aantal wèl aanwezig geweest was toch werd over het amendement andermaal gestemd, en werd het aangenomen met 42 tegen 18 stemmen. Voor het af- deelingsonderzoek in de volgende week, wanneer ook een nadere regeling der werkzaamheden zal worden voorgesteld, zqn aangewezen o.a. de ontwerpen be treflende de legerorganisatie en land weer en de muntwet. Bij de hervatting van de behandeling der wetten betref fende de Ouderlijke macht enz. kwam de heer De Savornin Lohman op tegen de aansprakelijkheid van besturen van gestichten voor alle voogdij handelingen of verzuimen, als een ondragelijke ver antwoordelijkheid, met eischen, die strenger zijn dan voor den voogd. Hrj protesteerde tegen 's Ministers opvatting van de verplichting van hoofden van gestichten en stelde een amendement vo )r, waardoor de besturen dezelfde verantwoordelijkheid dragen als de voogden. De Min. van Justitie deed uitkomen, dat de verantwoordelijkheid getemperd wordt, maar hij bleef ver antwoordelijkheid eischen voor de zorg voor personen, in tegenstelling met de waakzaamheid voor het vermogen. Is dan, vroeg de minister., de verant woordelijkheid van onderwjjzers voor hunne leerlingen zoo ondragelijk? Een onmogelijke aansprakelijkheid verlangt het artiekel niet. Wegens het belang van dit punt werd, op voorstel van den Voorzitter besloten de diskussie tot de volgende vergadering te verdagen. Een am. De Visser op art. 421a, om aan toeziende voogden niet éénmaal 's weeks, maa" éénmaal om de 14 dagen recht van bezoek toe te kennen in gestichten werd verworgen met 41 tegen 18 stem men. Een nieuw Regeeringsartiekel werd aangenomen omtrent de vervanging van den toezienden voogd, als deze in gebreke mogt blijven zijne betrekking uit te oefenen, behoudens recht van verhaal. Een am. Pijnappel, om te be palen, dat de toeziende voogd om de twee jaar tekening en verantwoording van den voogd zal krijgen en inzage van eflekten en bescheiden, werd na bestrijding door den Minister en den heer Hartogh verworpen met 32 tegen 26 stemmen. Art. 432 werd door de Regering gewijzigd en bepaald, dat de toeziende voogdij eindigt als er een nieuwe voogd is. Art. 433 werd goed gekeurd. Een officieel bullet'n meldt, dat de Engelsehen de Vaalrivier bij Groblers- drilt nabv Parys, overtrokken, De brug bij Vereeniging is door de bondgenooten „opgeblazen". Generaal Dutoit meldt, dat de Burgers I in grooten getale zich bij de bondgenoo ten voegen, en vast besloten zijn tot het uiterste te strijden. Na Heilbron te hebben genomen, volg den de bondgenooten de Engelschen tot aan Wolvehoek. Talrijke leden van den Amerikaan- schen Senaat en van het Congres, als mede burgemeesters van onderscheidene steden zijn overgekomen om met de Zuid Afrikaansche heeren te beraadsla gen over de organisatie van openbare bijeenkomsten. De Regeering is ongerust. Zij is over tuigd, dat het Boeren vraagstuk gedu rende de verkiezingsdagen groote ver rassingen zal kunnen veroorzaken, nu de afgevaardigden besloten hebben openbare bijeenkomsten te houden en de demo cratische partij geheel met hen gaat. Als zij eenige republiekeirien weten te winnen is oordeelt men - hun welslagen verzekerd. Nog wordt medegedeeld, dat de Vaal rivier door de Engelschen is overge trokken. De Boeren schijnen dus ook daar hunne versterkingen opgebroken te hebben. Omtrent Mafeking wordt nog mede gedeeld dat het ontzet der stad verhaast is door naijver tusschen de commandan ten Suijman en Elof. The Times heeft uit Durban telegram men ontvangen van den befaamden pre dikant Adriaan Hofmeyr, die na 7 maan den gevangenschap door de Boeren vrij gelaten werd. Volgens die telegrammen werd hij bedreigd met schromelijke gevolgen, als hij informatie gaf. Maar toch doet hij het. Een voornaam Regeerings ambtenaar vertelde hem, zegt hij, dat President Kruger niets zoozeer vreesde als een inval uit het Westen. Dan zijn wij verloren, zeidehij. Wij kunnende Engel- sche in het Oosten en Zuiden in toom houden, maar wij hebben niet genoeg mannen voor het Westen. Dezelfde ambtenaar vertelde hem, dat President Kruger den Raad in geheime zitting mededeelde hoe de Regeering besloten had de mijnen en Johannesburg te verwoesten. Daarop haastte Generaal Louis Botha zich naar Pretoria, waar hij den President in een stormachtig onderhoud mededeelde, dat hij zelf Johannesburg tegen zulk eene duivelsche poging zou verdedigen, als dit plan niet verijdeld werd. Wij zijn geen barbaren, zeide hij. De President was boos, maar gaf toe. HAARLEM, 29 Mei 1900. Frans Halsfeesten De wagen voor de grafische vakken bij het défilé ter gelegenheid van de a.s. Frans Halsfeesten zal uitmunten door artisticiteit en goedgedachte sa menstelling. Heden waren wjj in de gelegenheid de teekening van dien wagen te zien. In hoofdkleuren van geel en lila, kwistig met groen en bloemen ver sierd, valt in de eerste plaats in het oog de groote, in werking zijnde snel pers, volgens de allernieuwste methode, terwijl zich daarachter op den wagen het alleroudste model drukpers, be diend door gezellen in het costuum uit den tijd van Lourens Coster be vindt. Aan de beide zijkanten van den wagen ziet men de busten van Coster, den uitvinder van de boek- en Sene- felder den uitvinder van de steendruk kunst. Vóór op den wagen allereerst de kunst, hoogdragend het vaandel van St. Lucas, en aan de voeten de In dustrie, met het symbool het rad en daarvoor Letteren en Kunst, voorge steld door een schrijvende en een tee kenende figuur. Omdat het een feest voor Frans Hals is, is op den wagen ook een palet aangebracht, terwijl verder de grond-idee der feestviering zeer eigenaardig gekarakteriseerd wordt, doordat de wagen wordt voorafgegaan door een reusachtig palet met kleuren gedragen door jongelieden, die getooid zijn in de kleuren welke het palet op hun plaats vertoont. Naast den wagen gaan mijnwerkers uit de metaal- en steengroeven, druk kers, zetters enz. Op den wagen zijn aangebracht de wapens van Nederland, van Noord Hol land en van Haarlem. Deze groep wordt voorgesteld door Haarlemsche werklieden uit de grafische vakken. Deputaties der verschillende firma's met vaandels zullen zich achter den wagen bevinden. Voor de deelnemers ligt de teekening, die van de hand des heeren W. B. IJzerdraat is, ten kantore der firma Emrik en Binger, Koningstraat 4, ter jnzage. Op de volgende dagen zullen dit jaar muziekuitvoeringen plaats hebben in de BuitenSoc. „Trou moet Blycken". Zondag 3 Juni. Haarl. Muziekkorps. Zateidag 9 Juni. Idem. Zondag 17 Juni. Idem. Zondag 24 Juni. 4e Reg. Infanterie. Zaterdag 30 Juni. Haarl. Muziekkorps. Zondag 8 Juli. Idem. Donderdag 12 Juli. 4e Reg. Infanterie. Zaterdag 21 Juli. Haarl. Muziekkorps. Zondag 29 Juli. Idem. Donderdag 2 Aug. Idem. Mat. 2Va uur. Zaterdag 4 Aug. Haarl. Muziekkorps. Zondag 12 Aug. Idem. Zaterdag 18 Aug. Idem. Zondag 26 Aug. Idem. Vrijdag 31 Aug. Idem. Mat. 2Vj uur. Zaterdag 1 Sept. Haarl. Muziekkorps. De concerten beginnen te 8 uur. Zaterdagavond j.l. vergaderde de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, van Chr. Kantoor en Handelsbedienden. Onder meer werden behandeld de be palingen waarop volgens het besluit der onlangs gehouden algemeene jaarver gadering Christelijke kantoorbedienden van 1518 jarigen leeftijd als jong- leden tot de vereeniging kunnen worden toegelaten. Die bepalingen houden in hoofdzaak in, dat zij tegen eene ver minderde contributie kunnen deelnemen aan alle vergaderingen, lezingen enz. der vereeniging, doch zonder stemrecht, voorts aan de cursussen, het onder steuningsfonds, het bureau tot plaatsing, op dezelfde voorwaarden als voor de gewone leden zijn vastgesteld, doch zonder verplichting, voor zoover die voor laatstgenoemden bestaat. Het Verslag over 18991900 van de Haarlemsche Tramway Maatschappij deelt in hoofdzaak het volgende mede. De financieele toestand wordt gunstig genoemd, doch het batig saldo zou dat van het vorige dienstjaar hebben over troffen indien de concurrentie met de Electr. Tram Maatsch. er geen invloed op hadde uitgeoefend. Het verlengen der sectie Station Groote markt tot het Verwulft dekte financieel niet de vroegere regeling. Vervoerd werden 701.129 personen, of 1407 minder dan het vorige jaar; de ontvangst was ƒ2912.50 lager. De gebouwen verkeerden in behoor lijken staat. Voor onderhoud der rijtuigen werd uitgegeven f 784.53, aan fourage wer l besteed, na aftrek van de opbrengst der mest ƒ10333.61. Per paard en per dag kostte elk paard 6665/100 cent, het hoef beslag 5-/25 cent. Aangekocht werden 4 paarden voor f 1732, verkocht 4 voor f 705. Voor den algemeenen dienst werd uitgegeven: aan arbeidsloon16124 77 paardenrekening.13 370.06i/a rollend materiaal.784.53 roerende goederen. 874.39 gebouwen793.25 administratie2 230.82Va dienst861.— Totaal.35 038.83 De ontvangsten bedroegen ƒ48100.91, met den voorraad fourage uitmakende 48650.65 l/szoodat een batig saldo in geld en fourageoverblij ft van ƒ13611 82% De totale winst wijst aan een cijfer groot f 14508.44. Na verschillende afschrijvingen wordt voorgesteld het dividend te bepalen op 4 pet. De Roeiwedstrijd van den Neder- landschen Studentenroeibond Zondag alhier gehouden op het Nooi der Buiten- spaarne, heeft veel minder bezoekers getrokken, dan wel andere jaren, hoewel het weder zeer gunstig kon genoemd worden. Van de dronkemanstooneelen en daaruit ontstane vechtpartijen, anders regel, zijn wij ditmaal verschoond geble ven. De tribune was goed bezet. Aan het hoofdnummer Achtriems outrigged Gieken, baan 3000 M., werd deelgenomen door Triton, Njord, Nereus en Laga. De Prijs werd bij de eindbe slissing behaald door Njord, Leiden. Het nummer Single sculling outriged, baan 1600 M. telde tot strijders Laga, Njord en Nereus Overwinnaar bleef na heftigen strijd Laga, Delft. In de vergadering van de Vereeniging Koninginnedag, Vrijdagavond gehouden is het Bestuur voltallig gemaakt. Het bestaat thans uit de Heeren Mr. A. A. van der Mersch, voorzitterG. D. Crom- melin, 2e voorzitter, J. J. Zeewoldt, secretaris, H. Ph. 't Hooft, 2e secretaris, A. C. Laane, penningmeester, A. Kool hoven, Joh. Martin, M. Prent van den Berg, Th. Schiirmann en A. van der Voort. Door de Directie der H. IJ. S. M. is bij de politie aangifte gedaan dat uit eene zending Eau de Cologne verzonden door de Zeep en Eau de Colognefabri- kanten het Klaverklad D. Swens en Co. alhier aan het adres van M. C. Elison en zonen te Rotterdam eenige flesschen Eau de Cologne zijn ontvreemd. Gisteren Maandagavond ten 8% ure heeft een begin van brand plaats gehad in een stapel briketten, liggende in een loods staande op het Phoenix- terrein aan de Parklaan, toebehoorende aan den brandstoffenhandelaarG. Honing wonende Parklaan ontstaan door broeing Honing ontdekte zelf den brard en bluschte deze met emmers water zoodat de slangenwagen der politie en spuit 10 geen water hebben gegeven. Door de agenten rechercheurs van Zomeren en Fenger is proces verbaal opgemaakt tegen M. A. S. vrouw van C, B. winkelierster wonende Korte Vla mingstraat 4 ter zake het toedienen van sterken drank in het klein zonder ver gunning. In het Douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 490 baden. Afloop van de «erkooping van Huizen, gehouden den 26 Méi 1900. in de .Gouden Leeuw' te Haarlem. I No. 1. Een Winkelhuis eu Erve, aan de oost- j 2ij,le van de Smedestraat. No. I. No. 2. Een Winkelhuis eu Erve, naast en tea II zuiden van het voorgaaude. No. 3 De perceelen No. 1 en 2, met een gevelbreedte van circa 15 Meter, gecombineerd, te zamen ƒ28975. 11. J. M. Vollebregt. No. 3. Een Winkelhuis eu Erve, aan de oost zijde van de Barteljorisstraat. No. 27. 10000. A E. J Nieberg. No. 4. Een Huis met grooten Tuin en Erve, waarin de Koffiehuishondersaffaire, Tapperij eu 1 Slijterij met Vergun iug wordt uitgeoefeod, aan de oostzijde van het Groot Heiligland, op den hoek van de Minnebroedersteeg, waarin hetzelve tnee uitgangen heeft. No. 37. ƒ4350. H. P. Loots qq. No. 5. Een perceel Bloembollengrond met daarop staand houten Gebouw, by de Brouwers vaart toegang hebbende door de Gaalhuislaan ƒ8375 A. J. P Koelemeijer. No. 6. Een perceel als voren, toegang heb bende door de Kousenbandslaan. 4335. J. Dirks. No. 7. Een Hecreohnis met Tuin en Erve, aan de noordzijde van de Parklaan. No. 27. ƒ7550. S. J. W. Mons. No. 8, Een Huis en Erve met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, aan de westzijde van de Jansstraat, wordende in het benedengedeelte de Bier- en Kolhehuishondersatfaire uitgeoefend. No. 56 zwart en rood. No. 9. Een Pakhuis met Zolders en Erve, aan de noordzijde van de Schoolsteeg No. 19. De peiceelen No. 8 en 9 gecombineerd, te zamen ƒ6060 S. J. v. Os. No. 10. Een Winkelhuis en Erve aan de oost zijde van de Leliestraat. No. 19. ƒ1425 J. de Zeeuw. No. 11. Een Huis met Tuin en Erve, aan de westzijde van de Kleine Houtstraat, nabij de Ged. Oude Gracht. No. 54 4100. A. Rinkema. No. 12. Een Heereuhuis met grooten Tuin en Erve, aan de oostzijde van de Wi h 1 nil astra-it, op den hoek van en inert uitgang in de Aleiander- straat, en in een poort, mede uitkomende in de Alezanderstrsat. No. 59. ƒ14905. Opgeh. No. 13. Een Huis en Erve, aan de noordzijde van den Zijlweg. No 79. No. 14. Een Huis en Erve naast het voor gaaude. No. 77. No. 15. Een Hnis en Erve naast het voor gaande. No. 75. No. 16. Een Huis en Erve, in een Gang, gelegen naast het voorgaande perceel met een Erf, strekkende tot aan den Zijlweg. No. 73 B. No. 17. Een Hnis en Erve, in en met de onder No. 16 genoemde gang. No. 73 c. De perceelen No. 13 tot en met 15 gecombi neerd, te zamen ƒ11370. J. v. Roode. De perceelen No. 16. cn 17. gecombineerd, te zamen ƒ2920. C. G. v. .Mastwijk. No. 18. Een groot Winkelhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwon ug eu Erve, aan de zuidzijde I van de Spekstraat, nabij de Groote Markt en Groote Houtstraat. No. 8. 12705. Opgh. Nos, 19—21. Drie pereelen Bouwterrein, ne vens elkander aan de oostzijde van den Jansweg, nabij de Parklaan, als: No. 19. ter groote van 1 are, 23 centiaren. ƒ3025. J. J. Burgers. No. 20. ter grootte vai 1 are. 28 centiaren. /3075. opgeh. No. 21. ter grootte van 1 are, 27 centiaren. /3000. S. J. W. Mons. No. 22. Een Pakhuis waarboven Zolder en Erve, in een poort uitkomende aan de westzijde van de Gierstraat nabij de Doelstraat. No. 72 c. No. 23. Een Erf, in de onder No. 22 genoemde poort. No. 24. Een groot Gebouw, gediend hebbende tot Wielrijschool, ook uitmuntend geschikt voor vereeuigingslokaien, aan de zuidzijde van de Magdalenasteeg en strekkende aan het onder No. 23 genoemde erf. No. 6. De perceelen No. 22, 23 en 24 gecombineerd, te zamen f'6645. A. Koen. Nos. 25 en 26. Twee Huizen en Erven, naast elkander in een poort tusschen de Gedempte Raamgracht en Lange Lakenstraat, eu wel No. 25. No. 19 a. ƒ1005. H. van der Pol. No. 26 No. 19n. ƒ910. J. v. Waard. No. 27. Vier aaneen verheelde Hnizen met Bollenzolder, misgaders van een daarbij gelegen stuk Grond met Loods en Erven, en Voetpad, in de Gasthnislaan bij de Brouwersvaart De Huizen Nos 14. a- d. ƒ2750. J. II. Bierboom. No. 28. Een Hnis en E ve, asn de zuidzijde van de Minnebroedersteeg. No 16. 550. Opgh. No. 29. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Wijde Appelaarsteeg, op den hoek van de Nauwe Appelaarsteeg. No. 15. ƒ1450, Opgh. 8e Muziekuitvoering, op Woensdag 30 Mei, 's avonds van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps. Dir. luit. kapelmeester C.P. W. KUIENS. 1. Marsch a. d. Oper -Rienzi».Wagner. 2. Ouverture -Benvennto Cellini-.Berlioz. 3. -Marquee et Divette.- Valse.. Bouvierolis 4. Grande fantaisie de l'opéra -Falstaf.Verdi. 5. Ouverture -L'Etoile du Nord-Meyerbeer. 6. Airs de BalletCappe. 7. Spaansrhe DansenMo-kowsky. 8. -Èackeltinz.-Meyerbeer. ORGELBESPELINB. in dc Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 31 Mei 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 3.Saint-Saëns. 2. AdagioM. Brosig. 3. Concert. (Pfingsten.)C. Aug. Fischer. a. Pfingsten. bAdagio. c. Finale. 4. AndantinoRheinberger. 5. Aria uit LobgcsangMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2