Chamberlain en Rhodes van den inval van Jameson geweten hebben en waar door duidelijk in het licht komt, dat het deze zijn, die de Engelschen de neder lagen bij Modderrivier, Stormberg en Colenso bezorgd hebben. Omtrent den toestand te Colesberg verkeert men tameljjk in het duister, aangezien de berichten der Engelschen elkaar tegenspreken, en ook niet in overeenstemming zijn met de gegevens der Boeren. Mafekings bezetting heeft een uitval gedaan, maar is teruggeslagen Methuen kan niet naar Kimberley oprukken wegens gebrek aan vervoer middelen en maar dit wordt niet vermeld wegens de waakzaamheid der Boeren. Zaterdagochtend een depêche van White, meldende dat de Boeren om kwart voor drieen in de vroegte Cae sars kamp met een aanzienlijke strijd macht hebben aangevallen. De aanvallers werden overal teruggedreven, maar het gevecht duurt voort. Caesar's kamp is op een heuvel ten Zuidwesten van Ladysmith, waar White een zjjn voornaamsten stellingen heeft. De Temps heeft een telegram uit Londen behelzende dat de Afrikaanders in de Kaap en Natal zich bij duizenden bij de republieken hebben aangesloten. Wie nog thuis blijven maken de piket ten en patrouillis die de spoorwegen bewaken het leven zuur door eiken nacht mannen van hen neer te schieten. Een officieuze mededeeling geeft de volgende verklaring over de Engelsch- Duitsche overeenkomst met betrekking tot Portugal. Duitschland en Engeland deelden Portugal mee dat zij bereid waren eventueel een groote leening te waarborgen om de financien te reorga- niseeren, erbij voegende dat de grondslag voor de Engelsch-Duitsche overeenstem ming was de integriteit van het kolo niale gebied van Portugal en de wettig heid van Portugals souvereiniteit. Indien Portugal het voorstel tot leening aannam zou deze gewaarborgd moeten worden door het koloniale gebied. Portugal heeft van zijn kant verklaard geen leening noodig te hebben en naar wij vernemen, besluit het officieuze communique, heeft zij er thans noch evenmin behoefte aan. Het aanhouden van telegrammen uit Zuid Afrika over handelsaangelegenhe den berokkent ernstig nadeel aan handel en nijverheid. Er bestaan plannen om aan dezen toestand een einde te maken. Officieel wordt bekend gemaakt: Generaal Buller seint uit het kamp te Frere, 6 Januari, het volgende: Ik ontvang van middag om 1 uur bericht van generaal White, van heden 11 uur 's morgens, dat de aanval op Ladysmith voortduurt en de vijand versterking heeft ontvangen uit het Zuiden. Om kwart voor eenen heliografeerde White: Ik heb de vijanden voor het oogenblik af geslagen, maar zy omringen mij nog met een groote krijgsmacht, voorname lijk aan de zuidzijde. Een hernieuwing van den aanval is waarschijnlijk. Buller voegt er bijhier laat de zon mij in den steek, ik ben niet in staat verder iets te vernemen vóór morgen. Buller seint nader uit het kamp te Frere: Ik ontving Zaterdag om 3 uur 15 's middags het volgende telegram van White: „de aanval is hernieuwd; ik zit zeer in het nauw". Verder heb ik geen bericht, maar in het kamp loopt het gerucht, dat White dienzelfden middag den vijand overwon en en 400 man gevangen nam. Ik heb alle troepen die ik missen kon, gisteren weggezonden om een demonstratie te doen tegen Colenso. Een telegram uit Pretoria meldt, dat het garnizoen van Koeroeman (Grik- waland West) na hernieuwde heftige beschieting door de Boeren op Nieuw jaarsdag zich heeft overgegeven. De Boeren namen 120 man gevangen, waar onder twaalf officieren. Het garnizoen bestond geheel uit Kaapsche politie. Veldkornet Visser meldt uit Koeroe man 2 JanuariNadat de kazernes gebombardeerd waren, heeft het Engel- sche garnizoen zich overgegeven. Wij hebben 120 gevangenen gemaakt, waar onder 12 officieren en 70 inboorlingen. De buitgemaakte geweren, krijgsvoor raad, paarden, runderen, meel en andere leeftocht zijn naar Pretoria verzonden over Vrijburg. Wij verplegen hier vijftien gewonde Engelschen met hulp van een Engelschen dokter. Men herinnert zich, dat indertijd Ons Land een telegram afdrukte dat zij van haren correspondent te Pretoria over den slag van Dundee had ontvangen. De censuur had daarin geducht geschrapt, o.a. die leelijke getallen. Nu heeft Ons Land echter afschrift van het oorspron kelijk telegram ontvangen en daaruit bljjkt, dat de censuur meer gedaan heeft dan dat, nl. zoo geschrapt dat de beteekenis verdraaid werd; b.v. stond er in het oorspronkelijk telegram, dat een maxim de Boeren in handen viel de censuur maakte er van, wat ook hier in Europa de lezing was, dat een maxim de Engelschen in handen viel. Wij hooren er nog niets van, dat iets verdachts gevonden werd in de, door een Engelsch oorlogsschip aangehouden en naar Durban opgebrachte Duitsche rijkspostbool Bundearath. Het onderzoek gaat al zeer langzaam. Hangende is, dat mogen de „kleurling-passagiers" aan wal gaan, maar al de Europeanen blij ven aan boord onder bewaking der bleu- jackets. Dit geval en nu weer deaanhonding te Aden van de General geeft in Duitsch land tot stijgende verontwaardiging aanleiding, te meer daar men zich er daar van overtuigd houdt, dat inderdaad niets verdachts aan boord i=, tenzij dan dat met vervalschte manifesten of cognossementen is gewerkt. Men heeft gezegd deelde de staats man Bowles mede, dat de beslissing, dat mondvoorraad in elk geval contra bande is, gevaarlijk zou zijn. Dat moge zoo zijn, maar toch niet voor Groot- Bnttanië. Zoolang wij de grootste macht ter zee hebben, is het zooveel beter dat beslist wordt, dat die macht mag dienen om te beletten, dat overzee hulp uaar den vijand gezonden wordt. De hulp, die wij overzee krijgen, kunnen we zelf op zee beschermen. Natuurlijk als wij de overmacht op zee verliezen wordt het eene audere zaakmaar dan is de zaak ook uit. Het moet intusschen erkend worden, dat niet velen zoo roekeloos zijn als de Heer Bowles. Zij zien dat Duitschland, Frankrijk, Rusland, de Vereenigde Sta ten, de marine uitbreiden, en dat het ideaal, dat den Britten altijd voor oogen zweefde, om n.l. eene Marine to bezit ten, die sterker is dan die van twee andere Mogendheden samen, steeds moei lijker te behouden wordt. Er zijn er zelfs, die erkennen, dot pogingen daar toe op den duur doelloos zouden zijn en dat het dus zaak wordt om niet meer zoo geheel op de vloot te bouwen, als tot nog toe geschiedde. Daarbij komt, dat de tegenwoordige oorlog een wonde plek van Engeland heeft blootgelegd. In het onmetelijke Rijk zijn tal van punten, die, zooals Zuid Afrika, door een vloot niet vol doende beschermd kunnen worden en een leger noodig maken, een leger dat veel talrijker en niet zoo belachelijk duur is als het Britsche. Uit het Engelsche kamp te Frere wordt weer van een aanval op de Boeren gewaagd en men gelooft er ook, dat generaal Bullers leger verslagen is aan de Toegela. Bij Colesburg verloren de Engelschen zeventig man aan gevangenen. Maandag berichtte men, dat te Londen het gerucht ging van den val van Lady smith, waardoor dan generaal Buller zijn hoofdmacht naar de Kaapkolonie zou overbrengen. Generaal Methuens gezondheidstoe stand moet volgens Engelsche berichten zeer geschokt zijn. Volgens de Madridsche lmparcial heb ben de verliezen van de Spanjaarden op Cuba bedragengesneuveld 2355aan hun verwonden overleden 1391aan de gele koorts gestorven 20,529; op andere wjjze omgekomen, in de eerste plaats verhongerd. 30.120, vermist 74. samen 54,569. Slechts 7 percent is dus op het slagveld gesneuveld of doodelyk ge kwetst. Hot verlies is dubbel zoo groot als dat van de Duitschers in 1870/71. De Duitsche bladen kondigen de nieu we eeuw aan, sommige zonder, andere met eenig voorbehoud, enkele met stille berusting, met zoo iets vanDe keizer beveelt het, of met de bemerking dat het er eigenlijk niets op aankomt. HAARLEM, 9 Januari 1900. CRESCENDO. De Mannen-Zangvereeniging ^Cres cendo" gaf Vrijdagavond in de concert zaal der sociëteit Vereeniging haar eerste concert. Zij schonk daarbij aan een tal rijk opgekomen publiek eenige aange name uren. De voordracht der koor nummers bewees in menig onderdeel, dat de Vereeniging nog over goede zangers beschikt, die bjj ernstig samen werken een waardig geheel kunnen vormen. Het laatste nummer van het programma Sur lei Rempartwas, wat de ensemble-nummers betreft, wel het beste van den avond. De werkelijk pakkende vertolking van dit nummer bracht ons den tijd in herinnering van Crescendo's hoogsten bloei, den tijd waarin deze zangvereeniging stond aan de spitse van de mannenkoren in onze stad. Nu doet zy dat niet meer. Door vermindering van het ledental, door het heengaan van goede krachten en ook door verslapping van den lust om met inspanning te stieven naar een hoog ideaal, heeft Crescendo de eere-plaats verloren, vroeger door haar ingenomen. Misschien tijdelijk. Dat zal afhangen van de werkende leden zelf. Zij hebben te bedenken, dat zonder toewijding en zonder ernstig willen niets te verkrijgen is. Dat weder opbloeien tot vroegere grootheid is r.iet buitengesloten. De heer Andriessen is dezelfde gebleven; zijn ijver is niet verminderdzijn bekwaam heden om een Koor mooi te ontwikke len blijven voor Crescendo disponibel het Koor bezit goede krachten. Daarom aan het werk mijne heeren en anders, de lier aan de wilgen! Wat aan den zang ontbrak is door studie alleen te verkrijgen, n.l. eenheid reine harmo nie en beschaving. Wij hebben deze onmisbare hoedanigheden alleen aange troffen in het reeds genoemde r.ummer van Saintis. De overige nummers gaven hier en daar goed geslaagde onderdeelen, doch konden niet voldoen aan de eischen die aan Crescendo mogen gesteld worden. Het werk der solisten beviel ons beter, j In de eerste plaats was daar het sym- phatieke gezang van mejuffrouw Mary van Baarlen, concertzangeres uit Gronin gen. De klankvolle stem, de levendige- goed gevoelde voordracht, gepaard aan de bekoring van jeugd en levenslust, maakten hare verrichtingen bijzonder aantrekkelijk. Daarnaast de heer J. Postma, onze vroegere stadgenoot, thans violist te Arnhem, wiens deugdelijk vioolspel mooi door toon en artis- stieken zin een verrassenden indruk maakte en, als derde in den bond, me juffrouw J. S. A. Appelboom eene andere stadgenoote, die de degelijkheid harer kunst thans aan het conservatorium te Leipzig tracht te volmaken. Dat zij, mejuffrouw Appelboom, daarin zal slagen, mag worden afgeleid uit de wijze waarop zij de begeleiding der solisten vervulde. Zóó keurig, zóó muzikaal en zóó vol goeden smaak kweet zij zich van haar taak, dat wjj bij enkele belangrijke piano-partijen wel gedwongen werden om onze aandacht tusschen den solist en haar te ver- deelen. Hoogst aangenaam is het ons met warmen lof te kunnen spreken over het optreden van dit drietal jonge menschen, die ongetwijfeld allen den weg zullen vinden onder onze Neder- landsche musici. B. A.s. Maandag wordt alhier door het tooneelgezelschap van denFrascati schouwburg opgevoerd het kluchtspel „De dame van Maxim". Dit is, volgens achterstaande annonce, de 118e op voering. Niettegenstaande zich hier ter stede een zeer gunstige meening over het Operette- gezelschap van Adee Co. heeft gevestigd, was Vrijdagavond, toen „Orpheus in de onderwereld" werd opgevoerd, de schouwburg maar matigjes bezet. Over 't algemeen is de belang stelling, wanneer genoemd Operette gezelschap op de planken komt, niet zoo groot, als het dit wel verdient, en dat is heel jammer. Reeds meermalen wezen wjj hierop en ook nu weer spreken wij den wensch uit, dat bij volgende voorstellingen die belangstelling grooter zal zjjn. De opvoering van sOrpheus in de onderwereld" deed weer de goede ei. genschappen van 't gezelschap uitstekend tot hun recht komen. De af en toe heel lieve muziek van Offenbach werd door de koren verdienstelijk gezongen en door het orchest goed begeleid. Deze opera-bouffe is parodistische mythologie en 't is natuurlijk allemachtig moppig om de oude goden en godinnen van den Olympus (waarvan sommigen blijk baar hun naam wat veranderd hebben, mogelijk door den invloed van 't ver- anderd eeuwcijfer) uiën te hooren tappen en heel ongoddelijk koddige dwaze liedjes te hooren zingen. Die koddigheid was natuurlijk uitstekend toevertrouwd aan de heeren Grootvelden Kiehldie ook herhaaldelijk luide werden toegejuicht. De dames Buderman en Sohns hadden als altijd ook nu weer veel succes met zang en spel, het spel dezer artisten valt in dit gezelschapaltijd zeer te loven. Ook het spel der overigen was vol doende, alleen zij den heer Anderson die Mercurius verbeeldde in overweging gegeven een volgende maal een heetje minder verschrikkelijk onrolvast te zijn, en hier en daar zouden nog wel kleine zonden zijn aan te wijzen, maar over 't algemeen was dit weer een zeer goede opvoering, zooals we van 't operette- gezelscbap van den Artis schouwburg gewend zijn. Op 31 December 1899 waren in deze gemeente gevestigd 37 geneeskun digen, 14 apothekers, 9 vroedvrouwen en 4 tandmeesters In het Douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 311 baden. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een jachthond. Een portemonnaie met geld. Een bruine vrouwezak inhoudende een doosje en een papiertje met 4 cents. Een waaier. Een petroleumpomp. Een overschoen. Een pak met citroenen, sinaas- en an deren appelen. Een portemonnaie met geld en postzegels. Twee kin dermoffen. Twee jongens pellerines. Twee hondenhalsbanden. Een kip. Een zwarte gladharige hond. Een zwarte tricot handschoen. Een eind zinken pijp. Een nikkelen armband. Een muilkorf. Eenige sleutels. Een bruine handschoen. Een gouden damesring. Een gouden oorknopje. Een wollen kinderwantje. Achtergelaten in de wagens der H. T. Maatschappij. Een manchet met gou den knoop. Een parapluie. Een mu ziekboek. Staat van de Aardappelen-en Bo termarkt over het jaar 1899 Boter. Aangev. 6040 K.G. verk. 5915 KG. L. pr. 1.— H. pr. /1.60 pr. K.G. Biggen. Aangev. 5457. stuks verk. 4952. stuks L. pr. ƒ3.H. pr^9—pr. stuk. Schrammen. Aangev. 3069 stuks verk. 2488 stuks. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ15.pr. stuk. Aardappelen. Aangev. 18778 H.L. ver kocht 16464 H.L. L. pr. ƒ1.—, H. pr. ƒ15.— p. H.L. Appelen. Aangev. 9576 H.L. verkocht 8127 H.L. L. pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ14.p. ILL. Peren. Aangev. 9315 H.L. verkocht 7370 H.L. L. pr. ƒ1.H. pr. 32.pr. H.L. Markt van 8 Januari 1900. Boter. Aangev. 117 verk. 117 K. G L. prƒ1.30 H. pr. 1.40 p. K. G Biggen. Aangev. 92 verk. 92 stuk. L. pr. 5.50 H. pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 59 verk. 59 L. pr. ƒ11.H pr. ƒ15.p. H.L. Aardappelen. Aangev. 63 H.L. verk 56 H.L. L. pr. 1.93 H. pr. ƒ2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 27 H.L. verk. 19 H.L. L. pr. 3.50 H. pr. 5.p. H.L Peren. Aangev. 14 H.L. verk. 14 H.L. L. pr. 4.— pr. 9.p. H.L. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Jan 1900, des namiddags van 9—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGBAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio C. A. Fischer. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato e serioio. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 4. Bénédiction nuptialeSaint-Slcns. 5. LitaneySchnhert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2