■wil de samenstelling gedeeltelijk opdra gen aan Regeering, Provinciaal Be.-tuur en Rechtbank. De heer De Visser wilde alleen waarschuwen tegen eenzijdige samenstelling door het Staatsgezag. Door aanneming van een am. der Kommissie is bepaald, dat vereenigingen en stich tingen de voogdijschap kunnen afwjjzen. De stemmen Haakten (29—29) over een am. DucasseLoeff om te voorkomen dat de gehuwde vrouw zonder toestem ming van den man de voogdij op zich zal kunnen nemen.Dinsdag herstemming i Op voorstel van den voorzitter werd beslotenden volgenden Dinsdag te be stemmen voor de behandeling der Ge meentewet. Omtrent het aan de orde stellen van het ontwerp tot toelating van Zuid Afrikaansche studenten op de universiteiten zou de Voorzitter zoo spoedig mogelijk een voorstel doen. Op een opmerking van den heer Drucker, die het spoedeischende van dit ontwerp beoogde antwoordde de Voorzitter dat het uitstel geen vertraging voor behan deling in de Eerste Kamer zal opleveren. II Vrijdag na Hemelvaartsdag wordt geen vergadering gehouden. Bij de Kamer is ingekomen een wets ontwerp verbiedende de vervaardiging van phosphorlucifers en regeling van het vervoeren en invoeren daarvan. De berichten uit Zuid-Afrika van Zaterdag waren voor de Boeren niet bemoedigend. Eigenlijk ontbreekt er veel in den schakel der gebeurtenissen; een juist begrip van den toestand te vormen is moeieljjk. Eerst een bericht omtrent Mafekings val en het gevangen nemen van Biden Powell door Kommandant Snij man. Het bericht kwam zeer onverwacht, nadat een paar dagen vroeger nog gemeld was, dat er alles goed ging en er nog proviand genoeg was tot 10 Juni, terwijl bovendien nog een ontzettings- leger in 't gezicht was. Vervolgens verscheen een Engelsch bericht dat de Boeren bij Mafeking zware verliezen geleden hadden en ten laatste weer een Engelsch telegram, officieel nog wel, berichtende het ontzet van Mafeking en het terugtrekken der Boe ren. Generaal Bulier seinde Donderdag uit Dundee, Natal,: «Wij hebben gis teren Glencoe bezet. De Transvalers hebben thans den Biggarsberg ontruimd en de Vrjjstaters, die den Drakensberg bezetten, zijn zeer verminderd in getal. De commando's van Carolina, Leijden- burg en Pretoria trokken den 13 en 14 Mei van Ilatikulu noordwaarts. Elf kanonnen werden met een spoor trein uit Glencoe vervoerd. De laatste trein met de ambulancen verliet Glencoe den 15en mrt het aanbreken van den dag. De treinen kunnen thans tot station Wesselernek (zuidwaarts) rijden. Dan gaan er nog geruchten van ern stige gevechten, welke op een uur of zes van Mafeking zouden geleverd zijn en waar de Engelsche troepen met groote verliezen zouden zijn teruggeslagen. "Waarschijnlijk zal dit betrekking hebben op de voorhoede der Engelschen. Er gaan geruchten, dat Kruger Pre toria zou willen prijsgeven om in het bergachtige district Leydenburg den strijd uit te vechten en dat reeds uit voering aan dit plan zou gegeven zijn, omdat de Boeren een brug van de spoor, ljjs naar Pretoria hebben laten springen. Inmiddels komt het Engelsche leger steeds nader aan het doelPretoria. Van hetgeen dour de Boeren tegen dit alles aangevoerd wordt, verneemt men niets. Men kan en mag toch niet gelooven, j' dat zij geheel werkeloos zijn gebleven? Men verneemt, dat Mafekings ontzet verhaast is door het in den nacht te- j| rugtrekken van een officier der ver bondenen, waardoor de Engelschen kon den nader komen. De geruchten aangaande het vertrek ken naar Leijdenburg houden aan, groote voorraden levensmiddelen zouden daar reeds zijn opgeslagen. Leijdenburg zelf kan niet verdedigd worden, omdat het geheel door heuvels beheerscht wordt, doch de wegen er naar toe van Middelburg uit, zijn zeer moeilijke be gaanbaar, dank zij de bergen. Dicht bij de stad liggen twee bergen, Mauch's Piek, 8700 en Spits-Kop, 7000 voel hoog. Alleen ten noorden van de stad ligt een fort, het is vijf en twintig mijlen van de stad gelegen. Ook gaan er weef geruchten van tusschenkomst der mogendheden in betrekking met eene bedreiging om Johannesburg te vernielen. De Boerendeputatie ondervindt in Amerika veel belangstelling, overal wordt zij met geestdrift ontvangen. Waarschijnlijk wordt dit verward met een poging der commissie van het Internationale Vredesbureau, welke besloot een laatste beroep om vrede te doen op de vijf en twintig mogendheden, die de conventie van 's-Gravenhage teekenden. Tot dit beroep geeft aan leiding het protocol voor het langs vreedzamen weg regelen van geschillen, volgens hetwelk de conventie niet alleen van toepassing zjjn op geschillen, die tusschen de onderteekenaars kunnen ontstaan, doch op alle internationale geschillen- Het aanbod van bemiddeling is dus te rangschikken onder een geval, voorzien door de conferentie en kan niet als een onvriendschappelijke daad wor den opgevat. De ongunstige berichten uit Zuid Afrika blijven vloeien. Het Boerenleger van Mafeking zou zich in zijn geheel gevanegn gegeven hebben, en ook generaal de Wet zou dit voorbeeld onder bepaalde voorwaarden willen volgen. Als dit alles waar is, kan het niemand ver wonderen, dat Kruger vredesaanbiedin- gen naar Londen heeft gezonden, zooals de gernchten ook al willen. Van dit alles meldden de Boeren niets. De regeering der Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft in 1870 de onafhankelijkheid der Transvaal erkend. De Amerikaansche bladen dringen nu voor het meerendeel terecht er op aan, dat de President zich aan die erkenning zal houden en «alle maatregelen zal nemen, welke voortvloeien uit de er kenning van de onafhankelijkheid der Boeren Republieken.» De goederen voor de Boeren te velde zijd 5 Mei door het Middelburgsch Dames-comite naar het Chr. Nationaal Boerencomité te Amsterdam gezonden, dat voor de verdere verzending zal zorgen. Verdere bouffanten enz. voor de Boeren te velde zullen door dat Comité naar het Hoofdcomité van het Roode Kruis, ten behoeve der ambulance in Transvaal gezonden worden. Verder deelt het comité mede, dat goederen voor de krijgsgevangenen voor de eerstvolgende zeTding uiterlijk 23 Mei in het bezit van het comité moeten zijn. Zendingen voor de krijgsgevangenen kuiten Zeeland kunnen rechtstreeks worden geadresseerd aan de expediteurs De Vries en Co., De Ruyterkade 100, te Amsterdam, die de zending naar Kaap stad voor het comiié alhier ondernemen. Deze heeren zullen voor het bijeenpak- ken der goederen en voor de verdere expeditie zorgen. Om met de eerstvolgende scheepsge legenheid verzonden te worden moesten de goederen buiten Zeeland, uiterlijk 17 Mei bij de expediteurs De Vries en Co. bezorgd worden. Eene volgende verzending vindt van daar 23 Mei plaats. Bij elke toezending moet eene duidelijke opgave van den inhoud der pakken aan de heeren De Vries en Co. worden gevoegd, die aan het, comité alhier door deze heeren zal medegedeeld worden en door het comité zal worden verantwoord. Alle zendingen moeten gemerkt zijn M. C. In Saksen heeft men sedert Zondag winterweer. Te Chemnitz heeft het Zondag en Maandag zwaar gesneeuwd en te Leipzig ook, bij eene tempratuur van 2° R. boven het vriespunt. Ook in den omtrek van Stuttgart viel sinds Maandag veel sneeuw, evenals in Posen, waar Maandag de temperatuur daalde lot 1° onder 0. Dat men in Nederland dan toch niet klage De oud-tooneelspeler Eduard Bamberg is op drie en tachtigjarigen leeftjjd te Amsterdam overleden. Menigeen zal zich den vrooljjken, de- gelijken acteur uit den tijd van »De Voddenraper, De Straatjongen, De Bloed zuigers, De Jubilaris e. a. herinneren. Door bemiddeling van kunstvrienden genoot Bamberg sedert eenige jaren een welverdiende rust. In eene Nota naar aanleiding van het eindverslag over het wetsontwerp tot wijzigiug der wet op de vermogensbe lasting deelt de minister van Financiën aan dq Tweede Kamer eenige cjjfers omtrent de ontduiking van belasting mede, o.a. dat in 449 gevallen f 8467.10 is ontdokenterwijl die 449 gevallen 26 percent waren der gevallen die on derzocht zijn. Z.i. kan geacht worden vast te staan, dat de ontduiking, hoe wel relatief gering, absoluut belangrijk is. De minister blijft het nietwensche- lijk achten de aangiften te doen beëedi- gen. Aan den wensch der commissie van rapporteurs om de vrijstelling uit te breiden tot de onroerende en zelfs tot de roerende goederen, die onder den last van verplichte uitkeeringen zijn ge schonken, kan wel worden tegemoetge komen, mits daarbij iutdrukkeljjk worde bepaald, dat de genieter der uitkeerin gen daarop een onherroepelijk recht verkregen (heeft. De inwerkingtreding der wet wordt verschoven totl Mei 1901. Koning Oscar van Zweden beleeft genoegen in Engeland van de openbaar making zijner anti-Boerengevoelens. Toen hij dezer dagen te Cambridge was, om hem daar namens de Hoogeschool aangeboden eeregraad van doctor in de beide rechten in ontvangst nemen, brachten de studenten van ouds zjjn de Engelsche studenten ongunstig be kend wegens hunne luidruchtige druk- temakerij hem een hunner rumoerig ste ovatiën. Overigens houdt het gerucht aan, dat de Koning afstand zal doen van den troon, vooral na hetgeen hij onlangs van de Boeren en van den Engelschen gezegd heeft. Hjj kan dan rustig in dat gezegende land blijven, waar hij nu zulk een dankbare logé is. Er wordt ook gezegd, dat de Koning 1 waarschijnlijk den verjaardag van Kroon- I prina Oskar-Gustaaf-Adolf (16 Juni) zal; uitkiezen om zijn besluit tot afstand van den troon bekend te maken. HAARLEM, 22 Mei 1900. In een der lokalen van het Gebouw van den Protestantenbond aan deNieuwe Gracht alhier, gaf de heer Christiaan Timmner, violist teAmsterdam, Zaterdag avond een voordrachtsavond met leer lingen, welke hier te Haarlem van hem onderwijs ontvangen. Deze uitvoering mocht zich verheugen in eene talrijke opkomst van belangstellenden en in blijken van onverdeelde waardeering voor het spel der uitvoerenden. Allen waren reeds min of meer gevorderd, enkelen zelfs reeds de leerjaren ontwassen, zoo dat bij hunne voordrachten sprake kon zjjn van muzikaal genot en van de artistieke hoedanigheden, welke ook het spel van den heer Timmner zoozeer ken merken. Het programma gaf achtereenvolgens concert voor twee violen van Leonard, Adagio uit het elfde concert van Spohr, Strijkkwartet van Haydn, Concert D-dur No. 4 van Mozart, Adagio en Rondo van Kreutzer en Etude No 1 C-dur van Rode. Waneer het doel van den heer Timm ner is geweest, om zich in ruimer kring bekend te maken als leeraar in het vioolspel dan achten wij dat doel vol komen bereikt. Ongetwijfeld zal de uit voering op hem als zoodanig zeer de aandacht vestigen. Naar wij vernemen geeft de heer Timmner zijne lessen in het Gebouw van den Protestantenbond en is hij daar reeds eenige dagen in de week werkzaam. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Maandag alhier gehouden, werden uitgebracht 3358 geldige stem men, waarvan 1506 zich vereenigden op Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijk en "1852 op Jhr. Mr. F. W. van Stvrum, die dus is verkozen. In het Douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 516 bade». VERGADERING van den Raadde) Gemeente Haarlem, op Woensdag 23 Mei 1900, des namiddags te 1ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres S. Heijmans Jz., om eervol ontslag als onderwijzer le klasse Eerste Burgerschool. 9 40. 11. 12. 13 14 15, 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. Voorstel B. en W. W. intrekking raadsbesluit 10 Mei 1899 No 11 verkoop grond aan H. London. Id. id. adres Anderheggen en Neu- meijer, afstand grond Amsterdam- sche Vaart. Id. id. adres A. Martens, huur grond Oude Weg. Id. id. verhuring water Z. B. Spaarne aan J. van Berkum. Schrijven B. en W.W. en advies Commissie van Bijstand in het beheer en het onderhoud van den Iiout en de plantsoenen, fontein Hout. Voorstel id., adres L. P. J. Burg graaf, om vergoeding van loonver lies, tengevolge van verwonding bjj 't vallen van een boom. Id. id. ontslag hoofd-opzichter ge- meentereinigir.g. Id. id. ruiling penningen Museum. Id. id. intrekking besluit onbewoon baarverklaring perceelen Kerkhof straat en Spaarnwouderstraat. Id. id. id. perceelen Korte Poellaan. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceelen Ken nemerstraat. Id. id. id. perceelen Zomervaarten Statenbolwerk. Id. id. id. perceelen Korte Houtstraat en Wagenweg. Id. id. adres Binnenlandsche Exploi tatiemaatschappij van onroerende goederen, wijziging voorwaarde raadsbesluit 29 November 1899 No. 7, tot goedkeuring plan bebouwing gronden Schoterveenpolder. Id. id. adres idem, wijziging plan bebouwing gronden Schoterveen polder. Id. id. aanvaarding grond Assen del verstraat van J. Wilhelmus. Id. id. wjjziging berijden lijn paar dentram. Id. id. adres Wed. R. Swart, afkoop erfpacht. Id. id. gratificatie le luitenant adjudant J. W. van Alphen. Id. id. adres J. van Ek Jr., bouwen op voor tuin bestemden grond Frederikspark No. 1. Id. id.adres A. Hoogeveen, wjjziging voorwaarden levering duinwater enz. Id. id. vaststelling lijst ingezetenen voor benoeming leden Stembureau*. Aanbeveling id. tweetal ter benoe ming leeraar in de wis en werk tuigkunde H. B. School met 5jarigen cursus. Benoeming leden commissien tot de loting en van onderzoek voor de Schutterij. Verslag opzichter gasverlichtipg over Maart 1900. Markt van 21 Mei 1900. Boter. Aangev. 99 K.G. verk. 99 KG. L. pr. f 1.— H. pr. ƒ1.10 pr. K.G. Biggen. Aangev. 118 stuks verk. 93 L. pr. ƒ9.— H. pr 11.50. pr. stuk. Schrammen. Aangev. 51 stuks verk. 31 stuks. L. pr. ƒ12.H. pr. 15.50 pr. stuk. Aardappelen. Aangev. 68 H.L. ver kocht 61 H.L. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ2.50. p. H.L. Appelen. Aangev. H.L. verkocht H.L. L. pr. H. pr. p. H.L. Teren. Aangev. H.L. verkocht H.L. L. pr. H.pr. pr. H.L. 5e Muziekuitvoering, op Woensdag 23 Mei,s'avond* van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muiiek- korps. Dir. luit. kapelmeester C'. P. W. KKIENS. 1. Margarethen Marsch Ringeisen. 2. Ungarische OuvertureGrossmann. 3. Crescent-Cycle-GalopMann. 4. «Souvenir da Richard Wagner.'' Fantaisie Blumentritt. 5. Ouverture «lndra"Flotow. 6. «La Belle au Bois dormant." ValseTschaikowsky. 7. Fantaisie «La belle Hé!ène?\. Coenen. 6e Muziekuitvoering, op Donderdag 24 Mei» 's nam. van half 3 tot 4 uur, door het Haar lemsch Mnziekkorps, Dir. Init.-kapelmee9ter C. P. W. KR1ENS. 1. «Gruss aus Egypten MarschTobisch 2. Oovertnre «Die lastige Weiber von Windsor. Nicolaï. 3. Valse RapideMeister. 4. Ballet EgyptienLnigini. 1Allegro non tropo, 2Al'egretto; 3. Andante; 4. Andante Eapres- sione. 5. Ouverture «Margérithe d'Anjou». .Meyerbeer. 6. «Vision» WalzerGungl. 7. Potpourri «GastibelsaBuiesens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2