HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN en No. 16 144 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 25 Februari 1900. N ieuwsberichten. geei" Uitgave van DE ERVEN EOOSJES, Gedempte (Judegvacht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMÏJt TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per «tuk. van ZATERDAG 24 Februari 1900. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: Oed Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Huising Zendeling Leeraar. 's Avonds 5 ure, Ds. Huising Zendeling Leeraar. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5y2 uur, Ds. Tibben. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. W oensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. 'sAvands 6 Vs ure, Ds. Wempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. 's Avonds 6 ure, Ds. de Vries. Hemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Donderdag. Nam. 12 Vs ure. Ds. P. H. Hugenholtz Jr. van Amsterdam. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Vrijdag 12 Jan., 's avonds 8 nre, Be spreking van de Profetiën. Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 1'21/a ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 8 Va ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, werdt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Evans. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwm. 's Avonds 6'/s ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuyltnan. Woensdag.) 's Avonds 7 ure, de Heer L. Tiemersma, Zendelingleeraar. Zendingsrede. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 nre, Ds. v. Veen. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Kamstra, Pred. te Heemskerk. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. Heide. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulstnan. 's Avonds 6 i/s ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. De Kamer hervatte Dinsdag hare werkzaamheden. Na mede- deeling van ingekomen stukken werden de afdeelingen hernieuwd, die hare voorzitters en ondervoorzitters kozen. De centrale afdeeling heeft besloten deze week een aantal wetsontwerpen in de sektieën te onderzoeken. De Voor zitter kondigde zjjn voornemen aan, om Vrijdagmiddag eene vergadering te houden tot regeling van de werkzaam heden. De heer van Gilse gaf in over weging, bij een volgend sektie onderzoek ook de militaire wetten in de afdeelingen te doen onderzoeken. De Voorzitter zou dien wenk aan de centrale sektie over brengen, maar herinnerde reeds in December te hebben medegedeeld, dat zijn voornemen niet was dat sektie- ondeizoek thans niet voor te stellen. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdagmiddag. Omtrent den vervolger van Cronjé, generaal French; verneemt men niets. Te Londen was men daarover zeer onge rust. Van de insluiting van Cronjé schijnt dus tot heden geen sprake te zijn. Het blijkt, dat men van beide zijden ge heimzinnig te werk gaat. In deu omtrek van Kimberley wordt nog steeds gevoch ten. Hoe dat kan terwijl de Boeren heeten vertrokken te zijn is ook nog niet opgelost. Uit Pretoria wordt bericht van 16 Februari Toen commandant Peller aankwam, vond hij twee compagnieën van het Wiltshire-regiment, die naar de nabu rige kopjes terugtrokken. De Verbondenen werden versterkt door Generaal Schoeman en achtervolg den de Engelscgen. Zij slaagden er in ze allen krijgsge vangenen te maken op drie na, die ontsnapten. Het aantal dooden en ge wonden is niet bekend, maar van 200 Wiltshires werden 142 krijgsgevangen gemaakt, waarbij 44 gewonden waren. De burgers deden wat ze konden om het lijden der soldaten te verzachten. Zij lieten eenige gewonden opstijgen en droegen andere in dekens naar Rens burg. Inmiddels had de achterhoede der Engelschen bij Rietfontein het vuur geopend, hetgeen de Boeren noodzaakte de gewonden te verlaten, om zich met hun Kruppkanon te verdedigen. Toen dwongen zjj de Engelschen naar de bergen terug te trekken. De verliezen der Verbondenen zijn twee gesneuveld en vier gewond. De tegenwoordige toestand is, dat de Verbondenen alle stellingen tot Riet fontein hebben bezet. De Engelschen zenden klaarblijkelijk het grootste deel van hun strijdmacht over Nauwpoort naar eene bestemming, die bij de Ver bondenen niet onbekend is. Inmiddels blijkt het wegnemen van 180 wagens met leeftocht en voer door de Boeren waar te zijn, bovendien is de heltt der drijvers gedood of worden vermist. Omtrent de vervolging van Cronjé thans het volgende, zeker een pluimpje voor hem uit Engelschen mond Het is onmogelijk, schrijft een des kundige, de prachtige hoedanigheden van Cronjé en zijn soldaten niet te be wonderen, gebleken doordien Cronjé er in slaagde zjjn kleine krijgsmacht veilig weg te brengen ondanks de overstelpende meerderheid der Engelschen, ondanks zijn eigen hindernissen. De expert raadt thans aan Cronjé niet verder naar het binnenland te vervolgen, maar dat Ro berts rechtstreeks op Bloemfontein zal aanhouden na de noodigste reorganisatie van zijn transportmiddelen. Roberts zou Bloemfontein vermoedelijk Maandag kunnen binnenrukken. De Boeren zullen waarschijnlijk trachten hem tegen te houden bij de reeks verschanste kopjes op 16 mijl bewesten Bloemfontein, maar deze Boerenstellingen kunnen noord waarts omgetrokken worden, wat een dadelijke ontruiming van de kopjesten gevolge zou hebben. Omtrent Natal meent een andere des kundige dat over zes dagen de Boeren het zullen hebben verlaten en het ontzet van Ladysmith dan slechts een kwestie van enkele dagen zou zijn, maar dan moet eerst Bulier de Toegela over zjjn, aangezien ten noorden ervan vlak land is, geschikt voor Engelsche legers. Toegegeven wordt dat een of ander in cident den tijd nog wel wat kan ver lengen. Waarschijnlijk echter zal Cronjé het Vrijstaatsche leger wel bijtijds ver sterken en het kan daarvoor zijn, dat uit het noorden der Kaapkolonie en Natal troepen naar het Boerenleger zjjn vertrokken. In het Engelsche Lagerhuis was door de oppositie een nieuw onderzoek aan- bevoien in zake den aanval van Jameson. De stemming had niet plaats, men vond de zaak verjaard. De oppositie blijft nu eenmaal het onderzoek meer dan ooit noodig achten. Een Taaibosschspruiter schreef uit Magerfontein op nieuwjaarsdag aan de Express het volgende. Wij zijn met paarden kommando opgerukt en gelegen le Scholtznek. Het gaat hier zeer goed. Alleen wij verlangen allen naar vrede, maar zoo lang de oorlog duurt willen wjj vechten tot het laatste droppel bloed. Onze voorvaderen hebben dit land gekocht met bloed en wij willen hun voorbeeld volgen. Het wonderlijkst is dat men geen een hoort klagen of nourmureeren. Wij gaan met moed de toekomst in, hoe zwaar die ook moge zijn. Wij vertrou wen op den God Abrahams, die ook onze God is, en nemen de wapens op om den vijand te bestrijden, die ons land van goud en diamanten van ons wil rooven. Nu iets omtrent ons leven hier. Onze knie-bak is een dwarsligger, die ook als vleesch en voerbak- dienst doel. Ons het hier een goeie ou kokzijn naam is Willie du Plessis, van Taaibosch- spruit. Als hij roept „kom eet pap," dan zien jij elkeen loopen zoo hard als hij maar kan naar het naaste bosch. Dan maakt een ieder voor zich een houten lepel en dan vang de maaltijdt aan. Heden is het nieuwjaar. Ons eten bestaat uit roosterkoek en een beker koffie zond.r suiker. Maar wij zijn on der dit alles tevreden. Wij danken ook de dames voor hun kersimisgebak dat zeer welkom was. Ons zal dit een dag recht maak als ons bij die huis is. Ik verlang veel naar de dames van Win- burg om haar een nieuwjaars zoen te Hier zqn veel vrouwen in ons lager aangekomen, die hun mans kwamen opzoeken, maar dit gevalt mjj niet. Het maakt ons treurig. Wij zien haar graag, maar wanneer zjj moeten weggaan, dan moet men al te veel huil. Jij kan jou trane nie hou nie als jij die lieve goed zien. Ik had mij nooit kon verheel dat ik zoo lang van huis af zou kon bljj. Ik wou nog op 26 Desember getrouw het, maar dit was mijn neus voorbij. Ik zal maar wachten tot volgende December; dan, hoop ik, zal die oorlog voorbij wees. Ik wensch dat ZHEd. de Staatspresident ons weer een bezoek wil kom breng. Niettegenstaande voor het oogenblik veel in het nadeel der Boeren is, kan men niet aannemen, dat Roberts zoo maar klakkeloos te Bloemfontein zal aankomen. Natuurlijk heeft Cronjé als vooruitziend generarl op dien weg het zijne gedaan. De lijst van gedoode en gewonde Engelsche hoofdoffiicieren is in de laat ste dagen bijzonder groot, als men dit tot maatstaf neemt voor de andere ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1