kollegies in verschillenden zin hebben beslist; daarop, meende spreker, had de Reg. moeten letten. Tevens meende hij, dat ten slotte de Kroon in deze zelfstandig beslist. „Neen, neen!" riepen verschillende leden, en de Voor zitter verzocht den heer Pijttersen het j Hoofd van den Staat niet in het debat te mengen. De heer van Kol wees er nog op, dat de rechterlijke autoriteiten, die, hetzij in de zaak-Hoogerhuis, hetzij in de zaak-Troelstra hebben gefungeerd, beloond zijn met ridderorden of bevor deringen. Wordt de motie verworpen, dan zullen de socialisten nog meer geprikkeld worden in hun klassenstrijd en gesterkt in hun strijd voor recht en humaniteit, die in deze Kamer geen steun vindt. De heer De Savornin Lohman acht d^ Kamer niet bevoegd, door aanneming der motie te verklaren, of gratie al dan niet had moeten worden verleend. Daarom kon de Kamer met de motie niet méégaan. De heer Troelstra konstateerde, dat deMinister de opgelegde zware straf niet had verdedigd, en betoogde, dat bij gebreke van ge vangenisstraf voor politieke misdrij ven, waardoor elke gevangene als een boef wordt behandeld - hjj overtuigd was, dat de Kamer in hem geen besef zal zien. Er ware ruimte geweest om de straf te wijzigen of in boete te veranderen. Ook meende Spr. dat in het rekest verschillende omstan digheden voor gratie waren gerechtvaar digd. Hij vroeg geen gratie voor zich, doch voor het recht van een land, dat zich zoo warm maakte over de rechtspraak. De nationale eer wordt geblameerd door het handhaven van dit vounis, dat het rechtsgevoel krenkt. De Min. van Just, die het recht moet handhaven, miskent dat rechtsgevoel door gratie af te wijzen. ■Verder meende Spreker, dat het besluit, regelende de gratie, den Min. ook vrij laat zonder den rechter te hooren, zijn beslissing te nemen. Toen Spreker van rechtsverkrachting gewaagde, verzocht de Voorzitter hem zich te matigen. Met een beroep op het rechtsgevoel besloot Spreker, dat, al kreeg de motie geen enkele stem, al moet hij in de gevangenis krachtens besluit der Kamer, de leden zullen ondervinden dat het volk meer rechtsbewustzijn heeft dan de Kamer. De heer Staalman vroeg splitsing der motie omdat hij was voor het tweede deel, daar hij het rechtsbewustzijn heeft dat de straf te zwaar is. Ook hij betreur de, dat de Kroon heen reden vond tot wjjziging. Geldboete ware passender geweest. Spreker trachtte aan te toonen, dat de heer Troelstra zich destijds het gesprokene niet bewust geweest was. De heer Rink was voor de motie. Zijn rechtsbewustzijn was niet bevredigd door de uitvoering der straf, al keurde hij Mr. Troelstra's handeling af. Hij vond de straf buitengewoon zwaar. De heer De Savornin Lohman kon voor geen enkele motie stemmen, zoolang Mr. Troelstra als gentleman niet hersteld heeft de grove beleediging tegen den Officier van Justitie, welke, ware zij gegrond, dien ambtenaar onwaardig had gemaakt, om in functie te blijven. Door zelf gratie te vragen had de heer Troelstra ridderlijk kunnen handelen. De Min. deed den heer Troelstra opmerken, dat de wet slechts een straf voor iedereen kent, zoodat daarin geen reden tot gratie kan gelegen zjjn. Thans antwoordde de Min. pertinent op de tweede vraag van den interpellant, dat het verzoek om gratie is afgewezen, omdat geen enkele omstandigheid tot wijziging der straf aanleiding kon geven. De heer Kuyper protesteerde tegen de houding van den heer Rink. Hij wees op het gevaar voor de Kamer om de motieven voor het gratieverzoek te onder zoeken dat ware ongrondwettig. De motie van Kol in stemming gebracht werd verworpen met 60 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren Fokker, Schaper, van Kol, Lieftinck, Nolting. Marchant, Veegens, Rink, Drucker, Ketelaar, de Boer, Verhey en Pyttersen. De heer Troelstra had de zaal verlaten. De motie Staalmanleedwezen betuigend over de afwijzing van het verzoek, werd eveneens verworpen met 59 tegen 17 stemmen. Daarna was aan de orde de motie van den heer vau Kempen, de wenschelijkheid uitspre kend van een postbestelling op Zondag, volgens den voorsteller door iedereen erkend en ook mogelijk. De heer Roes- singh wees op bezwaren en gaf veeleer in overweging versterking door hulpper soneel. De Min. van Waterstaat enz. zou blijven streven naar beperking van Zon dagsdienst, meer door uitbreiding van personeel, en door beperking v m het aantal te verzenden stukken, dan door aanneming van slechts eene bestelling. Overwogen wordt dienstbeperking naar het stelsel van op Zondag niet te bestel len dan de op Zondag bepaald aangewe zen stukken. Of het afhalen van brieven aan het postkantoor, zooals de Rotter- damsche Kamer van Koophandel wenscht, tegen opheffing van twee bestellingen, Zondagarbeid voor ambtenaren overbodig maakt, betwijfelde de Min. met het oog op de blijvende noodzakelijkheid der brievensorteeringdit zou den dienst weinig verlichten. In elk geval moet de Zaterdagnamiddag korrespondentie op Zondag nog besteld worden. Voor het personeel wil ook de Min. een vrijen Zondag om de 14 dagen behouden. Hij wil, waar mogelijk, eene bestelling opheffen, maar kan om plaatse lijke redenen niet plotseling twee bestellingen laten vervallen. De heer Schaper wilde ook zooveel mogelijk den Zondagsdienst beperken tot één bestel ling en drong aan op aanneming der motie. De heer van Kempen hield vol, dat een bestelling mogelijk is, mits maar alle gedrukte stukken op Zondag naar de snippermand verwezen worden. De heer Kerdijk zag in de motie geen beteekenis en zou tegenstemmen. De heer Nolting verklaarde zich vóór de motie wegens het belang van Zondags rust. Ten slotte trok de heer van Kempen zijne motie in, na toezegging door de Reg. van verbetering van de pozitie der postboden, zoodat hij deze ver klaring wekte hilariteit eigentljjk zijne motie als aangenomen beschouwde en geen officieele stemming verlangde. Daarna was aan de orde de interpellatie van den heer van Dedem betreffende afschaffing van tollen. Interpellant vroeg alleen, of de Reg. voornemens is afschaf fing van provinciale, gemeentelijke en partikuliere land- en watertollen voor te stellen. Nadat de Min. van Fin. ontkennend had geantwoord, met het oog op den financieelen toestand, stelde de heer van Dedem een door drie leden onderteekende motie voor, strekkende om te verklaren dat het in't algemeen belang wenschelijk is de bovengenoemde tollen af te schaffen, met Aiitnoodiging, dat de Reg. een onderzoek zou instellen naar den minst kostbaren weg om daartoe te geraken, en de indiening van desbetreffende voorstellen te bevor deren. Deze motie zal later worden behandeld. Na goedkeuring van het ont werp tot subsidieering voor een schut sluis te Zaandam, ving de beraadslaging aan over het ontwerp betreflende pro gressie van hoofdelijke omslagen. Bij het algemeen debat betoogde de heer Willinge, dat de Reg. niet ver genoeg was gegaan, en dat er alleen gestreefd moet worden buitensporigheden op bet punt der progressie te voorkomen. De heer Meesters betoogde, dat de Reg. de noodzakelijkheid van wetswijziging niet voldoende had aangetoond. De Min. van Binnenl. Zaken hield de noodzakelijk heid van het ontwerp vol en betoogde, dat de heer Willinge moest aantoonen dat wat hij wenscht geen excessen in de progressie zal veroorzaken. Wordt vervolgd). Vrjjdag berichtte Roberts dat de ver binding tusschen Pretoria en Natal was tot stand gekomen, hierdoor zijn tevens, deelt hij mede, de Boeren van Transvaal en Oranje Vrijstaat verhinderd gezamen lijk op te treden. Voor den dienst in China zjjn duizend matrozen en marine soldaten aange wezen om zich voor het vertrek gereed te houden. In een bericht aan the Times wordt omtrent het gevecht van 42 Juni gog een belangrijke bijzonderheid medege deeld, en wel de volgende „Toen de Boeren hun kans schoon zagen, deden zij iets ongewoons. Een groote bereden afdeeling voerde in ge sloten gelederen een charge uit door het open veld tot op 600 meters van eene batterij en opende een moorddadig ge weervuur. Er was slechts een manier om de kanonnen weg te krijgen. Het 42de lanciers kreeg bevel een charge te doen. De Boeren wachtten de eskadrons niet af. Zij verspreidden zich, maar zij lieten tien dooden en verscheidene ge wonden achter. De cavalerie kwam toen wel weer onder vuur, maar de kanonnen waren gered." Uit al deze bijzonderheden ziet men, dat er verwoed gevochten is. Door te trachten een en ander achterbaks te houden denkt men in Engeland natuurlijk Europa in den waan te brengen, dat onze dappere vrienden het opgeven. Duidelijk blijkt integendeel, dat zij strijden met het oude vuur en met onverzwakt geloof. „Als de Transvalers in staat zjjn de vijandelijkheden even hardnekkig volte houden als hunne vrienden in de Oranje- rivierkolonie", zegt the Standard, „dan kunnen zjj ons nog heel wat zorg en moeite berokkenen." Volgens bericht aan Daily Express hebben de Boeren in dit en in andere gevechten aan de Rhenosterrivier twee konvooien en vele spoorwagens met be- noodigheden voor bruggenbouw buitge maakt en, driehonderdvijftig Engelschen gevangen genomen, waaronder driehon derd werklieden. Piet Viljoen meldt, dat hij den spoorweg ten zuiden van de Vaal over een uitgestrektheid van 80 kilometer heeft verwoest. Ook Daily News spot met de herhaalde berichten omtrent de „verslagen en naar alle kanten uiteengedreven Boeren- commando's. Het zjjn voornamelijk de commando's Botha en de Wet op welke thans de aandacht in de eerste plaats gevestigd is. Aangaande de sterkte der beide comman do's ontbreken de gegevens, terwjjl ook het getal hunner kanonnen niet bekend is. Men herinnere zich, dat de Boeren bjj- na nergens hun zwaar geschut in den steek [ieten, zoodat dit getal wel kan meeval len. De Engelschen gelooven dat de Boeren hun geschut verborgen hebben zjj vinden het onmogelijk het weg te voeren zonder gezien te worden. De pers begint op te komen tegen tegen het wraak nemen van Roberts op de particulieren eigendommen der Boeren. Het is eenvoudig schending van het volkerenrecht en de andere volkeren, die zich aan dit recht gebonden achten, behooren die schending niet toe te laten, meent men. De eerste doorgaande trein van Kaapstad naar Pretoria is Donderdag vertrokken. Uit China onrustbarende berichten, alljjd voor zooverre ze niet raadselachtig zjjn. De Boxers, leden van een geheim ge nootschap, dat in zijn schild voert „China voor de Chineezenu, gaan in hun feilen haat zoover, dat zij moordend en bran dend te veld trekken tegen de Wester- sche beschaving, die zijn, misschien niet geheel en al ten onrechte, niet wenschen boven de hunne. Het is zoo goed als bewezen, dat zij door de regeering ge stuurd worden. Binnen Tienstin zjjn zij feitelijk heer en meester en daar tvranni- seeren zij de Chineesche overheid. Aan den wenk, gegeven aan de Chi neesche troepen, is gevolg gegeven Tienstin wordt door die troepen gebom bardeerd. In die stad zijn veel Europea nen, om deze te redden zonden de En- gelsche en Russche anmiraal de beschik bare manschappen tot ontzet en men had eenige hoop dat dit spoedig zou gebeuren. Japan, als de meest nabjjzijnde mo gendheid, speelt in deze onlusten een groote rolhet heeft zich b.v.b. belast met de verzorging der zieken en g - wonden van de verschillende samenwer kende mogendheden. Natuurlijk is deze hulp met dank aanvaard, maar Japan heeft, even natuurlijk, veel kans op een goeden dag door de Europeanen op zijde gedrongen te worden, tenzjj het zich een stem in het kapittel weet te veroveren. Inmiddels lijkt het nu tusschen belang hebbenden erg eendrachteljjktoe te gaan. maar o, wee, als het zoover komt, dat er een buit te verdeelen valt Ashanti, waar Brittanje ook aan het krijgvoeren is, bericht ook geen aange naam nieuws. Coomassi, de hoofdstad, wordt nog steeds door de Ashantijnen belegerd. Bij den laatsten aanval zjjn acht Engelsche officieren gesneuveld. Ook hier schijnt het te doen om de meer en meer voortdringende Wester- sche beschaving te weren, althans bjj eene onderhandeling eischten de Ashan- tjjnen opheffing van alle scholen. In hoeverre deze moeieljjkheden zullen komen ten goede van Zuid Afrika is niet vooruit te bepalen, hoewel het zeker is, dat Buller van zjjne troepen moet afstaan ten dienste van de onlusten in China. Overigens uit Afrika niet veel nieuws, maar zeker is het, dat de Engelschen met iederen dag veld winnen, zjj het dan ook, dat zij van tjjd tot tijd aan de tegenwoordigheid der Boeren worden herinnerd, door geniepige aanvallen, van die speldeprikken, die de Engelschen kitteloorig maken en welke de laatste beantwoorden met het platbranden van boerenhoeven en het vernielen van ander particulier eigendom. Een en ander zal niet medewerken tot eene gewenschte verstandhouding als de oorlog tot het verleden behoort. De Engelsche verbindingslijn moet nog steeds bewaakt worden, aan dezen maatregel is de Engelschen natuurlijk alles gelegen. Van de honderd vjjf en zeventig mijlen afstand, welke liggen tusschen Pretoria en Alkmaar heeft, Roberts er thans vjjf en dertig afgelegd. President Kruger, die daar vertoeft, behoeft zich dus nog niet ongerust te maken voor een on verwacht bezoek. Roberts is nu te Staun- derton, van waar de Boeren, alweer zondereenigen hinder, waren vertrokken, na een spoorwegbrug vernield en andere schade aangericht te hebben. In verband met de maatregelen te Madrid door de regeering genomen tegen mogelijke wanordelijkheden heeft de pers aldaar eene aanschrijving ont vangen niets anders omtrent den toestand medé te deelen, dan door de regeering verstrekte gegevens, en zulks op straffe van schorsing der bladen die anders handelen. Zondagavond had bij de Sumastraat te 's Gravenhage een botsing plaats op de stadstramljjn tusschen een trein van Scheveningen en een achter op rijdenden trein. Zes passagiers, de machinist en de conducteur bekwamen verwondingen. Aan het matrieel was veel schade. Ge durende een uur was de dienst gestremd. HAARLEM 26 Juni 1900. VEBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 27 Juni 1900, des namiddags te l'/« ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres G. de Boer, eervol ontslag onderwijzer 4e klasse. 2. Voorstel B. en W.W. onbewoon baarverklaring perceel Kleine Hout straat No. 94. 3. Id. id. id. Kennemerplein No. 22. 4. Schrijven id. fontein Hout, met nader advies Commissie van Bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de plantsoenen. 5. Voorstel id. adres Mr. W. van Hulst, levering van duinwater. 6. Id. id. afkoop oud-eigen ten name van J. F. A. Kroner. 7. Id. id. aankoop terrein bouw abattoir. 8. Id. id. aankoop terrein bouw licht fabrieken. 9. Id. id. verhuring grond Wagen weg aan C. J. van het Nederend. 10. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan S. Warmerdam Gz. 11. Id. Commissie van Bijstand in het beheer der Openbare Werken, vast stelling voorwaarden vergunning bouwen op voor tuin bestemden grond Frederikspark No. 1. 42. Voorstel B. en W.W. vergunning aan Wed. J. Lijs geb. Soellaart, bouwen op voor tuin bestemden grond Ripperdapark 27. 13. Id. id. vaststelling staat af- en overschrijving en 2e suppl. be grooting, dienst 4899. 44. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording St. Elisabeths of Groote Gasthuis, dienst 1899. 15. Id. id. gratificatie A. Beernink, waarnemend Hoofdkostelooze school lett. D. 16. Id. id. machtiging aanstelling tijde lijke leerares Fransche taal aan de Meisjesschool voor middelbaar on derwijs. 17. Id. id. motie-Schram e. a. betref fende het gemeentelijk grondbezit, met nadere motie Tjeenk Willink. 18. Benoeming leden Commissie voor de bezwaarschriften in zake de plaatselijke dir. belasting. 19. Benoeming gemeente-vroedvrouw. 20. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeressen Tweede Tusschen- school en kostelooze school lett. C. 21. Id. id. id. onderwijzer le kl. Eerste Burgerschool.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2