HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 96 144- van ZATERDAG 2 December 1899. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. E E 0 H I E E. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELKFHOONNUMME* TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommerg 8 centen per gtnk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regel» 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentïën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Wegens afwezigheid van den Burge meester presideerde de Wethouder de Kanter de Raadsvergadering van Woens dag. De lezing der notulen nam niet veel t\jd weg. Ingekomen was een verzoek van Jhr. H. M. Ridder Baronet Speelman om ontslag als lid der Commissie van Toe zicht op het M. O. Het wordt verleend met dankbetuiging voor de in deze bewezen diensten. Vastgesteld werd het te suppl. kohier dienst 1899, tot een bedrag van 6063.39% Aan D. Hogenbrik wordt in huur afgestaan een perceel aan de Rothuizen tegen 5 per week. Voorgesteld wordt gasgloeilicht aan te brengen in zes lokalen van de Eerste Tusschenschool, waarvoor wordt aange vraagd ƒ220. De Heeren Groot en Waller hadden in zake het woord om trent het doen concurreeren ook door andereleveranciers dan de tegenwoordige In behandeling kwam een adres van de binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van onroerende goederen, in houdende de voorwaarden waarop zij genegen is aan het ingediende plan van den Schoterveenpolder uitvoering te geven. B. en W. wenschen gehandhaafd te zien de bepaling dat elke afzonderlijke woning eene huurwaarde hebben van ƒ250, er moet tegen gewaakt, dat de verbinding tusschen Haarlem en Bloe- mendaal bestaat uit werkmanswoningen. De aanleg en het planten van hoo rnen behoort plaats te hebben ten genoege van B. en W. en als de maatschappij een jaar wenscht in te staan, willen B. en W. er zich bij neerleggen, dat de aanleg van bestrating en rioleering plaats heeft door de maatschappij, hoewel de minderheid daar om goede redenen tegen is. Het gemeentelijk toezicht zou 500 kosten, dat de Maatschappij zou moeten betalen. Ook het peil zou kunnen verlaagd worden tot 50 boven A. P. Genoemde Maatschappij deelt mede, dat zij vasthoudt aan het beginsel van zelfwerken onder toezicht der gemeente en ten koste der Maatschappij, zij vraagt geen subsidie voor aanleg van parken, wegen, rioleeeringen en plantsoenen. De Heer de Lanoy betuigt zg°n dank voor de spoedige behandeling der zaak, doch behoudt zich eenige bemerkingen voor bij de artikelgewijze behandeling. De Heer Modoo is tegen eigen aanleg der Maatschappij, en liefst geenj afwijkingen. Ook wenscht hij geen weg van 6 meter, maar van 12. Het eerste bezwaar wordt, zegt de Voorzitter, ondervangen door gemeente- toezicht. De artikelsgewijze behandeling vangt aan met een voorstel van den Heer Modoo om de verbindingsweg te bren gen van 6Vs op 12 meter breedte. De Heer De Breuk licht de zaak toe. De straat in kwestie wordt nooit een ver bindingsweg; aan de overzijde van de Delft is het geen geraeenteterrein, waar mede men rekening behoort te houden. Daar dit argument den Heer Modoo niet overtuigt, levert hij een amende ment in om 12 meter te bepalen. Het werd niet ondersteund en kwam dus niet in behandeling. Omtrent de huurwaarde van 250 voor iedere afzonderlijke woning heeft de Heer de Lanoy het woord, 250 is te bezwarend en levert een am. in, de bedoeling hebbende elk gebouw te be palen op ƒ250. De Heer V. d. Kamp meent, dat de Raad dit niet mag aan nemen. Ook de Voorzitter en de Heer Roog willen dit niet. De Heer Van Styrum wenscht aan den hoofdweg af zonderlijke woningen van 250. Am. de Lanoy komt, na een am. van den Heer Van Styrum in dien geest niet in behandeling. De Heer Bijvoet, bevreesd voor kazernewoningen, is er tegen. Nog heeft de Heer Tjeenk Willink het woord. De Heer de Lanoy zet nog nader de zaak uiteen. Vrees om daar werkmanswonin gen te hebben behoeft niet te bestaan. Het belang der Maatschappij brengt dit niet mee. Weder heeft de Heer Bij voet het woord. De Heer de Breuk, niet in de richting van B. en W. meegaande, motiveert zijn gevoelen in deze. De Heer van Styrum verdedigt zijn amendement, waarmede ook de Heer Stolp zal meegaan. Wethou der Waller verdedigt het voorstel van B. en W. Weder heeft de Heer de Lanoy het woord. Am. van Styrum komt in stemming en wordt verworpen met 14 tegen 11 stemmen. Omtrent de breedte van het gedeelte straat te hechten aan de Wouwerman- straat een breedte te doen hebben van tien meter wenscht de Heer Modoo te besluiten. Am. Modoo in stemming wordt verworpen. Aangaande den eigen aanleg door de Maatschappij had de Heer Van der Kamp het woord, wenscht dat de gemeente het verricht. De Voorzitter licht deze kwestie toe, temeer, daar de uitvoering plaats heeft onder toezicht der gemeente. De Heer Schürmann wil toestaanhet bestraten door de Maatsch. zal allicht beter zijn dan dat der gemeente. De Heer de Breuk bespreekt de zaak. De gemeente verdient niets als zij het zelf doet en bovendien zjjn er momenteel de werkkrachten niet voorhanden, maar de Heer Groot stemt dit niet toe. De Heer Modoo meent, dat er toch wel een financieel voordeel achter zal zitten, als de Maatsch. er op staat het zelf te doen. Het geldt hier een beginsel kwestie. De heer de Lanoy zet dit punt nader uit een; de partikulier werkt goedkooper dan de gemeente. Nog eenige discussie. Voorstel Modoo, bestrating door de gemeente, wordt door den voorsteller verdedigd en gaf nog tot heel wat wrijving aanleiding. De Heer de Haan Hugenholtz, meent dat dit voorstel best kan vervallen, de voorsteller heeft dan maar tegen voorstel B. en W. te hebben. De Heer Modoo meent, dat het niet goed zou zijn het am. in te trekken. Het komt in stemming en wordt ver worpen. De geheele overeenkomst wordt daarna aangenomen. Het was inmiddels vier uur geworden. W. Berkemeier, eigenaar van drie perceelen in de Haarlemmerhout onder Heemstede verzoekt aansluiting van de perceelen op de gemeentelijke water leiding tegen een prijs door den Raad vast te stellen. Voorgesteld wordt door de meerderheid van B. en W. het verzoek toe te staan onder voorwaarden als die voor percee len in gelijke omstandigheden verkee- rende. De Heer de Breuk wenscht het verzoek niet toe te staan ter wille van het beginsel. Wil eerst de zekerheid hebben, dat wij zelf water genoeg hebben. Ook bevorde ren wg, door toe te staan, niet het bebouwen van gronden binnen de gemeente. De Heer Waller adviseert toe te staan, ook de Heer Beynes, maar de Heer Roog niet. De Heer Sneltjes bespreekt de beginselkwestie. De Heer Hofland wil onderzoeken of het drink water daar niet deugt. Vele leden voerden nog het woord. De Heer de Breuk stelt de bezwaren tegen voorstel B. en W. in 't licht. Voorstel B. en W. in stemming wordt verworpen met 14 tegen 12 stemmen. Ook de Eerste Nederlandsche Elec- trische Maatschappij, aan welke reeds vroeger waterleiding aansluiting was toegestaan voor hare fabrieksinrichtin- gen, verzoekt dit thans ook voor de te bouwen woningen voor het persooneel. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. De Heer Beynes wil dit toestaan, de Heeren Modoo en Bijvoet niet. Het voor stel B. en W. wordt verworpen. Bij B. en W. is mededeeling ontvangen van een verzoekschrift van B. en W. van Deventer aan den Minister van B. Z. strekkende tot herstel van de Rijks subsidie voor de H.B. School voor Meisjes aldaar. B. en W. stellen voor een dergelijk adres aan den Minister te zenden. De machtiging hiertoe wordt door den Raad verleend. De weduwe H. Markenstein, wier echtgenoot werkman was bij de gemeen tereiniging, verzocht weder om onder stand. In aanmerking de kommervolle om standigheden der vrouw stellen B. en W. voor /50.gratificatie te verleenen. De Heer V. d. Kamp stelt voor 100. De Heer Waller vraagt waar wij zoo heen gaan. Weer veel discussie, toen stemming voor ƒ100, het wordt aange nomen. De Heer Beynes stelt voor de verga dering met het oog op het late uur te sluiten. Dit komt in stemming en wordt verworpen. Nu wordt voorgesteld het boomenlijstje uit te stellen. Dit wordt aangenomen. Men zal zich herinneren de kwestie omtrent het wegruimen van palen aan de Damstraat voor de perceelen van de Heeren Enschedé Zonen. B. en W. stellen volgens genoemde Heeren alleen dan prijs op de wegruiming, als ook de strook grond, waarop die staan tege lijkertijd in eigendom der gemeente overgaat. De Heeren Enschedé willen van dien grond geen atstand doen. doch willen aan het publiek het medegebruik afstaan en daardoor alle medewerking verleenen om het gevaar buiten hunne schuld ontstaan, weg te nemen. B. en W. stellen nu voor hun te machtigen met de Heeren Enschedé eene overeenkomst aan tegaan in dier voege dat de bedoelde gronden blijvend voor het publiek verkeer open zij, zul lende zij daardoor niet geacht zijn afstand ervan gedaan te hebben en ver der, dat voor rekenining der gemeente de palen en het hek worde opgeruimd. Het voorstel wordt aangenomen. Het Burgerlijk Armbestuur richtte aan den Raad een schrijven in verband met het verstrekken van stroo aan bedoelden. Het Bestuur zet uiteen, dat dit dient om in een zak onder het bed gelegd te worden, en dat het bestuur nimmer is gebleken, dat er bedeelden zijn, die zoo maar op het stroo liggen. Bovendien wordt, zoo noodig, aan hem of haar die er om verzoekt, na onderzoek een bed van zeegras verstrekt, hetgeen meer dan eens voorkomt. Het Bestuur behoudt zich voor be wuste clausule bg de aanbieding van het tarief voor het volgende jaar, zoodanig te omschrijven dat er geen twijfel meer kan bestaan. Aangenomen voor kennisgeving. De plantsoenwachters verzoeken eenige vermeerdering van loon voor surveillance en eene gratificatie van ƒ10 als tege moetkoming in slijtage van hunne kleeren in dien dienst. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. De Raad gaat hierin mede. Op een adres van R. Riemsdijk, om weder voor den tijd van vijf jaar in huur te mogen bekomen een strook grond aan den weg naar de Ringvaart van den Haarlemmerpolder, stellen B. en W. voor gunstig te beschikken, doch den huurprijs te stellen op tien in plaats van vijf cents per M1. De Raad besluit in dien zin. De eervol onl slagen nachtwacht Koe ster, drie en dertig jaar als zoodanig in dienst der gemeente geweest, ver zoekt een klein pensioen. B. en W. deelen mede, dat Koster na zijn eervol ontslag vier jaar wacht geld heeft genoten en aan de verorde ning op de pensioenen geen recht kan ontleenen. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken onder opmerking, dat adressant zich ingeval van noodzaak kan wenden tot het Burgerlijk Arm bestuur, ten einde in het Stads Armen- en Ziekenhuis te worden genomen. De Heer Van der Kamp spreekt nog voor den man, en stelt voor ƒ100 te verleenen. De Heer Waller is ertegen. De Heer Groot wil ook wat geven. Voorstel B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 4 stemmen tegen. Omtrent een verzoek van C. J. Paulen Sr. om eene Comissie te benoemen tot onderzoek van de wenschelijkheid om in kleinere perceelen muntwatermeters te plaatsen, wordt afwijzende beschik king voorgesteld. Men herinnere zich, dat de Raad in October besloot, geen gevolg te geven

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1