HAARLEMSCB Eerste Blad. No. 15 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Uudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 21 Februari 1900. Nieuwsberichten. TKLEPHOONNDMMI* TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommerg 3 eenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. WETEN EN WERKEN. In onzen kring vervulde de Heer Lamberts Maandag de spreekbeurt. Het begon heel stemmig met een mooi gezegd gedicht .Hulde aan de Transvaal" en een aandoenlijk „Aan de gesneuvelde Nederlanders in Trans vaal" als wjj 't wèl hebben beiden geweld uit het diep gevoelend gemoed van een goed vaderlander. Dat ze beiden met belangstelling werden gevolgd, behoeft geen betoog bij de wetenschap, dat Nederland bijzonder met de Boeren sympathiseert. Toen volgde eene novelle van Cremer, „Bruur Jaopik". In onzen tijd hoort men Cremer niet meer zoo vertolken. Nieuwere letterkundigen hebben nieuwe banen geopend. Soms mooi, meestal geen verpozingslectuur, wil die litera tuur er nog lang niet bij allen in; ofschoon men het niet zou durven zeggen, dat de besproken dingen heel goed in gang baar Nederlandsch kouden gezegd wor den, uit vrees van iets zeer misprijzens gezegd te hebben. Men zwjjgt dan maar en geniet, natuurlijk in stilte, van zjjn oude literatuur als Van Lennep, Beets, Cremer en zooveel anderen. Cremer was een goed opmerker, een uitmuntend karakterteekenaar, en dan zijn grondige kennis van de beide Geldersche hoofd-dialecten. En wat kon Cremer zijn Werk goed voordragen! Zoo'n Cremeravond was een feestavond. Toegegeven, dat hij soms zijne beelden te veel afpeuterde; aan 't tegenoverge stelde gaan zijn kunstbroeders van heden soms mank. De Heer Lamberts is altjjd geweest een der beste Cremer vertolkers. Zijn uiterlijk, zijn geheele opzet, doet dit reeds vermoeden. Hij snapt de kleine eigenaardigheden, die Cremer zoo aan trekkelijk maakten, de toestanden geeft hij door woord en geste volkomen wèer; Lamberts weet zich al die toestanden in te denken. Niet blind voor des Schrij vers zucht tot analyseeren, welke soms tot wijdloopigheid leidt, weet hij handig hier en daar te vereenvoudigen. De Overbetuwsche novelle Bruur Jao pik mag bekend verondersteld worden. De wangunstige Hannesboer, van het Hoogeland, de gelukkige Reindert van de Lagekamp met hunne vrouwen, Han- neke en Riekske en dan Jaopik, de jong ste der drie broeders, onneuzel in 't kwaode, en dan de oude vader, die ster vend zijn kinderen vermaande elkaar lief te hebben, welk voorschrift door bruur HanneB al zóó bizonder slecht werd opgevolgd, dat hij bijkans een mis daad beging. En dan de aardige Janneke, het glun dere boerinneke, het onbedorven meisje, dat Jaopik hare hand reikte. Hoor, hoe Spreker haar overpeinzingen weergeeft als zij zingend de wacht houdt bij de wieg van haar zusters jongste en ver wijs dan nog onzen diep gevoelenden Cremer naar het donkerste hoekje van Uw boekenplank. Geheel getrouw aan de tradition van zijn tijd doet Cremer zijn helden hun loon toekomen, al naarmate zij goed of minder goed zijn, maar rechtvaardig is hij en niemand zal ontkennen, dat het niet eene bevre digende oplossing is. Heel mooi gaf Spreker het tooneel aan Hannes sterf bed wèer, want natuurlijk, Cremer laat den wangunstigen Hannesboer in 't don ker tegen een kar loopt n, tot de dood er op volgde, maar daar werd dan ook een tredend woord van liefde gesproken, dat wserklank vond in het gemoed des af- ged waalden broeders, een oogenblik, dat wij niet gaarne zouden missen. Zelfs laat Cremer Hannes' nagedach tenis niet in eere voortleven; zijne weduwe vindt dat met hem een zwarte, onheilige plek is ten grave gedaald. Jaopik en Hansje krijgen mekaar en vormen een gelukkig gezin. Met onverdeelde aandacht werd Spre ker gevolgd, dat behoeft eigenlijk niet opgemerkt. Tot slot volgden drie gedichtjes van Van Meurs, kort en bondig maar raak: Een vorig misverstand, De bezetene en Hoe een dreum uitkwiem. Den volgenden Maandag is het woord aan den Heer Bigot, voor zoo verre wij ons herinneren, een onbekende in Weten en Werken. Uit het kamp bij Chicvely bericht Bulier weer voorpostengevechten waar bij niet altijd goed afkwam. Rennsburg meldt ook weer schermutselingen. Generaal French i3 Rietrivier over getrokken, en drie kampen gewonnen. Tusschen Pretoria en Lourenfo Mar- quez is de telegrafische gemeenschap verbroken. De ontruiming van alle stellingen bij Colesberg door de Britsche troepen maakt hier natuurlijk een onaangena- men indruk. De Daily Mail maakt schamper de opmerking, dat de Boeren in een etmaal de positie heroverd hebben waarvoor de Engelschen anderhalve maand hebben gevochten. Koningin Victoria zal haar gewone reis naar het vasteland uitstellen tot de oorlogsberichten gunstiger worden. Officieel wordt nu bericht, dat gene raal Bulier bij zjjne derde mislukte poging tot ontzet van Ladysmith heeft verloren aan dooden en gewonden 367 man en 20 officieren. Generaal Roberts deelde Vrjjdag aan zijne regeering mede, dat generaal French met artillerie, cavallerie en rij dende infanterie te Kimberley is aan gekomen. Het was natuurlijk op dit bloote be richt niet mogelijk hoe men het had op te vatten. Heeft het de beteekenis van Kimberley is ontzet, óf French is er wel, maar kan er niet uit, maar zeker scheen, dat het dezen eenigen Engelschen gene raal, die door de Boeren tot heden onge rept is gebleven, gelukt is zich door de Boerenliniën heen te werken. Uit andere berichten mag wel blijken, dat er in die streken hevig gevochten is en de Boeren ten noorden van Kim berley verdreven zjjn, hoewel dan niet te begrjjpen is, waarom de Engelschen op Arundel zjjn terug getrokken nadat de Boeren Rendsburg bezet hadden. De geruchten aangaande de afdamm ing der Toegela houden aan. Het Engelsche oorlogskrediet van 13 millioen pond is toegestaan. Het volgende telegram meldde: Kim berley is ontzet, Cronjé trekt met tien duizend Boeren naar Bloemfontein, de Engelschen maakten acht en zeventig wagens voorraad buit, de Boeren maak ten zich meester van een groot Engelsch konvooi. Een en ander klinkt weer bij zonder raadselachtig, temeer daar van andere zijde bericht werd, dat de stad juist toen feller dan ooit werd beschoten. Bij Naauwpoort is door een geheele compagnie rijdende infanterie in de pan gehakt, van de zes officieren is slechts een teruggekomen. Zelfs Engelsche deskundigen vertrou wen de berichten niet, of liever zij zien ze anders in dan het groote publiek doet; zjj zien weer een valstrik als een der verrassingen, waarin deze oorlog zoo rijk is. Er hadden Zaterdag en Zondag zeer bepaald groote dingen plaats. Vaalkrans werd door Buller aangevallen, uitslag onbekend en men hield het er voor, dat Roberts omsingeld is. Inmiddels werd Cronjé nog steeds achtervolgd. Ook bij Dordrecht, Kaap kolonie, heeft een treffen plaats gehad, waarvan de resultaten niet zijn mede gedeeld, alleen wordt gezegd, dat daar de omtrek van Boeren gezuiverd is. Afgaande op de verschillende berich ten alle van Engelsche zijde, mag men dus aannemen, dat de toestand van het leger der gefedereerden voor het oogen blik niet gunstig is in Kaapkolonie Zondag kwam het bericht, dat Cronjé aan de Engelsche vervolging was ont snapt. Zijn achterhoede bleef in gevecht, uitslag onbekend. Roberts trachten de gefedereerde te scheiden; hij heeft zich met eene pro clamatie tot Vrjjstaters gewend, hen tot afval van het verbond aansporende. In Natal is door Buller een nieuwe aanval aangevangen, hjj zocht blijkbaar de vereeniging met Cronjé te voorkomen. Deskundigen beweren, dat de Engel schen hunne betrekkelijk geringe voor- deelen te breed uitmeten, te meer daar de Boeren blijken hunne stellingen te behouden en hunne materieele voordee-1 len ook niet gering zjjn. Als men toch op een voorwaartrukkenden vijand tiendui zend stuks vee en een groot getal wagens waarbij achtien met levensmid delen kan buitmaken is de toestand zoo min niet. Bjj Ladysmith hebben de Engelschen eene omtrekking beproefd, welke werd afgeslagen, terwijl de Boeren er alweer hunne stellingen behielden ondanks het geschutvuur. Maandag berichtte Buller, dat hij de Boeren over de Toegela had gejaagd en krijgsvoorraad buit maakte. Te Haarsteeg (N.-Br.) is dezer dagen door de maréchaussée te Heusden proces verbaal opgemaakt tegen iemand, die een haas had verkocht, welke later bleek geen haas te zjjn, maar alleen het vel opgevuld met beentjes enz. en daarna weer op kunstige wijze dichtgenaaid. De Minister van Oorlog heeft het corps commandanten aangeschreven des zo mers, waar mogeljjk, gelegenheid open te stellen voor schietoefeningen ter opwekking van den lust voor geweer schietoefeningen tot behoud van de schietvaardigheid der miliciens en kader reservisten met groot verlof, en ter vorming van bruikbare schutters uit burgers, opdat het volk worde eene legerreserve waarop te rekenen valt. De Minister vertrouwt, dat de groote meerderheid opgewektheid zal bezitten tot volhardende schietoefening. HAARLEM, 20 Februari 1900. Séance voor Kamermuziek. Dinsdagavond gaf de heer Joh. Steen man met medewerking van de heeren J. Mossel (violoncel) en Julius Röntgen (piano) de derde séance voor kamermu ziek op de bovenzaal der «Sociëteit Ver eeniging." Gemaakt werden: Trio van Beethoven (Op. 1 No 2 O maj), Sonate van Joh. Brahms voor piano en viool. (Op. 100 A maj) en Trio van Röntgen. (Ao 3 G min). Evenals de vorige séances mocht ook deze zich verheugen in de belangstelling van een talrijken uitge lezen publiek. Het gehalte der uitvoe ringen rechtvaardigt de bjjzondere be- 1 langstellingzjj mogen worden be schouwd als uitingen van hooge, nobele kunst. De heer Johan Steenman heeft met het organiseeren van deze heerlijke kunstavonden het rjjk ingenomen en alle oprechte muziekliefhebbers zullen hem voor het zeldzame genot, dat zjj aanbieden, wel zeer erkentelijk zjjn. De medewerking van den sympha- tieken kunstenaar den heer Julius Rönt gen uit Amsterdam en tevens de uitvoe ring van diens voortreffelijk geschreven piano trio drukten op de uitvoering een echt artistiek cachet. De hoedanigheden van den heer Röntgen als pianist zjjn natuurlijk verre boven onzen lof verhe ven. Wjj willen dan ook slechts uiting geven aan het gevoel van bewondering voor de grootsche, machtige gaven welke hjj aan het klavier ten toon spreidde en getuigen van de onverdeelde waar deering die wij onder de hooge bekoring van zjjn trio koesteren voor zjjn schep pend talent. De heer Röntgen en dit is ongetwij feld een der eigenaardigheden van zjjn voordracht heeft gebroken met het con- ventioneele in de kunst. Zjjn virtuosen natuur, gelouterd door edelen kunstzin, wijst hem bij de vertolking van eenig kunstwerk den weg; zjjn poëtisch ge vormd gemoed vindt als van zelf da kleuren en de klanken welke neodig zjjn om een gevoel in tonen uit te beelden. En dan Röntgen geeft zich geheel in zjjn spel. In wat hij doet is zijn gansche ziel betrokken en uit hare diepten wellen op de ziedende toorn, de gloeiendste hartstocht, de innige smart, de jubel der hoogste vreugde, het vrien delijk licht van bljj geloof. Bjj Mes- schaert is dat eveneens zoo, en daarom zjjn Messchaert en Röntgen tweeling broeders in de kunst, tweelingbroeders die elkaar aanvullen tot een heerljjk mooi geheel. Het moet erkend worden, dat de verrichtingen van den heer Joh. Steen man niet te loor gingen bjj het bril- lante spel van den pianist. Integendeel waardig sloot zich zjjn vioolspel bjj het spel van den heer Röntgen aan. De eenheid; welke in de voordracht viel op te merken, bewees welk een voortreffe lijk knnstenaar wij in den heer Steen man bezitten. Een groot deel der toe juifhingen de sympathie der aanwe zigen steeg meermalen tot geestdrift golden hem en den heer Mossel. Onder den invloed van Röntgen's bezielende spel ontplooiden zich de talenten der jongeren in vollen omvang. Aan de drie kunstgenooten onze oprechte hulde.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1