N ieuwsberichten. vervanging big het leger heeft reeds een der grootste grieven weg doen vallen. Meer en meer kwam in 1899 ter ter sprake, wat men noemt de vrouwen, kwestie. De vrouw eischt hare rechten, terecht. In onze maatschappij behoort zij' niet te zijn de ondergeschikte, het onmondig aanhangsel van de kleine maatschappij, dat men huisgezin noemt. Een ding ziet men meestal over hel hoofd; de vrouw is zedelijk anders aan gelegd dan de man. Zjj bezit gaven, die bij den man minder ontwikkeld zijn, bij den man spreekt meer het verstand bjj de vrouw het hart. In het maat schappelijk leven kan noch physiek, noch moreel de vrouw den man, of de man de vrouw vervangen, waaruit volgt, dat zij elkaar moeten aanvullen dit is wat meestal wordt vergeten, tAfgaande op de toongeefsters in 't gebied der kwestie zou men kunnen meenen, dat de maatschappij alleen bestaat, om haar hare rechten te geven en dan, weg met de mannen 1 Gelijkwaardig zijn beidenwat de een mist, daarover beschikt de ander. Gelijke waarde veronderstelt gelijke rechten en deze gelijke plichten. Geen van beiden kan op zich zelf de plichten der maatschappij vervullen in haar geheelen omvang; daarvoor hebben vrouw en man elkander noodig. "Haarlem heeft zich gedurende de laatste veertig jaren weten te ontwik kelen van een gemeente van vijf en twintig duizend tot een van twee en zestig duizend zielen. Uitbreiden en ontwikkelen eischen kapitaal en dit werd telkens gevonden, doch met de stijging der gemeente schuld namen ook de geldelijke ver plichtingen tegenover het kapitaal toe, in. a. w. namen de belastingen toe, maar die waren niet ondraaglijk als nagegaan wordt, dat in het algemeen de koopkracht van den burger eer toe dan afneemt, en het arbeidsveld van den winkelier in die jaren meer dan verdubbeld is. Hoofdelijke omslag, ver teringsbelasting, belasting naar het inkomen volgden elkaar op. Steeds werden stemmen vernomen van te veel en te hoog, totdat na eene wijziging in onze belastingverordening, ongelukkerwijs samenvallende met be langrijke misrekeningen in Rijksterug betalingen, velen, voornamelijk uit de categorie der kleine inkomens, hunne aanslagen verhoogd zagen van 10 tot 100 p.ct. Toen stak een storm op, die zich uitte aan de stembus. Tien Raadsleden moesten aftreden, vier werden herkozen, een later bij herstemming. Vijf moesten hun man daat teruggeven, vijf nieuwe leden werden verkozen. Mogen zjj den bloei van onze gemeente helpen bevorderen, elk naar de mate van zijn aanleg en zijne krachten, bedenkende, dat hooge belangen aan hunne zorgen zjjn toever trouwd en die zorgen zich niet uitsluitend bepalen tot den enkelling, maar tot de geheele gemeenschap. Was in Mei 1898 de laatste hand gelegd aan de gemeentelijke waterleiding, in 't laatst van December deszelfden jaars werd besloten tot het oprichten van een gasfabriek. In den loop van dit jaar werden reeds voorbereidende maat regelen genomen, gronden aangekocht enz. en spoedig staat men voor een feit van nienwe leeningen, die echter bij exploitatie zullen blijk geven ruimschoots renten en aflossingen te kunnen dekken en met het oog op een saldo mogen wij ons verheugen, dat althans het percen tage niet verhoogd behoeft te worden, en leeft men in de stille hoop dat geene nieuwe belasting, zelfs geen straatbe lasting, als de gemeenteraad in Januari verwierp, zal noodig zijn. Nog een punt maakte in 1899 een punt van vele besprekingen uit, de bestrating. Nu, die was jammerlijk in de oude stad, maar men weet hoe dat zoo gekomen is en met grond wordt verwacht, dat de ƒ58000, beschikbaar gesteld tot verbetering ervan, menig straatputje dempen zal. De Kamers van Arbeid voor ver schillende vakken, in April door den Raad benoemd, doel bekend, mogen strekken tot het aankweeken van meer onderlinge waardeering tusschen werk man en patroon, dan gedurende de laatste jaren bestond. Eene nuttige instelling werd in Juli hier ter stede geopend, het gesticht der Maria Stichting tot verpleging van zieken, gelegen aan de Kamperlaan. Eene Inrichting in denzelfden geest 1 werkende, het Haarlemsche Diaconessen- huis, vierde in October haar 25 jarig bestaan. Eene lieve attentie was het van onze Koninginnen om een, hoewel zeer kort bezoek te brengen aan deze instelling ter gelegenheid van H. D. tweede bezoek in 1899 aan onze gemeente, welke bezoeken zeer op prjjs gesteld werden, ook met het oog op het kennis nemen van de verzamelingen op het Paviljoen. In Juli werd de elektrische tram tusschen Haarlem en Zandvoort voor het publiek opengesteld, eene gebeurtenis welke bleek door duizenden gewaardeerd te worden. Voor buitengewone rampen bleef onze gemeente gespaard. Veel ouden van dagen zagen wjj heengaan, veel jongeren werden wegge maaid. Hunne opengevallen plaatsen, z\jn ze opnieuw vervuld en leven ze voort in onze herinnering, of was hun verscheiden als een kleine frilling merk-1 baar, eene korte beweging die zich na eenige ademtochten herstelde. Moge ons aller heengaan iets meer veroorzaken dan een korte, plaatselijke pijn in engen kring en wien dit niet gegeven is, zij toegewenscht in hetkleine getrouw te zijn. Uit Natal wordt gemeld van ont moediging der Engelsche troepen wegens verschillende groote en kleine tegen-1 spoeden. Ook het weer werkt niet mede. Op Nieuwjaarsdag bevatten de bladen het volgende telegram Generaal French heeft den Boeren een volledige nederlaag toegebracht en Colesberg bezet. Hij zat den vjjand Zaterdag en Zondag zóó dicht op de hielen, dat hjj hem niet den tijd liet langdurig tegenstand te bieden. Bij het aanbreken van den dag vonden de En- gelschen den afstand voldoende om aan te vallen. Den vorigen avond trokken de geheele cavalerie, artilerie en infan terie de laatste in de achterhoede om de algemeene beweeglijkheid te ver meerderen op tot een nachtelijken marsch. Het was er om te doen, achter den rechtervleugel van de Boeren om te komen. Deze verrichtingen gelukte schitterend. De Engelsche infanterie en de veldbatterijen maakten de bewegingen voor een frontaanval, terwijl de cavalerie en de lichte artillerie den rechtervleu gel der Boeren omtrokken. De Boeren waren geheel verrast, toen zij hun lijn van terugtrekking bedreigd zagen. Zij vluchtten in wanorde naar het oosten, Colesberg in handen van de Engelschen latend. HAARLEM, 2 Januari 1900. De Haarlemsche Mannenzangvereeni- ging „Crescendo" zal haar eerste concert in dit seizoen geven as. Vrijdag5Jan. in de concertzaal der Sociëteit „Veree- niging. Als Solisten zullen optreden: Mej. van Baerle, concertzangeres te Gronin gen en de heer Postma, te Arnhem, terwijl de begeleiding is toevertrouwd aan Mej. Appeldoorn pianiste alhier. Ofschoon „Crescendo" zich in het bijzonder ten doel stelt de beoefening van den Nederlandschen Mannenzang (op het vorig concert, II April '99, werden uitsluitend liederen met Neder landschen tekst ten gehoore gebracht) is voor de a.s. uitvoering van deze gewoonte afgeweken en zjjn enkel composities met Franschen, Duitschen of Latijnschen tekst ingestudeerd. In de eerste plaats het groote koor werk „Israël" van Tilman een geschenk van den Beschermheer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, dat als verplicht koor heeft gediend op het concert te Aix la Chapelle; verder „Sur les Remparts" van Saintis; daarenboven „l'Orgue" van De Relló en ten slotte twee Duitsche liederen, n.l. „Die Welt ist so Schön" van Fischer en „Morgenlied" van Abt. Den kunstlievenden leden wacht een genotvolle avond. Zoo was dan aangekondigd dat Zater dagavond Willem van Zuylen in „De Hofslachter" zou optreden en togen we dus ten schouwburge. Want dat was natuurlijk de hoofdzaak: dat van Zuylen j de rol van den hofslachter creëeren zou, want het stuk zelf is er geen om er een groOten roep van te doen uitgaan. Het sterkst geteekend is de figuur van den hofslachter, maar toch weer met te flauwe lijnen om haar tot een karakterbeeld te maken, terwjjl de in trigue nogal sobertjes is. Het is een heel gewoon Duitsch blijspelletje, met wat rake zetten en vroolijke grappen. Doch, zooals we reeds zeiden, om 't spel was het te doen, en wel in de eerste plaats om Van Zuylen. En die heeft ons niet teleurgesteld. Die heeft ons den bulderenden bullebak prachtig getyperd, die heeft van zijn rol een gansch eigenaardige creatie gemaakt. Van Zuylen is herhaaldelijk, bij open doek, soms, toegejuicht, zjjn succes was groot, en de lof, die hem allerwege over I zijn creatie van den hofslachter is toe gezwaaid, is wél-verdiend. Ook Mevr. Gutla Poolman heeft in den roem gedeeld, door haar vertolking der rol van Gusti. Mevr. Poolman heeft dan ook heel veel van die rol gemaakt en gaf natuurlijk spel, tintelend van frisch, gevoeld leven. De overigen deden het hunne om de opvoering te maken tot eene ten volle het gezelschap van Le Gras en Haspels waardig, en zoo was de avond van Zaterdag, een avond van kostelijk amu sement. Gisteren avond gaf 't gezelschap van Adee Co.de bekende klucht „Robert en Bertram". Die klucht werd gegeven, zooals 't programma vermeldde, met vol orchest en koor. Als we vertellen, dat de leuke Grootveld Robert speelde, en zijn niet minder leuke kunstbroeder Aug. Kiehl de rol van Bertram vervulde, begrijpt men dat de schouwburg af en toe dreunde van 't lachen. De clou was, dat in 't derde bedrijf Mevr. PuiermanMej. Sohns en de heer Ebbeler de aangekondigde liederen zouden zingen. Dat was in het tafereel genaamd „de soiree musicale." Dit tafereel verschafte door het optreden der uitstekende krach ten emige oogenblikken van groot ge not, zoowel wat de zang van Mevr. Buierman en den heer Elbelerals de violoncel-solo (van den broeder van den orchest dirigent betreft. En daarna weer de snakerjjen der lustige vagebonden. Wij wijzen nog op de voorstelling van morgenavond en het daarin aange kondigde optreden van het Conrad Ballet Ensemble, waarvoor men achterstaande advertentie zie. Vrijdagavond het gezelschap van Adee weer met de bekende groote operette sOrpheus in de onderwereld." De krach ten waarover het gezelschap beschikt stellen een goede vertooning van deze zeer geliefde operetten in uitzicht. Aanstaanden Woensdag 3 dezer komt het Hollandsch Tooneelgezelschap, Dir. A. van Lier weer een voorstelling in den Schouwburg geven. Opgevoerd zal dan worden een alleraardigst bhjjpel „Adam's eerste Zonde" uit het Duitsch overgebracht door C. P. F. Bigot. Te Amsterdam, waar het in het Grand Théatre, door omstandigheden slechts acht maal kon worden opgevoerd had het een buitengewoon succes Men amu seerde zich kostelijk en kostelijk, en ook de dagbladen waren niet karig met hun lof. Om de attractie der voorstelling nog te verhoogen; heeft de Directie besloten tusschen de bedrijven het ballet-ensem ble te doen optreden, dat tijdelijk voor de voorstellingen van „De Ezelshuid" te Amsterdam is geëngageerd. Het Con- radi's Ballet Ensemble uit Weenen is bijzonder ^gracieus, en danst op onbe rispelijke wijze. Wij twijfelen niet of een ander zal wel oorzaak zijn dat de Schouwburg morgen (Woensdag) zeer goed bezocht zal wezen. Gisteren v/m ten 1'j, ure is de 14 jarige Gerrit van Staveren wonende Groot Heiligland no. 18, door het broze ijs in den Gasthuissingel gezakt. Door een onbekend gebleven man, die zich daartoe te water moest begeven, is hij gered, maar verkeerde in bewusteloozen toestand. Door de agent-rechercheur J. Jansen en den agent Papers zijn na eenige moeite de levensgeesten bij den knaap weder opgewekt en is hij naar de ouderlijke woning overgebracht. I Gisteren avond ten 9 ure werd door C. Stolwijk, koopman in vuurma kers, woonachtig aan het Heerenhek, dat tijdens zijne afwezigheid bij hem was ingebroken, alles was in zijne ne derige stulp het onderste boven gehaald en door hem wordt vermist eenig klein geld cn een zilveren horlogeketting. Een pakje waarin ƒ70 aan geld heeft de inbreker niet gevonden en was daK ook nog op dezelfde plaats aanwezig. Door den spoorwegbesteller J. van Santen, wonende Bolwerkslaan 25, is bij de politie aangifte gedaan dat van het erf voor zijne woning vermoedelijk door overklimming, zjjn ontvreemd, drie zwarte en een bruine kip. Door de agenten rechercheurs, Misset en van Zomeren, is procesverbaal opge maakt, tegen den slijter in sterkendrank en tevens winkelier F. P., aan deGed. Raamgracht No. 8, terzake het in voorraad hebben van sterken drank in het klein in zijne gecombineerde win kelzaak minder dan 2 liter in ongesloten flesschen, kannen en kruiken, in strjjd met de voorwaarden waaronder de vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein is verleend. Door de politie alhier zjjn in het afgeloopen jaar opgemaakt 800 proces- senverbaal wegens misdrjjven en 1635 terzake politieovertreding, waaronder 547 wegens openbare dronkenschap. 1. 1. Zondagmorgen ten 9)^ uur heeft een begin van brand plaats gehad op een boven-achterkamer in perceel Spaarne no. 48, ontstaan door het vlam vatten van een guttapercha slang van een brandend gaskomfoor, staande op een hou ten kachelplaat. Deze plaat en een gedeel te van den vloer in die kamer is verbrand. De brand is door de dienstbode met emmers water gebluscht. Omstreeks 12 uur in den middag van dien dag, is een begin van brand ont staan in perceel Lange Begjj nestraat no. 28, waarbij een gedeelte van den houten schoorsteenmantel in de achter kamer is verbrand. Deze brand is ingeljjks met eenige emmers water ge bluscht. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand bezocht door 116 personen tegen betaling en door 201 personen zonder betaling. In het Douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 264 baden. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags.) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een wandelstok met zilveren knop. Een gespikkelde hond. Een paar schaatsen. Een dop van een patentas. Een zwart hondje. Een bonte hand doek. Een zilveren rozekrans met zwart zakje. Een zweep. Een manchetknoop. Een duitsch school boek. Een zwart glacé handschoen. Een witte sok en kaartje wit garen. Een sleutel van een ketting. Twee wagen kettings. Een gouden oor knopje. Een oude jacquet jas. Een witte handschoen. Een schaats. Een gestreepte paardedeken. Een tulen meisjesmuts. Een kinderschoen tje. Een overschoentje. Een doublé armband. Een rozekrans in étui. Een gedeelte van een muntbiljet. Een gouden knopje met diamant. Een bruin glacé handschoen. Een ledige portemonnaie. Een heerenpa- rapluie met witte knop. Een rjjwiel slot, twee rjjwielsleutels en oliefleschje. Een jjsspoor. Een zwart lakensch vest. Een touwnet met een aantal kleine netjes. Eenige losse sleutels. Gevonden in de opgehaalde vuilnis stoflen en terug te bekomen bjj den Heer hoofd opzichter der gemeenterei niging, een mnntbiljet. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Jan. 1900, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaA. Hetae. 2. ChoralfanteisieF. Lux. 8. Sonate No. 2A. Guilmsnt. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro. 4. Andante op 30 Nd 2S. de Lange. 5, ConsolationList.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2