Nieuwsberichten. Het langdurig debat heeft volkomen 1 in het licht gesteld, dat de verschillende schoolautoriteiten de bewezen dien sten van den Heer Beerniok ten zeerste waardeeren. Volgens het oordeel der schoolauto riteiten, behoeft het onderwijs in de Fransche taal aan de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs versterking ten gevolge van klassensplitsing. B. en W. stellen voor her. te machtigen tot het aanstellen van eene leerares in dat vak en daarvoor op den dienst 1900 beschik baar te stellen ƒ150.—. De Raad besluit alzoo. In zake de motie van den Heer Schram betreffende het gemeentelijk grondbezit is door den Heer Tjeenk Willink eene motie ingediend om in deze over te gaan tot de orde van den dag, aangezien de Raad nimmer buiten noodzaak af over wegende redenen grond verkocht, en zeker niemand tegen het uitbreiden van gemeentebezit is, terwijl toch een bin dend besluit in deze onraadzaam is. Eerst werd voorgesteld dit punt in geheime zitting te behandelen, doch wegens den vergevorderde» tjjd wenschte de Voor zitter het punt van deze agenda af te voeren. Tot leden Commissie voor de bezwaar schriften in zake de plaatselijke dir. belasting werden benoemd de Heeren; Holland, Leupen, Sabelis, Schurmann, Sneltjes; tot gemeente-vroedvrouw Mej. J. Schenk—de Visser; tot onderwijzeressen aan de Tweede Tusschenschool Mej. G. Ph. Charbon te Heemstede en Mej. E. P. M. Bon te Warmenhuizen tot onderwijzeres aan Kostelooze School Lr. C, Mej. C. J. Donck te Zandvoort; tot onderwijzer aan de Eerste Bur gerschool den Heer H. Zwart alhier, waarna de vergadering werd gesloten, precies kwart over vijven, dus na eene zitting van vier uren. Twee Raadsleden waren afwezig. Al de Raadsleden op zes na hebben aan de discussies deelgenomen. Tweede Kamer. Vrijdag werd het debat van den vorigen dag voortgezet. De heer Fokker nam als vaststaande aan den onhoud- baren toestand, die het progressie ver bod voor vele gemeenten oplevert, in zoover de regeling de vermogenden bevoordeelt ten koste van den midden stand en van de laagst aangeslagenen Toch zou, volgens Spreker, het ontwerp geen verbetering brengen in dien toe stand, omdat het den gemeentebelasting wetgever nog te veel beperking aanlegt. Spreker wenschte daarom een ontwerp, dat den gemeentebesturen meer vrijheid geeft inzake de gemeentebelastingen en hun taak niet maar beperkt tot vaststellen van het tarief en de percentage zooals in dit ontwerp. Met behoud van een waarborg tegen al te groote pro gressie wenschte Spreker liever regelen te stellen, waarnaar de gemeenten hebben te handelen bij de regeling der belastingen. De heer Troelstra ontwik kelde, dat te groote beperking van de gemeentelijke zelfstandigheid in zake de regeling der gemeentebelastingen niet overeenstemt met de taak en de positie der gemeenten heden ten dage, en dat de wijze, waarop dit ontwerp de belastingvrijheid beperkt, niet voldoet aan de eischen eener demokratiesche belastingpolitiek en der sociale recht vaardigheid. Immers inkrimpen van de bevoegdheid der gemeenten bij de heffing van inkomstenbelastingen strijdt tegen eene natuurlijke ontwikkeling der ge meenten, in zoover het zal tegenhouden eene gemeentelijke sociale hervormings politiek onder een Kabinet van sociale rechtvaardigheid. De voorgestelde rege ling zegt Spreker is nog slechter dan die van de reaktionairen minister Van Hou ten, vooral omdat zij niet geeft belasting van uitwonende eigenaren, wat Minister Borgesius zelf heeft voorgestaan in een amendament van Houten. Daarom is het ontwerp eener Regeering van sociale rechtvaardigheid onwaardig, omdat het de rijken belast, nadat de minder gefortuneerden onevenredig zwaar zijn getroffen, wat erg onrechtvaardig is, vooral voor den burgerman en den mid denstand, die alzoo het gelag zullen betalen. Spreker betreurde, dat de in komsten uit arbeid niet naar een lageren maatstaf worden belast. Hoe dit zij, het ontweip is onbevredigend, doch meenen- de, dat toch iets noodig is, stelde spreker een motie voor om de regeering in de gelegendheid te stellen de zaak ernstig te overwegen en uitlenoodigen een ander ontwerp in dienen dat den terngn, gedurende welker bestaande gemeenteverordeningen gel dig zijnverlengt. Deze motie, voldoende ondersteund, wordt gelijktijkig met het algemeen debat behandeld. Ook de heer van Dedem had gewenscht, dat de Reg. den termijn had verlengd om de toepas ing der wet nog na te gaan, óf wel een aanvulling had voorgesteld, die de gemeenten beter dan dit ontwerp voldeed. De heer Zijlma betuigde in stemming met de hoofdbeginselen van het ontwerp, al betreurde hij met den heer Troelstra, dat Min. Borgesius daarin niet heeft uitgewerkt zijn denkbeeld betreffende belasting van uitwonenden ten platte landp. Ofschoon geen wille keurige progressie wenschend, zou spre ker echter met een doorvoering der progressie méégaan. De heer van der Zwaag weet den druk van hoofdelijke omslagen in vele gemeenten aan het vertrek der landeigenaren en schetste de nadeelige gevolgen van de regeling der wet van Houten voor de kleine burgers. De Min. van Fin. verdedigde het ontwerp, dat alleen beoogt verrui ming van de bevoegdheden der ge meenten en losmaking van de enge banden der wet van 1897. Uitwo nenden te treffen ligt buiten het ont werp, dat alleen progressie mogelijk wil maken. De Min. konstateerde, dat de heer Troel ttra geen ander stelsel van progressie gaf. De Min. ontried ten sterkste de motie Troelstra, omdat zij de Regeering voor onoplosbare moeilijk heden zou plaatsen. Van de Regeering is een ander voorstel niet te wachten. De heer Bastert beaamde die vrees voor bezwaren. De heer Schaper ontkende, dat sterke progessie tot konfiskatie leidt, en betoogde dat de toepassing der voor gestelde progessie te veel kleinere in komsten zou drukken en hoogere in komsten ontzien. Spreker gaat het ontwerp niet .ver genoeg en met de motie achtte hij uitstel niet bezwaarlijk. Bij de repliek achtte de heer Troelstra 's Ministers bezwaar tegen zijne motie niet overwegend, ook omdat de gebrek kige regeling thans voorgesteld, eerst in 1902 zou werken. De heer Van Raalte motiveerde zijn stem voor de motie, omdat deze kan leiden tot een volledige regeling, welke ook zou omvatten de belastinguitwonende eigenaren. De Min. van Fin. zeide nog omtrent de motie, dat de Reg. geen nieuw ontwerp kon toezeggen. De Kamer stond voor de keus of de wet van 1897 volledig uit te voeren of haar te verbeteren naar dit ontwerp. De motie Troelstra, in stemming gebracht, werd verworpen met 39 tegen 28 stemmen. De meeste voor uitstrevende liberalen en socialisten stemden voor. De behandeling van het ontwerp werd voortgezet met een am. van de heeren Fokker, van Raalte en Willinge, dat blijkens de toelichting van den heer Van Raalte hoofdzakelijk be doelde onderscheid te maken tusschen inkomsten uit bedrijf of vermogenen om door aanneming van degressie te waken tegen overdreven progressie met geleidelijke stijging van beiden. Nog werden voorgesteld amendementen door den heer Pijnappel c. s. om, met het oog op eventueele verwerping van het am. Fokker, afwijking mogelijk te maken, wanneer de bestaande verordeningen niet belangrijk verschillen ten aanzien der verdeeling van lasten. Door den heer Veegens werd voorgesteld de geheele wijziging te beperken tot de eerste alinea, voorschrijvende dat de gemeentelijke belastingen geheven worden volgens de grondslagen der belastingverordeningen onder toezicht van Gedeputeerde Staten en van de Kroon. Spreker achtte dit vollediger vrijheid dan de amendemen ten wenschen te bereiken. Dinsdag voortzetting. Kommandant de Wet gaat voort in het Noorden van Natal de Engelschen te bestoken. Roberts berichtte, dat de Wets mannen tusschen Rhenoster en Heilbron vjjftig wagens wegpakten en een regement aantastten, waarvan 35 man sneuvelden, 111 verwond en de overigen gevangen genomen werden. De vijftig wagens waren bestemd voor de Hooglanders bij Heidelberg, die reeds een paar dagen op rantsoen stonden. Een en ander hooren we nu eerst, hoe wel het reeds op 4 en 7 Juni plaats had, terwijl verdere berichten aanduiden, dat Botha, die omsingeld heette, ten Oosten van Pretoria van zich deed spreken. De Engelschen zij n over deze tegen vallers niet best te spreken. Geen wonder dan ook, dat Roberts berichtte voor China geen soldaat te kunnen missen, en wel een bewjjs dat hij de zaken nog lang niet afgedaan acht. Nog wordt medegedeeld dat President Kruger vijf en twintig duizend goed ge wapenden ter zijner beschikking heeft en dat hij den oorlog tracht te rekken tot na de presidentsverkiezing in Ame rika. al» wanneer hij daar eane gunstige wending verwacht ten opzichte der repu blieken. De Wet bezorgt de Engelschen be nauwde oogenblikken. Nu is hij ten noorden, dan ten zuiden; hier een brug vernielend, daar een spoorweg opbrekend en dit alles zonder dat de vijand er iets aan kan doen. Steeds is hij hen te vlug. En toch beschouwt Roberts den oorlog als afgeloopen. Generaal Olivier moet al vechtende door de Britsche linie heen gebroken en naar het Zuiden getrokken zijn. Rusland bezit thans in China een grooten voorsprong Door zijn kalme troepenvereeniging aan de Amur is hij in staat binnen 14 dagen dertig duizend soldaten te Peking te brengen en Enge land moet het aanzien, dat Rusland voor- loopig zoo goed als alleen met China afrekent, waartoe het dan ook van de mogendheden een opdracht schijnt ont vangen te hebben. Peking heeft echter eene bezetting van zes en dertig duizend man met de noodige kanonnen en schiet voorraad, zoodat een sterke macht wel noodig zal zijn om iets te verrichten. Tienstin is door een gedeelte van het ontzettingsleger binnengerukt, de Euro- peesche gezanten, die daar waren en over wie men zich zeer bekommerd maakte, moeten in veiligheid zijn. De kolonne der Engelschen moet op weg naar Tienstin ingesloten zijn. Het schijnt meer en meer te blijken dat de Chinee- sche troepen gemeene zaak maken met de Boxers. Waren het in de eerste plaats Tient sin en Peking vanwaar het verzet tegen de vreemdelingen uitging, thans is de beweging o k ove geslagen tot Kanton, waar het tot heden rustig was. Vele rijke Chineezen hebben reeds de stad verlaten, een bewijs, dat er iets broeit. Natuurlijk bestaat er geen eensgezind heid tusschen de aanvoerders der vreem de mogendheden. Te Chicago is weer eens gedurende eenige jaren eene gelegenheid geweest, om doctorstitels te krijgen zonder voor afgaande studie, doch tegen betaling. Het doctorenmaken geschiedde door het bestuur van eene zoogenaamde genees kundige ^school. Van de gekochte titels werd gebruik gemaakt, want deEngelsche consul in Engelsch Indië en Australië klaagden er over. Dit had een onderzoek tengevolge, de geneeskundige school werd opgeheven en het bestuur wegens zwen- delarij gestraft. Het nieuw ingediende ontwerp Onge vallenwet geeft den patroons het recht onderlinge verzekeringsfondsen op te richten of ook hunne polissen te nemen bij particuliere assurantie maatschap pijen met dien verstande, dat fonds of maatschappij bij het Rijk een borgtocht hebben te storten om daaruit eventueele tekorten te dekken, terwijl de admini stratie-kosten nu geheel door de Rijks- verzekeringbank worden gedragen. De bezwaren, die in hoofdzaak in de Eerste Kamer geleid hebben tot verwerping, zijn thans opgeheven, zoodat er kans bestaat, dat de wet op die grondslagen tot stand komt. De pers is dan ook met dit ontwerp nog al ingenomen, temeer daar de ver zekerden ook met deze wet in geen geval schade kunnen lijden. Er bestaat vooruitzicht, dat de wet nog dit zittingsjaar in behandeling komt. H 4ARLEM 29 Juni 1900. Op 't Museum van Kunstnijver heid zullen te bezichtigen zijn 4 photographien voorstellende de Ned. Ind. afdeeling op de Wereldtentoon stelling te Parijs; de Tempelbouw van Tjandi Sari met de beide gebouwen van de Padangsche bovenlanden. Ook de andere afbeeldingen der We reldtentoonstelling en de afbeeldingen der beeldhouwwerken te Rome zullen nog te bezichtigen zijn. Zondag is de toegang vrij. De tentoonstelling van afbeeldingen naar schilderijen van Frans Hals en van eenige merkwaardigheden hem betref fende, uitgezet op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) blijft ge opend tot en met Zondag 1 Juli 1900. Men make van de gelegenheid gebruik deze fraaie verzameling te bezichtigen Zondags is de toegang vrij. Uitslag der door den architect Jb. van den Ban gehouden aanbesteding voor het bouwen van eene smederij met bovenwoning aan de Zijlstraat No. 17 alhier. Ingeschreven werd door P. de Lugt Haarlem voor f 15452. H. van Es 14562. R. Wereldsma 14550. F. Th. Maas 14500.— J. J. v. Scheijn- del 14300.— J. Giebels J. v. Servellen „14100. J. N. van der Vlerk 13880.— J. P. A. Nelis- sen 13784.— G. P. J. Beccari „13325. C. J. Cramer 13250.— A. J. Seherpen- huizen en H. A. v. d. Meij de Bie „13222. Th. J. Verzijl- berg 13187.— A. Rinkema 13130. Hoogstraten Sc Smink 12956. M. van Om meren „12959. A. F. Captein 12773. Het werk is den minsten inschrijver gegund. In den afgeloopen nacht tegen kwart over twaalven werd brand ont dekt op de Lange Heerenvest in de hout- kooperij en houtzagerij van de Heeren L. en J. Fruitier. In minder dan geen tijd verspreidde zich het vuur op de breede oppervlakte, een stroom van vonken verspreidend en den geheelen omtrek verlichtend. Tien minuten voor eenen was de „Tien", de veel gewaardeerde Vrijwil- ligersspuit en de slangenwagen der politie op het terrein aanwezig, onmid dellijk stonden zes slangen op de brandkranen het hunne te doen. Wegens het zeer dreigend aanzien van den brand werd per klokgelui de verdere brandweer opgeroepen, welke tegen half vier weer kon inrukken. De belendende perceelen zqn gespaard evenals de drie kleine woningen achter het terrein gelegen, waarvan de toe gang is in een poort in de Raamsteeg. De schade aan voorhanden materiaal en machines is nog niet bekend, maar ook bij de belendenden heeft het water aanzienlijk nadeel toegebracht. Twee en twintig stralen van de waterleiding en van eenige spuiten hebben dienst gedaan. Alles is verzekerd. De Burgemeester, Officieren van Justitie en andere auto riteiten waren aanwezig. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 97 Juni. A. Kerkhoff en T. Gember. A. Dekker en A. M. J .nsen. K. Jorda&n en A. Hagebout P. J. C. Brauns en M. J. Schagen. N. W Spieóngs en M. C. Kott- man. 28 Juni. H. Lohr en R. A. Resink. J. A. Steenman en A. M. C van Rhijn. J. C. Roodt. en M. J.Crol'.art H. A. Bak ker en E. P. Nieuwenkuijs. GETROUWD. 21 Juni. A. A. M. Bruning en M. T C. Tombergh. 27 Juni J. van Wijnen en W. J. Kroese. J J. de Zaaijer en M. E Pieters. H. Jansen en J. J. M. van de Wall. H. J. Klijn en M. G. Kraane. 28 Juni. W. C. van Daalen en J. M. Broesterhuizen. H. Bruseé en H. Veen. GEBOORTEN. 20 Juni. S. van Loevesijn geb. Meijer d. 21 Juni C. Wo'ff geb E ank z - W. C. Berkememe'e; geb. Bacbmann z A. Slen ders geb van de Grr otepoort d. 22 J tmi. M. L Eortgens geb. Sobcu -z. D. Mulder» geb. van Groningen d. M. Smit geb. Vis-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2