P oeren, tot zjj hunne onafhankelijkheid trug verworven hebben en verder, dat het terug trekken voor Roberts volgens een bepaald plan plaats had, om hem naar het hart van Tranvaal te lokken, en dat Pretoria een gunstige gelegenheid aanbiedt voor een goed beraamden tegen stand. Beter ware het misschien geweest, de Engelschen niet zoover te laten komen, wat echter met het oog op den ont- zettenden troepenaanvoer misschien niet mogelijk was. Aangaande het in het vooruitzicht gestelde verzet der Boeren, laat ook een der meest gezaghebbende Engelsche bladen zich uit, als zijnde van het zeilde oordeel en dat men zich niet moet ver beelden, dat met het bezit van Johan nesburg en Pretoria de zaak in orde is. Het blad zegt dien aangaande: Pre toria en Johannesburg in bezit te hebben is voor ons van veel belang; maar als er sprake is van het plan tot herstel van rust en vrede en een welgeordende regeering, dan moeten wij bedenken, dat beide steden in het Zuiden liggen van een land, dat zoo groot is als Frankrijk. Buiten de stad zjjn nog 30 000 ge wapende Boeren op de been, die blijkbaar voor het meerendeel naar de bergachtige streken bij Lijdenburg trekken. Als iets onze geestdrift kon bekoelen over de jongste berichten van den veld tocht, dan is het, dat er zoo weinig strijdende mannen gevangen genomen ot buiten gevecht zijn gesteld, en wij hebben daarom nog te rekenen met de mogelijkheid, dat er, na een tusschenpoos, weder tegenstand zal komen van het Noorden uit. En ten slotte: Als w|j een eervollen vrede wenschen, moeten wij ons beijveren een stelsel van bestuur te vestigen waaronder de Boeren, zoowel als de Britten in vrijheid en rechtvaardigheid kunnen leven. Hoe in verband met rechtvaardigheid die vrijheid te verkrijgen is zonder on afhankelijkheid der republieken deelt het blad niet mede. Mogelijk zal Cham berlain er wat op weten te vinden. Een Oostenrijksch blad zegt: Alver liezen de Boeren hunne onafhankelijk heid, zegt de Neue Freie Presse, zij behouden de gehechtheid aan hun stam, en de overheersching van het Holland- sche ras in Zuid-Afrika zal steeds een dreigend gevaar voor de Britten blijven. De grootste en machtigste Staten zijn ten onder gegaan; maar aan weinige was het gegeven zoo roemrijk ten gronde te gaan als de Zuid-Afrikaansche Repu- plieken. Zeer zeker een troost, al is het een schrale troost. Alweer heeft de Dreyfus-zaak aan Frankrgk een minister van oorlog ge kost, thans de generaal de Gallifet. In z|jne plaats is benoemd generaal André. De Spaansche Regeering heeft beslo ten tot verkoop van 20 oorlogschepen, die niet meer aan de eischen des tijds voldoen. De opbrengst ervan zal strekken als bijdrage voor het versterken van andere en het bouwen van rieuwe schepen. Volgens een te Washington ontvangen bericht moeten in alle Japansche havens torpedo's zijn gelegd. Men maakt daaruit op, dat Japan vijandelijkheden ophanden acht. De papierprijzen zijn overal sterk gestegen, eerstens door eene kleine verlnoging der grondstoffen, gerekend op V,0 cent per Kilo, ten andere door de groote vraag naar papier in Engeland. De prijsverhooging der grondstoffen heeft echter den Duitschen fabrikanten aanleiding gegeven tot eene verhooging van drie tot vier cents per Kilo en dit drukt in de eerste plaats op de groote bladen. De uitgevers schijnen nu het plan te hebben opgevat zelf hun papier te gaan fabriceeren, althans zij hebben er zoo in de verte op gezinspeeld, temeer, daar de verhooging van blijvenden aard zal zjjn. Waarsch|jnl|jk zal de verloving van den Oostenrgkschen Troonopvolger, Aartshertog Frans Ferdinand 'd Este met gravin Sophie Cotek met Pinksteren be kend gemaakt worden en spoedig door de huwelijksvoltrekking worden gevolgd. Het huwelijk is niet morganatisch. Gra vin Cholek krijgt den nieuwen titel Aarts hertog-gemalin en wordt als zoodanig geplaatst op de lijst van personen die aan het Hof mogen verschjjnen. De bruiloft zal worden gevierd met de ge wone praal. De kinderen, die uit het huweljjk spruiten, zullen geen recht van troon opvolging hebben. Of de kinderen echter alleen den naam der moeder zullen erven, zooals steeds bij zulke huwelijken is niet bericht.Als Frans Ferdinand Keizer wordt, kan hij zjjn vrouw den titel van Keizer-gemalln geven. Te Semarang wordt een fabriek op gericht tot het stoken van jenever en brandewgn uit rijst. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft, wat zeer zelden plaats heeft een wet, door de Tweede Kamer aangenomen, met groote meerderheid, verworpen, en dit evenzoo met groote meerderheid van negen stemmen n.l. de Ongevallenwet. Zeer zeker had de wet hare gebreken en groote gebreken, maar de gevolgen, hiernaar heeft de Eerste Kamer niet gevraagd. Vooreerst kan de Kamer bloot staan aan het verwijt dat zij tegen sociale hervorming is, de kwestie van vergoeding aan slachtoffers van den arbeid is weer een open kwestie geworden. Echter is ook het ministerie dat de wet aanhangig maakte, er door een in een lastigen toestand geraakt, een ministerie dat blijk, heeft gegeven den goeden weg op te willen. Het ongevallen vraagstuk diende geregeld te worden bij de wet, afgezien van hetgeen reeds ter voorziening in deze door partikulieren is verricht. Wat de regeering in deze zal doen, daarover heeft zij zich niet uitgelaten. Drie vragen zullen dienen opgelost: Ontbinding van de Eerste Kamer, ontslag van het ministerie, aanblijven van het ministerie, tenzjj het mocht besluiten om een nieuw ontwerp in te dienen, dat beantwoordt aan de technische bezwaren der Eerste Kamer, maar waartoe de Tweede Kamer misschien niet zou te vinden zij. Justus van Maurik bljjft nog steeds een van onze meest gelezen schrijvers, en dit is begrijpelijk, Wie toch heeft, meer dan hij, een diepen blik geslagen, in het leven van den kleinen man. Wie heeft beter het goede, maar ook de schaduwzijde van het volksleven weten weer te geven met de waardeering dien stand waardig. Van Maurik schept typen en weet ze te doen handelen, zij het soms wat al te consequent. En dan, bij al het goedmoedige weet hij den hu- moristischen kant van het leven zijner typen meestal gelukkig in het licht te stellen. In ruimen kring is Van Maurik reeds bekend; in nog ruimer wenscht zijn uitgeefster ,de firma Van Holkema en Warendorf, hem in te leiden, door van zjjne Werken een geïllustreerde Volks editie te doen verschijnen in zevenen twintig afleveringen a 30 ets. De illu straties zijn van Joh. Braakensiek. De typographische uitvoering laat niets te wenschen over. Door Ged. Staten van Noord Holland zijn bevorderd tot hoofdcommies ter provinciale griffie de heeren mr. F. N. de Veye, mr. I'. Dos;/, mr. W. Th. Pahud de Mortanges. en 6'. Mikkers I thans commiestot commies de heeren G. F. Snijders, en mr. J, N. J. E 'Thijssen. Verder zijn aan eenige andere ambtenaren verhoogingen van jaarwedde toegekend. HAARLEM 5 Jnni 1900. Aan de inwoners der gemeente Haarlem. Het is U bekend, dat op den 14en Jiini de Haarlemmers de hooge eer zullen genieten H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder in hun mid den te zien ter gelegenheid van de ont hulling van het standbeeld van Frans Hals. Hooge autoriteiten, tal van kunste naars en vreemdelingen, waaronder zeer waarschijnlijk ook de leden van het in ternationaal congres voor privaatrecht, zullen dien dag onze stad bezoeken. Het Comité voor de Frans Halsfeesten heeft natuurlijk al het mogelgke gedaan en geen moeite ontzien om den 14en Juni tot een schoonen feestdag te maken het programma strekt U daarvoor tot bewijs. Doch het Comité kan niet alles doen maar heeft U aller medewerking noodig. Slechts als gij Uwe huizen wilt versie ren en des avonds verlichten, kan het feest in alle opzichten slagen en bij onze koninklijke Gasten en de vele bezoekers een aangenamen indruk achterlaten. Daarom, bewoners van Haarlem, spant alle krachten in om Uwe huizen en gebouwen een vroolijk, aangenaam aan zien te geven. Laat alle vreemden, die Haarlem zullen bezoeken eene grootsche herinnering medenemen aan de schoone, kleurrgke bloemenstad. Wij rekenen op Uwer alle medewer king. liet Comité v. d. Frans Halsfeesten, G. B. CROMMELIN, noon. W. C. de VOS, secr. A. KOOLHOVEN, penningm. Mn. N. J. L. BRANTJES. L. M. BARNET LYON. Mn. W. JAGER GERLINGS. J. J. KERBERT. A. VAN ROSSUM. W. ROBERT. Mr. A. W. THoNE. H. D. TJEENK WILLINK Jr. Th. G. SCHüRMANN. J. A. G. VAN DER STEUR. J. J. ZEEWOLDT. Onze stadgenoote, Mejuffrouw C. A. Fortgens, heeft met goed gevolg deelgenomen aan het examen in het Boekhouden, gehouden te Amsterdam van wege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden. Naar men ons mededeelt, genoot ge noemde dame hare opleiding bij den Heer W. de Vries Gzn., Leeraar M/O. Boekhouden, Handelsrekenen, Handels recht, alhier. Medegedeeld wordt, dat door den Heer van Oordt, wonende aan de Turfmarkt, de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan de groente markt zijn gebracht. Niettegenstaande het ongunstige weder, kan wordenmedegedeeld, dat op de Bloem markt van Zaterdag '28850 potten met bloemen zijn aangevoerd en grootendeels verkocht. In het Douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 488 baden. VJEBGADBBING van den Baad dei Gemeente Uaarlem, op Woensdag 6 Juni 1900, des namiddags te l'/4 ure. De volgende stukken en punten zulUn aan de orde worden gesteld: 1 Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. in bruikleen verstrekken werken bibliotheek aan de vereeniging „Geschiedkundige tentoonstelling van het Nederland sche zeewezen" 3. Id. id. vaststelling kohier plaatse lijke belasting dienst 1900. 4. Id. id. id. staat betaling uit post «Onvoorziene Uitgaven," dienst 1900. 5. ld. id. goedkeuring rekening voor malige -corporatiên van neeringen,1 ambachten en bedrijven, dienst 1899. 6. Id. id. aankoop grond Zuider Bui- tenspaarne en Van Marumstraat van L. Allard. 7. Id. id. aderes J. N. A. Kroner afkoop oud eigen. 8. Id. ld. verhuring grond Plein aan J. Beugeling. 9. Id. id. id. id. Kennemerplein aan R. Bloem en H. Wragge en grond Schoterweg aan H. J. Burgers. 10. Id. id. onbewoonbaarverklaring per- ceelen Kennemerstraatl2 en Lange Annastraat 3. 11. Id. id. intrekking besluit onbewoond baarverklaring perceel Kennemer- straat 14. 12. Aanbeveling B. en W.W. herbenoe ming lid Burgerlijk Armbestuur. 13. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzeres Vgfde Tusschen school. 14. Benoeming stembureaux verkiezing raadsleden. 15Verslag opzichter gasverlichting over April. 1900. 16. Zitting met gesloten deuren. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Commistariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor d6 eigenaars terug te bekomen zijn. Een dasspeld. Een hangslot. Een vischtuig. Een gouden broche. Een leerboek. Een springtouw. Een vrouwenzak. Een trommeltje. Een doosje waarin gouden en zilveren siera den. Een gouden dame3remontoir. Een schrift en schoolboek. Een hand wagen. Een sleutel. id. Een sportwagen. Een lederen honden halsband. Een ring met sleutels. Een lorgnet. Een schoentje. Een foxterier. Een pakje stalen. Een wit poesje met pluim. Twee sleu tels. Een horloge. Een dop van een kinderwagen. Een dragon. Een beurs. Een sportwagen.Een boeze laar. Een paar handschoenen. Een vaccinatiebewijs. Een zilveren broche. Een hond. - Twee boorden. Een hondenhalsband. Een sleutel. Een rozekrans. Een zak uit een dames japon. Een portomonnaie met geld. Een zilveren vorkje. Een chariva ri. Een formulier voor inlage spaar bank. Een oorknopje. Een pro testant kerkboek. Een zilveren dames remontoir. Een kinderschoentje. Een nijptang. Een rozenkrans en eenige sleutels. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden trievm en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Mei 1900, welke stukken thans door de Afzenden kannen worden teruggevraagd. Brieven. J. Ritsema, Amerongen. Mei. Boshof. Meiia Gobbé. J. G. van Lseuwen Mej. M. Lemana. A. Kaan. Mej. van der Laar. Mevr. Koch, W.Nie- man. A. J. Hartmann. Directie Stoomdrukkerij -de Adelaar". 12. idem, allen Amsterdam. D. G. van der Scheer, Gouda, van Wierrioge, Gouda. Joh. Slaman. K. Regoor, beiden 's Gravenbago. Mej. E. Boa, Groningen J. Klaas, P, vsn Dam. Wed. Kuijkeu. allen Haarlem. L. D B. Lorenz, Heemstede. Matroos 2e ki. a. b. Hr. M. Wacht schip Helder. Stoomvisecherij -Oceaan" ÏJmui- deo. P. Witteveen, Meppel. J, J. van der Wal, Nieuwediep. J. van Rijn. J. Koenes. Mej. A. Pistoor, alien Rotterdam. C Sanstra, Dtrecht. Mej. Sophie Gij eel, Zaltboinmel. A. J. Smits. J. Zwitsr- C. J. v. d. Kamp? Briefkaarten. J. Damen. Wed. J. v. Golberdingen. J. v. Dui- keren Mej. Sjoerd Alkemade allen Amsterdam. Wed. Bergh, 's Gravenhage, Mej. Jaantje v. Be- kum M. v. Buiten? W. Schepers? Buitenland. Seyler (Jneutin, Herford. J.G. Roek, Rome. A. Dekker, Werkhoven bei Neusa. Briefkaarten: G. v. Daen. Brugse'. Emma Schaublé. Daoaton Hall. S. de Groot, London. Markt van 5 Juni 1900. Boter. Aangev. Ill K.G. verk. Ill KG. L. pr. f 1.— H. pr. ƒ1.15 pr. K.G. Biggen. Aangev. 71 stuks verk. 71 stuks. L. pr. f 7.H. pi'/10 50. pr. stuk. Schrammen. Aangev. 42 stuks verk. 42 stuks. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ16.pr. stuk. Aardappelen. Aangev. 78 H.L. ver kocht 59 H.L. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ2.50. p. H.L. Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand Mei 1900. Boter. Aangev. 377 verk. 377 K. G. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 357 verk. 338 stuk. L. pr. f 6 50 H. pr. 10.50p. stuk. Schrammen. Aangev. 184 verk. 172 L. pr. 10.50, H pr. 15.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 289 H.L. verk. 241 H.L. L. pr. 1.25 H. pr. 3.50 p. H. L. 10e Muziekuitvoering, op Woensdag 6 Juni,'savon<k van 8 tot 10 uur, door het Ha&rlemsch Muziek korps. Dir. luit. kapelmeester C.P. W. KRIENS. 1. Marsch der BersaglieriEilenberg. 2. Overture «Les Dragons de Villars".Maillart. 3. -Hourida." Grand valse de concert. .Gillet. 4. Ballet de l'opéra -Le Cid»Massenet. 5. Ouverture «Giralda*Adam. 6. -Nana.* Polka MazurkaCoraggio. 7. Spaansche DansenMoskowsky. 8Piano-fantaisie (1ste Rhapsodie).Liszt. ORGELBESPELING. in dc Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Juni 1900, des namiddags van 1 tot 2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga..Mendelasohn. 2. Largo aus der Symphonie, «Aas der neuen Welt"A. Dvorak. 3. Sonate No 2A. Guilmant. aAllegro moderato. b. Larghetto. e. Finale. 4. Vorspiel zu ParsifalJ. Wagner. 5. Aria Pax VobiacumF. Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2