HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No? 48 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 16 Juni 1900. TE HAARLEM Zondag 17 Juni 1900. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINÖ met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post—,40. Aftonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prlji per Advertentie van 1-5 regel» f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Waltonne. Dix heures, Mr. Ch. Jung, Pasteur b. Charleroi. Gereformeerde Kerk: Gei Oudegracht.) Voorin. 10 ure, Da, Mulder. 'g Avonds 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Singnalda, Gemeensch. bidstond voor Transvaal. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 Vü ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroemgde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Ds. S. de Waard, Doopsgez. pred. te Utrecht. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. A. Rutgers v. d. Loeff. Ned. Herv. Pred. te 's Hertogenbosch. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Woensdag. Js Avond 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Voorbereiding. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Zaterd. vm. 10 ure, Prediking. Nam. 12Vs ure, Sabbatschool. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Yoorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure,Zondagschool. 's Avonds 6 ure, Gem. vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging. Dinsdagavond 8y3 ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Evang. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Voorm. lOVs ure, Prof Pijper, van Leiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond in Hotel No. 1. BUITENGEMEENTEN. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Yoorm. 10 ure, Dr. Gerth v. Wijk Sr. Pred. te 's Gravenhage. Beverwijk. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 9Vs ure, Ds. v. Veen. Nam. geen dienst. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Fokkes, Em. Pred. van Wijk a/z te Haarlem. Santpoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Yoorm. 10 ure, Ds. Jonker. Pred. te Haarlem. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avonds 6 ure, Dr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog, Emer. Pred. te Hillegom. De Frans Halsfeesten. Op waardige wijze werd het Frans Halsfeest Woensdagavond ingeleid met een voorstelling in den Schouwburg van eene Historische schets getiteld Frans Hals door den Heer H. M. P. van Em merik en voorgesteld door onze Haarlem- eche Vereeniging J. J. Cremer. De auteur van het stuk heeft gewoe kerd met de luttele officieele gegevens uit het leven van den schilder. Van Hals is geen heilig boontje terechtgekomenI een vriend van een hartigen dronk en van vroolijkheid. Het eerst ontmoeten wij hem in de herberg van Reiniers, waar hij bij den wijnkroes en de schalke kas teleinsdochter zijn huiselijk leed vergat, en dan zien wij hem als artist, te mid den van zijn leerlingen, hier aanmoedi gend, daar terechtwijzend, doch hun aller vriend ook in opgewektheid van geest, want de groote meester kon van zijn jongeren heel wat door de vingers zien, zooals blijkt uit het goedgekozen tooneeltje van de schilderschool met den liedjeszanger. Doch toen was een andere geest in den meester gevarenzijn eerste vrouw was dood, het geluk vond hij in Lysbeth Reiniers, de levenslustige kas teleinsdochter, zijn tweede vrouw. Het bezoek van den schilder Antonie van Dijk aan Hals, met de half en half legendarische omstandigheden, waaron der de Vlaamsche Kunstbroeder zich bij Hals bekend maakte, gaf vervolgens den schrijver aanleiding tot het inlasschen van het tableau vivant van den beroem den Schuttersmaaltijd. Dit in hoofdzaak de loop van het stuk. Niets moeielijker dan het weêrgeven van een gelegenheidsstukzich toestan den in te denken uit den voortijd, te wennen aan uitdrukkingen, vreemd aan onze spreektaal. Maarde moeilijkheden zijn door de uitvoerenden overwonnen, de karakters goed uitge beeld; taal eu stijl bleken begrepen te zijn. Er is loffelijk gewerkt. Mooi getypeerd Hals en Anneke Her mans. Het kijftooneel, dat Hals eene correctie van den Burgemeester bezorgde, was wel het schoonste moment in het eerste bedrijf, daar was goede kunst aan 't woord. Het levendige tooneel, de schilderschool met zijn ooljjken liedjeszanger stemde prettig, doch zeer fraai was het slottooneel van het tweede bedrijf, de schuttersmaaltijd, met veel gevoel voor licht en bruin en goede poses saamgesteld. Door omstandigheden, buiten toedoen der uitvoerenden, werd het programma gewjjzigd in dien zin, dat het gedicht van Dr. Schaapman, voor deze gelegen heid vervaardigd het eerst werd voor gedragen. Twee artisten waren tot de vertolking ervan achtereenvolgens uitgenoodigd, beiden hadden verhindering. De Heer J. W. van Alphen, lid van het Comité, nam ten slotte de taak op zich en slaag de er gelukkig in, iets van den dichter lijken gloed van den gevierden poëet op zjjn aandachtige toehoorders over te brengen. Zoo een dan heeft Dr.Schaepman den poëet met het penceel, den meester Frans Hals, begrepen. Van de uitnoodigingen tot het bijwo nen der feestvoorstelling was ruim gebruik gemaakt: alle plaatsen waren bezet. Bijna het geheele Frans Hals Comité vulde met het Feest Comité en de Regelingscommissie en de dames het rechter benedendeel van de zaal. Met veel waardeering werd de uit voering gevolgd en meermalen werd er hartelijk toegejuicht. Nu, 't was welverdiend: »Cremer" had eer van zijn werk. Het orkest van het Stedelijk Muziek korps onder de leiding van den Luite nant-Kapelmeester Ch. P. W. Kriens, verleende zijne zeer gewaardeerde medewerking. Reeds in den vroegen ochtend vertoonde Donderdag de stad zich in feestgewaad overal vlaggen met oranjewimpels, overal publiek langs den weg, waaronder veel vreemden. Het weder, dat na de warme dagen van Zondag Maandag en Dinsdag, in den vroegen morgen van Woensdag een bedrukte lucht, vertoonde, deed in den ochtend nog een wit zonnetje zien, toen meer en meer opstuwende onweers wolken en in het verre Zuidwesten enkele doffe donderslagen, tot wij tegen twee uur te midden van een donderbuitje zaten met regen, net goed tegen de stof. De lucht bleef haar dreigend aanzien behouden. De zwaarhoofden voorspelden een natten Donderdag. De tamelijk beperkte ruimte in het Florapark werd aan de westzijde 'afgesloten door een kolossale tribune voor de genoodigden. Aan den Dreefkant verhief zich de ontvangsttent,voor dezen gelegenheid met veel smaak door de firma M. Scheer gedecoreerd. De trottoirs ter weerszijden waren met eene plankenbevloering belegd. Te midden van dezen toestel verhief zich het beeld van den man, wiens naam thans op aller lippen zweeft. Eene luchtige beschutting bedekte het nog aan het oog van de honderden, die wachtten op het Koninklijke woord om het beeld te kunnen aanschouwen. Het stelt den artist Hals voor, gereed om een zijner meesterstukken met kritischen blik te overzien. En zoo'n overzicht was noodig, als men nagaat welke hooge eischen den schilder gesteld werden. Behalve dat in de eerste plaats de portretten sprekend gelijken moesten, had natuurlijk elk der afgebeelde Heeren zijne eischen aangaande gunstige pose en costuum. O, dat kostuum en die geljjkevormige sjerpen, allen op dezelfde wjjze gedragen! Hals kent zijn volkje, maar ook de kunst stelt eischen. Op welke wijze hg deze twee sterk uiteenloopende voorwaarden wist in overeenstemming te brengen, men zie zijn groote Schutter- en regentenstukken. Zulke portretten moeten geleken hebben. Door eene handige rangschikking is de hinderlijke eenvormigheid veranderd in een harmoniesch geheel. En dan was Hals meester van de kleur. Hoe Hals zijn werk aanlegde, men zie zijn groot regentessenstuk en dat zjjn methode van werken goed was, de uitslag bewees het. De ontwerper van het beeld, de Heer Henri A. Scholtz, heeft het gelukkige denkbeeld gehad van den artist geen salet jonker te maken; in een eenvoudig kleed, dat toelaat te werken. Inmooie krachtige lijnen vertoont het beeld de figuur van den man op middelbaren leeftijd. De fraaie kop vertoont eenige gelijkenis met het eenige bekende zelfportret, voorkomende op een der groote stukken. Het ranke voetstuk met de twee symbolische vrouwenbeelden zijn op zich zelf gezien fraai van opvatting. Zich een denkbeeld te vormen, hoe het geheel met het ovale hekwerk het zal doen in de omgeving van ons Florapark, is nog niet mogelijk, maar de voorloopige indruk is, dat de groep een sieraad zal zjjn in de omgeving, te meer daar geen van onze pleinen geschikt geoor deeld werd voor de plaatsing. Tegen twaalf uur begon zich reeds het publiek te verzamelen aan het Stationsplein, den Kruisweg en verder langs den weg die door de Koninklijke rjjtuigen zou gevolgd worden. Stampvolle stratén, aangezien overal het gewone werk voor dien dag gestaakt was. De politie had niet veel te doen; als naar gewoonte is ons publiek rustig. Hier en daar een kalme terechtwijzing, meer een maatregel van algemeen belang dan van machtsvertoon neemt de Haarlemmer in den regel gunstig op; men onderwerpt zich aan een orde die goed is. De wachtkamer—restauratiezaal was voor de ontvangst van H.H. M.M. ingericht en hoewel het hier geen officieel bezoek gold, waren op het perron de verschillende hooggeplaatsten aan wezig. Op den bepaalden tijd stoomde de trein binnen, onder het gejuich van de honderden, die zich zoowel op het perron, als daarbuiten verzameld hadden, 't Was hen aan te zien, dat de vriendelijke beleefdheid van onze Ko ninginnen om ons feest wel met Hare tegenwoordigheid te willen vereeren, op hoogen prijs werd gesteld. Na de voorstelling en aanbieding van bouquetten door de Jonkvrouwen Boreel van Hogelanden werd plaats genomen in de gereedstaande rijtuigen, dat van

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1