HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 36 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG TE HAARLEM Zondag 6 Mei 1900. E R 0 H I E TllEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post,40. AtMnderltjke nommers 3 centen per stak. Prl|i per Advertentie van 1-5 regel» 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Egliso "Wallonne. Dix henres, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Da. Mulder. '■Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. Avonds 5 Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. Avonds 5 l/s nre, Ds. Schotel. Donderdag. Nam. 4 ure, Ds. Schotel, Huwelijksinzegening. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Dr. H. J. Elhorst, Doopsgez. pred. te 's Gravenhage. Remonstrantseh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, geen dienst wegens ongesteldheid van Ds. W. M. de Vries te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Yoormiddag 10 ure, Ds. de Blocq tan Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 nre, Prediking. Nam. 12Va ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering Nam. 12% nre,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 8 Va ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niet, andsrs varmeid wordt, wordt de Xed. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Gonlag. Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 9Va ore, Ds. v. Veen. Doopsbediening. 's Avonds 4% ure, Ds. v. Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Yoorm. 10 ure, Ds. Van Lennep, Pred. te Haarlem. Velsen. Yoorm. 10 ure de Heer Gutteling. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Avonds 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. De Raadsvergadering van Woensdag was zeer voltallig. Slechts de Heer Sabelis ontbrak, met de Heeren de Kanter en Macaré, die, hoewel voor het lidmaatschap bedankt hebbende, toch nog zitting hebben, tot hun opvolger hunne plaatsen inneemt. De Raad stond in het laatst van November des vorigen jaars een bedrag van f250 toe om den gemeentearchi tect en den keurmeester van het slachtvee in de gelegenheid te stellen eenige abbatoirs te gaan bezichtigen. Het desbetreffende rapport is aan het oordeel der Commissies onderworpen en tenge volge van een en ander zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het wenscheljjk is hier ter stede een abbatoir op te richtten. De kosten zjjn geschat op driehonderd zestig duizend gulden. B. en W. zijn van meening, dat, mogen de eerste jaren een tekort opleveren, na eenigen tijd de uitgaven door inkomsten zullen gedekt worden. Het vinden van een geschikt terrein leverde geen bezwaar. 744 ingezetenen wonende in de nabijheid van slacht plaatsen, betuigen geen last of hinder ervan te ondervinden. De Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren, de Vereeniging tot bevorde ring der Volksgezondheid en de Afdeeling Haarlem en Omstreken van de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde verklaren zeer met het voorstel te zijn ingenomen, de Haar- lemsche Vleeschhouwersvereeniging en de Haarlemsche Varkensslagersvereeni- ging wenschen de oprichting niet. B. en W. stellen voor. I. Te bepalen, dat een abattoir zal worden opgericht. II. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen: a. de noodige plannen voor den bouw te ontwerpen en aan den Raad ter goedkeuring aan te bieden; i. te zjjner tijd de noodige voorstellen te doen tot het aangaan eenergeldleening ten einde daaruit de kosten van den bouw te bestrijden. III. Den Veerpolder te bepalen voor de plaats der Stichting. De Voorzitter herinnert, dat indertijd door den Raad besloten tot oprichting, dat was in 1878. De Heer Scliürmann, meent, dat alle raadsleden wel al hunne stemming bepaald hebben. Vooreerst de plaats is niet geschikt en dan de geldmiddelen zijn van overwegend bezwaar. De Heer Schürmann en zeven andere Heeren stellen daarom de volgende motie voor De Raad, gezien de voorstellen van B. en W. in zake oprichting van een ge meentelijk slachthuis, overwegende, dat voor de oprichting geen voldoende grond bestaat, besluit deze zaak tot later aan te houden en gaat over tot de orde van den dag. De Heer Beynes heeft bezwaren tegen de oprichting van een abbattoir in dezen tijd, motiveert dus zijn deel aan de motie. Vooral de plaats en de financieele zijde staan hem in den weg. De Heer V. d. Berg heeft het woord tegen die motie. De Heer v. Lennep motiveert ook zjjn stem voor de motie, en heeft medelijden met den Heer de Breuk, wethouder van publieke werken, wegens overlading van werk, brengt een eeresaluut aan de Heeren medici voor de wijze waarop zij, hoewel van de zieken moetende leven, toch de openbare gezondheid wenschen te bevorderen. De Heer Tjeenk Willink acht uitstel een punt van gevaar. De slagers zullen toch hunne slachtplaatsen niet verbete ren zoolang het abbatoir zwevende is. De plaatsing vindt Spreker ook niet goed. De Heer Bijvoet acht den tijd tot op richting niet gunstig gekozen. Men zal op de aangegeven plaats geen ruimte hebben. De finantiën leggen ook gewicht in de schaal. De Heer Loomeijer gaat met voorstel B. en W. niet mee, de hygiënische zijde ziet hij niet voorbij, maar de financien 1 De Heer Leupen motiveert zijn stem tegen. De Heer Roog, onderteekenaar van de motie, is in beginsel voor een abbatoir. De Heer Hofland heeft nog het woord, wil, evenals de Heer Sneltjes de zaak in beginsel uitmaken en de motie doen intrekken. De Heer Stolp evenzoo. De Heer Schürmann wil de motie niet ingetrokken zien. De Heer De Lanoy meent, dat de financieele zijde niet behoort te wegen. Er zal eene kleine opoffering van de vleeschconsumenten noodig zijn, maar men zal die gaarne betalen als men den waarborg van goed vleesch in aanmer king neemt. De Voorzitter ziet in uitstel geen heiltut hoe lang uitstellen De financieele kwestie bestaat eenvoudig niet. Bezwaren tegen overlading van den Wethouder kunnen des noodig uit den weg geruimd worden. Nog heeft de Heer Loomeijer het woord, acht het verstandige financieele politiek thans niet tot de oprichting over te gaan. In stemming wordt de motie verwor pen met 17 tegen 11 stemmen. Thans komt punt I voorstel B. en W. in bespreking. De Heer V. d. Berg heeft een en ander in het midden te brengen omtrent j de wetenschappelijke keuring van het levende en het geslachte vee en zet uiteen, dat daarvan thans geen sprake kan zjjn, hoewel de omstandigheden hier gunstig zijn Spreker toont aan hoe ziekten van het dier op den mensch overgebracht worden. De oppositie van de slachters Ijjdt aan overdrijving en Spr. zet sommige voordeelen van een abbatoir voor de slagers uiteen. Spreker is overtuigd dat de oprichting nuttig en noodig is. De Heer Speelman doet zich mede kennen als een voorstander. En dan alle abbatoirs bedruipen zich zelf. De Heer v. d. Kamp bespreekt de zaak. Dierenbeschermers behooren geen abba toir te verlangen. Hygiënisten ook niet, zoolang nog zooveel onreins in de grach ten vloeit. Clandestine invoer van slecht vleesch wordt niet door een abbatoir tegen gehouden. Tuberculose wijkt ook niet voor een abbatoir, dit leert de sta tistiek. De Heer N. Kruseman bestrijdt voor namelijk het laatste punt. Punt I voorstel B. en W. wordt aan genomen met 5 stemmen tegen. Punt II komt nu in behandeling. De Heer Bijvoet wil eerst de plannen van de licht installatie behandeld zien. Onderdeel a. wordt zonder stemming aangenomen, b. evenzoo met 5 stemmen tegen. Punt III, plaats Veerpolder. De Heer Hofland is tegen die plaatsing vanwege de nabjjheid van de Centrale werk plaats en andere. De Heer Sneltjes ziet er ook bezwaar in, omdat de ligging het vervoer belemmert De Heer De Breuk verdedigt de plaats. De afstanden van de Inrichtingen zijn van 475 tot 600 Meter van de plaats verwijderd. Hij acht de plaats gunstig gekozen. De Heer Groot meent, dat de afstan den kleiner zjjn dan de Heer De Breuk voorstelt. De Heer Willink zegt, dat de Heer De Breuk geen rekening houdt met de ten onzen heerschende zuidwestenwin den en juist daarin bestaat voor hem een bezwaar tegen de plaatsing in den Veerpolder. Nog heeft de Heer Hofland het woord, evenals de Heer Schram en V. d. Kamp. De beiden eersten vinden de plaats on gelukkig. De Heer Sneltjes wenscht de kwestie uit te stellen en de Commissie te ver zoeken te onderzoeken of misschien een andere plaats beter zou zijn. B. en W. nemen dit over. In stemming wordt dit aangenomen. De debatten hadden geduurd tot half vier. Voorgesteld wordt ƒ1900 uit te trek ken om de woningen van het voorma lige Oudemannenhuis aao de gemeente lijke duinwaterleiding aan te sluiten. De Raad besloot hiertoe. Aangezien hij de openbare verpachting van standplaatsen voor den verkoop van verfrisschendedranken geen inschrjj vings- biljetten zijn ingekomen, stellen B. en W. thans voor gunstig te beschikken op een adres van F. J. T. Keeken te 'sGravenhage, verzoekende alsnog ver gunning tot het hebben en exploiteeren van acht drinkhallen voor den tijd van tien jaren, op voorwaarden door B. en W. te bepalen. De firma C. G. H. Backer verzoekt dat de Raad besluit tot openstelling van

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1