen. Aangev. 637 R.L. verk. 591H.L. L. pr. 1.40 H. pr. ƒ2.50. p. H.L. Appelen. Aangev. 354H.L. verk. 311 H.L. L. pr. 3.H. pr. 9.p. H.L. Peren. Aangev. 142 H.L. verk.112 H.L. L. pr. 4.— pr. 30. p. H.L. CONCERTZAAL VEREENIGING. Donderdag 9 November 1899, Buitengewoon Concert dcor het Stiijkorkest van Haarlemsch Muziekkorps, ten bate van de Vereeniging «Het Roode Kruis- voor den oorlog in Zaid-Afrika. Met welwillende medewerking van: Mejuffrouw EMMY KLOOS, Concertzangeres, 's Gravenhage. Den Heer ARNOLD SPOEL, Baryton, leeraar aan de Kon Muziekschool 's Gravenhage. Den Heer MARTIN US KRIENS, Piano, en den Heer CHRISTlAAN KRIENS, Viool, van de Kin. Muziekschool 's Gravenhage, De Haarlemsche Mannen-zangvereeniging -Cres cendo/' DirecteurN. H. Andriessen. PROGRAMMA. 1Transvaahch Volkslied. Oude Wilhelmus. 2. Suite Algérienne (le uit voering). Saint-Saëns. aPrélude. b. Rhapsodie mauresque. c. Rêverie du soir. d. Marcke militaire Franyahe. 3. Aria «Ah! «Periido-Beethoven. Mejuffrouw Emmy Kloos. 4. a. Liebealied (Widmung) von Robert Schumann...Liszt. b. Allegro energicoSinding. Piano solo Martinus Kriens. 5. a. Gebet vor der Schlacht. Storch. b. Sturmbeschwörung. Durrner. Mannenzangvereeniging Crescendo." 6. ZigeanerweisenSarasate. Viool solo, de Heer Christiaan Kriens Jr. 7. a Van eene Koninginne van 18 jaarSpoel. b. Vereenigd AfrikaSpoel. Te zingen door den Heer Arnold Spoel. 8. Ouverture «Die verkaufte Braut"Smetana. 9. a. Am Grabe Aoselmo's..Schubert. b. Du bist wie eine stille Sternnacht.Kretschmer. 1 e zingen door Mejuffrouw Emmy Kloos. 10. Van eene Koningsvronwe.Spoel. Te zingen door den Heer Arnold Spoel. 11 6. Dankgebed.".'.!Valeriui-Kreowr. Mannen zang vereeniging «Crescendo.» 12. Marsch op liollaodsche KinderliedjesKriens. 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Nov. 1899, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium cn FugaSaint-Saëns. 2. Andantinoy..Rheinbcrger. 3. SonateA. Maillij. a. Allegro moderato. b. Andante. 4. Marsch nit «Jephta''Handel. 5. Intermezzo uit: Cavalier ia Rust icanaMascagni.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2