HAARLEMSOH PREDIKBEURTEN enz. No. 6 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 20 Januari 1900. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 14 Januari 1900. BUITENGEMEENTEN. N ieu wsberichten. IÏ1EPHOOÜSOM1IÏI TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Abonderlijke nommers 3 centen per stuk. Priia per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk w>g worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller Sainto Cëne. Gereformeerde Kerk: Gei Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag. 'b Avonds 8 ure, Ds. Ringnalda. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'b Avonds 51/, uur, Ds. Tibben. 1MB in i hirrrinitibvrnnrnrrr Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. (I oensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Sehotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 Va ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Craandijk. Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Em. pred. d. Ned. Herv. gem. te 's Gra- venhage. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Slocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Vrijdag 12 Jan 's avonds 8 ure, Be spreking van de Profetiën. Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 1'21/s ure, Sabbatsehool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Gemengde vergadering. Nam. 2j£ ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedoehters Ver gadering. Dinsdagavond 8Vs ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waar niets andara vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst wegens vacature. Nam. 2 ure, Ds. Gonlag. Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure Ds. Knottenbelt van Haarlem. 's Avonds geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Avondmaal. Nam. 21/» ure, Ds. Kuylman. Dankzegging, Doopsbediening. (Woensdag 's Avonds 6 Va ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. Voorbereiding, Avondmaal, 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. van Zandvoort. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 's Avonds geen dienst. Heide. 's Avonds 5 ure, Ds. Klap. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog Em. pred. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Hulsman. Voordrachten in Teylers Stichting. In de bijeenkomst van Woensdag 17 Januari hield Prof. Dr. P. L. Muller van Leiden eene voordracht, bestaande in eene historische schets over den voortgang der beschaving van Europa gedurende der thans bijna verloopen eeuw, hierbij uitgaande van de behoefte om aan den oudejaarsavond der eeuw terug te zien op het afgeloopen tijdperk. Terwijl Europa in het begin der eeuw zich verheugde in eene reeds gevestigde beschaving, lag het veld in deze in Amerika, Afrika en Australië nog zoo goed als braak, doch sedert den loop der laatste honderd jaren hebben zij haar invloed niet kunnen weerstaan, overal waar zij doordrong ging dit gepaard met bloed en ellende. Zuidoost Europa bekwam zjjn bescha ving uit West Azië en Egypte, de Ro meinen hulden de Aziatische beschaving in een Latijnsch kleed, ging er vervol gens te niet. Christendom en Islam met hun zeer verschillend streven herstelden veel, doch ieder op zijne wijze. Rusland vormde toen een op zich zelf staand beschavingsgebied. In de eerste helft der zestiende eeuw waren het de Spanjaarden en Portu- geezen, die door de ontdekking van Amerika en koloniale vestiging de Euro- peesche beschaving van dien tijd verder brachten, en hoewel handel het hoofddoel was, traden de brengers der beschaving er ook steeds als rechthebbenden op. In het laatst der zeventiende eeuw trok de beschaving met de reis- en ontdekkingstochten der Nederlanders en Engelschen naar Azië en den Indieschen Archipel. In Zuid Amerika konden de Span jaarden niet veel voor de beschaving doen; het klimaat, dat hen den handen arbeid verbood werkte het tegen, terwijl dit tevens aanleiding gaf tot het invoeren van slaven. In NoordAmerika was het heel anders Het klimaat leidde hier niet tot slaven invoer, de pelgrimvaders der Nederlan ders en Engelschen in de tegenwoordige Vereenigde Staten aan de kust en. der Franschen in Canada, Mexico en Califor- nië voerden hunne beschaving mede. Nederland koloniseerde de Zuidpunt van Afrika, doch om goede redenen kon het moederland voor de beschaving niet veel doen. In 't begin dezer eeuw werd buiten Europa Frankrijk door Engeland over vleugeld. Spanje verloor op het vasteland en na den Amerikaanschen vrijheids oorlog bleven alleen de eilanden onder den invloed van Europa. Eerst in 't begin dezer eeuw maakte Oost Europa zich van de Europeesche beschaving meester. Lang had het ge staan vijandig tegenover ons werelddeel. Het begin van deze eeuw kenmerkte zich door groote gebeurtenissenuitvin dingen en ontdekkingen op natuurkun dig gebied en hare gevolgen en niet in geringe mate de revolutie. Veten, die door de laatste gedrongen, in Europa geen plaats meer vonden, verplaatsten zich en zoo nam in de eerste tientallen jaren van deze eeuw de beschaving van Europa zich een zetel, daar, waarheen de emigranten heen trokken. Zoo werd Amerika langs de Missisip- pi in de eerste heift der eeuw door Eu- ropeesche kolonisten bezet, maar had ook de kolonisatie haar hoogste punt bereikt. Zij brachten het continent van Amerika tot cultuur, waartoe ook aanleiding gaf de snel aanwassende bevolking. Engeland had al de zeewegen in zijn macht en deed het zijne. In Europa zelf bleef het Balkan schier eiland, Turkije, buiten den invloed der Europeesche beschaving. Voor Afrika, waar het blanke ras thans het overheerschende en dus onder Europeeschen invloed is, zal het de vraag zijn of Europa van wege het klimaat aan de eischen zal kunnen blijven vol doen, tenzij 'iet Inlandsche ras er het onderspit delft. Rusland volgt Europa, doch zonder zijne eigenaardigheden te verliezen en zal het met zijne snel aanwassende bevol king en rjjke hulpbronnen ver brengen, doch de Rus wordt evenmin een Euro peaan als een Javaan een Nederlander. De toekomst, eindigde Spreker, laat zich niet waarnemen, doch wij kunnen gevolgtrekkingen maken. De geschiede nis leert, dat overal waar de beschaving is doorgedrongen, de bevolking haar niet kan missen, doch in hoeverre de be schaving zich op hare invoering zal kunnen beroemen is een open vraag. Dinsdag bleek meer en meer, dat er spoedig het een of ander van belang bij Ladysmith en aan de Toegela zou plaats hebben. Het kwam den Boeren voor, dat genoemde stad in bangen nood verkeerde. In den omtrek van de Toe gela worden steeds meer troepen saam getrokken, men spreekt van dertig duizend man, maar een Engelsch des kundige achtte dit veel te hoog geschat. Dat enkele Engelsche afdeelingèn over de rivier zijn getrokken moet juist in het plan der Boeren liggen. Toegela beteekent in de landstaal de Verschrik kelijke. De rivier heeft rotsachtige, steile oevers en de stroom is er bijzonder sterk. Hoe Transvaal alles betaalt wat voor den oorlog noodig is, verhaalt de Times: Met de onschatbare hulp van een aan zienlijk getal Britsche onderdanen is de Transvaalsche regeering gestadig bezig de opbrengst der goudmijnen te ver- hoogen en krijgt zij dus geld om de vreemdelingen, die zij in dienst heeft voor de vervaardiging van ontplofbare stoffen en granaten, en andere agenten die haar in het voeren van den ooi log bijstaan, te betalen Iets verblijdende is uit Engeland te vermelden. Er heeft zich daar eene com missie gevormd om de toestanden in Zuid-Afrika te onderzoeken en voor lichting te verstrekken ten einde in zake den oorlog tot eene oplossing te komen. Het is althans iets, dat aantoont, men daar toch ook inziet dat wapengeweld op den duur slechts schaden kan Dinsdag is bij Chieveley en Frere zwaar schieten gehoord. Galacre is in spanning over verwachte' doch nog niet gearriveerde hulptroepen. Naar Colesberg, dat eerst door de Boeren verlaten heette, is thans eene talrijke Boerenmacht geconstateerd. Binnen Kimbeiley moeten garnizoen en ingezetenen op hun laatste rant soenen teren Dit is echter een Kaffer- bericht. Waarschijnlijk is er de toestand treurig. De boeren-artillerie is vermeer derd met twintig veldstukken. Zij waren over Delogoabaat binnen gesmokkeld, maar de herkomst wordt niet vermeld. Te Mafeking is de toestand mede hopeloos, te meer daar geen kans be staat om ontzet te kunnen verwachten, althans niet in de eeiste maanden. Over het beleid van generaal Methuen blijft men zeer ontevreden. Zijne ver vanging behoort niet tot de onmogelijk heden. Men geloofde Woensdagavond, dat de Boeien doende waren den Engelschen den overtocht over de Toegela te be twisten en dit omdat sterk geschutvuur was vernomen. Van de Kaap zijn naar Engeland vertrokken twee schepen, een met hon derd zeventig, een met honderd negentig gewonden. Onder de ezels, uit Amerika in Afrika aangekomen, moet veel ziekte hperschen. De Times of Natal beweert dat de koningin der Swazies na den dnod van Boenoe alle hoofden, die betrekkingen onderhouden hadden met de Engelschen- ter dood heeft laten brengen. De Konin. gin heeft de zijde der Boeren gskozen,

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1