HAARLEMSCH Eerste Blad. Mo. 63 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 144 Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. van WOENSDAG 8 Augustus 1900. PrQit per Advertentie van 1—5 regel» 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. A dvertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Engeland juichte op het vernemen van de eerste tijding dat het vijf duizend Boeren waren, en prezen generaal Hun- ter hemelhoogpas hidden zij hem leelijk uitgemaakt, omdat hjj De Wet had laten ontsnappen. Nog vergeet men dat Baden Powell met zijn achttien honderd is ingesloten door De la Rey en dat nog menige verrassing voor de deur kan staan. Nu is Methuen op weg om De Wet op te zoeken. In Natal is weer een Boeren-commando opgetreden, waar het van daan komt en onder wien» bevelen het staat is onbekend, Buller krijgt er nu weer de schuld van dat Botha niet in Engelsche handen is gevallen. Uit een en ander zou men opmaken, dat het wensclielijk geacht wordt Noord- Transvaal aan zijn lot over te laten zij hebben nu toch de goudvelden! Generaal Hunter berichtte, dat zich nog twaalfhonderd Boeren aan hem hadden overgegeven. Machaodorp is door de Boeren ont ruimd. Dinsdag worden weer zeshonderd Gor don Hooglanders naar Zuid-Afrika in gescheept. Men acht dus in Engeland den oorlog nog niet voorbij is. De Engelsche generaals strooien over al berichten rond over de plannen van overgaaf die volgens hunne meening bij de Boerenbevelhebbers bestaan. Zij vertellen van onderhandelingen aange knoopt door de Wet, door Botha, door Olivier. Van het oorlogsterrein Vrijdag Zaterdag en Zondag in 't geheel geen ander nieuws, dan een paar heel gewone schermutselingen. Omtrent de overgaaf van Prinsloo met zijne bijna duizend manschappen wordt nog medegedeeld, dat hij ook Olivier uitnoodigde zich over te geven. Olivier verklaarde, den strijd niet te willen opgeven en ging met zijn vijftien honderd mannen zijns weegs, vooral dit laatste geeft te denken; men zou zoo meenen, dat Prinsloo hetzelfde had kunnen doen. De Engelsche opperbevel hebber seinde het geval Prinsloo overi gens weer met den noodigen omslag aan zijne regeering. Meer en meer ziet men de Boeren terrein verliezen, jammer voor hunne goede zaak. Kruger blijft nog steeds onaangevochten in het district Lijden burg. Wat daar geschied is in het belang der verdediging verneemt men niet en evenmin of de Engelschen zich ook daar zullen wagen, of dat ze het voorloopig zullen laten rusten tot hun tjjd gekomen is, om het volkomen weerloos te maken, want dit is de Engelsche taktiek nu eenmaal zoo. Overal in Z. Afrika heb ben zij in den loop der tijden de Boeren laten voortrekken. Waar het bleek dat geld te verdienen was, volgden zij ze steeds op hunne schreden om weg te pakken wat mogelijk was en den voor- trekkenden niets te laten. Steeds heeft de geldkwestie in zake Z. Airika de toestanden beheerscht. Het volgende verhaaltje, meer typisch dan waarschijnlijk, komt voor in de „Tabacco Trade review." Jaren geleden kocht president Kruger van een oud vrouwtje, een kleurlinge, een meerschuimen pijp. Zij vertelde hem daarbij, dat deze de toekomst kon voor spellen. Drie merkwaardige gebeurtenis sen in het leven van den president zouden door de pijp worden voorspeld. In het begin van 1881, vóór de onaf hankelijkheid van Transvaal was om schreven, brak de steel, even voor den inval voor Jameson werd een stuk van den kop afgestooten en juist voor het vertrek van den president naar de con ferentie te Bloemfontein viel de pijp op den grond en brak in stukken. Uit Lorenfo Marques komen voort durend berichten van Boeren-overwin- ningen in die buurt, en uit het feit, dat Baden-Powel in Pretoria opgeborgen wordt, is genoegzaam af te leiden, dat De la Rey meester is van den toestand. Volgens een depêche zouden de gezan ten nu weer wel in leven zijn. Wat moet men gelooven? Nu is er weer kwestie over de vraag wie de opperbevelhebber zal zijn van het leger der geallieerden in China. Engeland eischt die eer voor zich en wil van een Duitrcher niets weten. De hoop dat de gezanten in China nog in leven zijn wordt na de laatste berichten weer wat meer gegrond bij sommigen, een even groot aantal perso nen wenscht echter eerst te zien en dan te gelooven. De legers der mogendheden zijn nu naar Peking optrekkende, maai zonder hoofdaanvoerder, uit dit laatste kan nog kwaads genoeg ontstaan. China vermeldt ook al niet veel. Rusland en Japan spelen er hoofdrollen, Engeland en Duitschland zijn hun troe pen pas over een paar weken te wach ten. De Chineezen blijven op politiek ge bied verstoppertje spelen en de Engelsche bladen weten te verhalen van gruwelen te griezelig om over te vertellen. Men bericht dat Li Hun Chang zelf moord heeft gepleegd, het zal den ouden slimmen staatsman, ziende in welk warnet van leugens hij zich gewerkt heeft, ten langen leste te benauwd zijn geworden. Hij moet nu vijf en zeventig jaar oud zijn. Voorloopig is het echter nog slechts een gerucht. Het gerucht wordt dan ook alweer tegengesproken. De „Réforme" meldde, dat koning Leopold, die op de Noordzee kruiste met zijn jacht «Alberta," Zaterdagavond te Ostende moest zijn teruggekeerd. Het jacht was toen nog niet te Ostende aangekomen. Men was sedert drie dagen zonder nieuwstijdingen. De „Alberta" moet zware stormen hebben doorstaan gedurende de laatste dagen op de Noord zee. Men maakte zich zeer ongerust alwaar de ministers dien morgen zijn aangeko men. De koning zou een ministerraad presideeren, waarin de quaestie van het uitzenden van een Belgische vrijwilliger- expedilie naar China zou worden bespro ken. Zondag werd echter bericht, dat de Alberta in 't zicht was en te Duinkerken zou binnenvallen. De statistiek leert, dat in Italië op eene bevolking van 30 millioen in 1897 meer dan 4000 personen werden gedood en meer dan 80000 personen werden aangevallen en verwond. Op Sicilië alleen werden in één jaar 968 peronen vermoord, een geschiedenis van bloed die gemiddeld eiken dag van 't jaar twee of drie personen aanwijst, die den dood vonden door de hand van een moordenaar. Hoe heeft de wetgeving gehandeld tegenover deze vermeerdering van misdaad? Van de vierduizend moor denaars, die in handen der Justitie vielen, werden er slechts honderd vier en twin tig veroordeeld tot eenzame opsluiting, de zwaarste straf in Italië. 359 werden veroordeeld tot een meer dan twintig jarige gevangenisstraf en zevenhonderd tusscheu tien en twintig jaar. De overigen wisten te ontsnappen of werden door de jury's vrijgesproken. Tijdens de werkstaking te Rotterdam hebben de Schiedamsche bootwerkers aan de lossing van voor Rotterdam be stemde schepen ongeveer f 15.000 ver diend. HAARLEM 7 Augustus 1900. De Haarlemsche kermis is begon nen. Reeds Zondag, dus nog vóór er op het kermisterrein iets te doen was, was het in de stad rumoerig blijkbaar van vreemden, in geheele troepen doorkruis ten de stad, achter zich latende een spoor van aanstekelijke drukte, aan stekelijk voor het jongere geslacht, dat tegen den avond ook al opgewonden begon te doen. Gedurende het opbouwen van tenten en kramen, hebben zich geen incidenten voorgedaande kermismenschen schenen tevreden, dit is vroeger wel eens anders geweest. Voor sommige omwoners van de voor kermis bestemde plaatsen is jaarlijks een dag of tien in 't duister zitten de boodschap. Dat de kramen aan de noordzijde van de Oude Gracht geplaatst worden is, weet men, ter wille van de brandputten, doch nu heeft de zuidzijde steeds den achterkant voor den neus met de minder aangename gevolgen er aan verbonden men zie de verontreiniging, aan die zijde, alle afval wordt daar neergeworpen en politietoezicht is er wel aan de noord-, niet aan de zuidzijde, terwijl het licht der straatlantarens, onderschept door de getimmerten voor de zuidzijde geen effect heeft. Een wenk om ook andere stadsgedeelten, als Raamgracht, Nieuwe gracht, Wilsonsplein e a. eens met de kermis op te knappen, schijnt niet gevat te hebben. Nog zal de Schouwburg een goed kermisvermaak aanbieden voor de kin deren. De zeer gunstig bekende hofartist en illunionist David Tobias Bamberg geeft Donderdag, Zaterdag en Zondag van 2 tot 4 uur kindervoorstellingen. Wij twijfelen er niet aan of deze altijd belangwekkende kindervoorstellingen zullen goed bezocht worden. De entréeprijzen zijn 60, 40 en 25 ets., doch op alle rangen betalen kinderen half geld. In de sociëteit Vereening Woensdag, Donderdag, Vrijdagen Zondag voortstel lingen tegen entrêedoor het specialiteiten gezelschap Frits van Haarlem. Met deze voorstellingen, op andere dagen toegan kelijk voor de leden, was het publiek steeds zeer ingenomen. De aandacht wordt er op gevestigd- dat de toegangsbewijzen moeten afge, haald worden des morgens op den dag der voorstelling tusschen half elf en twaalf uur. De kermis is op de gewone wijze in geluid, met ongunstig weer, regen en wind. Op den dag vertoonde zich niet veel publiek en in den avond waagde men zich niet op straat, behalve natuur lijk zij, die de voorstellingen in Schouw burgen wenschten bij te wonen. Verder kletterde de regen er lustig op los, de eene bui volgde op de andere; het plaste. Wie dus een onderdak had was er gun stig aan toe. Tegen elf uur was er bijna niemand meer op straat en vele kramen waren al vroeg gesloten, waarschijnlijk vonden de eigenaren dit voordeeliger. Bij van Lier Nieuwe Groenmarkt werd de aardige operette nDe Dochter van den Tamboer-Majoor gegeven. De muziek van Offenbach bleek ook hier weer haar bekoring uit te oefenen. Het orkest voldeed aan de hoofdvereischten, zuiver heid en partij vastheid. De partijen werden goed gezongen. Mevrouw BudermaD en de Heer Aug. Kiehl, de hoofdpartijen, beschikken over veel goeds en gaven tevens goed spél. De bijpartijen zoowel als de, uit den aard der toestanden niet sterke kooren, doen het hunne op verdienstelijke wijze dus alle reden, om een bezoek aan de ter.t op de Groenmarkt niet na te laten. De opkomst was, het weêr in aan merking genomen, tamelijk en het was niet karig met betuigingen van bijval. In de Schouwburgzaal St. Bavo trad het Nederlandsche Tooneelschap van het Amsterdamsche Paleis voor Volksvlijt, bestuurder A. de la Mar op met het Zang kluchtspel „Het leven te Amsterdam", een stuk dat zeer zeker gezien mag worden. Allerzotste toestanden met meestal rake chansonetten en duetten, verdienstelijk voorgedragen en zoo leuk eenvoudig, dat het publiek er geheel in opging. Soms daverde het zaaltje van den gullen lach en het applaus, 't Was er recht gezellig, maar ook niet boven matig bezet. Anders in den Schouwburg Jansstraat waar het Nederlandsch Tooneel aan het woord was. Stopvol' Gegeven werd Ma dame Sans-Gêne van Sardou en Moreau, vertaling A. Ising Jr. Men kent den loop van dit tooneelspel, historische episoden uit den tijd der Fran- sche omwenteling en den bloeitijd van het eerste keizerrijk. De hoofdrollen Mevr. Mann-Bouw- meester en de heer L. Bouwmeester. Elk der andere partijen bezet door artisten, wier naam een goeden klank hebben, geheel zooals men dit van de Koninljjke gewoon is. Voornaam spel en mooie costumes. Woensdag gaat Narciss van Brachvo- gel, Donderdag Fedora, Vrijdag het blijspel Jaloersch. Elk dezer stukken heeft zijne eigen aardige verdiensten. Aan de voorstelling van Vrijdag is nog eene bijzonderheid verbonden. Dan zal namelijk bij de opvoering van Jaloersch, een alleraar digst blijspel van den zoo gunstig be kenden Alexander Bisson. De heerCor. Schulze voor het eerst na zijn herstel weder hier optreden, De heer Schulze was in het vorig seizoen niet goed bjj stem (wie herinnert zich niet de bekende kwestie van Tobias Bolderman's auteur met de vereeniging het Nederl. Tooneel" over des heeren Schulze's heeschheid), maar na een gelukkig geslaagde kuur, die hij in het buitenland onderging, is onze gevierde blijspelspeler geheel her-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1