Van Bresci, den moordenaar van koning Urnberto verneemt men niet meer dan van zijne waarschgnlgke straf. Gezegd word dat hij zal worden opgesloten te San Stefano op het eiland Ventoteno of in den toren van Nisida. De eenzam opsluiting zal tien jaar duren, gedurende welken tijd de moor denaar van Koning Humbert niets zal weten van hetgeen er in de wereld voorvalt. Bovendien zal hij geen wooid kunnen spreken en niemand zien dan hen, die met zijne bewaking zijn belast. Als eenig voedsel ontvangt hij eenmaal daags brood en water. Als hij het in den zin krjjgt het stilzwijgen te verbreken of een of andere weerspannigheid toont, gaat hij eerst in een dwangbuis, daarna in de boeien en ten slotte heeft hij het dwangbed te verduren. Wanneer hjj mocht beproe ven een einde aan zijn leven te maken zou men hem een dwangbuis aantrekken waardoor hij' genoodzaakt wordt steeds de handen op de hoogte van de borst te houden, 's nachts wordt hij ge stopt in een soort zak, waardoor 't hem onmogelijk is om met zijn armen eenige beweging te maken. De cel van den veroordeelde is twee meter lang en een meter breed. Een eigenaardige bijzonderheid over den Duitschen Keizer, zegt een corres pondent, wordt medegedeeld in een brief, ontvangen aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken, van een der militaire attachés in Duitschland. De Keizer schijnt bevolen te hebben, dat aan ieder Duitsch soldaat, die naar China gaat, een ring word ten geschenke gegeven, waarvan het zegel bestaat uit een klein doosje, waarin een snelwerkend vergift zit. Indien een soldaat in de handen van de Chineezen valt, kan hjj het vergif nemen en zoodoende ontkomen aan de kwellingen, die naar alle waarschijnlijk heid zouden volgen. „Svenska Dagbladet" meldt: De Ame- rikaansehe concul generaal ontving van een in Cleveland wonenden Amerikaan een bericht, volgens hetwelk een docu ment zou gevonden zijn, gedateerd 2 Juni, 1900, en geteekend door Andrée, de veelbesproken luchtreiziger waarin gemeld wordt, dat hij Andrée nog leeft, doch wegens zijn benarden toestand ten spoedigste hulp noodig heeft. De nasporingen der politie hebben aan het licht gebracht, dat er niet alleen een complot bestond, doch dat er ook een tien tal medeplichtigen aan den moord te Monza waren, die Bresci moesten helpen ontkomen. Het is thans uitgemaakt, dat de slagen, die de carabiniers ontvingen op het oogenblik van de arrestatie van den moordenaar, niet kwamen van menschen, die Bresci te lgf wilden, doch van hen, die hem trachtten te bevrijden. Zij droegen allen als herkenningsteeken een zwarten doek om den hals. Het Handelsblad van Antwerpen deelt het volgende mede: Wg hebben over eenige dagen in onze buitenlandsche tijdingen gemeld, dat een groot twintigtal anarchisten uit Amerika vertrokken was naar Europa. Depechen kwamen gisteren avond melden, dat die kerels het op Antwerpen gemunt hadden. En onze inlichtingen, dezen morgen genomen, brachten ons tot de ontdek king, dat heel die bende, in 't oog gehouden door een Engelsche dedective, per Harwichtoot aankwam en toen werd overgenomen door een anderen dedective, die bestendig te Antwerpen verblijft. Parijs schijnt het doe! hunner reis te zijn. Doch alvorens daar heen te trekken, schijnen zij hier toch sporen van hun verblijf te hebben willen ach terlaten namelijk een soort van manifest, dat op enkele plaatsen in Antwerpen is aangeplakt. De begrafenisplechtigheid van Koning Umberto, Donderdag te halfzeven begon nen, was te elf uur geëindigd. Het was een majestueus schouwspel. De menigte was enorm. De Koning ging aan het hoofd van de Italiaansche en vreemde prinsen. De beide Koninginnen en de princessen woonden de godsdienstige plechtigheid in het Pantheon bij. De orde werd voorbeel dig gehandhaafd, op een lichte verwarring na, zonder ernstige gevolgen. Koning Alexander van Servië heeft het 8ste regiment infanterie, dat tot heden toe den naam van zijn moeder, koningin Nathalie droeg, naar zijn ge malin, koningin Draga, verdoopt. Ook is de hoogere burgerschool voor meisjes te Belgrado, die door de koningin moeder is gesticht en eveneens naar haar werd genoemd, onder de bescherming van de tegenwoordige koningin gesteld en naar deze „Draginja" genoemd. Men verneemt uit Chineesche bron, dat de ambassadeur, die indertjjd spe ciaal gezonden werd om China bg het jubileum van Koningin Victoria te ver tegenwoordigen en die naar Illi verban nen was als verdacht van vriendschap te koesteren voor de vreemdelingen, thans van zgn regeering order heeft ontvangen zich van het leven te beroo- ven. De Engelschen zijn boos en uit het veld geslagen omdat de Shah hun land niet bezoekt, men ziet er het bewgs in, dat de Shall zich heeft losgemaakt van Engelschen invloeden en zulks tengevolge van den oorlog in Z. Afrika. Te Parijs is een vrouw onder zeer geheimzinnige omstandigheden in hech tenis genomen. Zjj is van Russische afkomst, heet Julie Cezerwinska en is omstreeks veertig jaren oud. Op de tentoonstelling was zij door haar herhaald bezoek een bekende persoonlijkheid ge worden en opgemerkt was, dat zij veel vuldig in de buitenlandsche paviljoenen vertoefde. Donderdag j.l. kwarn een brief,door haar onderteekend, bij de Chineesche Ambassade. Naar men zegt, waren in de enveloppe eenige gedroogde bloemen en een briefje met de woorden: „Wil deze bloemen aanvaarden". De secreta ris, die de enveloppe opende, moet daarna dadelijk bewusteloos zijn gewor den en door brakingen overvallen zijn. Hij vertoonde alle verschijnselen van vergiftiging. Men riep medische hulp voor hem in en de gérant gaf de justitie kennis van het gebeurde. Het moet gebleken zgn dat de geest vermogens der vrouw gekr. nkt zijn. De Amerikaansche regeering zal strenge maatregelen nemen om de immigratie uit Europa via Canada tegen te gaan. Een onlangs ingesteld onder zoek heeft aan 't licht gebracht, dat duizenden die bij hun aankomst in Amerika werden teruggezonden later naar Canada gaan en vandaar per spoor de Amerikaansche grenzen overschrij den. Een groot aantal misdadigers en andere minder gewenschte individuen die uit New-York geweerd zijn, landen te Montreal of Quebec en komen terug wanneer 't hun goeddunkt. Aan de Canadeesche regeering is te kennen gegeven dat hieraan paal en perk moet worden gesteld en aan de spoorwegdirecties is 't zelfde meegedeeld. Bovendien zijn naar de grenzen een groot aantal inspecteurs gezonden om bovengenoemde personen te weren. Van goed ingelichte zgde wordt ver zekerd, dat met het oog op het weldra te behandelen voorstel van B. en W. van 's Gravenhage, tot voortzetting van de exploitatie van den schouwburg in het tegenwoordig gebouw, zich onder de leden van den gemeenteraad een sterke strooming heeft geopenbaard, die zou wenschen, dat de gemeente overging tot sluiting van dat gebouw en tot oprichten van een geheel nieuwen schouwburg, die, beter dan de bestaande, beantwoordt aan de eischen van veiligheid tegen brandgevaar. Zelfs zou een voorstel in dien geest te wachten zijn, in de hoop daarvoor een meerderheid in den Raad te vinden. De Shah is uit Parijs vertrokken, na gedurende de veertien dagen van zgn verblijf aldaar groote sommen besteed te hebben tot aankoop van allerhande zaken. De exposanten ter tentoonstelling zijn, voornamelijk om die reden, verrukt van zijn Perzische majesteit. Eerstdaags verwacht men den Shah te 's Gravenhage, waar hjj twee dagen zal verblijven. Aan een der Amsterdamsche politie- bureaux werd vóór eenige dagen ont dekt, dat het inregende en nog wel vrij erg. Toen een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat al het daklood was weggesne den. ook het lood in het gebouw, tot zelfs de luchtbuizen van de arrestanten lokalen. De schuldige bleek te zijn de in het bureau wonende concierge, die ook bleek zich schuldig te hebben gemaakt aan verschillende kleine diefstallen. De zaak is in onderzoek. Zaterdag, toen de werklieden te werk kwamen, die arbeiden aan het in aan bouw zijnde Israëlietisch Oudelieden en Ziekengesticht, in de Claes de Vrieselaan, te Rotterdam, vonden zij 200 ruiten vernield van de partij, die in pakkisten verpakt voor en in het pand stond. Drie werklieden, eveneens daar werkzaam geweest, doch ontslagen, worden van deze vernieling, die zjj dan uit wraak zouden hebben gepleegd, verdacht. De zaak is bg de politie in zeer streng onderzoek. Vrgdagavond is te Amsterdam een aanslag gepleegd op het leven van een hoofdinspecteur van politie aldaar, de Heer C. Poldermans. De aanvaller was zekere Haaikes, een man die wegens plichtverzuim in zijn betrekking als brigadier van politie eerst teruggesteld was tot agent 2e klas en later wegens dienstweigering ontslagen. Hij loste een revolverschot op zijn gewezen chef en trof hem in den schouder. De kogel bleef in de wond zitten, maar de toestand schijnt niet zorgwekkend. De dader is gearresteerd, hij verklaarde het voorne men gehad te hebben den Heer Polder mans te dooden. De rekening door den ontvanger van Haarlemmermeer, aan het gemeentebe stuur aangeboden wijst in Ontvangst aanƒ97922.20 Uitgaaf95437.24 Saldo1 2484.96 HAARLEM IA Augustus 1900. Vrijdag gaf de Koninklijke Ver- eeniging in den Schouwburg het bljjspel in drie bedrijven, Jaloersch. Als altijd beschaafd spel in mooi Hol- landsch. De élite van het blijspel, de Dames Holtrop van Gelder, Van Korlaar en Poolman waren aan het woord met de Heeren Tourniaire, Kreeft, Verenet, Chrispijn, Wensma en Van Ollofen en dan behoeft er verder niet meer beweerd elk is zijn plaats volkomen waardig, nie mand draagt het stuk, alles werkt sa men tot één goed geheel. Geen plaatsje bleef onbezet. Zaterdagavond Frou Frou voor een even belangstellend publiek. Van Lier gaf Zaterdag de Operette De Jonge Hertog. Het had er beter bezet kunnen zijn, maar dit was niet van invloed op het spel of op den zang. Mevrouw Ruderman van Dijk was in haar volle kracht en deed haar werk verdienstelijk. Het publiek uitte zich meermalen anthousiastisch. Het weer liep Zaterdag bepaald mêe. Geen regen, geen storm en zoowaar nu en dan een zonnetje! In den avond veel publiek op straat, wat nog vermeerderde toen de schouwburgen uitgingen. Voorloopig was het ordelijk. Wel wat veel kinderen na half elf onbeheerd op straat, maar dat schgnt niet anders meer te kunnen. Zaterdagavond was de drukte tamelijk vroeg afgeloopen, hoewel er altgd publiek is, dat gaarne zoo lang mogelijk van de pret geniet. Zondag bereikten de drukte en de opgewondenheid haar hoogste punt. Het uitgaande Haarlemsche publiek werd gedurende den dag nog versterkt door heele drommen Amsterdammers, name lijk door de pretmakers en hunne dames, terwijl ook de dorpen om Haarlem niet nagelaten hadden, hun aandeel te leve ren. De Groote Markt geleek na negenen een mierenhoop vanwege de dooreen wriemelende menschen massa, uit wier midden een lawaai opging te hinderlijker naarmate men meer op kalmte gesteld is. Op de Oudegracht, zelfs waar tusschen Kleine Houtstraat en Klein Heiligland gedurende de kermis eene Egyptische duisternis heerscht, was er geen door komen aan. Verwulft en Botermarkt propvol en geen zwijgende menigte. De kermistenten bleken, althans dien avond, goed bezet. In den ochtend tegen vier of vijf uur was de drukte zoo wat afgeloopen. Wat er toen nog volgde was uitgelaten dolheid, opzettelijke leven makerij, waar tegen niet veel te doen valt. Toch bestaat de meening, dat uit het druk bezoek de onmisbaarheid van de kermis blijkt, natuurlijk een gewaagde veronderstelling. Zondag hield het weder zich tamelijk, wat motregen nu en dan, maar dat scheen niet van invloed te zijn. Maandag ochtend is reeds aan de opruiming van enkele tenten begonnen, maar zoo tus schen de bouwvallen door bewoog zich nog veel publiek. Ernstige wanordelijkheden kwamen ons niet ter oore, zoodat men kan zeggen, dat nog alles betrekkelijk goed is af geloopen, wat zeker in niet geringe mate moet dank geweten aan het kalme op treden der politie waar dit noodig was. Het brandgevaar is in de kermisge- timmerten altijd groot. In den Schouw burg wordt er nauwkeurig op gelet dat niemand het rookverbod overtreedt behalve in de koffiekamer. Ook is daar het noodige bij de hand, om zoo noodig te kunnen helpen. Hoe echter in andere gelegenheden, waar veel publiek komt in deze gezorgd of behoorlijk toezicht gehouden wordt. In een der Schouwburgtenten wordt gestadig en onverhinderd gerookt. Toe zicht bestaat er niet op, zelfs geen ver zoek om het rooken na te laten. Dit zou ten minste één van de vele middelen zijn om het brandgevaar zoo gering mogelijk te doen zgn. Maandag tegen den avond begon men te merken, dat de menschen er lang zamerhand genoeg van kregen, althans het werd tamelgk stil, van tijd tot tijd nog een een wild dronkemans gezang en eenige aanstellerige jongens, zich houdende of ze teveel vergunning hadden genoten, toen betrok meD langzamerhand de nachtkwartieren, de lichten werden gebluscht, de kramers begonnen zich gereed te maken voor den aftocht en men zal er niet veel bij verloren hebben als over een paar dagen, Haarlem weer normaal is. Volgens Kon. Besluit zijn o.a. be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de Heeren P. Goekoop Dzn. en Mr. Ch. Enschedé, beiden alhier. In het douchebadhuiB zijn in de afgeloopen week genomen 308 baden. Voorwerpen, gedeponeerd aan bet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor da eigenaars terug te bekomen zijn. Nen rijtuigmoer. Een hond. Een gummi boord. Een zonnescherm. Een gouden armband. Een sleutel. Een zilveren broche. Een stuk kant. Een damesparapluie. Een spoormandje. Een fox terrier. Een ceinture. Een manteltje. Een portemonnaie. Een gewicht. Een zilveren horloge. Een rijluigdop. Een handwagen. Een hond. Een portemonnaie met geld. Een zweep en eenige sleutels. Markt van 13 Aug. 1900. Boter. Aangev. 93 K.G. verk. 93 KG. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.20 pr. K.G. Biggen. Aangev. 49 stuks verk. 38 stuks. L. pr. ƒ6.H. p^9.pr. stuk. Schrammen. Aangev. 21 stuks verk. 17 stuks. L. pr. ƒ10.H. pr. 16.—pr. stuk. Aardappelen. Aangev. 380 H.L. ver kocht 340 H.L. L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ3.— p. H.L. Appelen. Aangev. 27 ILL. verk. 19 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. 8.p. H.L Peren. Aangev. 39 H.L. verk. 39 HL. L. pr. ƒ6.H. pr. 20.p. H.L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Aug. 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. met welw. medenvan den Heer E. A. Cati (Violist) Elève van den H-er Spoor te Amsterdam. PROGRAMMA 1. loccate en FngaJ. S. Bach. 2 Romance in (G.)Beethoven. 3. Sonate No 4Mendelssohn. aAllegro con brio. b. Andante c Allegretto. 4. Adagio uit het Xlde Viool concert Spohr. 5. Aria uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2