Zonder discussie wordl nu die motie aangenomen. De Coöperatieve Bouwvereeniging Beclit en Plicht was voor de te plaatsen afrasteringen eene hoogte van twee nieter voorgeschreven. De Vereeniging vraagt thans aan den Raad die te be palen op 1,1 Meter. B. en W. stellen voor 1,5 M. en verzoeken meteen om het toegestane bedrag voor bestrating en rioleering met '264.te verhoogen omdat de voor straat over te nemen gronden grooter zijn gebleken dan eerst bepaald was. Ook dit voorstel wordt aangenomen Betreffend de interpellatie van den Heer Hofland aan den Burgemeester het volgende: De Voorzitter herinnert dat hij eigen lijk niet tot beantwoording gehouden is, doch dit thans wel doen wil lot op zekere hoogte, maar debat is hierbij uitgesloten. De Heer Hofland deelt mede, dat twee agenten gedwongen waren ontslag te nemen. Het waren geschikte agenten wegens een klein verzuim gestraft. Het zal zoodoende moeielijk zijn goede agen ten te behouden. Hij vraagt of het waar is dat hqt hoofd der politie voorgesteld had die menschen tot onderzoek een paar dagen verlof te geven en of op voorstel van den Commissaris de men schen verplicht waren ontslag te nemen. De Heer V. d. Kamp verzoekt den Voorzitter, in zeer beleefde termen, de menschen niet te ontslaan. De Voorzitter beantwoordt, voor zoo verre dit mogelijk is. Het gaat om het volgende: Twee agenten moeten onder zoek doen naar het blazen op een hoorn dus met een bepaalden last, brengen een rapport uit dat onvolledig en onjuist is. Zy zijn dus ongeschikt als agenten. De Heer Hofland deelt nu de zaak mede zooals die hem bekend is geworden. De Heer V. d. Kamp vertelt nog zijne bevinding. De Heer de Braai vraagt of de Voor zitter zich heeft laten leiden door een ondergeschikte, hier den Commissaris. De Voorzitter deelt mede, dat het hier in hoofdzaak betreft de onbetrouwbaar heid der rapporten. Hiermede is de interpellatie gesloten. De Heer Stolp vraagt of er gelegen heid bestaat om aan het Pare vaccino- gène wat meer ruimte te krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat reeds maatregelen getroffen worden. De Voorzitter deelt nog mede, dat de Heer V. d. Kamp in de vorige vergade ring toen de bloemenkwestie ter sprake kwam, zeide dat niet vier doch wel 400 bloempotten aan ambtenaren zouden af gestaan zijn 't zou hem aangenaam zijn in deze alsnog eene Commissie te benoe men. Nog verzoekt de Voorzitter alsnog van den Heer V. d. Kamp te mogen ontvangen de toegezegde namen van personen waarbij het ook met de water leiding kwitanties niet in orde was. De Heer V. d. Kamp noemde er nog drie. De Heer Tjeenk Willink zet uiteen hoe het mogelijk is dat soms twee kwi tanties van denzelfden post bestaan. Meent dat het beter is niet alles dadelyk in deze aan de groote klok te hangen; pas dan wanneer opmerkingen haar doel niet bereiken, behoort men tot den Raad te gaan. De Heer Stolp heeft nog het woord. De Voorzitter meent, de discussies hier te mogen sluiten, zich aansluitende bij den wenk van den Heer Willink. De openbare vergadering gaat hierna over in eene met gesloten deuren. HAARLEM 3 Augustus 1900. l)e Yereenigiug Door Vermaak tot Nut. Dinsdag 7 Augustus geeft de Ver eeniging Door Vermaak tot Nut aan de kinderen der Openbare Scholen haar jaarlyksehe feest. Het zal bestaan in een tocht naar Artis. Van vriendelijke zijde werden ons de volgende gegevens verstrekt betreffende de geschiedenis der Vereeniging. Zij is opgericht op 5 Augustus 1850 door vijf Haarlemsche heeren. Hun doel was om aan minvermogende kinderen een gezelligen St. Nicolaas- avond en een genoeglijken middag ge durende de Kermis te verschaffen. leder, die tot het lidmaatschap was toegetreden, ontving voor die twee fees ten toegangskaarten, en deelde die naar zijn beste weten uit. Het St. Nicolaasfeest bestond in een bezoek aan de nieuwe comedie, alwaar toen de oude heer Bamberg (de groot vader van den tegenwoordigen Hof- mechanicus David Tobias Bamberg), de kinderen amuseerde met zijne goochel toeren. In de pauzen werden de kinderen gewoonlijk onthaald op chocolade en beschuit. De zomerfeesten werden meestal ge geven op de groote plaats van den Doelen alhier, alwaar een draaimolen stond, verder eene poppenkast en eene poffer tjeskraam. Dit werd wel eens afgewisseld door goocheltoeren in de open lucht, of wel door volksspelen voor het Paviljoen in den Hout. Onnoodig te vermelden, dat de kinderen op de zomerfeesten behoorlijk onthaald werden en zij zich goed amuseerden. De feesten voor kinderen op bovenge ij noemde manier hebben tot het jaar 1873 plaats gevonden. Het toenmalig bestuur, bestaande uit de heeren Prof. von Baumhauer, P. Dyserinck, J. H. Koolhoven, 6. C. Merens, P. J. Prinsen Geerligs en J. I. Loosjes, meende hierin eene verandering te moeten brengen, en alleen die kin- j deren uit te noodigen, die de openbare j scholen trouw bezochten, zoodat de ledtn der Vereeniging geene toegangsbewijzen meer voor de feesten ontvingen, en alleen j die kinderen werden uitgenoodigd, die j door hunne onderwijzers daartoe werden aangewezen. Deze verandering werd door deleden der Vereeniginggoedopgenomen. i| Het bestuur meende door die veran dering het aangename met het nuttige te vereenigen en daardoor het geregeld schoolgaan der kinderen op de scholen voor on- en minvermogenden te bevor deren en dus het schoolverzuim te be strijden. Dat die verandering doeltreffend is geweest, was het Bestuur aangenaam te vernemen, zoowel uit den mond der verschillende H.H. Onderwijzers als van de Leden der Schoolcommissie en kan gerust geconstateerd worden, dat het schoolverzuim alhier tot eene zeer gering percentage is gedaald. De Zomerfeesten, die sedert 1873 door het tegenwoordige bestuur georganiseerd werden, hebben bestaan in tochten naar Artis te Amsterdam, bezoeken van kin- j dervoorstellingen gedurende de kermis aan het Circus van den heer Oscar Carré, het marionetten thé iter van den heer Thomas Holden, het Cagliostro théa- ter van den heer E. Basch, of wel eene toch t naar Wijk aan Zee en over IJmuiden terug. Tot deze Zomerfeesten werden kinde ren van 10 tot 12 jaren uitgenoodigd. Op St. Nicolaasavond kwamen dan 1 aan de beurt de kinderen van 8 tot 10 jaren, die dan werden onthaald op een voorstelling van den welbekenden heer David Tobias Bamberg, in de nieuwe Comedie of wel in de groote Zaal der Sociëteit Vereeniging, alwaar eens een der leden van het Bestuur, als St. Nicolaas uitgedoscht en te paard door zijn zwarten knecht werd binnen geleid j en aan ieder kind een geschenk ter hand stelde. Nooit is het enthousiasme der kinderen zoo groot geweest. Zoowel op de zomer- als winterfeesten, heeft het den kinderen natuurlijk nooit aan voor hun passende versnaperingen ontbroken. Met de St. Nicolaasfeesten mocht menig kind, dat het best op school ge leerd had, naar huis gaan met het een of ander kleedingstuk en sedert 1870 werd de Vereeniging, door een kinder vriend in staat gesteld om aan 20 kinderen een spaarbankboekje uit te reiken, waarop ƒ2.50 was ingeschreven. Die gift van een spaarbankboekje heeft ook zeer gunstige gevolgen gehad, want het is gebleken, dat de lust tot j snoepen, zoo niet geheel, dan toch ge deeltelijk op de openbare scholen is ver dwenen, en dat het verder sparen van geld is toegenomen, waardoor de kinde ren, als zy meerderjarig worden, in staat waren zich iets degelyks aan te schaffen. Op 19 Februari van het jaar 1887 heeft de Commissie op verzoek van den toenmaligen Burgemeester, een feest voor kinderen georganiseerd, ter gelegenheid van den Zeventigjarige]] geboortedag van Z. M. Willem de Derde. Dit feest heeft bestaan in een optocht door de stad waaraan 5795 schoolgaande kinderen deelnamen, meestallen voorzien van vlaggen en banieren. Na afloop van dezen optocht werden de H.H. Onderwijzers in de gelegenheid gesteld om aan de kinderen in de scholen eene versnapering aan te bieden. De Vereeniging droeg bij dit feest ƒ550.— van de kosten. De Gemeente Haarlem en eenige partikulieren het overige. Op 30 Augustus 1898 ter gelegenheid der inhuldiging van onze geëerbiedigde Koningin werden door de Vereeniging 11000 bekers, die met de beeltenis van H. M. prijkten, aan schoolgaande kinderen te Haarlem uitgereikt. Op 14 Juni van dit jaar, ter gelegen heid dat H. M. de Koningin Haarlem bezocht om het standbeeld voor Frans Hals te onthullen, namen 272 kinderen, namelijk de hoogste klassen der koste- looze scholen, deel aan het Défilé voor Hare Majesteit. Na aflrop werden de kinderen op den Doelen onthaald. Door het minder ontvangen van Con tribution, door sterfgevallen of het ver laten der stad, of wel dat de medebur gers minder bekend waren met den werkkring der Vereeniging door Ver maak tot Nut, moesten de uitgaven beperkt worden, en werd besloten, in overleg met de H.H. Onderwijzers der verschillende openbare scholen, om de winterfeesten af te schaffen en alleen de bezoeken aan Artis te laten bestaan. Vorderen die tochten naar Artis, die sedert 1894 uitsluitend gedaan worden, vele onkosten, de Vereeniging heeft de overtuiging, dat die van groot nut voor de kinderen zyn. Sedert het jaar 1894 hebben heeren Excecuteuren van het Korthalsfonds de Vereeniging opgedragen, telken jare een som van ƒ300 te besteden voor kinderen, die de openbare kostelooze scholen gaan verlaten, om zich voor het eene of andere vak verder te bekwamen. Bij die gelegenheid worden dan nu ook de twintig spaarbankboekjes uitgereikt aan nog schoolgaande kinderen. De groote toewijding die de Vereeni ging van de zijde van H.H. Onderwijzers, by het houden der feesten, mochten ont vangen werd steeds door haar op hoogen prijs gesteld. Onze herinneringen raadplegende denken wij nog aan het schoone feest in den Zomer van 1861 ter gelegenheid van de Tentoonstelling alhier gegeven aan de schoolgaande kinderen. Het had plaats in de Hertenkamp die hiertoe geheel was ingericht. Wij meenen ons te herinneren, dat het Gemeentebestuur de leiding van dit feest toen aan de Vereeniging heeftopgedragen. Het meer dan gewone succes, dat deze feestviering had, zal nog menigeen zich herinneren. In korte trekken is hier medegedeeld wat de Vereeniging door Vermaak tot Nut gedurende 50 jaren gedaan heeft in het belang van minvermogende kin deren, waardoor zeker is bevorderd hun geregeld schoolgaan en bestreden het schoolverzuim. Wilt die goede zaak steunen om iets voor die kinderen te blijven doen en voor de weeskinderen, van alle gezind ten, die steeds aan hunne feesten deel namen. Moge deze Vereeniging blijven bloeien en aan haar doel bly ven beantwoordden. Het lidmaatschap bedraagt 1.50, dat van Donateur óf Donatrice ƒ5.of ƒ10.'sjaars. Het Bestuur bestaat uit de Heeren P. Dyserinck, J. H. Koolhoven, G. C. Merens, Mr. A. W. Thöne, Mr. A. J. Heshuysen, Vincent Loosjes, die gaarne bereid zijn aan belangstellenden de verlangde inlichtingen te verschaffen. De Haarlemsche kermis is in wor ding. Onze pleinen zijn reeds gevuld met wagens en eenigen zijn reeds doende hun tydelijke tenten op te slaan. Onder de vele Uitspanningen, dit jaar te genieten, zouden wij bovenaan willen plaatsen den Schouwburg Jansstraat, waar de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel dit jaar zal op treden van Maandag 6 tot Maandag 13 Augustus met hare meest gezochte repu- toire stukken als Madame Sans Gêne van Sardou, een der meest beroemde historie drama's, uitmuntende door fraaie costumes, uit den tijd van het Direc toire en het eerste keizerrijk. Wie het stuk nooit gezien heeft, hy ga naar den Schouwburg en zal tevreden zyn. Vervolgens komt op het programma voor Marguerite Gauthier van Dumas, het zoo aantrekkelijke drama, waar in steeds de hoofdrol door de eerste ariisten gecrëeerd, steeds lot heden nog niets van zijne bekoring heeft verloren. Brachvogels Narciss is het derde pro- grammasiuk; ieder die het tooneel weet te waardeuren, kent er de verdiensten van. De Heeren Gebr. van Lier komen in hunne wel ingerichte tent staande op de Nieuwe Groenmarkt, met het jolige ker- misstuk De dochter van den Tamboer majoor, vertoond door de beste krachten en goed gemonteerd. Men weet dat het Amsterdamsch Operettengezelschap van Van Lier altijd goed werk levert. Maar de ernst des levens onderbreken, dit doet ook hetNederlandscheTooneelge- zelschap van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder directie van den heer Charles de la Mar. Amsterdamsche bladen hebben ons reeds in kennis gesteld met het Groot Zangspel a grard spectacle in vijf be drijven met quodlibets, chanonnetten, duetten enz. aldaar gegeven, getiteld Het leven te Amsterdam. Nu, dit stuk, dat alle vereischten bezit van een uit nemend kermisstuk wordt gegeven van Maandag af in de schouwburgzaal St. Bavo. Op het programma komen goede na men voor en te oordeelen naar de Am sterdamsche verslagen is het een stuk om te «stikken van 't lachen." Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het raadhuis is in de afgelaopen maand bezocht door 631 personen tegen betaling en door 1140 personen zonder betaling. Bij den Heer D. J. van der Wilk is heden verschenen het Adresboek van Haarlem voor 1900. In dezen jaargang zijn verschillende verbeteringen aangebracht zooals: lo In plaats van, zooals bij de vorige jaargangen, die in twee kolommen ge drukt zijn, nu in 1 kolom; 2o alle namen met vetten letter, in plaats van streepjes; 3o met sterretjes aangegeven de kiezers voor gemeenteraad en 2e kamer; 4o spreekuren van HH. Doctoren; 5o in de straatgewijze lijst opgenomen de Zijstraten, dat vooral voor lange straten een gemakkelijk zoeken bevor dert. Door een en ander heeft het adresboek veel gewonnen, terwijl ook aan de nauwkeurigheid der adressen de noodige zorg is besteed. De verjaardag van H. M de Konin gin Moeder is ook hier gisteren op de gebruikelijke wijze herdacht door het vlaggen van alle openbare en vele particuliere woningen. De parade was wegens het vrjj on gunstige weer afgelast Bij het orgelconcert in de groote Kerk, waar een gezelschap Transvalers, gasten van eenige Bloemendaalsche Heeren, tegenwoordig waren, was het zeer vol. Op het daartoe gedaan verzoek is de Hoog Wel Geboren Vrouwe Mevrouw C. M. Boreel van Hogelanden als be schermvrouw opgetreden van de Chris telijke Zangvereeniging „Harpe Davids," alhier waarvan directeur is de heer A. J. F. Koelen. MUZIEKUITVOERING in den Hont, op Zondag 5 Aug., 1900 'a nam. van 1 tot IS'4 uur, door het Haarl. Muziekkorps, Dr. Luit kapelmeester C. P. W KRIEN8. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der SuiteI-achner, 2. Ouverture -Ein Morgen, Mittag und Abend in Wien"Suppé. 3. -Schmeichelkatzchen."Salonstöck Eilenberg. 4. Ballet de l'opera -Lea Vepres aiciiiennes"Verdi. 5. -Heimkehr aus der Fremde." OuvertureMendelssohn. 6. -Iiebeszauber." Polka Mazurka.Strauss, 7. Fantaiaie L'Enfant Prodigne"..Wormaer. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo kerk alhier, rip Dinsdag 7 Aug. 1900, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaC. F. Hendriks. 2. Choral AndanteJ. G. Bastiaans. 8. Fest-SonateW. Volckmar a Andante, Allegro moderato. b. Anla te. c. Allegro mederato. 4. Traoern-.arsch aus der Götti-rdiimmrungR. Wagner. 5. TriiumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2