HAARLEMS C Eerste Blad. No." 65 144 N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. TELEPHOONNL'MMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS- WOENSDAG 15 Augustus 1900. Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Prif» per MvertenUe van 1- 5 regel» I 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer t> cents, groote letters naar plantsroimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, dü alsdan zoo mogelijk nog worden gegüaatst. De Engelsche bladen bemerken, dat naarmate de oorlog meer zijn einde nadert, het verlies aan manschappen grooter wordt dus dat in dit opzicht de nederlagen voordeeliger waren dan de overwinningen. Het is nog niet gelukt de Wet in handen te krijgen, men zou hem zoo gaarne hebben met zijn onver saagde mannen. Dat de Engelschen te Pretoria »og niet zoo muurvast zitten als zij de wereld doen gelooven, mag wel hieruit blijken, dat zij bevreesd zijn voor eene samenzwering in die stad, ten doel heb bende de officieren te vermoorden, en dan de Engelschen te verjagen. De Engelschen betoonen zich daar zeer zenuwachtig. Het zou ook kunnen zijn, dat z\j een samenzwering als voorwend sel gebruiken om hieruit aanleiding te nemen tot hel doen verwijderen van lastige personen. Sommige Engelsche bladen, die vroe ger erg ingenomen waren met den oorlog, zich ervan pleiziertochtjes, roem en gouden bergen beloofden, beginnen zoo zoetjes aan wat in te binden nu de oorlog al tien maanden duurt, en een kwart millioen menschen naar Afrika is gezonden, om daar voor een groot deel een prooi te worden van het lood des vijands en niet minder van het klimaat, maar bovenal van de weinige zorg der Engelsche regeering voor hare soldaten. »Het tijdperk der .onvoorziene inci denten" en „betreurenswaardige feiten" zegt de standard is nog niet over. Lord Roberts had in zijn telegram van Woens dag wederom de onsmakelijke taak het gevangen nemen van nog een Engelsche bezetting aan te kondigen." Het feit, dat niet minder dan driehonderd man hunne wapenen nedergelegd hebben, zegt het Tory-blad, „illustreert de gerin ge macht, die wij in Transvaal hebben buiten de hoofdverbindinglijn naar het Zuiden. Het geheele gebied tusschen Pretoria en Bechoeanaland is in alle richtingen doorkruist door Britsche co lonnes, en na het ontzet van Mafeking en het bezetten van de hoofdstad, was het niet ongewettigd, te verwachten, dat geen Boeren commando zich in het Westelijk deel van Transvaal ooit weder zou vertoonen. De Burgers zijn echter in dit district nog even strijdvaardig als voorheen zg sloten het eene Brit sche garnizoen in en namen het andere gevangen en liet gerucht loopt, dat zg nu actief optreden ten Zuiden van Johannesburg en op niet minder dan acht mijl ten Noorden van Pretoria gezien zjjn." Roberts meldt nog steeds van het gevangen nemen van burgers en van anderen, die zich overgeven. Ook werd verondersteld, dat een treffen had plaats gehad van Methuen met de achterhoede van de Wet. Druk hebben de bladen het nog over den bekenden aanval op een spoortrein bij Friederickstad, welke wel de A me rikaansche vlag vertoonde, maar waarin zich behalve een Amerikaansch zaak gelastigde ook Engelsche officieren be vonden. Natuurlijk hadden de Boeren toen het recht den trein aan te vallen. Van Engelsche zijde wordt er nu van gemaakt schending van de vlag eener onzijdige mogendheid, in dit geval de Ameribaansche. Lord Roberts heeft zijn troepen de keus gegeven in Engelsch of in Trans- vaalsch geld te worden betaald. De verkwistende Tommies nemen het laatste geld en zenden het naar huis, naar hun bloedverwanten, die het met voordeel van de hand zetten. De soldaten in het algemeen trachten zooveel mogelijk Transvaalsch geld bijeen te brengen, omdat in het kamp het gerucht de ronde doet, dat dit dubbel zooveel waard is in Engeland. Dit beweren zegt de sDaily Mail" is niet onjuist. Gedurende de laatste dagen zijn een aantal souvereigns van Paul Kruger ondershands verkocht voor twee en drie pond per stuk. Een telegram van Robert van Zaterdag, zegt Lord Kitchener heeft Gatsrand bereikt en is in contact met Lord Merhuen. De Boeren vluchtten voor de voorhoede van Kitchener's en Methuens troepen en trachtten hedenmorgen vroeg den spoorweg bjj Welverdiend te passeeren, waar zjj in gevecht gewikkeld werden door Smith Dorriën. Den Oden leverde Methuen een achterhoedegevecht bij Buflelshoek en nam zes wagens en twee ambulances. Men weet dat de ambulances, als onzijdig, zullen moeten terug gegeven worden. Het laatste telegram van Roberts deelt mede, dat het De Wet gelukt is te ontsnappen aan de vervolging van drie generaals, zeker een heel kunststuk, maar dat toch Roberts tot werkeloos heid doemt. De achterhoede raakte met de Engelschen slaags. Als Methuen zich niet in den weg had vergist had het erger kunnen afloopen, maar dit laatste heeft Roberts vergeten te seinen. Meer dan ooit moet Buffers leger om voedsel verlegen zgn. Telkens breken de Boeren de spoorlijnen op en zoo is er gebrek ontstaan aan het meest noodige. Zeer zeker was in Engeland op al die gebeurlijkheden niet gerekend. Het De partement van Oorlog zegt echter van al die effende nietsparticuliere berichten hebben de feiten wereldkundig gemaakt. De leden der Belgische ambulance in Transvaal zijn naar de Kaap gebracht, een Engelsch stoomschip zal hen naar Europa brengen. Het legerbestuur gaf geen opening van redenen. Lord Roberts woont te Pretoria in een aardig huisje, in Zuid-Afrikaanschen stijl gebouwd, laag, van een verdieping, aan drie zijden omgeven door een breede veranda, (een zoogenaamde ïstoep"). Het staat in een tamelijk grooten tuin, Engelsch aangelegd. Aan de voorzijde wappert meestal de Union Jack opeen groote witte paal. Naast de vlag staat een schildwacht met de bajonet op 't geweer en bij het witte hek in de haag staat er nog een. Dan staan er schild wachten in de hoeken van den tuin, bg de stallen achter het huis, en, waar Lord Roberts ook gaat, ziet men vlak bij hem zijn twee zwarte bewakers in hun Oostersche uniform. In een laantje bij het huis is een afdeeling van een bataljon infanterie gehuisvest, die voornamelijk dient, om de wagens en de transporten van den staf te bewaken. Op een veld in de nabijheid zijn de tenten opgeslagen van eenige bereden infanterie, di^ de lijfwacht van den generaal vormt. Daartegenover is de post- en telegraaf- en heliograaf- inrichting. Aan den hoek van den weg staat het huis, waar Lord Kitchener woont. De andere leden van den staf wonen in verdere alleenstaande huizen midden in tuinen. Het gerucht betreffende eene samen zwering van Transvalers te Pretoria krijgt eenigen meerderen vorm, door een bericht van Roberts, dal een wel beraamd plan om hem op te lichten verijdeld is en de leiders achtei slot zitten. Namen worden niet genoemd. In Engeland droomt men nog steeds van broederlijk samenleven van Boeren en Engelschen als de oorlog voorbij is. Het is opmerkelijk, dat zij zelf alles doen, om dit plan in duigen te doen vallen, daar zij alles doen om de Boeren, door daden van geweld, tegen alle oorlogs rechten indruischend, tegen zich in te nemen. Tegenover de bladen, die Roberts aan zetten tot nog meer barbaarsche mid delen, zijn er toch ook die verdere wreed heden wenschen tegen te gaan. De laatsten beginnen in te zien, dat Engeland zich bij het overige Europa aan telkens meer beschuldigingen gaat blootstellen betreffende daden van onmenschelijkheid, terwijl deze ook aanleiding zullen geven tot geheime samenspanningen, waar mede het leger in Afrika allerminst gediend zou zijn. Tusschen Johannesburg en Pretoria durven de Engelschen des nachts geen treinen meer te laten loopen, wegens onveiligheid van den weg. In Ashantië schijnen de Engelsche de handen wat ruimer te krijgen, althans de stad Coomassie is van nieuwen leef tocht kunnen voorzien worden. De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken ontving een telegram van den consul te Shanghai van den lOden, waarin medegedeeld wordt, dat volgens een Keizerlijk decreet, Li Hoen Chang als gevolmachtigde benoemd is om te onderhandelen over den vrede. De Chineesche regeering steeds vriende lijker. Zij zal nu zelfs de orgineele tele grammen der gezanten aan de consuls overleggen, opdat deze de echtheid kun nen controleeren. Doch al deze bemin nelijkheid zal haar niet veel helpen; de gezanten verklaren, dat zij Peking niet verlaten willen dan onder een geleide der internationale troepen. De verbon denen zullen dus naar Peking oprukken, en na den hevigen tegenstand, dien zij onderweg ontmoeten, bij hun aankomst te Peking niet al te gunstig gestemd zijn over de houding eener regeering, die hun een leger tegemoet zendt. Volgens uit Odessa te Berlijn ontvan gen berichten, zal het aantal Russische troepen voor China gebracht worden op 125000 man, die allen over zee naar China getransporteerd worden, Men stelt zich voor, 25000 man per maand te verschepen. Omtrent den toestand in China wordt nog bericht, dat de Amerikaansche ver tegenwoordiger een verzoek van de on derkoningen heeft ontvangen waarin zg den Vereenigden Staten vragen, haar goede diensten te bewijzen om bij de mogendheden er op aan te dringen, liet landen van vreemde troepen te Shanghai op te doen houden. De President der Fransche republiek heeft aan de naar China vertrekkende soldaten vaandels overhandigd en dit met een toespraak, waarin hij oa. zegt: Deze zending bestaat in het eischen van bestraffing der schuldigen in een land, waar de wetten van beschaafde staten op gruwelijke wijze verkracht zijn, het vorderen van een schitterende genoeg doening en waarborgen voor de toekomst. De vaandels zullen u zeggen, vervolgde de President, dat niets het erfdeel der eer, u nagelaten door uw voorouderen, kan verminderen, en dat in het interna tionale leger de Franschen zich door niemand moeten laten voorbijstreven. Nu de Chineezen merken, dat weldra Engelsche troepen zullen ontschepen met order op Peking trachten zg dit langs zoetvriendeljjken weg te voor komen en zoeken zij hun troost in deze bij Amerika. In Frankrijk is men niet algemeen tevreden over de benoeming van een Duitscher tot opperbevelhebber van de troepen der verbondenen in China. De Franschen zien er in een schending van de wet, welke bepaalt, dat Fransche soldaten alleen kunnen aangevoerd wor den door een Franschen bevelhebber. Willen zij echter hun doel bereiken, bevrijding der Europeanen, dan zullen zij zich bg de benoeming moeten neer leggen. Het antwoord der Vereenigde Staten op het edict, waarbij Li-Hoeng Chang benoemd wordt tot gevolmachtigde, om te onderhandelen over den vrede, luidt, dat er geen ondei handelingen tusschen de mogendheden en China geopend kunnen worden, zoolang de gezanten en andere vreemdelingen te Peking in hun tegenwoordigen benarden toestand blij ven. De Vereenigde Staten zijn echter bereid, mede te werken tot het tot stand komen van een overeenkomst tusschen de mogendheden en China, waarbij de vijandelijkheden gestaakt zullen worden, op voorwaarde, dat het een voldoend sterke ontzeltings-colonne vergund wor de, Peking ongehinderd binnen te trek ken, en de gezanten en andere vreemde lingen naar Tientsin te begeleiden. Deze operatie zal moeten worden uitgevoerd volgens de aanwijzingen van en met een aantal troepen, sterk genoeg geacht door de generaals, diedeontzet- tings-colonnes commandeeren. Alweer heeft er een bloedige botsing plaats gehad tusschen Iersche en En gelsche soldatenditmaal geschiedde het in het kamp van Aldershot. De plaats van 't gevecht was een groote kantine, die een paar hondeid man kan bergen en waarin aan den eenen kant bier getapt wordt, terwijl zich aan den anderen een klein tooneel bevindt. Deze kantine was Woensdag- en Donderdag avond stampvol met Iersche militie en soldaten van het Worcestersire-regiment. Deze laatsten beschuldigden de Ieren, dat zg 't met Boeren hielden en be spotten hen daarover. Nu ontstond er spoedig twist en hadden er hier en daar kloppartijtjes plaats, tot dat op eens de Iersche strijdkreet „Faugh-a ballagh" weerklonk en het gevecht algemeen werd. Men streed met bierpotten, stok ken en laarzen, zoodat er jeelijke ver wondingen werden opgeloopen, banken werden omver geworpen en bg dit alge meen tumult was èn de militaire pa- trouile èn de politie machteloos. Beide partgen schrijven zich de over winning toe.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1