B AA EMSCH Eerste Blad. No. 94 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 ?an ZATERDAG 25 November 1899. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. poet —,40. Ahonderlljke nommers 3 centen per stuk. IPrQs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK. Wegens afwezigheid van den Secretaris werd diens plaats in de Raadsverga dering van Woensdag vervuld door den Heer Bilderbeek. Van de mededeelingen noteeren wij, dat compostladers zich tot B. en W. gewend hebben, in zake het door den Heer V. d. Kamp beweerde verkeerde meten aan de belt. De Voorzitter wijdde een woord van belangstelling aan den Heer P. J. Smit, die zijn veertigjarig jubilee als ambtenaar vierde. Applaus tot teeken van instem ming. Ingevolge de wettelijke verplichting gaat de Raad over tot het vaststellen van eene verordening enz. op het begraven van lijken. De Heer H. D. Kruseman had het woord, wordt door den Voorzitter beantwoord. Het gaf aanleiding tot het voorstellen en aan nemen van eene aanvulling. De ver ordening werd vervolgens vastgesteld. Daarna kwam aan de orde de veror dening op de heffing van marktgeld voor het gebruik van de banken op de vischmarkten. Ook deze verordening werd vastgesteld. Den 22 Maart renvoyeerde de Raad aan de Commissie van verordeningen een adres van de Vereeniging Vergunning, verzoekende wijziging sluitingsuur. Men weet hoeveel er al te doen is geweest over de verschillende uren van sluiting, zoodat thans feitelijk twee categorien van tapperijen in deze ge meente bestaan, de eerste die om elf sluit en bü enkele gelegenheden bijzon dere vergunning verkrijgt om later open te blijven en die sluiten mogen op een uur door den Burgemeester vastgesteld, welke allicht den indruk van willekeur geven. De Commissie wenscht te bepalen: Algemeene sluiting te 12 uur met be voegdheid van den Burgemeester om bij uitzondering, hetzij voor allen het sluitingsuur later te stellen, hetzij aan enkelen b(j uitzondering te vergunnen langer dan tot twaalf uur open te blij ven, en te besluiten het desbetreffende artikel aldus te lezen: Met boete van ten hoogste 10. wordt gestraft ieder tapper of diens vervanger, wiens tapperij tusschen 12 uur 's nachts en den daaropvolgenden dag zeven uur's morgens voor het publiek is geopend of die toelaat, dat niet tot zijn gezin behoorende personen tusschen genoemde uren buiten noodzaak in zijne tapperij vertoeven, behoudens speciale vergunning van den Burgemeester, af te geven tot wederopzegging en voor niet langer dan acht op elkander volgende dagen. Algemeene beraadslagingen hadden niet plaats. Van de Middernachtszending was een adres ingekomen, een verzoek het sluitensuur te bepalen op elf uur. De Heer Schürmann had het woord, wijzende op willekeur omtrent het slui tensuur en is voor sluiten om 12 uur. De Heer Modoo zou zijn voor elf uur, en motiveert dit. De Heer V. d. Kamp wenscht uitge maakt te zien of de Raad een uni form sluitensuur wil, daarna elf of twaalf uur. De Heer Schram wil zoo vroeg mo gelijk sluiten en meent, dat van willekeur in deze geen sprake is. Hij wenscht het hoofd der politie de noodige ruimte te laten. De Heer Klein is sterk tegen twaalf uur, te meer daar het gewone uur elf is. De Voorzitter heeft het woord, licht op enkele punten toe. 104 van de 268 vergunningen hadden toestemming om tot 12 uur open te blijven, dat was te veel. Thans zijn er nog 68 tot 12 uur open. Vergunning wordt in deze niet geweigerd als er geldige redenen toe bestaan. Aan het sluiten te 12 uur is het bezwaar verbonden, dat de rusttijd der stad een uur verlaat wordt. Boven dien zal het drankgebruik toenemen. Willekeur,als de HeerSchürmann bedoelt, bestaat niet. Wanneer de Raad een wenk gaf aan het hoofd der politie zou hij gaarne medewerken. De Heer Macaré, meent, dat alle raads leden het drankgebruik willen beperken. Den Raad komt toe het recht van het sluitingsuur te bepalen en mag die macht niet overdragen. Onze verordening bepaalt één sluitingsuur voor allen. De vraag is of de verordening uitzonderingen die doorloopend zijn, toelaat. Een vast sluitingsuur .voor allen is rechtvaardig. Volgens Spr. meening behoort de Raad te bepalen of zij doorloopende vergun ningen wil of niet. De Voorzitter brengt in herinnering, dat de vergunningen tot later sluiten opzegbaar zijn. De Voorzitter wil op een hiertoe ge geven wenk gaarne de zoogenaamde doorloopende vergunningen in trekken. Sluiten te 12 uur heeft aanleiding tot meer drankverbruik en spreker begrijpt niet hoe de Heer Macaré tegen elf uur is. De Heer Willink kan geen vrede hebben met een bevoegdheid van den Burgemeester tot later openblijven om dat die aanleiding kan geven tot wille ken. De Heer Schürmann komt op het vroeger door hem besprokene terug. De rechtvaardigheid wil allen gelijk. De Heer Van den Berg heelt nog het woord. Is sterk voor het intrekken der doorloopende vergunningen. De Voorzitter beantwoordt breedvoe rig. Thans komt in behandeling het al of niet doen ophouden der doorloopende vergunningen. De raad besloot tot af schaffing ervan. Toen kwam aan de orde sluiten om elt of om twaalf uur. De Heer Modoo stelt voor elf uur. De Heer Macaré wjjst erop, dat men tot twaalf uur ge komen is in verband met de behoeften van dezen tijd. Nog bespreekt de Heer Schram de zaak, evenals de Heeren Hugenholtz en V. d. Kamp. De laatste was al bijzonder scherp. Weer beantwoordt de Voorzitter. Nog een protest tegen de uitdrukking kroeg door den Heer Groot. Voorstel Modoo, sluiten, om elf uur komt nu in stemming en wordt ver worpen met 15 tegen 13 stemmen. Het geheele voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. De verordening treedt in werking 1 Januari 1900. Het hoofd der Tweede Burgerschool wenscht twee lokalen van het schoolge bouw aan de Nassaulaan door een deur met elkaar verbonden te hebben en B. en W. wenschen die school als ook de Eerste Burgerschool te voorzien van gasgloeilicht. Voor een en ander wordt ƒ510 aan gevraagd. De heer Groot bespreekt de levering van gasgloeilicht door één persoon. De heer Waller licht dit toe. De heer Macaré zou electrisch licht wenschen. De heer Schram wil een oogarts om te bepalen ot het licht in onze scholen goed is. De heer Willink vraagt of er bezwa ren zijn tegen gasgloeilicht. De heer Klein heeft nog eene opmerking betref fende het daglicht aan die school en wil het stuk terugzenden aan B. en W om verbetering. B. en W. hadden het reeds teruggenomen. Het betrof nu alleen het kunstlicht. De heer Roog gelooft, dat al maakt men er het daglicht beter, dan toch het kunstlicht niet kan gemist worden. Nog hebben verschillende heeren het woord. Voorstel Klein, terugzenden komt in stemming wordt aangenomen. Voorgesteld wordt het paardenwed in den Heerensingel bij de Amslerdamsche poort te deen wegruimen, aangezien het niet meer wordt gebruikt. De Heer Mo doo meent dat reeds vroeger besloten was het wed op te ruimen. De Voorzitter antwoordt hoflelijk, dat als er een besluit in deze bestond, het voorstel niet zou gedaan zijn. De Raad besluit tot wegruiming. Een voorstel om aan bewoners van de perceelen Leidschevaart No. 226 tot No. 252 te berichten dat vooralsnog geen gevolg kan gegeven worden aan hun verzoek tot beharding van den weg voor hunne perceelen. Men zal zich herinneren dat de weg tot perceel No. 252 reeds tot beharding is aangewezen. De Heer Roog wjjst op het noodza kelijke van spoedige verbeteringen. Nog heeft de Heer Tjeenk Willink het woord. De Heer De Breuk beant woordt dat de toestand nog zoo slecht is wat de Heer Roog niet toegeeft. Het voorstel in stemming wordt aan genomen. A. Clous geeft kennis, dat hij den door hem tot 31 December 1900 gehuurden grond wenscht te ontruimen 1 Januari 1900. B. en W. stellen voor dit goed te vinden, mits tot 1900 uit wordt be taald, als die grond niet vroeger wordt verhuurd. De Raad besloot alzoo. De Eerste Nederl. Electrische Tram maatschappij wenscht op het Stations plein een derde spoor aan te leggen om te kunnen wisselen zonder den dienst te stremmen. B. en W. stellen voor dit toe te staan, onder voorwaarde, dat er op een aange duid gedeelte niet gestationeerd wordt. De Heeren V. d. Kamp, de Breuk en Bijvoet bespreken het woord. De laatste spreker wenscht eene tijdelijke vergun ning. De Heer Beynes beveelt de zaak aan teneinde stagnatie in den dienst te voorkomen. De Raad besluit in den zin van het voorstel. Weer bereikte den Raad een voorstel tot onbewoonbaar verklaren van 25 perceelen, tengevolge van het ontbreken van drinkwater of vervallen toestand, n.l. de perceelen: Valkensteeg no. 5, A, B en C, Spaarn- wouderstraatno. 58, Spaarnwouderstraat no. 98, Ridderstraat no. 26, 26rood, 28 en 28rood, Korte Wijngaardstraat no. 2, Haasstraat no. 16 A en B, De Witstraat no. 34, Gasthuislaan no. 1639, toe- behoorende aan zes eigenaren. In deze was een rekest van J.'t Hart, waardoor besloten wordt het perceel Spaarnwouderstraat 98 voorloopig van het lijstje te schrappen. De Heer van Sty rum meent, dat B. en W. te ver zjjn gegaan door de eige naren aan te schrijven duinwater te nemen. Hij stelt voor dat B. en W. zich met de eigenaren in verbinding te stellen en hen uit te noodigen te voorzien in goed drinkwater in genoemde perceelen. Wordt vervolgd BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Nov. H. J. W. v. Leen en R. Prol. A. v. Doorn en M. Kok. J. J. Mijnders en G. B Steenman. J. Zwep en M. C. Meijer. W. J J. Hessels en D Blom. 23 o*. J. Koning en C. Hessels. R. Gor er en A. E Pooriman.E. H. Jansen enG.Geerling. GETROUWD. 22 Nov. A. Ruijgrok en A. Hersman. S. Pinguele en W. Hendriks H. Bon en J. Rozenhart. C. E. Schulpzand en C. C. Schippers. L W. de Graaft en J H. Vester. C Verwer en H. Broek. J. C. F. G-lauff en A. H. KiuijfT. B. J. de Vrind en H M. Stevens. G. A. de Ridder en C. F. L-ch- tenveldt. 23 Nov. J. P. P. Kioopers en E G T. Bijvcets M. Filmer en J. Libaar. H. Poppink en D. A. Honigh. GEBOORTEN. 15 Nov. M. J. P. Gigengack geb. Klein d. 16 Nov. A. M. E. v. Basten geb. Arens d. 17 Not. A. H. H. v. Zonneveld geb Aleman z. 18 Nov. F. H. Klok geb. v. d. Woerd z. A. Lejjenaar geb. v. Ainstel z. J. Misset geb. Otio d. 19 Nov. M. E. Groot geb. Schulpzaad d. M. A. Warmer geb. v. d. Waals z. W. T..p geb. Bettink d. C. Opbroek geb. v. Lieshout d. L. H. P. Smits geb. Vester d. M C Vige g b v. Waard z. 20 Nov. H E. Haaij geb. Lempke z. M. E. v. Gelder geb Schouten z. A O. Lamers geb. v. Lieshout, d. 11. 21 Nov. H Hetem geb. Spitsbaard z. C. J. M. Koster geb. Reygwat d. G. Kimman geb. de Jongd.fa E. Herz-.g geb. Ab-poel z. A. M. Wijkhuijzen geb. v. Kordelaar z. J. E. Kriji geb. Teepe z. B de Vries geb. v. d. Veen d. J.E v. Veisen gcty. de Gr .sff z M. J. P. Hesselink geb. Jac bs d. 22 Nov. B. J. v. Slooten geb. Meijland z. A Ronde geb. Smal z. M. W. Haszer geb. .Eerden z. C. A. v. Arkel geb. Eykni&n z. OVERLEDEN. 16 Nov. F. J. H. R. nnen, 18 i.. Kamper- laan. 17 vos. G. Scberpenbuijsen g-b. Rustige 76 j L Raamstra.t, Is No>. G. Slootei aker, 75 j. Hages'raat. C. Wei'hof 2 j. zR Uandstraat. - C. P lak geb. IJpelaan 83 j., Oudeweg. C. Frans geb. Zeylmeer 78 i-, Jansstraat.. J. W. v. d. Berg 26 d. dGr. Heiligland. 19 --cv. J. Reemer geb. v. d. Eyth f 9 iRoosvld- strsat. 20 Nov. A. Mes 19 j., Oran estr. 21 Nov. I. H. C. v. d. Wal 16j.Smede tr. B J. Ove-mars 9 m. d„ Ssenredamiiraat. P. de Heij geb. Rotte 7 jKI. Heiligland. J. Schoen, 52 iM. v. Heemskerkstraat. J. Wassenaar 22 j.. Gr. Heil gl nd. R. Jj'ibach 78 jI n.straat. M. M. Mieremet geb. Binnekale 63 jJan straat. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 28 Not. 1899, des namiddae* van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante fnnèbreJ. Sv- ndien. 3. Sonate No. 2A. Gail mant. a. Allegro moderato. i. Larghetto. c. Allegro vivace. 4. Canzonet'aRheinberger. 5. Ariz nit -Elias"Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1