De Slaatsgitt krenkt den werkman. Oarethtvaardig en willekeurig werkt dan ook de omzetting van privaatrecht in publiekrecht, geljjk in dit ontwerp dat den Staat maakt, eenerzijds tot aalmoezenier, anderzijds tot deurwaarder. Zulk een onrechtvaardige wet, die bovendien de Grondwet ontduikt, is1 voor Spreker onaannemelijk. Zijn advies zou zjjn, dat waar regeling noodzakelijk is, de Reg. terugkeerde tot den bur gerrechtelijken grondslag en trachte een deugdelijke, privaatrechtelijke rege ling te maken, geheel in den geest van haar sociaal hervormingsprogram. Ten slotte wees spreker op de afstemming 1 van de Ongevallenwet in Zwitserland, 1 en stelde hij aan 't licht, hoe de in-1 zichten ook van voorstanders kunnen veranderen. Tegenover Dr. Kuyper noem de hij het onwaar, dat bij verwerping van het ontwerp ongelukkige weduwen en weezen nadeel zullen lijden. De heer Prinsen wilde, hoewel h\j het partiku lier initiatief meer vrijheid had willen geven, het er bjj laten, nu de overgroote meerderheid der Tweede Kamer de wet heeft aangenomen. Hij wilde deze gewichtige verbetering der sociale toe standen niet langer uitstellen, en wees vooral op de sociale beteekenis der verzekeringswetten in Duitschland. Spre ker wenscht geen bestendiging van een toestand, die enkelen afhankelijk maakt van anderen, te meer daar thans de maatschappelijke toestanden anderszijn dan vroeger. Hij sprak de hoop uit, dat dit Kabinet met bedachtzaamheid en liefde naar verdere verbetering zou streven. De heer van der Biezen acht den Staat zeker bevoegd in deze han delend op te treden, want inderdaad is de bestaande rechtstoestand van den werkman onvoldoende, terwijl de werk gevers te weinig of niets doen. Maar al acht hij het beginsel van het ontwerp volkomen grondwettig, de wijze, waar op dit geregeld is keurt hij niet goed, in zoover de Staat te veel naar zich toetrekt en den werkgever te zwaar belast; daarom geldt voor hem het partikulier initiatief, aangevuld door den Staat, in overeenstemming met de Pauselijke Encykliek. Bovendien eiseht de Pensioenwet verandering ter voorko ming van geldverspilling, en daarom zou Spreker wenschen een wet, die zich daar bij aansluit. Deze wetachtehij afge scheiden van eenige politieke bedoeling verwerpelijk. De heer Regout verklaarde zich ook tegen de wet wegens de fouten die hij toeschrijft aan h t niet hooren van de Kamers van Koophandel en in- dustrieelen. Spreker achtte haar vooral onaannemelijk wegens het stelsel van centralizatie, omdat de regeling veel verder gaat dan builenlandsche verzeke ringswetten, en de ongevallenverzekering vóór ziekteverzekering geregeld wordt. Op die gronden meende hij het ontwerp ten sterkste te moeten ontraden. De heer Laan plaatste zich op het stand punt, onlangs door den heer 's Jacob ten opzichte van Staatsbemoeiing ont wikkeld, en meent dat de Reg. bedacht zamer had moeten zijn dan hetOostenrjjk- sche stelsel na te volgen. Sprekers hoofd bezwaar ligt in de hardhandige terzijde stelling van eigen zorg en initiatief, die de eenige grondslag moeten zjjn eener ongevallen verzekering. Ook wees hij op de te hooge premie, op het rekwesteeren van bijna alle groot-industrieelen tegen de wet, welker bezwaren niet weerlegd worden door de argumenten van hen die maar demonstreerden en alleen deze wet eischen. Spreker wraakte vooral het absolute stelsel der regeling en had liefst het Deensche of Engelsche stelsel gevolgd gezien; eene novelle zou zijn hoofdbezwaar niet wegnemen. Ook twij-1! felde hij ondanks de beweging der laatste dagen, of de werklieden welzoo inge nomen met de wet zijn. Aan eventueele afstemming hechtte ook hij geenerlei po litieke beteekenis en evenmin vreesde hij nadeelige gevolgen voor de maat schappij. De heer van Heek vond het overigens goede beginsel der onge vallen verzekering irrationeel uitgewerkt en te drukkend voor de ondernemingen, daar gelaten dat het ontwerp niet be hoorlijk is voorbereid en het stelsel het duurste van alle verzekeringswetgevin gen is. Dit had men niet verwacht van een Kabinet, waarin de heer Pierson, vroeger afgevaardigde voor Enschedé zetelt. Hij had moeten zorgen, dat be langhebbende partijen over de regeling werden gehoord. Met alle terzijdestelling van het initiatief heeft de Reg. met ruwe hand den band tusschen werkgever en arbeider verbroken. Spreker had ge- wenscht uitbreiding van Civielrechte lijke aansprakelijkheid der patroons, in ieder geval met behoud in beginsel van de opdracht van het risiko aan partiku- liere verzekering, want de voorgestelde is de meest dure van Europa, en de niet winstgevende ondernemingen zullen het meest lijden. Sociale wetgeving, hoe wenschelijk ook, mag de Konkurrentie op de wereldmarkt niet onmogelijk maken omdat het gevolg daarvan zal zijn lage loonen, waarvan de werkman de dupe wordt. Aanneming van dit ontwerp zou dus onverantwoordelijk zijn, daar zij is noch in het belang van den werkman, noch van den werkgever, noch in dat van het Vaderland, en dus zou zijn een mistap op het gebied der Sociale wet geving. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed verschillende bedenkingen. On der meer acht hij Staatbemoeiing ten deze gerechtvaardigd, alsmede om de werkgevers te laten betalen. Het doel van het ontwerp is zóó loffelijk, dat hij daardoor reeds gezind zou zijn, met het doel mede te gaan. Ofschoon hij liever had gezien aansprakelijksteling van alle werkgevers voor de gevolgen van onge lukken, ook buiten hun schuld, met instelling eener personeele aktie voor den getroffene, of regeling van een stelsel van verzekering. Nog andere be zwaren van beteekenis had Spreker, zoodat hij nog niet zijne stem kon be bepalen. De heer Schimmelpenninck van Oye, ook zeer gezind voor het beginsel der wet, bestreed het ge volgde stelsel als bureaucratisch, een tralistiesch en monopolistiesch, tot nadeel der industrie en van het land. Spreker zou tegen stemmen ook omdat de goede geest tusschen werkgevers en werk lieden zou worden verbroken. De heer van Nierop wees op den toestand van den werkman hier te lande eu beriep zich op door hem opge dane ervaring wat betreft de verzekering van werklieden. Hij is van oordeel, dat de zaak niet geregeld moet worden langs privaatrechterlijken weg, maar op de wijze van Duitschland en Oostenrijk. Spreker adviseerde tot aannemen van het ontwerp. Ook stelde hij het nut van een Rijksverzekeringsbank in het licht. Hij betwistte het beweren dat de nationale nijverheid de lasten niet zal kunnen dragen en betoogde, dat de band tusschen arbeider en werkgever niet losser maar hechter zal worden, omdat de werklieden tevreden zullen zijn, en niet door geldelijke beslommeringen ge pijnigd. Wordt vervolg.) Medegedeeld wordt, dat de Boeren thans stand houden twaalf mijl benoor den Pretoria. De Engelsch krijgsgevangen zouden weggezonden zijn naar Elandsvallei, een zeer ongezond oord. HAARLEM 8 Juni 1900. THEOSOFIE. Dinsdagavond jl. hield in het Bron gebouw de President-Stichter der The osofische Vereeniging, oud-kolonel van het Amerikaansche Leger B. S. Olcott zijn aangekondigde voordracht over den oorsprong, den groei en het werken der Theosofische Vereeniging. De spreker werd met een kort woord ingeleid door den Algem. Secr. der Nederl. Afd. den heer Fric/ce, en zijn rede zin voor zin vertolkt door den heer Jo/ian van Manen. Kol. Olcott is een zeer belangwek kende persoonlijkheid met een roemvol verleden, gelijk wij onlangs meedeelden. Wenschende op zijn rijpen leeftijd nog eenmaal waarschijnlijk voor het laatst de resultaten zijner werk zaamheden in de verschillende deelen der wereld te aanschouwen, heeft hij een wereldreis ondernomen, om al de af- deelingen der Vereeniging in de vijf werelddeelen te bezoeken. Zoo heeft hij dezen zomer Britsch-Indië (waar hij woont) verlaten en zich via Italië, Frankrijk, Engeland en de Skandinavi- sche landen naar Nederland begeven. Na reeds te Amsterdam op Zaterdag en Zondag j.l. de bijeenkomsten ter gele genheid van de vierde jaarlijksche samenkomst der Nederl. Afd. van de Theosofische Vereeniging te hebben gepresideerd en aldaar op Maandag voor de leden der Vereeniging een voordracht te hebben gehouden over Meesters vanWjjsheid",schetste hjj te Haarlem de stichting der Ver eeniging in 1875 te New-York door een twaalftal bekende personen, vervol gens hare uitbreiding tot op heden, nu tellende eenige tienduizendtallen leden, verspreid over een 400 tal plaatselijke afd. in alle landen. Nog enkele dagen geleden had Spr. een afdeeling gevormd op 6 mijlen van den N. Poolcir- k e 1 gelegen, terwijl eenige jaren te voren zijn reizen hem gevoerd hadden naar Demeden, een der zuidelijkste door blan ke menschen bewoonde plaatsen waar ook een afd. bestond. De 114 breedte graden die deze twee plaatsen scheidden werden aaneengeschakeld door een on afgebroken rij afdeelingen, terwijl ook op die wjjze Oost en West verbonden waren door middelpunten van theosofi sche gedachte. Spr. schetste nu in den breede den arbeid die de Vereeniging op letterkundig, wijsgeerig, godsdienstig en maatschappelijk gebied had verricht. Tevens haalde hij de oordeelvellingen over haar aan van enkele harer uitne mende leden zooals van Edison, den beroemden Amerikaanschen uitvinder en van Professor Crookes den niet minder beroemden voorzitter der Royal Association in Engeland. Ten slotte weidde Spr. uit over het drievoudig doel der Vereeniging n.l. Ie het vormen van een kern van de algemeene broederschap der menschheid zonder aanzien van ras, geslacht, kaste stand of kleur; 2e. de vergelijkende studie van Godsdienst, wijsbegeerte en wetenschap3e. de naspeuring en onder zoeking van onverklaarde natuurwetten en van de in den mensch sluimerende zielkundige en geestelijke krachten. Den daarop volgenden Woensdagmid dag was kol. Olcott wederom in het Brongebouw aanwezig tot het beant woorden van vragen door belangstellen den gedaan. Nog eenige dagen vertoeft kol. Olcott hier te lande en zal ook te Den Haag en Rotterdam voordrachten en recepties geven. De voordracht alhier gehouden zal in het Theosofische maandblad Theotop Aia in extenso worden opge nomen. Na Nederland zal spr. Duitsch land bezoeken en vandaar naar Parijs vertrekken om er in het eind van Juni een groot internationaal Theoso fisch Congres te openen en te pre- sideeren, dat een vijftal dagen duren zal. Voor alle verdere inlichtingen over Theosofie werd te Haarlem verwezen naar den schriftvoerder der Haarlemsche Logo, den heer S. van West, Zijl weg 53, die in den regel des Zaterdagsavonds van 8—10 uur voor belangstellenden te spreken istevens zijn dan de boe ken uit de Loge-boekerij in leen ver krijgbaar. Dinsdag werd door den Architect J. van den Ban, aanbesteed Het bouwen van eene Villa aan den Rijkstraatweg bij de Merlenlaan te Heemstede, voor rekening van den heer W. C. van Meeuwen. Ingeschreven werd door: Th. Smit, Heemstede f 15396. H. J. Geijl J.Cz., Haarlem 15200. A. F. Capteijn, 15174. J. W. van Santé, 15098. Hoogstraten en Smeenk 14800. J. S. van Velthujjsen, t 14675. A. Rinkenia, J> 14536. N. H. Siegers, i> 14500. G. Hulsebosch, 14260. R. Wereldsma, 13994. N. F. Vosse, Heemstede n 13798. P. Rjjnierse Zn., Overveen 13300— B. Zuithof& Zn., Haarlem 13275. J. Giebels en J. van Servellen 13200. J. J. van Scheijndel, s 12925. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Tijdens de bewoners afwezig waren is Donderdagmiddag ten huize van J. Hommers, woonachtig aan den Heeren singel No. 135c, een begin van brand ontdekt door den agent van politie Umans en wel in de keuken, vermoedelijk ont staan door het in aanraking komen van eenige kleedingstukken die aldaar te drogen hingen met de brandende ka chel. De brand is door genoemden politie agent met eenige emmers water gebluscht en heeft zich bepaald tot het verbranden van een paar kleedingstukken en een vloerkleed, terwijl de verf in de keuken is beschadigd. Alles is tegen brand schade verzekerd. Op het Museum van Kunstnij verheid alhier zullen a.s. Zondag de afbeeldingen der beeldhouwerken die zich in Rome bevinden nog tentoonge steld zijn. Zondag is de toegang vrij. Naar wij vernemen zal op Don derdag 14 dezer, bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Frans Hals vacantie zijn op de openbare scholen van hooger- middelbaar- en lager onderwijs te dezer stede. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Juni. A. A. M. Bruning en M. T. C. Tombergh. 6 Jrni J. C. Rijbroek en D. Plevier. J. W. Roobol en A. C. Huizinga. J. H. Wallbrink en A.Siegerist.J.H. v. d. Eijkhof en M. C. Toepoel J.J.v&n Koperen en J. Schotanus. S. Gaarkeuken en D. Peper. Mr. G. B. Noothoven van Goor en M. van Selm. 7 Juni. J. Enge lenberg en E. Smink. H. Velthujjsen en E. van Maaswinkel. P. Heijboeren A.E. D aaijera. GETROUWD. 2 Juni. C. D. Caalen en A H. Maks. 5 Juni. W. W. Meijnen en W. C. de Jongh. J. L. Brakel en M. Hilarius. 6Juni.J.van Bavel en H. van Rjjbroek. A. P. Brou wer en C. G. Rademaker. C. Kriek en E. Groeneveld. W. Bos en F. Smeenk. J. de Jong en M. Broers. J P. Barnhorn en ASteffers. G. Roos en T. de Roojj A. Hoorn en E. M. Soellaart. D. N. H. Haase en P. M. E-gels. 7 Juni. Jhr. Mr. H. Smissaert en P. C. J. Boogaert. J.C. Lucas en T. de Lugt. J. G. Blom en J. C. de Loor. W. F. B. Külman en A. G. M. Hermann GEBOORTEN. 31 Mei. M. van den Burg geb. de Vink d. A. IJ kei geb. van Oldenmark z. A. Kracht geb. Walgreen z. C. J. Hamerling geb. Kalbfleisch d. 1 Juni. A. G. van Zwol geb. Wennink z. G. van den Broek geb. Rut- schen d. W. C. van Hout geb. Broekmejjer d. P. Venema geb. van Steen z. —2 Juni. C. P. van Norden geb Anspach d. S. J. Schiltman geb. van Hrnschoten d. A. B. Kipperman geb. van Tongeren a. J S. Idzinga geb Jonker z. C Cornet geb. Schreinders z. 3 Juni. C. C. Doing geb. Pover z. M W. C. Vogelaar geb. Colom- bou d. A. S. L. M. Rip geb. Landman z. 4 Juni M. A. Ronde geb van der Waals z. G. v. Broekhuizen geb Klabou z. S. Burger geb. Bruinic-s d. M Traanberg geb. van Soest z. —5 Juni. E S. Hoevensgeb Meier d. G. M Wesseling geb Schornagel d. J. M Lex geb de L'efde Meijer d T. van Houten geb. Melderman z. 6 Juni. M. Proost geb. de Mol z. J. Ruijs geb. de Graaff d. R Bogaard geb. Groot J. van Dijk geb. Valk z. 7 Juni. M. A. Oxsener geb. Kockelkoren z OVERLEDEN. 30 Mei. M. Turk geb. van Egmond 67 j., KI. Houtweg. 31 Mei. J. J. v. d Brand 29 j., Camphuijsstr. 1 Juni. J. W. A. van Zonneveld 4 m. d., Z. Polderstraat. B Blom 5 m. d.. Tulpenstraat. 2 Juni. M. Molema 56 j., Jansstraat. A. Veth 4 i. d., Zuiderstraat. P. J. Sarlet 74 j., W. Heerensteeg. 3 Juni. P. Vos van Zon 67 j., KI. Houtweg C. van Ejjk 19 d. z., Amsterd.str. J. F. Lamie 56 j., de Witatraat. 4 Juni. K. C. Leeman geb. de Mol 74 j, Hagestraat. J Bakker geb. Smits 67 j, Zuiderstraat. H. Henneveld 77 j., Jansstraat 5 Juni. H. W. Groll 81 iBaan. M. V. Biesheuvel geb. Eijken 29 j., Gasthuisvest. C. A. de Graaf 2 m. zKampervest. VEEMARKT 6 Juni 1900. Aangevoerd 53 N. Kalveren 134 Schapen 252 Lammeren Prjjs: f 13.— 8— 23— 18— 15— 7— MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 10 Jnni, 1900 's nam. van 2l/o tot 4 uur, door het Haarl. Muziekkorps, Dir. Luit-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. »Fahnengruss MarachWülner. 2. OuvertureThomas. 3. Concert- WalzerSennelick. 4. Fantaisie de l'opera «-Faust*Gounod. 6. Ouverture »Struensee«Meyerbeer. 6. Marche MilitaireSchubert. 7. «-Offenbachiana.* PotpourriConradi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo kerk alhier,op Dinsdag 12 Juni 1900, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToccateJ. S. Bach. 2. Lied ohne Worte. (Duet)Mendelssohn. 3. SonateKühmstcdt. 4. OffertoireTh. Dubois. 5. TiaumereiR. Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2