HAARLEMSC PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 38 144 van ZATERDAG 12 Mei 1900. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag lp Mei 1900. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TïlEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN.fl met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommerg 3 eenten per gtnk. Pr^a per Advertentie van 1—5 regel» f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën. worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk: (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Da. Mulder. 'g Avonds 5 ure, D Mulder. aHHHiBMMBBSsassaa?^«ioy.£v<r.'-4flxVi" *aavaaBBMHKSSa£U Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'g Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 uro, Godsdienstoefening. 'b Avonds 5% ure Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der VeroenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. A. K. Kuiper, Doopsgez. pred. te Wormerveer. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Beijerman, Rem. Pred. te Amsterdam. Het Bestuur der Rem. Ger. Gemeente bericht, dat de rekening over 1899 ter inzage ligt, voor de leden bij den koster en dat de penningmeester Maan dags van 12 ure wekelijks zitting houdt. De Algemeene Vergadering der leden is bepaald op 27 Mei. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12Vs ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 81/3 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidscho Vaart. Vui nieti andere vermeld wordt, werdt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Evang. IiUthersch© Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, de Heer Bijl, Theol. Cand. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Nam. 2 Va nre, Ds. Kuylman. Doopsbedieniug. Hillegom. Voorm. 9V2 nre, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 nre, Ds. v. Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Veen, Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Klap. 's Avonds 61/1 ure, Ds. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman, 's Avonds 6% ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. In de Dinsdag 8 Mei gehouden zitting was o. a. inge komen het bericht van het overlijden van het Kamerlid De Beaufort, waarop met een brief van rouwbeklag is geant woord. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen worden verzonden, en van adressen. Daarna werden de afdee lingen getrokken. Deze hebben gekozen tot voorzitters de heeren: Donner, Pijn appel, Kuyper, Kerdjjk en Mees; tot ondervoorzitters de heeren: Veegens, De Savornin Lohman, Mutsaers, Goed koop en Conrad. Aan de orde werden gesteld verschillende ontwerpen, waar onder de Boterwet en dat op de Ouder lijke Macht en Voogdjj, terwijl bepaald is, dat die behandeling zal worden afgebroken voor spoedeischende zaken, o. a. tijdens de behandeling der Onge vallenwet in de Eerste Kamer. De vergadering werd verdaagd tot den volgenden dag. Ondanks het voortrukken van Roberts bestaat voor hem nog altijd niet genoeg zaam veiligheid voor zijne beide flanken wat hem, bjj het telkens breeder worden van zijn troepenmacht nog wel moeie- 1 ijkheid kan opleveren. Of Roberts zal voortrukken naar Winburg, de oude hoofdstad van den Vrijstaat of dat hjj zich naar het oosten, naar Natal zaL wenden is nog niet zeker. Ook het ongehinderd voorwaarts ruk ken van Roberts is niet bemoedigend, tenzjj men de meening is toegedaan, dat vijftien duizend Boeren niet zonder reden in het district Ladybrand zijn achtergebleven. Kapitein Allum, de Noorsche militaire attaché bij de Boeren-strijdmacht, publi ceert in het blad „Politiken" een ge sprek dat hij met Presidend Kruger te Pretoria voerde. Toen hij door den heer Reitz aan den President voorgesteld was, merkte hij op, dat hij er zeer oud uit zag. Ook consta teerde hij dadelijk een ontsteking aan de oogen die den President zooveel last veroorzaakte dat hij niettegenstaande zijn donkeren bril, zijn oogen gedurende het geheele gesprek gesloten inoest houden. Daarenboven was hij zeer terneerge slagen en stil. „Toen de heer Reitz," zoo vertelt de kapitein, "hem vertelde wat zijn zending was, riep hij plotseling uit: „Wat moeten wij, arme Boeren, doen! De Engelschen hebben hier 100.000 man, daar 40.000, op een andere plaats nog 30.000 en nu sturen ze nog 30.000 kaffers op ons af," „President Kruger zinspeelde op een juist ontvangen bericht omtrent een inval van Kaffers bij Derdepoort. „Ik kreeg den indruk," vervolgt de schrijver, '»dat niet alleen President Kruger, maar ook alle andere regeerings- ambtenaren de zaak als verloren be schouwden, maar desniettegenstaande nog niet dachten aan toegeven. Veertienstroomen is door de Engel schen bezet, nadat het door de Boeren met achter lating van alles, dus in der haast, was verlaten. Mafeking schjjnt men te willen be stormen. De bezetting moet er slecht aan toe zijn. De Raad der Schepenen van New- York heeft besloten dat een commissie, bestaande uit 15 schepenen en 15 ge meenteraadsleden, de Boerendeputatie welkom zal heeten. Er werd een motie aangenomen waarin gezegd wordt, dat de gemeenteraad de gezanten welkom heet en hun de ver: zekering geeft van de levendige sym pathie de New-Yorksche bevolking in den edelen strijd dien de republieken hebben te voeren tegen het machtige Engeland. De motie werd aangenomen met alge meene stemmen, behalve die van een lid dat zich er heftig tegen verzette. Voegt men bij al het neerdrukkende in den toestand nu nog, dat uit een bericht zou blijken dat bij de laatste bestorming van Mafeking de Boerenof- ficieren hunne menschen te vergeefs trachtten voorwaarts te brengen, dan stemt een en ander zelfs den grootsten optimist tot nadenken. Toch is het gevaarlijk het voorttrek ken van de Engelschen geheel als in het nadeel der Boeren te beschouwen. Portugal schijnt thans ook zijn lijde lijk verzet tegen invoeren voor Trans vaal over Lourenzo Marquez te laten varen, althans de douane heeft sommige artikelen geweigerd door te laten, als zouden die als oorlogs contrabande te beschouwen zijn. De Turksche Staatsraad Ismael Kemal was tot algemeen gouverneur van Tri polis benoemd. Een keizerlijk stoomschip zou hem van Konstantinopel naar zjjn bestemming brengen, doch eenige uren vóór het vertrek van het schip zag de nieuwbenoemde kans aan boo, d van een Engelsche vrachtboot te komen, welke hem naar een niet Turksche haven za brengen. De staatsraad schijnt die plech tige overvaart dus niet al te best ver trouwd te hebben. Omtrent de gevolgen van dezen oorlog voor den Engelschen handel schrijft een Engelsch blad het volgende: Bij het begin van den oorlog hadden de juweliers het goed. Ze moesten allerlei voorwerpen voor souvenirs maken. Maar nu is hun goede tijd voorbij en ze hebben het heel stil. Luxe winkels zijn er het slechtst aan toe. In West-Londen lijdt elke zaak, behalve die van den opticien, onder de huidige omstandigheden. Er wordt weinig uitgegaan. Zaken, die voordeel hebben door het uitgaan van mepschen, verdienen ongeveer een vijfde deel van anders. In kunst, literatuur en tooneelaan- gelegenlieden is het nog slechter dan in den handel. Wat de schilderkunst betreft, behoeft alleen meegedeeld te worden, wat het hoofd van de firma Goupil Co., de bekende kunsthandel, zeide: „lk weet zeker, dat de kunst handel zeer lijdt door den oorlog. Eerst scheen de strijd geen invloed er op te hebben, maar toen het eerste bericht kwam van generaal Bailer's nederlaag, hield de verkoop van schilderijen bijna geheel op. Ik kon twee tentoonstellingen niet laten doorgaan, die ik in het begin van 't jaar had willen houden en mijn tegenwoordige tentoonstelling houd ik alleen bij wijze van frontaanval op de koopers, om schilderijen aan hun aan dacht op te dringen. Het is moeilijk de menschen nu de zaal te doen binnen gaan, en als zij er zijn, koopen ze nog niet veel." Ook uitgevers hebben liet slecht. Fantasiewerk wordt in 't geheel niet verkocht. Veel uitgevers weigeren zelfs manuscripten te lezen. Boeken, die den vorigen herfst al klaar waren, worden nog bewaard tot betere tijden. Op merkwaardig praotische wijze hebben de Amerikanen het wegruimen vande gevaarlijke zandbanken en rots punten, die zich in de baai van San Francisco bevinden, en veel gevaar voor de scheepvaart opleveren, aangepakt. Men wil de Arch en Shag Rocks en twee van de nabijgelegen zandbanken, een gezamenlijk oppervlak van vijftig duizend vierkante yards, opruimen en is op de volgende wijze met de Shag Rocks begonnen. Deze steekt bij vloed slechts weinige voeten boven zee uit. Op den top heeft men opgericht een mast van 68 voet hoogte die door middel van kabeltouwen stevig in den bodem is bevestigd. Aan dien mast hangt een platvorm van 30 voet breedte en 180 voet lengte, welk vlak in alle richtingen draaibaar is. Het geheel heeft iets van een draaimolen. Op dezen vloer zijn stoomboren bevestigd, waarmede gaten in den bodem gemaakt worden, die met dynamiet worden gevuld. Na het sprin gen van het dynamiet worden de los gemaakte stukken naar boven gehaald en naar de diepen deelen van de baai gebracht. Het platvorm hangt zoo hoog,

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1