ING E Z 0 N D E W De vier Belgische burgemeesters, die een manifest enderteekenden, waarbij de patriotten worden uitgenoodigd een bataillon Belgische vrijwilligers te vor men voor China, vergaderde Zondag middag bij de burgemeester van Biussef, om een definitief comité te vormen. Uit alle deelen des lands werd reeds een groot aantal adhaesiebetuigingen, inschrijvingen en aanbiedingen van per soonlijke medewerking ontvangen. De vier burgemeesters teekenden eene verklaring, houdende, dat het doel, dat zij zich hebben voorgesteld, is bereikt. Zij stellen in handen van het comité de zorg om liet vaderlandslievende werk, waartoe zij het iniiiatief namen, te or- ganiseeren en tot stand te brengen. Het bureau van Wolff verneemt uit Tientsin van den 26en Juli, dat in de nabijheid van Tientsin den 24en Juli een Russische afdeeling van dertien man werd aangevallen door tachtig Japanners. De Russen verloren twee dooden en drie zwaar gewonden. De rest gaf zich aan de Japanners over. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de Russen door de Japanners bij vergissing voor Chinee- zen werden aangezien. Het incident werd hierdoor voor gesloten verklaard. De Chineescbe ambassadeur deelde aan de »Times" mede, dat hij een telegram had ontvangen, meldende, dat Li Hoeng Chang, in vereeniging met de andere onderkoningen en gouverneurs, een adres tot den troon ricntte, waarin op drin gende wijze de raad wordt gegeven, dat men de vreemde vertegenwoordigers onmiddellijk onder escorte naar Tientsin zou zenden, of wel, hun te vergunnen vrijelijk met hunne regeeringen te cor- respondeeren De Keizerl ijke toestem m i n g zal den ambassadeur worden medege deeld, zoodra zjj zal zijn verkregen. Zooals men ziet, houdt China nog steeds zijn spel met de mogendheden vol. De koning van Italië is Zondagavond van Monza niet ver van Milaan te 10 ure vermoord. De volgende omstandigheden worden vermeld: De koning was te Monza tegenwoordig b\j de uitreiking der prezen voor eene daar gehouden gymnastiek-uitvoering, waar Z. M. aller hartelijkst was toegejuicht. Toen de koning zich gereed maakte tot vertrek, weid hij door drie revolverschoten ge troffen, die hem doodden. De dader, zekere Angelo Bresti uit Toskane, is gevat. De kroonprins en zijne gemalin bevin den zich op reis naar het Oosten. De moordenaar moest beschermd wor den tegen de woede des volks. Zqn misdaad heeft hij koelbloedig bekend. Nader verneemt men dat de kroon prins zich in de Levant bevindt. Koning Humbert was in 1844 ge boren en den 9 Januari 1878 op den troon gekomen na het over lijden van koning Victor Emanuel. Hij was toen gedurende tien jaren in den echt vereenigd met zijne nicht Marguerite van Savoye, dochter van den Hertog van Genua. Koning Humbert heeft veel voor zijn land en zijn volk gedaan, de voortdurende partij verdeeld heid heeft hierin echter niet ten goede gewerkt. In alle steden en dorpen van Italië zijn ten teeken van rouw de winkels gesloten, overal hangt de vlag halverstoks. De laaghartige moord schijnt alweer het werk van anarchisten te zijn. De Oostenrijksche politie wist dat er door een geheim genootschap tot den moord besloten was en zulks door den vader van een anarchist, in verband hiermede was reeds een persoon gear resteerd, die verklaarde tot de daad aangewezen te zijn. De Italiaansche regeering had toen 's Konings veilig heidsdienst doen vermeerderen, maar de Koning wenschte dit niet. De Koningin is diep getroffen. Zij wil de kamer niet verlaten waar het stoffelijk overschot rust. Een vreeselijk ongeluk heeft te Luik plaats gehad. Iemand die in de rue Sainte-Marguerite zijn huis liet ver bouwen, moest daarvoor de bovenste verdiepingen laten afbreken. Men begon des avonds met het werk en al spoedig stortten het dak en de tweede ver dieping in en daarna de eerste. Vier kinderen, van twaalf, tien, acht en vijf jaar oud speelden voor het huis en werden begraven onder het neerstortend puin, Men schoot te hulp en slaagde er in een meisje, dat door een plank beschermd was geworden te redden. Haar wonden en kneuzingen zijn echter levensgevaar lijk. De andere kinderen waren, toen ze opgegraven werden allen dood. Weer hebben twee ongelukken in de Alpen plaats gehad. Het eene gebeurde te Ceroin, waar twee gidsen en een Engelsche reiziger van achttien jaar door een bergstorting weiden overvallen en in een gletscher werden geworpen. Een gids werd gedood, de andere zwaar ge wond, de reiziger slechts licht gekwetst. Het andere ongeval is te VVeisborn gebeurd. Drie Engelschen vertrokken Dinsdag zonder gids. Daar zjj niet terug kwamen werd een expeditie uitgezonden, om hen op te zoeken. Deze liet van de hut te Weissborn weten dat zij hulpkre ten hadden gehoord en dat zij verder waren gegaan om te gaan zoeken. Bjj de Fransche manoeuvres in de Zee-Alpen, zal een proef genomen wor den met de oorlogstaktiek der Boeren. Een afdeeling troepen zal een Bieren- commando, terwijl een andere een En gelsche brigade zal voorstellen. Het doel is uit te maken in hoeverre de vechtwijze der Boeren rnet succes door geregelde troepen aangewend kan worden. Volgens berichten uit Perzië, via New Yoik, bestaat er kans, dat eerlang in Perzie een anti christen vervolging zal worden op touw gezet Er moeten reeds eenige lieden zijn vermoord in de buurt van Oroomia. Men vreest, dat de christe nen 3000 in aantal in dat district gedood zullen worden. Na het voorgenomen huwelijk van koning Alexander van Servië vestigt rnen meer en meer de aandacht op hem. Tot heden heeft men geineend, dat de koning geheel aan den leiband van zijn vader, Vorst Milan liep en soms te lijden had aan inblazingen van zijne moeder, thans zou men wel kunnen zeggn dat men hem onderschat heeft. Omtrent den persoon des konings wordt steeds de meeste zorg in acht genomen, zoo b. v. b. bevindt zich in den omtrek van de punten waar de koning wandelt een uitgebreid bewakingspersoneel, voor al veel militairen. De Prins van Wales, die al hoofdman is van het vischkoopers-collége en meer andere, heeft thans van de Engelsche heelmeesters een eerediploma ontvangen als chirurgijn. Deze onderscheiding dankt de prins aan zijne bijzondere medewer king bij het oprichten van sanatoria. Er zijn reeds eenige der inrichtingen gefaileerd en enkele andere geliquideerd. Bij de laatste volkstelling op Creta bleek, dat er op Creta aanwezig waren 268000 Christenen en 33000 Mohamme danen. Twee jaar geleden woonden er 85000 Mohammedanen, zoodat een 52000 hunner, na invoering van het nieuwe be stuur, het eiland moeten verlaten hebben. II Te New- Orleans is het tusschen de blanke bevolking en de negers tot een bloedige botsing gekomen, naar aanlei ding van den moord op het hoofd der politie door eenige negers gepleegd. Bij de opstootjes werden tal van zwarten ernstig gekwetst, terwijl verschillende winkels geplunderd werden door de opgewonden meenigte. Zooals men weet, staat het gekleurde ras in Ai erika zeer laag aangeschreven. Te Parijs is het Zaterdag na een onweer wat minder warm geweest, doch de vooruitzichten het water betreffende zijn nog niets beter geworden. Met schrik denkt men er aan hoe bjj een mogel'ijken brand in de hoofdstad zelfs gebrek aan bluschwater zou bestaan. Gedurende de warmte is ook de ten toonstelling niet zoo druk bezocht als het geval moet zijn om het normale cijfer bezoekers te bereiken. Men had berekend, dat de gezameljjke entrees 192 millioen francs zou bedragen, tot heden is dit slechts 173/, 0 millioen. In de verschillende amusementen op de terreinen was veel geld in aandeelen j geplaatst maar verreweg de meesten dezer zijn van 70 tot 30 percent gelaaid en zijn er groote sommen verloren. Zooals men zal weten, hadden Ged. I Staten van Friesland hun goedkeuring onthouden aan de gemeentebegrooting van Schoteiiand voor den dienst van 1900, omdat daarop voorkwam een post voor kosten van voeding en kleeding van schoolgaande kinderen. De gemeen teraad kwam hiervan in beroep bjj de Koningin. Bij Koninklijk besluit is thans, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten, de genoemde begrooting goedgekeurd. Er heerscht te Muiden een ongekende bewegelijkheid in verband met het eerst daags te wachten Hooge Bezoek op 3 Augustus. De gemeentenaren doen hun best Muiden in orde te maken, opdat het zijne Koninginnen goed kan ontvan gen. De steiger, waar HH. MM. zullen afstappen, wordt door de firma Timmer in gereedheid gebracht. Een versiering van groen en bloemen zal daarbij niet ontbreken. Men verwacht tegen 6 uur de Konin ginnen te Muiden terug, om dan een bezoek te brengen aan het Muiderslot. Indien het weder zich goed houdt, zullen de Koninginnen zich te voet daarheen begeven. Zaterdag tegen den vooravond zou te Amsterdam in Volksvlijt een ballonop stijging met parachute plaats hebben. Maar met de vulling ging het r.iet en de ballon bleef waar hij was, wat na tuurlijk tot. allerhande tooneelen bjj liet publiek aanleiding gaf en den luchtrei ziger woedend maakte. Toen sneed de laatste het koord door, dat de ballon aan de schuit en de parachute verbond, ge volg; de ballon steeg on vergezeld op en verdween. Honderden stormden op den luchtrei ziger aan, deels nieuwsgierigen, deels luidjes, die „hun entréegelden terug vroegen, maar mijnheer De France verklaarde, dat het slechte gas de schuld was. Gaarne zou hij den volgenden keer een gratis opstijging voor de heerenen dames geven Zonder ongelukken te veroorzaken, daalde de ballon neder in de Von Zesenstraat voor perceel 68, zoodat dus de luchtreiziger spoedig weer in het bezit was van zijn eigendom. De opstijging was nogal meteenigen ophef door de kranten vermeld, omdat de luchtreiziger er bij gebruik zou maken van een door hem uitgevonden parachute. Zaterdagavond is in de Torenlaan te Baarn het paard van een rijtuig van den heer Van West, waarin twee dames aan het toeren waren, op hol geraakt. In woeste vaart holde het dier naar den overweg, waar de boomen reeds gesloten waren voor den in aantocht zjjnden sneltrein uit Amsterdam naar Duitschland. Het paard verbrijzelde den boom door den schok werden de dames en de koetsier uit het rijtuig geworpen, juist op het oogenblik dat de sneltrein passeerde. De dames en de koetsier kwamen met den ontzetlenden schrik vrijhet paard echter was twintig meter ver door de locomotief meegesleurd en zoo vreeselijk gewond, dat het dood geschoten moest worden. De directie der LeidscheDuinwater Maat schappij heeft tengevolge van het steeds toenemend duinwaterverbruik in die gemeente behoefte aan de beschikking over nieuwe duingronden. Dientengevolge verzoeken B. en W. den Raad, hun college te machtigen, aan de Regeering aan te vragen, de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden, ten behoeve der Leidsche Duin water-Maatschappij, van een aantal per- ceelen duingrond onder de gemeente Katwijk, ter gezamenlijke groote van pl. m. 25 H. A. ViUiuAJjilKING van den Haad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 1 Augustus 1900, dee namiddags te 1ure. De volgende stukken en punten tullt n aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw in komende leden. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Stemming voorstel Th. G. Schür- mann, instelling raadcommissiën, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. 4. Voorstel B. en W. W. benaming van straten met betreffende adres sen. 5. Id. id. adressen J. Gerritsz Jr. en H. J. Szn. stallen paard Kenaupark. 6. Id. id. motie Schram e.a., betreffende het gemeentelijk grondbezit met nadere motie Tjeenk Willink. 7. Id. id. wijziging plan bebouwing gronden Sehoterveenpolder „Recht en Plicht". 8. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Barbara-Gasthuis, dienst 1899. 9. Benoeming leden stembureau K. v. A. Bouwbedrijven. 10. Verslag opzichter gasverlichting over Juni j I. 11. Zitting met gesloten deuren. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Juli 1900. in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhuis en Erve, aan de noord zijde van de Nassaustraat, met den overbouw van eene naast het perceel gelegene Poort No. 12. ƒ5025. II. C. Tombergh qq, No. 2. Een Winkelhuis met achtergelegen Pak huis en Erve, aan de noordzijde van de Hage- straat. No 9. 4505 Opgeh. No. 2. Een Pakhuis en Erve aan de zuidzijde van de Koolsteeg. No. 2. ƒ550. Opgeh. No. 4. Een Timmermauswerkplaats met afzon derlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan het Nieuwe Kerksplein op deu hoek van en met uit ga g in de Kerkstraat. No 2 zwart en rood. ƒ3950. M. A. Tij9sen qq. No. 5. Een Winkelhuis eu E ve met Tuin, in welk perceel sinds onheugelijke jaren de Kruide niers-, Grutters- en Pourage-affaire met succes is en nog wordt uitgeoefend, aan de oostzijde van de Barteljorisstraat. No. 9. ƒ17325. P. Hooge- veen. qq. No. 6. Ecu perceel Bouwterrein aan de west zijde van de Smedestraat, achter het voorgaande perceel. No. 7. Een perceel als voren, naast en ten zui den van het voorgaande. No. 8. Tot Amotie ds Gehouwen get. No. 8, staande op de perceelen Nos. 6 en 7. De perceelen No. 6, 7 eu 8 gecombineerd, te zamen ƒ8366. S. J. W. Mons. No. 9. Een Huis en Erve, in de Schoolmees terspoort, ingaande aan de noordzijde van de Gravinnestceg No. 7 b. ƒ505. Opgeh. No. 10. Een Huis en Erve, naast en ten oosten van het voorgaarde No. 7 c. ƒ505. Opgeh. Aan de Vereeniging ter veifraaiing van Haarlem en Omstreken wordt be leefd gevraagd, of het niet zeer aange naam voor de natuurliefhebbers zoude zijn als men meerdere banken plaatste op den weg naar Overveen en Bloemen- daal. Men rust gaarne onderweg. Mij vleiende deze wenk niet aan een slecht kantoor wordt gegeven, en U dankzeg gende voor de gegeven plaatsruimte, heb ik de eer mij achtend, te teekenen X. Markt van 30 Juli 1900. Boter. Aangev. 88 K.G. verk. 88 KG. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.20 pr. K.G. Biggen. Aangev. 102 stuks verk. 91 stuks. L. pr. 6.— H. p^9.pr. stuk. Schrammen. Aangev. 51 stuks verk. 43 stuks. L. pr. ƒ11.H. pr. ƒ14.pr.stuk. Aardappelen. Aangev. 565 H.L. ver kocht 511 H.L. L. pr. ƒ2.— H. pr. ƒ3.— p. H.L. Peren. Aangev. 15 H.L. verk. 15 HL. L. pr. ƒ5.— H. pr. .8— p. H.L. H AARLEM 31 Juli 1900. In het douchebadhuis zijn in de atgeloopen week genomen 717 baden. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Aug. 19f 0, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAh PBOGBAMMA. 1Wilhelmus van Nassauen. Wieo N<erl. B'oed. Transvaalsche Volkslied. 2 Preludium cn FugaJ. S. Bach. 3. Adagio 5e SymphonieBiethoven. 4Fluit Concert 2e deelItinclc. 5. Inleiding en Ko ruitStabatMater. Rossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2