HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 101 Uitgave van DE ERVEN LÜOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 20 December 1899. N ieu wsbericJiten. TILIPHOONNDMH1I TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afkonderljjke nommers 3 centen per stuk. Prflo per Advertentie van 1 5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. NUTSLEZING In de buitengewone vergadering van het Haarlemsche Nutsdeparlement Maan dag gehouden, werd de spreekbeurt vervuld door Dr. L. Bleekrode van s'Hage. Spreker had tot onderwerp gekozen, Natuurkundige reisindrukken uit Ame rika. De reis strekte zich uit van New York naar San Francisco. Geene bijzon dere avonturen had Spreker te vermelden die ondervond hjj niet, maar meende er wel aan te doen de algemeeneindrukken gedurende de reis opgedaan mede te deelen en dit, voor zooverre mogelijk, door lichtbeelden te verduidelijken. De eerste opmerking, die de Europeaan moet maken, is de eenvormigheid niet alleen van land, maar ook van volk. Amerika is een hoog vlakland, alleen in het westen is het Rotsgebergte. Het eerste gevolg hiervan is de snelle tem peratuursverandering ongehinderd kun nen de luchtstroomen van noord en zuid binnen <i. ngen. Deze zjjn de oorzaak van den ternado, den cycloon, de wa terhoos en s'winters van de ontzettende sneeuwstormen. Men heeft in Amerika de prachtige natuurtafereelen als in Europa zoo niet voor 't grijpen; ze zijn er, doch men moet er naar zoeken. Zelfs de kustlijn is er niet met insnijdingen, zij is recht lijnig, zonder afwisseling, doch men heeft er de reuzenwouden en de watervallen, waarbij die van Europa niets beteekenen. In geen land reist men gemakkelijker. Zaken doen is er de hoofdzaak, altijd, behalve op Zondag als ieder rust. Daar Amerika één staat vormt is er van de geschiedenis van een zich ontwikkelend volk, een land van Rembrandt, geen sprake, die is er onmogelijk. Kantoren, magazijnen, alles, toont aan een streven om spoedig rijk en nog rijker te worden. Voor Spreker tot de vertooning der lichtbeelden overging, deelde hij eenige bijzonderheden mede, omtrentdesneeuw storm, die in Februari 1899 te New York heeft gewoed. Eerst heerschte een ontzettende koude, daarin bracht eeni andere luchi stroom waterdamp, zoo ontstond een sneeuwjacht. Alles lag voeten onder de ijzige massa, de prjjzen der levensmidden stegen veertig percent, alles bevroor en bij de branden, ontstaan door het hevige stoken, kon de brandweer niet haar plicht vervullen. Alle verkeer was gestremd. Hiertegenover staat, dat de zomer er bijzonder warm is. Toen werden de lichtbeelden vertoond. Als eerste merkwaardigheid, een geiser; een warmwaterzuil van 60 meter hoog, met aan den voet een bekken zeer merk waardig door zjjn vorm. Vervolgens toestanden uit den sneeuwstorm waar van boven de oorsprong werd aangetoond. Zelfs de treinen hoewel van sneeuw ploegen voorzien, worden bedolven, de menschen vinden zelfs hun huis niet, alles ligt bezweken onder de machtige lagen. De uitwerking der tornado werd ons mede aanschouwelijk gesteld. In 20 minuten richten deze heftige luchtstroo- mingen soms miljoenen schade aan. Een aanblik van New Yorks haven wordt door spreker grootsch genoemd. De verkeersmiddelen behandelde spr. vervolgens. Met zijn mooie, duidelijke lichtbeelden werden wij verplaatst op de fraaie, keurig ingerichte booten van de Hudsonsrivier naar de lusthuizen van rijk geworden Amerikanen, die aan de rivier verademing zoeken van de ondra gelijke zomerwarmte van New York. Spreker schetste toen de gemakkelijke waggoncarts, nog geriefelijker dan die van Pulmann. De treinen loopen gewoon lijk honderd kilometers per uur, op honderd en twintig zijn zjj berekend. De tram wordt er gebruikt zelfs voor begrafenissen en trouwgelegenheden. Van wege de rijzing en daling van het ter rein wordt veel gebruik gemaakt van den kabeltram met drierails-stelsel. Waar als te New York de grond eene waarde heeft van tien tot twintigduizend dollar den vierk. meter zoekt men het bij het bouwen in de hoogte. Spreker ver toonde het beeld van een huis hoog 170 meter Het skellet is van staal, de vulling is cement. Zulke huizen tellen soms vier duizend bewoners, doch bij brand is er geen redden mogelijk, dan blijkt in hoofdzaak de soliditeit van den bouw Bij een postkantoor in een stad en een in de prairie maakte de spreker de op merking, dat de Amerikaan geen kleine dingen steelt, liefst in het groot om snel rijk te zijn. Drie dagreizen van San Francisce be zocht Spreker een reuzenwoud. Boomen waarvan de stam negen meter middel lijn en tachtig meter hoogte hebben, het zoogenaamde rood hout opleverende, een soort van cypressen, groeiende en gedij ende op eene hoogte waarop in Europa alle plantengroei ophoudt. Daar zoo'n boom voor veertig duizend gulden uit stekend werkhout levert, dat vuur en water weerstaat, zijn er veel dier boomen gesloopt, de laatste exemplaren zijn staatseigendom verklaard. De Amerikaan stelt belang in de wetenschap en steunt haar, doch ter wille van den dollar. Wai Teylers stich ting voor de wetenschap doet óm de wetenschap, doen veel schatrijke Ameri kanen met het oog op geldelijke voor- deelen is hij eenmaal rijk, dan zet hij zijn beurs wijd open. Als voorbeeld haal de Spreker aan John Lick, den stichter van de beroemde sterrewacht; zij kostte dien stichter anderhalf millioen. Tot slot besprak Dr. Bleekrode de Nia gara, de trotsche waterval, ontstaan uit het waterverval van vjjf meeren. Hoewel staatseigendom, heeft de Amerikaan er een mouw| aanj weten te passen, 4 percent of 50000 paardenkrachten aan haar arbeidsvermogen weten te ontfut selen en deze in dienst gesteld van de nijverheid. Spreker besloot zijn voor dracht met de legende van den Niagara. Spreker heeft er slag van, zijn voor dracht dubbel interessant te maken door leuke opmerkingen, soms zoo leuk, dat de toehoorders, een lach niet kunnen onderdrukken en het zelfs bij open doek applaust. Zoo ook hier tal van geestig humoristische, soms pikante opmerkin gen, zoo in 't voorbijgaan, maar meestal raak. WETEN EN WERKEN. De spreker van gisterenavond was de heer fV. C. Kuhn van Amsterdam. Weer stampvol, geen muis kon er meer bij, laat staan een mensch. Als goede beken de werd de heer Kuhn met de gebrui kelijke bijvalsbetuigingen begroet. Spreker droeg eerst met warmte en geestdrift een gedicht voor „Aan de Tran8valers," vervaardigd door iemand met de initialen W. C. K. De warme sympathie voor Transvaal en verontwaar diging over het roofziek Engeland ver wekten bjj de hoorders blijkbaar de zelfde gevoelens, en langdurig was het applaus dat spreker dankte voor zjjn goed gekozen begin. „Mijn lezing te Boschwjjk" die gees tige schets van Van Maurik is overbe kend. De heer Kuhn las haar op een wijze, die gansch het groote deel aan geestigheid, waarmede deze pennevrucht is bedeeld, tot zijn recht deed komen. Vooral het moment dat eindelijk de koetsier met het oliewagentje, die te laat aan den trein komt den spreker ontmoet, en dat tooneeltje als de „ge achte spreker" het lieve onderwijzeresje oppikt, die in den sneenwstorm op den eenzamen landweg naar de lezing ging, werden goed gelezen. Een homerisch gelach barstte los, toen de heer Kuhn op leuke wijze kwam aan 't geval dat de herbergierster, o lan delijke onschuld den „geachtenspreker" en de juffrouw in één logeerkamer wilde stoppen, en het eveneens zeer grappig oogenblik dat de meid een kruikje bjj rnjjoheer in bed legt. Ook hier veel applaus. Toen kwam een andere schets: „Een bestelling van het hot" door Jan C. de Vos. Ook deze schets van den compag non uit de glaswinkel „Het Cristal- len Paleis" die vóór en de dito van dito, die tégen de reclame is welbekend. De compagnon vóór de reclame laat prachtige kaarten drukken, waarvan hjj er óók een naar 't hof zendt. Tele gram: bestelling van 't hof. Reclame compagnon laat zich scheren, knippen, koopt een rok-costuum, een witte das, een klakhoed, verlakte schoenen, dost er zich mee uit, breekt de monsters die hij had klaargezet om naar 't hof te brengen tweede telegramhet eerste was een vergissing Deze schets levert ook genoeg stof tot lachen. En ten slotte het geval van een actrice die haar man, waarmee ze op het tooneel altijd in rozengeur en maneschjjn leeft, doch met wien ze achter het tooneel voortdurend ruzie heeft, er leeljjk in laat loopen. Mijn heer gemaal moet n.l. op 't tooneel onthoofd worden, en als het hoofd nu moet verbeelden op de tafel te staan, gescheiden van den romp, strooit me vrouw wat peper, waarop het hoofd afschuwelijk gaat niezen, wat vooreen hoofd, dat zijn romp kwijt is, heel on fatsoenlijk staat. Ook dit gedichtje met de daaraan gehangen moraal voldeed zeer, zoodat dit weer een genotvolle avond is geweest. Het lang aangehouden ap plaus beteekende tot „weerziens." De volgende voordracht heeft plaats op Dinsdag 2 Januari, en dan zal optreden de heer H. T. Chappuü. Nieuws uit Natal is vroeger versche nen, dan men had durven verwachten, en wel van Generaal Buller zelf, den man op wien men in Engeland alle hoop had gevestigd, omdat hjj al dagen lang bezig was, met kalm overleg zjjne plannen voor te bereiden en men de meening koesterde, dat hjj na eenige dagen ook zich zou kunnen vereenigen met, of van dienst zou kunnen zjjn aan generaal Methuen en het hierdoor tot het ontzet van Kimberlain zou komen. Deze verwachtingen zjjn echter volgens een regeeringsbulletin van Vrijdagavond voorloopig den bodem ingeslagen. De generaal deelde mede, dat hjj Vrijdagochtend te vier uur met zjjn geheele krijgsmacht oprukte. Generaal Hart moest daarbij de Toegala, of waarschijnlijk een zjjtak der rivier, overtrekken, maar moest terug en leed zware verliezen. Toen werd generaal Hildyard vooruit geschoven, wiens voor hoede Colenso bezette, terwjjl tevens de geheele artillerie optrok tot dicht bjj de rivier. Deze werd daar door de Boeren met een geweldig vuur ontvan gen. Zjj doodden al de paarden, waar door slechts twee veldstukken behouden bleven. Tien kanonnen moesten achter gelaten, een werd nog door granaatvuur verloren. Generaal Buller berichtte, naar zjjn kamp teruggekeerd te zjjn, maar uitte vrees voor Hart's brigade. Men gelooft dat dit treffen heeft plaats gehad ten westen van Colenso. De regeering heeft nu besloten, de zevende divisie af te zenden en de artillerie aan te vullen. Nieuwe daling van Afrikaansche waarden aan de beurs. De Westminster Gazette geeft scherp op Buller af, hjj noemt de nederlaag een gevolg van wanbeleid. De overige bladen vinden het nogal zoo erg niet, omdat Buller toch in Natal nog hon derd kanonnen heeft, maar het feit, dat Buller niet over de Toegala is kunnen komen, vindt men meer bedenkelijk, temeer omdat het veteranen waren, die den overtocht moesten beproeven. Uit Pretoria wordt nog bericht, dat bij Magerfontein de doode Engelschen bij hoopen op het veld lagen en er twee honderd geweren en veel schiet voorraad werd buitgemaakt. Yeor de Boeren was het dus eene schitterende overwinning, hoewel zjj veel paarden verloren. De aanbieding van een nieuw Austra lisch contingent voor Zuid Afrika is door de Engelsche regeering aangeno men, en in Amerika zjjn weer tiendui zend muildieren besteld. In Amerika meent men, dat de nederlagen der Engelschen de meest verrassende militaire gebeurtenis van onze eeuw vormen. Inmiddels is de kans om Ladysmith in handen te krijgen voor de Boeren door hunne overwinning grooter ge worden. Omtrent de vjjfde divisie, die begin December naar Zuid-Afrika gezonden is, verneemt men, dat deze geheel bestaat uit reserve, mannen, die vroeger wel gediend hebben, maar nu zoo uit de burgermaatschappij in 't soldatenpak gestoken, zeker niet als strjjdbare mannen Afrika bereiken zullen, terwjjl zij dan daar een doodend klimaat vinden

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1