HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 26 144 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang, van ZATERDAG 31 Maart 1900. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondaesrust. TE HAARLEM Zondag 1 April 1900. Nieuwsberichten. TI1EPHOONKUXM1I TELEPHONISCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prfi per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie» warden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 uredü alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Beverwijk. Voorin. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evaxig. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. '•Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) ▼oorm. 10 ure, Ds. Tibben. Avonds 5Vs uur, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Toorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Voorm. 10 ure, Ds. Keiler van Hoorn Ned. Herv. pred. te Dordrecht. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Toorm. 10 ure, Ds. Hesta. Doopsbedieniug. Avonds 7 ure, Ds. de Vries. Voorbereiding. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. A. H. Haentjes. Rem. pred. te Meppel. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 uro, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12'/s ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. '•Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 8i/, ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het lïederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vernield wordt, wordt da Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Colecte voor de kerk. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. '8 Avonds 6% ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, geen dienst wegens te vervullen vacaturebeurt. Nam. 2Vj ure, Ds. Kuylman. Doopsbedieniug. HiUegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 4j£ nre, Ds. v. Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Pred. te Heemstede. Voorbereiding. Vel8on. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 's Avonds 6Vj ure, Ds. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6 ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag na de beslissing ten vorigen dage hadden wellicht velen gevreesd, of het er wel aan toe zou komen werd de behan deling van het Leerplicht-ontwerp voort gezet, en waren eerst aan de orde de voorstellen betreffende voeding en kleeding Vooraf drong de Voorzitter aanopeene beknopte behandeling met vermijding van personaliteiten, waardoor het debat slechts kon winnen. De heer van Kol lichtte het am. toe, door hem met de heeren Schaper en Troelstra voorgesteld om de Gemeente besturen te verplichten; in voeding en kleeding te voorzien, hoofdzakelijk wegens de onmisbaarheid van schoolvoeding voor voldoend onder was en tot verbetering van ellendige toestanden. Sprekers ideaal is ook be vordering van de lichaamlgke ontwikke ling in den uitgebreidsten zin, met gymnastiekoefeningen, schoolbaden en schoolartsen. Dankbaar voor het goede door humane partikulieren gedaan, acht hg het de taak der gemeenten dezen dringenden eisch te vervullen niet als onderdeel van armenzorg, maar uit hoofde van het sociaal belang der school. Schoolvoeding is recht, geen gunst. Eene kostenraming is niet te maken, maar voor 120.000 kinderen is dagelijks f 11000 of 3 miljoen 's jaars noodig, een nuttiger, heilzamer en humaner uitgaaf dande oorlogs uitgaven. De voorstellers wijzigden hun amendement, teneinde aan de bizondere scholen door subsidie dezelfdevoordeelen te verschaffen. Zg riepen steun in voor de arme kin deren. De heer van Raalte gaf toelichting van een door hem en vier medeleden ingediend amendement, om ter bevorde ring van getrouw schoolbezoek den Gemeenteraad bevoegd te verklaren tot verstrekking van voeding en kteeding aan behoeftige schootkinderen of subsidiën daarvoor aan partikulieren. Nu door het K. B. van 1895 algemeen de indruk is gewekt, dal art. 47 der Schoolwet niet toelaat geld hiervoor op de begrooting te brengen, welke meening bevestigd wordt door 't jongste besluit van Gedep. Staten van Friesland,beoogen de voorstellers van het am. de bevoegd heid daartoe uitdrukkelijk in de Leer plichtwet te erkennen. Het beginsel, ook toepasselijk op het bizonder onderwijs, is bevordering van getrouw schoolbezoek waartoe een minimun van lichaamlgke gezondheid en fyzieke kracht onmisbaar is. De bedoeling is de gemeente besturen te doen aanvullen daar, waar de parti- knlieren te kort schieten. De heer Schaepman verklaarde zijn voorstel, strekkende om te waarborgen, dat de Gemeenteraden, die kleeding, voeding of subsidie aan de openbare school verstrekken,verplicht zullen zijn hetzelfde te doen voor de bizondere school. De heer van Vlijmen verzette zich krachtig tegen al de amendementen, als beslist tegenvoeter van de socialistiesche Staats leer. Beter ware het de ekonomiesche kracht van het volk te verhoogen, die door verarming van den landbouw is verminderd. De invoering van leerplicht zal ook moeten leiden tot schadeloos stelling der ouders, wil men Igdelgk verzet voorkomen. De heer van Kempen bestreed mede het amendement, waarvan de konsekwentie is, dat ook bedden en schoolkammen zullen moeten verstrekt worden. Volgens Spreker moe ten de ouders in de behoefte hunner kinderen voorzien. Rationeeler nog zou het, meende hij, zijn, voeding en kleeding aan alle behoeftigen te geven, maar niet in de Schoolwet, maar hij hoopt, dat verbetering der sociale toestanden en van de industrie-toestanden dit onnoodig zal maken. De heer Schaafsma verklaarde zich vóór het verplicht stellen van het amendement van Kol, wegens den onwil van vele Gemeentebesturen, en ook de heer Pgltersen staat een bindend voorschrift in deze voor, omdat het in het buitenland gebleken was een zegen voor het onderwgs te zgn. De heer De Savornin Lohman ontwikkelde tal van bezwaren. Z i. is het verstrekken van voeding en kieeding de zaak van armenzorg. De grens van al of niet behoeftig is niet te trekken de zelfzorg wordt vervangen door steunen op de Overheid; de bevoegdheid wordt feitelijk eene verplichting voor de Gemeenten, die voldoend onderwgs willen geven. Armenzorg moet uitgaan van partiku lieren. En dan de kosten berekend op drie miljoen, buiten de leerplicht-uitgaven voor de Gemeenten! Spreker noemt de voeding enz. een socialistiesch beginsel. De heer De Boer, medevoorsteller, ont kende dit laatste en verdedigde materi- eele Staatshulp ter bevordering van schoolbezoek en als uitvloeisel van het invoeren van leerplicht. De heer Nolting ofschoon geen socialist, verklaarde zich vol vertrouwen voor het am. Van Kol. Waar voor de meergegoeden, o a. voor handelsinrichtngen zooveel gedaan wordt, mag ook wel iets ten goede komen aan het arme schoolkind. De Voorzitter stelde voor, na het Afdeelingsonderzoek van verschillende ontwerpen in openbare vergadering te behandelen o. a. het ontwerp tot wijzi ging der wet op de personeele belasting. De heeren Rink, van der Kun en van Gilse drongen aan op verdaging tot na de indiening van het andere toegezegde ontwerp in zake de personeele belasting. Na bestrgding van dit verzoek door den Min. van Fin. en door de heeren De Ras en Smeenge werd met 76 tegen 21 stemmen besloten overeenkomstig het voorstel des voorzitters. De heer Kuyper motiveerde zijne stem tegen de amendementen, waarbij de grens voor schoolzorg overschreden en het terrein van armenzorg betreden wordt. Het voorgestelde hoort thuis bg herziening der Armenwet en niet in de Leerplichtwet. Spreker wil niet, dat de school ontaardt in een gratis kosthuis en konlektiemagazjjnen. De heer Troel stra bestieed dat en verdedigde de ver plichting tot het verschafien van school voeding en kleeding. Het am. De Beer At niet dwingt, doch slechts bevoegdheid geeft, helpt bitter weinig. Toch zou Spreker er voor stemmen om zooveel mogelgk te keeren het gevaar dat bg verwerping de indruk zou omstaan, dat de kamer zelfs de bestaande bevoegdheid de Gemeentebesturen tot verstrekking van schoolvoeding zou ontkennen, Hjj stelde voor, de gedeeltelijke vergoeding door het Rijk aan de Gemeentebesturen ook te handhaven bij fakultatieve be voegd verklaring der Gemeente in zake schoolvoeding, Hg verzocht de rechter zijde mede te werken tot leniging van den nood met opoffering van politiek spel. De Minister van Binnenl. Zaken, de wenschelijkheid van voeding en kleeding in het belang van schoolbezoek erken nende zonder daarin een socialistiesche maatregel te zien, verklaarde zich tegen verplichting tot voorziening door de Gemeente besturen en vóór het ver- leenen van bevoegdheid daartoe, ten einde het partikulier initiatief niet te vernietigen. Maar waar die bevoegdheid bestaat achtte de Min. het beter het am. De Boer in te trekken, ofschoon hg met den heer Troelstra beaamde, dat verwerping gevaarlijk zou zijn met het oog op de daaruit te trekken konklu- zies. De beoordeeling der financieele gevolgen bij gedeeltelijke Rgksvergoe- ding bljjve aan den Min. der Financieën. Na replieken trok de heer Schaepman zijn sub. amendement in, nadat de be handeling op gelijken voet van de open bare en bizondere schoolkinderen in het am. De Boer was opgemen. Het am. van Kol verplichting der Gemeente tot voe ding van schoolkinderen) werd verworpen met 85 tegen 12 stemmen. Het sub-am. van Kol op het am. De Beer (de helft der kosten aan het Gemeentebestuur te vergoeden) werd verworpen met 65 tegen 32 stemmen. Het am. De Boer (bevoegd heid der Gemeentebesturen 'tot verstrek ken van kindervoeding, voor de openbare en de bizondere scholen op gelgken voet) werd aangenomen met 49 tegen 48 stem men tegen de Rechterzijde met de heeren Bastert. De Beaufort en van Karnebeek. Gedurende de laatste dagen eenige berichten, wat gunstiger voor de Boeren,

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1