N ieuwsb erichten. veerd geachte handeling van het ge meentebestuur in zake de onbewoonbaar verklaring van het perceel Korte Hout staat, bewoond door den melkslijter Gieske en het protest van 26 personen in deze aan den Raad. In een uitgebreid stuk zetten B. en W. hunne zienswijze in deze uiteen. Om te beginnen wordt er op gewezen, dat de ontruiming pas heeft plaats gehad na herhaaldelijk Gieske te hebben ver maand om in zijn perceel voor goed drinkwater te zorgen, omdat het water na onderzoek niet bleek te voldoen aan bepaalde eischen. Toen Gieske na vrij ruime termijnen niet aan den gestelden eisch voldeed had de uitzetting plaats den 23 Juli, de eerste aanschrijving had plaats den 29 Januari. Toen heeft Gieske zich bereid ver klaard duinwater aan te vragen en werd de verdere uitzetting gestaakt. Tot het afbreken van de pomp en het onbruik baar maken van de welput, in het belang der hygiène is men overgegaan, nadat het recht der gemeente Haarlem daartoe erkend was; het betreft dus eene vrij willige transactie, zegt het stuk. Ten slotte stellen B. en W. zich voor dat het noodig zal zijn bij de eerstvol gende herziening onzer algemeene politieverordening bepalingen vast te stellen, waarbij aan het gemeentebestuur de bevoegdheid wordt verleend krach tiger in te grijpen dan de bestaande voorschriften dier verordening thans veroorloven. De Heer Sneltjes bespreekt de zaak. Spreker heeft zich op de hoogte gesteld. Het komt hem voor dat de Burgemeester in deze volkomen correct en welwillend gehandeld heeft. Gieske heeft na al de aanmaningen niets gedaan, alles nage laten. Wie paitij voor Gieske trekt, helpt hem niet voort; hij heeft alle recht van spreken verloren. Wat het protest betreft, de onderteekenaars stellen zich mede op een verkeerd stand punt. Spreker meent dat het goed is aan de adressanten te berichten, dat geheel gehandeld is volgens de veror dening en wil niet het stuk aannemen voor kennisgeving, de Heer Sneltjes dient in deze een amendement in. De Heer Stolp vindt Gieske eenvoudig een lummel, maar meent, dat met zijn aansluiting bij de waterleiding de zaak uit had moeten zijn, (dus niet afbreken en vernietigen) en dat B. en W. wat ver waren gegaan. De Heer Loomeijer meent, dat het water als spoelwater uiterst ongeschikt is, dit vermeldt de chemische onder zoeking. De Heer V. d. Kamp vraagt op welken grond B. en W. goed drinkwater in het perceel gelasten kunnen. De Voorzitter is dankbaar voor de welwillende woorden door den Heer Sneltjes gesproken. Wenscht voorop te stellen, dat alles is geschied in het belang der algemeene gezondheid. Wat de op merking van den Heer Stolp betreft, hier mede gaat hjj mede, doch op 't gegeven oogenblik had de uitzetting reeds plaats gehad, hier had niet anders gehandeld kunnen worden. De fout in den vorm, toelating in de woning buiten den Raad om was in het belang van Gieske. Wat de bemerking V. d. Kamp betreft meent de Voorzitter, dat de vorm correct was. De Heer Loomeijer bespreekt nog den vorm. De Heer Stolp heldert nog een en ander op. De Heer Sneltjes heeft nog het woord. De Heer V. d. Kamp komt terug op zijn onbeantwoorde vraag. De voorzit ter beantwoordt. De Heer Modoo deelt nog een en ander mede aangaande de meening van Gieske betreffende het onderzoek van het water als zjjnde partjjdig. De Heer Waller heeft er zich over verbaasd, dat men te Haarlem denken kan, dat onderzoek alleen plaats heeft om de zaak der waterleiding te steunen. Zulke menschen vindt hij onnoozel en staan op een laag standpunt. Hoe kan men meenen, dat de Raad de ingezetenen op last en kosten zal jagen, terwille van enkele guldens. Het amendement Sneltjes in stemming, kennisgeving aan protesteerenden, wordt aangenomen. In behandeling komt het voorstel van den Heer Schürmann tot het instellen van Raads-commissiën. B. en W. brengen in herinnering, dat wat de heer Schtirmann bedoelt, niet bij de wet is toegestaan en zij meenen, dat van alle gemeentebedrijven het groote beheer aan den Raad, het dagelijksch beheer bjj B. W. behoort. Zij zouden het echter op prijs stellen in de gewichtige diensttakken door eene Raadscommissie te worden bijgestaan. De beste oplossing zou zjjn het benoe men van eene commissie van Bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven bestaande uit zeven leden, om daaruit subcommissies te benoemen om te ad- viseeren over waterleiding, gemeente reiniging en later over de lichtfabrieken en abatoir. B. en W. zouden tevens ontheven wenschen te worden van de opdracht betreflende den bouw en de exploitatie eener gasfabriek en dit aan een commis sie van voorbereiding op te dragen. Voorgesteld wordt nu een verordening in deze, en vroegere raadsbesluiten be treffende de commis8iën in te trekken. Door den heer stolp was voorgesteld de Commissie van Bijstand boven bedoeld te doen bestaan met 9 leden, welk voor stel door B. en W. wordt overgenomen. Zonder discussie wordt de voorgestelde verordening vastgesteld met algemeene stemmen. De benoeming der Commisiën zal plaats hebben in de volgende ver gadering. De directie der gasfabriek verlangt aan te leggen muntmeter gasleidingen in perceelen van geringe huurwaarde, doch alleen als de gemeente zich bereid verklaart die leidingen bij het einde der consessie over te nemen. Een voorstel in dien geest wordt ge daan. De Heer Bijvoet meende de voordracht ontijdig. De Heer Modoo wil ook de overeenkomst niet aangaan. De Heer Tjeenk Willink vraagt enkele ophelde ringen. De Heer Loomeyer meent dat het goed is voor de gemeente om over te nemen. Ook de Heer Stolp meent, dat men de overeenkomst behoort aan te nemen. Bij de artikelgewijze behande ling der artikelen had nog eenige dus- cussle plaats. De Heer Bijvoet stelt voor de behan deling uit te stellen, ten einde een on derzoek in te stellen. In stemming besluit de Raad hiertoe. Voorgesteld wordt aan de weduwe van den straatmaker J. de Jager voor één jaar eene gratificatie van 50. te verleenen. De Heer De Braai stelt voor die som te verhoogen tot/100. liefst voor haar leven. De Heer Waller herinnert dat de gemeente tot heden geen weduwen pensioen beeft. De Heer Modoo is voor verhooging, meent, dat de Commissie voor pensioenen wat haast behoort te maken met de haar opgedra gen taak. De Heer Groot meent, dat het een recht is onderstand te ontvangen. Ook de Heer Willink is voor 100. De Heer Waller bepleit de omstandig heden der Commissie 'voor de Pensioenen. De Heer Waller komt nog op legen de uitdrukking van recht op onderstand. De Heer Klein meent ook dat hier geen sprake kan zjjn van recht, wel van me delijden. Voorstel de Braai komt instemming en wordt aangenomen. Vastgesteld werd eene beschikking op den post Onvoorziene Uitgaven tot een bedrag van 252.69. B. en W. stellen voor over te gaan tot het aanbrengen van drinkfonteinen op de volgende punten: Stationsplein tegen het hulpbureau van politie; Groote Houtbrug, tegen idem; Amsterdamsche Vaart, tegen idem De Kejjstraat, tegen idem; Koudenhorn, tegen het havenkantoor en een bij het Paviljoen. Hiervoor wordt 1250 aangevraagd. De Heer Modoo wenscht wat meer fonteinen maar dan wat goedkooper. Noemt nog eenige uiterst geschikte punten voor plaatsing. De Heer Beijnes vindt een eigen model drinkfontein heel niet noodig en te duur, en zou dan ook niet hiervoor naar 't buitenland gaan. De Heer Stolp wenscht ook 1250 toe te staan maar niet hooger dan 50. per stuk. De Voorzitter meent, dat het goed is artistiek uitgevoerde drinkfon teinen te plaatsen en B. en W. wenschen ook later nog meer fonteinen plaatsen. De Heer Tjeenk Willink heeft nog het woord, ook de Heeren Roog, Schram en Beijnes. Amendement Stolp 1250.voor fonteinen van 50.komt in stem ming en wordt verworpen. In stemming komt thans voorstel Modoo om zes fonteinen meer te plaatsen voor dezelfde som. Na nog veel gepraat t over de geheele vast te stellen som en drie amendementen, besluit de Raad 1250.toe te staan voor het plaatsen van drinkfonteinen. Het Bestuur der Wilhelmina Naai school vraagt verlenging van het ver leende subsidie voor den tijd van vijf jaren, doch zonder voorwaarden. Voor gesteld te besluiten tot afwijzende be schikking en de Raad besluit alzoo zonder discussie. Vastgesteld wordt de rekening der gemeente over 1899 als volgt: de ontvangsten tot een bedrag vanf 1.486.536,23t/j de uitgaven tot een bedrag van1.510.614,75Vs Nadeelig saldo.f 24,078,52 na toelichting van den heer Waller. Vastgesteld wordt het le suppletoire kohier der plaatselijke belasting tot een bedrag van 6467.79 en goedgekeurd de begrooting voor 1901 voor de bewaar school in het Barbara gasthuis, terwijl nog wordt vastgesteld de rekening en verantwoording 1899 betreffende de dienstdoende schutterij. Benoemd wordt een ambtenaar van den Burgelijken stand; tot lid der Spe ciale Commissie tot herziening der pen sioensverordening de Heer Tjeenk Wil link; tot leeraar in de werktuigkunde aan de burgeravondschool de Heer M. van den Ende; tot leeraar in de wiskunde aan dezelfde Inrichting de Heer L. van der Vecht, terwijl tevens tot assistenten aan die school benoemd worden Voor den cursus 1900—1901 aan de Burgeravondschool bij a. het rechtlijnig- en bouwkundig teekenen: A. van der Spek tegen eene bezoldiging van 750.'sjaars; b het rechtlijnig teekenenJ. A. Traanberg, P. A. Montauban en J. Baron tegen eene bezoldiging respectievelijk van ƒ300./260.en /150. 'sjaars; c. het werktuigkundig teekenenF. Hage tegen eene bezoldiging van 300.- 's jaars en d. het hand- en vakteekenen: A. Smits tegen eene bezoldiging van 375.'s jaars. Tot leden van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager On derwijs benoemde de Raad de Heeren R. Zuidema en Dr. A. ten Oever en tot onderwijzeres le klasse aan de tweede Burgerschool Mejuffrouw H. Cats. Ter aanvulling van het stembureau voor de herstemming voor leden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrij ven werden vjjf raadsleden benoemd. Na het sluiten der openbare zitting ging de Raad in geheime vergadering. Weer gaan geruchten omtrent door Boeren behaalde voordeelen. Zjj zouden twee voorraadtreinen en negen en twin tig wagens buitgemaakt hebben en 540 krij gsgevangenen Meer en meer naderen de Boeren Pretoria en zij schijnen de beste ver wachtingen te hebben, tenminste Kruger gelooft zeker aan de overwinning. Van de vroeger vermelde geruchten omtrent Boerenoverwinningen nog geen bevestiging. Er wordt verondersteld, dat ze door Engelschen verspreid zijn met het doel om er de rubriek boerenleugens mede aan te vullen. Generaal Rundie heeft bericht, dat in het district Harry- smith zich ongeveer zevenhonderd Boeren hebben overgegeven. Dit district grenst aan Natal. Te Lourenzo Marquez is nu een sterk Britsch syndicaat gevormd, met het doel alle verkrijgbare levensmiddelen op te koopen, opdat de Boeren die niet zullen krijgen. Het vriendeljjke Portugal laat de grenzen zijner kolonie gestreng bewaken, om den Boeren te beletten er over te trekken. De Delagoabaai wordt nauwlettend bewaakt, om het landen van krijgsbe hoeften te voorkomen. De Wet wordt nog steeds door Kit chener achtervolgd, doch hij blijkt te listig te zjjn om zich in het net te laten vangen, in tegendeel meet hij zich soms met de achterhoede der Engelschen. De laatsten meenen, dat hij zich wil vereeni gen met Botha, iets dat heel niet in zjjn plan schjjnt te liggen. Een en ander wekt groote teleurstelling in Engeland en men zocht naar allerlei uitvlchten voor de generaals om hun onmacht in deze goed te praten. Bovendien wordt de Wet gediend door uitstekende spion nen. Buller doet nog steeds verkenningen en komt niet verder, misschien wel uit gebrek aan levensmiddelen en kleeding voor zjjn soldaten. Uit de Engelsche verlieslijsten blijkt wêer, dat Roberts lang niet alles bericht, zooals dat hij op 25 Juli 52 man aan de Wet verloor en de vorige week dicht bij Pretoria weer 14 man. De overgaaf van Prinsloo met zijn 4000 Boeren wordt aan verraad toegeschreven. De Wet noemde het een schurkenstreek. De Boerendeputatie is overal even hartelijk ontvangen, maar van tusschenkomst is geen sprake, meer en meer zullen zjj begrjjpen, zonder hulp den oorlog te moeten uitvechten. Robert looft thans geld uit aan hen die namen aanbrengen van personen die vuurwapenen verbergen. De Wet en ook Botha zouden van plan zjjn om naar het Boschveld te trek- den. Maandag streed de Engelsche kolonel Paget met de achterhoede van de troe pen onder de Wet en de la Rey. Bjj Peking wordt nog steeds gevoch ten, de geallieerden beschieten het keizer lijk paleis, dat als vesting is ingericht. Waar de keizer en zjjne tante de keizerin op het oogenblik zijn is nog niet duide lijk. Volgens de eene lezing zouden zjj gevlucht en onder de hoede van prins Tuan, volgens een ander bericht zouden zjj nog te Peking zjjn. Twee onderko ningen hebben aan de vreemde consuls eene nota gezonden, waarin zjj er op aandringen de persoon der keizerin te eerbiedigen, anders staan zij niet in voor de gevolgen. Japan speelt tot heden in China de eerste rol. Het heeft doen weten, dat het van China geen hooge oorlogsver goeding zal eischen en zich verzetten zal tegen verbrokkeling van China en het daartoe al het mogelijke zou ver richten. Japan schijnt hierbij vooral Duitschland en Rusland op het oog te hebben. Woensdag brachten onze Koninginnen een bezoek aan Deventer ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling. De stad was fraai versierd en duizenden vreem den waren de oude veste binnengekomen om getuige te zjjn van de feestvreugde. Een eerewacht, samengesteld uit ond- onderofficieren en schutterjj was door IIH. MM. met dank aanvaard. Door de stad werd een groote rjjtoer gemaakt, bijna geen der straten werd overgeslagen. Een bezoek werd gebracht aan het St. Geertruiden Gasthuis, het Burgerweeshuis en het Groote Gasthuis, benevens aan de capsulenfabriek der firma Schimmelpenninck. Hierna bezich tigden de koninginnen het stadhuis en de tentoonstelling. Het heeft er natuur- j ljjk aan openluchtconcert en zanguitvoe ring niet ontbroken en was de bevolking zeer geestdriftig gestemd, als overal waar Hare Majesteiten zich vertoonen. Het weer hield zich uitstekend, hoewel het in den ochtend nu en dan sterk geregend had. Uit verschillen plaatsen werden in de laatste dagen hevige onweders vermeld. Te Rjjssen woedde een onweer zooals de oudste menschen zich niet herinner den en vergezeld van regenbuien, die straten en huizen onder water zetten. Bovendien werd een koe in de weide doodgeslagen terwijl de bliksem in een huis sloeg. Te Gouda sloeg de bliksem in een boerderjj, alles ging erbij verboren. Van nog andere plaatsen werden branden gemeld door het inslaan van het hemelvuur. Te Hilversum werden drie huizen in de asch gelegds Zeker zou het wel merkwaardig zijn te weten hoeveel van de verbrande en meestal op zich zelf staande perceelen van blik semafleiders voorzien waren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2