Wanneer 't dan ook waar is, dat de De Wet zijn wagens in den steek heelt gelaten, is dit ongetwijfeld gebeurd om zich sneller te kunnen bewegen. En wij weten wat dit bij De Wet beteekent. In ieder geval kunnen wij gewaand morgen eenige bijzonderheden over ge houden gevechten verwachten. Komen zij niet, dan kan men aannemen, dat Lord Roberts al niet veel gelukkiger geweest is dan zijn generaals in den laatsten tijd waren. In den omtrek van Machadodorp moet thans geducht gevochten worden en zou generaal Olivier gevangen genomen zijn. Roberts klaagt, dat het terrein niet ge schikt is voor cavallerie, doch zeer ge schikt voor den tactiek der Boeren. De geheele Amerikaansche pers komt op tegen de terechtstelling van Cordua, als zijnde het slachtoffer van een ge waand complot. China is nog karig met zijne berichten, alleen de Russische bevelhebber deelt het een en ander mede aangaande de inneming van Peking, doch men bereidt er zich op voor, dat de tegenstand alles behalve gebroken is; telkens gevechten, waarbij van weerszijden veel manschap pen vallen. De Russen zetten bovendien hun tocht in Mandschurie voort en waar ze eenmaal zitten van daar ver trekken ze niet gemakkelijk, Rusland heeft daar echter zijn troepen bij de hand en de mogendheden zullen dit, zij het dan ook met leede oogen, moeten aanzien. Frankrijk is nog maar niet verzoend met de benoeming van een Duitscher tot oppervelhebber in China Z(j zeggen evenwel niet wien zjj verkie zen zouden. Toch zijn de omstreken van Peking nog niet vrij van vijanden, pas is bij een dorp een slag geleverd waarbjj ettelijke boxers sneuvelden en vele zwaarden en lansen werden buit gemaakt. Engeland kan het nu weer niet uitstaan dat de Fransche en Russische vlag geplant is op het keizerlijk domein, waar groote schatten moeten opgestapeld liggen, ter- wijl daarentegen van andere zijde bericht wordt, dat de keizerstad niet door de mogendheden bezet is, maar dat de be velhebbers in deze orders uit Europa wachten. Waar de keizer is, weet men niet, en prins Tuan zoekt men. De vraag rijst met wie men zal moeten onder handelen als eenmaal de tijd daartoe gekomen is. Men vraagt zich thans af wat de mo gendheden met Peking zullen doen. Er blijven gaat niet en zal ook niet in de bedoeling liggen. Er niet blijven schijnt onaannemelijk. Men had gedacht er met de regeering te kunnen onderhandelen, maar de wettige regeering ontbreekt er. Naar bericht wordt is Peking in zoo veel districten verdeeld, als het getal vertegenwoordigde mogendheden aldaar bedraagt. Elk hunner is opgedragen dat district te bewaken. Het lijk van baron Von Ketteler, den voormaligen Duilschen gezant te Peking, is begraven gevonden in de nabijheid van de plaats waar hij vermoord is. Het lijk is opgegraven en geschouwd waarbij bleek dat een revolverschot in het achterhoofd een einde aan het leven had gemaakt, en vervolgens met militaire eer en groote plechtigheid ter aarde besteld. Ook in Zuid China breidt de opstand zich uit. Men had gehoopt dat het daar niet zoover zou komen. Rusland, Duitschland en Frankrijk zouden zich onderling verbonden hebben ten opzichte van China Engeland zou er geheel buiten gelaten zijn en te Berlijn sch\jnt men reeds aan het verdeelen geweest te zijn. De streek van Peking tot Tientsin zou neutraal blijven, het zou een internationaal gebied worden. Als het maar niet te ver af lag om het bij voortduring internationaal te doen blijven om het van uit Europa te beheeren en te administreeren. Men vraagt, waarom de gezanten niet eenig teeken van leven gevennu zij gered zijn door de samenwerking der regeeringen mochten zij toch wel eenig teeken van erkentelijkheid geven. »Den dag na den slag van den 23en Juni bij Tientsin, schrijft een Duitsch soldaat aan zijn ouders vonden wjj de lijken der onzen, achtergelaten op het slagveld, afschuwelijk verminkt dooi de Chineezen. Alle hoofden, handen en voeten waren van de lichamen afgesneden. Luitenant Friedrich was levend gevild. Wij vonden slechts het geraamte. Wij namen wraak, door geen pardon meer te geven. Alle Chineezen, die in onze handen en in die der Russen gevallen zijn, werden afgemaakt met de bajonet." Engeland betrekt tegenwoordig steen kolen uit Amerika wegens de hooge Engelsche prijzen en de dreigende werk stakingen. België had plan een vrij williger-corps naar China te zenden, maar Duitschland heeft het verboden. Victor Emmanuel III moet voornemens zijn, alle paleizen, villa's, kasteelen en parken, die de koninklijke familie niet absoluut noodig heeft, aan den Staat over te doen, waarvoor hij een 8 millioen francs per jaar aan onderhoudskosten zal besparen. Bjj den hoogst onzekeren toestand van Italiës finantieelen toestand is het zeker een zaak van belang die millioenen te kunnen uitsparen. En den Koning zal het finantieel geen kwaad doen, want koning Humbert moet een groot kapitaal hebben nagelaten, door spaarzaamheid verzameld. Maar zeker is het, dat de populairiteit van den jongen koning er bij winnen zal, want de Italianen zjjn op zulke kleine oplettendheden zeer ge steld. Koning Humbert is ook meer malen uit eigen middelen de rjjksschat- kist te hulp gekomen en men was hem daar zeer erkentelijk voor. De Kerk heeft het roerend schoone gebed voor de zielerust van den ver moorden koning, opgesteld en aanbevolen door de Koningin Weduwe, afgekeurd, als niet te zij n overeenkomstig de Liturgie der Kerk. Een paar minuten buitenVirton (Bel gisch Luxemburg), aan den weg narr Etalle, is een „mooi plekje", in de streek bekend onder den naam van „la Chamberlaine''. Nu komt eenige dagen dagen geleden een Engelschman in het sHótel du Che- val Blanck" te Virton. Mijnheer de hotelier, wilt u mij laten zien het land van Chamberlain. Chamberlain? Ja, Chamberlainde ouders van Cham berlain hadden hier hun bezitting; de Chamberlains kwamen uit Virton. De dikke hotelier stond te kijken hij dacht en peinsde en zocht en krabde zich achter de ooren, al heen en weer loopend in de groote eetzaal, die zulk een fraai uitzicht heeft op de stad en haar omstreken. La Chamberlaine, welzeker, ik zal er u heenbrengen. En hij bracht er zijn Engelschman heen. Deze kwam stralend van geluk terug, in de volle overtuiging dat hij de wieg der familie van zijn lievelings-minister had aanschouwd. Sedert dien dag bezoekt al het reizend Albion Virton, en het bericht doet reeds de ronde, dat de bewonderaars van Cham berlain in »La Chamberlaine" een stuk grond hebben gekocht om er een stand beeld voor Joe op te richten. In zake den afschuwelijken moord op het dochtertje van den Heer K. te Tilburg is behalve de koster van de kerk waar de misdaad plaats had ook nog gearresteerd een schilder, werkzaam in die kerk De laatste verklaarde, den koster Woensdag met het kind in de kerk gezien te hebben. Beiden ontkennen hunne schuld. De geheele gemeente Tilburg is in hevige ontroering over het vreeselijke feit. Te Hoofddorp, Haarlemmermeer, is een herberg met vergunning verkocht, die sedert de invoering der nieuwe wet in de vierde hand overgaat, voor de niet onaanzienlijke som van 17000 gulden. Men schjjnt zich alhier niet erg ongerust te maken, wat de verandering op zal leveren. HAARLEM 28 Augustus 1900. De f. ertelijkheden op den aanstaan den Koninginnedag bepalen zich tot een aubade van de schoolkinderen des morgens ten 8 uur, waarna zij zich in den Hertenkamp, als het vorige jaar gedurende den voormiddag met kinder spelen zullen kunnen vermaken. In den vooravond zullen op verschil lende punten door fanfarekoi psen open luchtsconcerten gegeven worden. Des avonds hebben in eenige lokalen volksvoorstellingen plaats. Van twee tot drie uur zal er ook orgelconcert zijn in de Groote Kerk. Met eenige teleurstelling zullen de ingezetenen vernomen hebben, dat de leerlingen der verschillende scholen, die wegens hun leeftjjd niet kunnen deel nemen aan de aubade, niet, als vroeger aan de scholen worden onthaald. Op eene vraag in deze was het antwoord: Er is geen geld! Vreemd, de vroegere Subcommissie voor de Kinderfeesten wist er wèl geld voor te vinden. Nog bestond de meening, dat met het stichten van een Vereeniging Ko ninginnedag een einde zou nemen het verschaffen van kinderfeest-benoodigdhe- in natura, en waardoor [enkelen 'welwil- lenden winkeliers en fabrikanten voortaan het geleverde zou betaald worden- Niets van dit allesGeen geld 1 Mogelijk, dat de Vereeniging Koningin nedag zich met der tjjd zóó weet te ontwikkelen, dat zij zich financieel vrijer kan bewegen, en dat het gelukken zal de ingezetenen die vroeger gaarne en van heeler harte geldelijk bijdroegen aan de subcommissie, het zich tot eene eer zullen rekenen, desgevraagd hun steun aan de Vereeniging te schenken. Volgens aanwijzing van den Burge meester zullen de kinderen tegen half acht bjjeen komen op de parklaan. Het stationsplein word, en terecht, door het drukke verkeer minder geschikt geacht. De algemeene repetitie der feestliede ren heeft plaats Woensdagnamiddag in de Sociëteit Vereeniging. Onze Gemeente Bibliothecaris, de Heer J. W. Enschedé, heeft aan verschil lende Inrichtingen hier ter stede eene uitnoodiging gezonden met het verzoek ten behoeve der Gemeente Bibliotheek in eigendom af te staan een exemplaar van de verslagen, reglementen en verder alle bescheiden, waaruit de geschiedenis eener instelling gekend kan worden. Daar dergeljjke stukken uit vroegere tijden zoo goed als onbekend zijn, moet getracht worden op deze wijze bijeen te brengen voor volgende geslachten datgene, wat zal kunnen dienen onze dagen te leeren kennen, wanneer deze tot het verledene behooren. Deze uitnoodiging bedoelt ook inzen ding van dergelijke bescheiden van vorige jaren, als ook van nog uit te geven verslagen en wijzigingen in het vervolg. Ingeval bekend zijn stukken van niet meer bestaande instellingen, zal het den Heer Enschedé aangenaam zijn daarom trent, liefst schriftelijk, inlichtingen te mogen ontvangen. De leden van het Brongebouw hebben Zondagmiddag en avond onge twijfeld met onverdeeld genoegen ge bruik gemaakt van de muziekuitvoerin gen, aldaar door het muziekkorps van het 3e regiment infanterie van Bergen op Zoom gegeven. Dit korps handhaafde op uitnemende wijze den goeden naam, welke het zich sedert jaren, onder den heer Bouman, wist te verwerven. Thans is zooalsmenweet.de leiding in handen van den heer A. Barbe, een even talent vol directeur als deugdelijke misicus. Van het Zondagavond programma ge noten in het bijzonder de Jubel-ouverture van Weber, de Ouverture Mignon en de opera fantasiën Hugenoten en Faust eene fraaie vertolking, zoowel door mooien klank als muzikale behandeling. Een voortreffelijk artist mag de heer Goo- vaarts genoemd worden, die met zijn barytonsolo veel succes behaalde; het Ave Maria van Schubert, innig en een voudig mooi voorgedragen, miste natuur lijk zijn werking niet. In het algemeen gaf de heer Barbe veel te genieten. Dat het talrijk aanwezige publiek en even eens overdacht bewezen de toejuichin gen, waarmede elk der uitgevoerde num mer werd beloond. De Heer J. Rijnenberg, Godsdienst onderwijzer der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente alhier, stelt zich voor, eene Zondagsschool te houden voor kinderen dier gemeente tusschen 7 en 12 jaar, des Zondags van 12 tot 1 ure in de Doopsgezinde Kerk (ingang Peuzelaar steeg), te beginnen met Zondag 2 Sept. e.k. In den nacht van Maandag op Dinsdag is eindelijk het beruchte kruis- stuk gelegd in den spoorweg Haarlem Helder, aan de Kleverlaan. In het douchebadhuis z(jn in de afgeloopen week genomen 500 baden. Afloop van de verkooping van Buizen, gehouden den 25 Aug. 1900. in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een zeer ret onderhouden Heerenhuis en Erve met Tuin, usd de oostzijde van het Spaarne nabij de Burgwal No 93. No. 2. Een Pakhuis waarboven Zolder met af zonderlijke opgang aan de straat en Erie, aan de oostzijde van het Spaarne, nevens het voorgaande perceel. No. 91 zwart eu rood. De perceelen No. 1 en 2 gecombineerd, te za- men ƒ16505. Opgehouden. No. 3. Een perceel Bouwterrein, aan de oost zijde van de Voorzorgstraat nabjj de Leidschestraat, groot ongeveer 99 centiaren. No. 4. Een perceel Bouwterrein, nevensenten zuiden van het voorgaande, groot ongeveer 99 ceutiaren. De perceelen No. 3 en 4 gecombineerd, te za- mcu ƒ1280. G. L. Zantvoort. No. 5. Een Huis eo Erve, aan de westzijde van de Kleine Houtstraat nabij de Anegaug. No. 14. ƒ13005. Opgeh. No. 6. Een Winkelhuis en Erve, aan de noord zijde van de Spaarnwouderstraat op den oosthoek van de Sleutelstraat. No. 57. No. 7. Een Pakhuis en Erve, aan de oostzijde van de Sleutelstraat. No. 1. De perceelen No. 6 en 7 gecombineerd, te za- men ƒ7265. Opgehondeu. No. 8. Een Huis en Erve met Tuintje, aan de znidzjjde van de Tuinstraat No. 1 F. ƒ980 M. Mok. No. 9. Een Huis en Erve met Tuin en afzon derlijk opgaande Bovenwoning, beneden ingericht tot Schilderswerkplaats, aan de oostzijde van de Sophiastraat No. 22. ƒ4325. F. C. Piet. Voorwerpen, gedeponeerd san het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags' van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zweep. Een oorbelletje. Een portmonnaie. Een jachthond. Een portmonnaie. Een oorbelletje. Een portmonnaie. Een kinderzak. Een slopkous. Een handschoen. Een portmonnaie met geld. Een bjj tel. Een handschoen. Een heerenring. Een broche. Een spuitje. Een ketting. Een muilkorf. Een mili taire muts. Een rjjtuigdop. Een zilveren horloge. Een houten deksel. Een zijden das. Een zakje met eenig geld. Een hond en eenige sleutels. Markt van 27 Aug. 1900 Boter. Aangev. 127 verk. 127 K. G. L. pr. ƒ1.25 H. pr. 1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 43 verk. 43 stuk. L. pr. 6 50 H. pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 62 verk. 62 stuks. L. pr. 11.H pr. ƒ16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 213 H.L. verk. 213 H.L. L. pr. 1.20 H. pr. 3.p.H. L. Appelen. Aangev. 223 H.L. verk. 195 H.L. L. pr. ƒ3.H. pr. 8.p H. L. Peren. Aangev. 267 H.L. verk. 231 H.L. L. pr, ƒ2.50 H. pr. ƒ16p. H.L 34e Muziekuitvoering, op Vrijdag 31 Aug. (Ko- Diu^io's Verjaardag) s' av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziekkorps Dir. luit. ka pelmeester O. P. W. KRIENS. PROGRAM M A. 1. *Le Rég:ment qui passj." Marche Coquelet. 2. Ouvtrture «Zampa"Herold. 3. Zes Oad-Boll ndsche Volksliede renValétius. 1. Klag 2. Krijgslied. 3 Af scheid. 4. Bcrgen-op-Zoom. 5. Dankgebed. 6. Wilhelmus van Nassouweu. 4. "Offenbachiana." PotpourriConradi. 5. Ouverture "La Muette de 1'ortici" Auber. 6. Danse roumaireGounod. 7. "Die Kaiser Wilhelmsjagd"Kontsiy. 8. Popourri op Itakaansche volks zangen Perdrotti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 30 Aug. 19G0,desnamidda?* van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preladium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante uit de 7 Symphonie. Beethoven. 3. S„nate No. XIJ. Rheinberger. a. Agitato. b. Cantilene. c Intermezzo. d. Fuga 4. Aria RinaldoHandel. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Vrijdag 31 Aug. 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Volksliederen. 2. HochzeitsmarschMendelssohn. 3LargoHandel. 4. Concert. AdagioG. Merkel. 5. Ave MariaBach-Gounod. 6. HallelujahHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2