Het garnizoen van Ladybrund telt 150 man. Het heett geen zware stukken geschut en heeft zich verschanst aan de zijde van de bergen. De Hoeren zijn van 2000 tot 300Ü man sterk, met tien kanonnen. Het garnizoen sloeg twee aanvallen af. Op zichzelf moge dit kleine succes van weinig invloed zijn op den algemeenen toestand, zeer zeker zal het de Boeren doen inzien, dat de vjjand op die wijze nog lang kan opgehouden worden. Omtrent den toestand te Ladybrand nog geen nadere gegevens. Ook niet of het den ontboden generaal gelukt is hulp aan te brengen. De heer Van Boeschoten, eerste secre taris van legatie van de Transvaal, is Maandag uit de Zuid Afrikaansche Republiek te Brussel teruggekeerd. Hij heeft President Kruger gezien en de voornaamste leden der regeering. Hij is zeer tevreden over zijn reis en vol hoop voor de toekomst. Hij zeide, dat de stemming onder de Boeren uitstekend en dat niemand ontmoedigd is. Sedert 1 September verhindert een werkstaking van Engelsche stokers en Amerikaansche muilezeldrijvers te New- Orleans het inschepen van 1400 muilezels, die bestemd zijn voor de Engelsehen in Zuid Afrika. En dit terwijl Zuid Afrika zoo groote behoefte heeft aan trekvee! Roberts schijnt weer lang niet alles wat gebeurd is in de stille dagen ge seind te hebben, althans allerlei verhalen doen in Kaapsiad in deze de ronde. Zoo vertelt men er van een gevecht waarin wel vierduizend Engelschen zouden ge bleven zijn. Het spionnenstelsel moet verder zulk een voor de Engelschen gevaarlijke uitbreiding genomen hebben, dat zij nergens zeker zijn voor het be waren van hun dienstgeheimen. Als een ander gerucht waar is, zou eenig licht zijn opgegaan over een ver gelijk van Engeland en de mogendheden waarbij de onzijdigheid der laatsten voor driemaanden was aangegaan, doch welke later weer verlengd zou zijn en dat de laatste drie maanden zouden geëindigd zijn den 1 Juli 1900. Om dien tijd verklaarde Kruger, dat de hulp nabij was, waarschijnlijk met het oog daarop. Verder komen thans van het oorlogs terrein weer allerlei berichten betref fende plotseling verschijnende en ver dwijnende Boeien commando's. Zelfs zou de Bloemfonteinsche waterleiding in gevaar verkeeren. De Daily News komt met een zalvend preekje voor den dag. Het blad gaat de Boeren troosten met te wijzen op het geluk, dat hen wacht, als het mili tair bestuur zal zijn opgeheven en Transvaal een zelfbesturende Brilsche kolonie zal zijn. Dan zullen de inwoners," bazelt de Daily News, «eerst de ware onafhankelijkheid genieten en de zege ningen van eigen bestuur ondervinden, welke hun zoo lang zijn onthouden." Doch die halsstarrige Boeren willen het maar niet begrijpen, en zingen nog hun oud lied: „Ons wil weer vrij, daar blgf ons bij." En dat zullen zij misschien wel voor een poos moeten zuchten, maar zingen zullen zij het later altijd toch weêr! Britsche berichtgevers weten nu te verhalen, dat President Kruger, na het ontruimen van Dalmanutha, dus nog niet lang geleden, zich wilde overgeven, maar dat hij door President Steyn daar van werd afgehouden. Nog niet lang geleden vertelden zij, dat Steyn zich wilde overgeven en met alle geweld door Generaal de Wet terrugge'iouden moest worden! In een telegram van 1 September bevestigt Roberts de vroeger vermelde inlijving van Transvaal aldusKrachtens Harer Majesteits volmacht, dd. 4 Juli 1900, heb ik heden in het hoofdkwartier van het leger te Belfast de proclamatie uitgevaardigd, afkondigende dat Trans vaal (»the Transvaal") voortaan deel zal uitmaken van Hr. Ms. gebied." Uit de verschillende, wel wat verwarde berichten wordt opgemaakt dat Roberts weer tegenspoed heeft. Omtrent de annexatie zegt de Times „De rechten van oorlogvoerenden „zullen nog erkend worden bij georga niseerde troepen der Boeren, die nog onder de wipenen zijn, ofschoon hunne stelselmatige verkrachtiging van de voorschriften het moeielijk maakt hen met bijzondere lankmoedigheid te be handelen. Maar de niet strijdende be volking, die thans onder de Britsche wet gebracht wordt, moet leeren, dat verraderlijk optreden harerzijds tegen de Britsche macht door de strengste straffen zal gevolgd worden." Het geld voor den oorlog, dit is bijna honderd millioen pond sterling, is zoo goed als opgeteerd, en het Ministerie van Oorlog ziet met schrik den oorlog nog voortduren, die, zjj het dan ook niet een oorlog, waarbij de tegenpartij nog de wapens van vroeger heeft, toch nog last en kosten en verrassingen genoeg kan brengen, waarvan de laatste telegrammen reeds een proefje geven. D:\ar begint men zich thans rekenschap te geven van de gevolgen, die niet uit zullen blijven, en die te zwaarder zullen vallen omdat de winter in Engeland in aantocht is en de druk der belastingen dan altijd zwaarder gevoeld wordt, terwijl er hoegenaamd geen geestdrift voor den rampzaligen oorlog bjj het publiek meer overig is. Al de moeite zal eerst komen als de oorlog voorbij is, heeft menigeen voor speld. Dat is niet alleen waar voor Zuid Afrika, maar zeker ook voor En geland zelf. Londensche dagbladen deelen een tele gram uit Badfontein mede, meldende, dat de Boeren volkomen meester zijn van den eenigen weg op Lijdenburgen dat zij minstens 10 kanonnen hebben opgesteld op de hoogten, die den weg bestrijken. Overigens heet ook Nelspruit, waar de beide presidenten zich nog steeds moeten bevinden, „buitengewoon ver sterkt." Toen Generaal Buller Vrijdag Water- val-Boven bezette, en vernam dat de Boeren de gevangenen te Nooitgedacht in vrijheid hadden gesteld zoo ver halen de Engelsche bladen zond hij den vrijgelatenen zes ambulancewagens, met 80 muilezels bespannen, tegemoet. Maar Generaal Ben Viljoen nam die wagens en de muilezels in beslag. Zij konden hem goede diensten bewijzen bij het vervoer van zijn kanonnen. De Engelschen waren zeer veront waardigd daarover. Maar Ben Viljoen deed hun opmerken, dat Generaal Buller onlangs wel 12 ambulances der Boeren in beslag had genomen. Hij had ook nog kunnen spreken van de dokters en ziekenverplegers, die door de Engelschen gevangen genomen en het land uitgezonden werden! Waar de Britten zoo ruw te werk gaan, is het geen wonder als de Boeren weerwraak nemen. In verband met de inleving heeft het radicale Engelsche blad The Star het vol gende artikel, waarvan de vertaling aan het Handelsblad is ontleend. „Het was op den 4en Juli, datH.H. bjj de gratie van Joseph Chamberlain een rescript uitvaardigde betreffende de annexatie van de Z.-A. Republiek. De ironie van dien datum zal eens1 historisch zjjn. Want de 4de Juli is de verjaardag van de Verklaring van On afhankelijkheid der Vereenigde Staten. Het is de dag, waarop de Amerikaansche koloniën zi»h vrij maakten van de En gelsche tyrannie, en voor alle menschen het recht eischten vrij en gelijk te zijn. En er is nog meer ironie, scherpe ironie, in den datum, waarop Lord Ro berts dat koninklijk rescript van kracht verklaarde in zijn proclamatie. Dat ge schiedde den len September, een dag, zooals Charles Williams in den Morning Leader droogjes opmerkt, die in Engeland gewijd is aan patrijzen en die nu voor altijd gedenkwaardig wezen zal in ver band met onze strooptochten op ander mans grond. Want de oorlog verloopt als een patrijzenjacht. Wij jagen de patrijzen van dekking tot dekking, en niemand heeft een traan voor de vernielde nesten en voor de hulpelooze jongen. Doch de ironie van deze proclamatie zit niet in de data alleen. Let eens goed op de beteekenis van dat groote woord annexatie. Het is een overtuigend bewjjs, dat Chamberlain den oorlog begonnen is onder valsche voorwendsels. Door de annexatie toont hij, dat zijn suzereiniteits- theorie een voorwendsel was. Lord Roberts zegt dan ook in zijn proclamatie, dat ïde Transvaal voortaan deel zal uitmaken van H.M. bezittingen." Chamberlain poogde reeds jaren geleden de Transvaal te brengen totdeerkenning, dat zij deel uitmaakte van H. M. be- i zittingen, op grond van den aanhef dei- Conventie van 1881. Zoo logenstraffen de feiten hem telkens; zijn eigen woorden vernordeelen hem; en lig inaakt zelfs H. M. tot deelgenoot van zijn onwettige onrechtvaardigheid." Over de ontruiming van Peking is nog niets geregeld. .Dit staat vast. Verder staat vast, dat de mogendheden er ver schillend over denken, doch begrijpen van welk belang het is, eensgezind te blijven. Alle mogendheden hebben zich om inlichtingen gewend tot hun gezanten te Peking. Er wordt zoodoende een zee van tijd gewonnen, want de verbinding met de Chineesche hoofdstad is zeer slecht. Op het antwoord van Engeland behoeft men niet langer te wachtende Engelsche pers is van den eersten schrik hersteld i en heeft gesproken, duidelijk en zonder omwegen: In geen geval zal Engeland Rusland's voorstel aannemen. »De Engelsche troepen," aldus de «Glo be,„zjjn te Peking en zullen er blijven, wat de andere mogendheden zeggen en doen mogen, zoolang de daders, verant woordelijk voor de jongste onlusten, niet gestraft en de noodige schadeloos stelling niet verkregen is." In dezen geest laten de meeste bladen zich uit. Engeland zal Peking dus voor- loopig niet ontruimen. Volgens een meestal wel ingelicht Duitsch blad heeft de Duitsche Keizer, bij het diner, den officieren der Garde aangeboden, verklaard, dat onder geen omstandigheden de Duitsche troepen Pe king verlaten, zelfs niet al moest hij daartoe alle legerkorpsen in Duitschland mobiliseeren. Rusland verklaarde, niet Mantchourië te zullen inlijven, maar het voorloopig nog niet te kunnen verlaten. Binnen Peking moeten geheele Chi neesche gezinnen zelfmoord plegen. De keizer van China schijnt terecht te zjjn, althans Li schijnt volmacht te hebben tot onderhandelen. HAARLEM 9 September 1900. 1820. G. A. HEINZE. 1900. Op 1 October a s. hoopt de algemeen geachte en beminde toonkunstenaar, de Heer G. A. Heinze, zijn SOsten verjaardag te vieren. Eene Commissie heeft het initiatief genomen om alle bestaande Mannenzang vereenigingen en Gemengde Koren in ons land op te wekken, dezen dag waardig te herdenken, door in alle plaatsen op 1 October a.s. Concerten voor te bereiden uitsluitend bestaande uit Heinze's Werken, ten einde op deze wijze hulde te brengen aan onzen ge- achten Nestor der toonkunstenaren, aan den man die zooveel voor de Toonkunst hier te lande heeft gedaan. De Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" heeft gemeend, hieraan gevolg te moeten geven en zal op 1 October Ileinze Concert geven. Op dit Concert zal o.a. uitgevoerd worden „Ace Maria" met Tenorsolo en Grand Trio (instrumentaal); de Heer Carl Phlippau, Tenor alhier, en eenige Haagsche musici hebben hunne geëerde medewerking voor dit Concert toegezegd. Door den Heer N. H Andriessen, Directeur der Liedertafel, is eene com positie vervaardigd Hulde aan Heinze woorden van den Heer J. van N'erop; deze compositie zal door de Liedertafel op bovengenoemd Concert ten gehoore worden gebracht. Donderdag had het Koninginne feest plaats in het Leidsche kwartier. Het Leidsche plein, hiertoe behoorlijk afgezet, was als vroeger het speelterrein, waar een degelijk Haarlemsch muziek korps de gezelligheid niet weinig ver hoogde. De kinderen vermaakten zich uitstekend en er was goed gezorgd voor de noodige versnaperingen. Een draaimolen, hiertoe welwillend afgestaan, was op het terrein aanwezig. Te vijf ure maakten de kinderen een wandeltocht door sommige straten der wijk. Door veischillendestadgenooten waren voor prijzen bij de kinderwedstrijden verschillende voorwerpen afgestaan be nevens veel versnaperingen. Dus alweer dit jaar geen samenwer king met de bestaande Vereeniging „Ko ninginnedag", die heel goed wat meer leden, óók uit het Leidsche kwartier zou kunnen plaatsen, om zóó werkzaam te zijn aan eene feestviering opruimer schaal. Zou het niet mogelijk zijn in deze tot overeenstemming te geraken en ook met het Schofrkw irtier VVunt velen is liet niet duidelijk wat deze twee stadsafdeelingen er toch aan kunnen hebben, de krachten te verbrokkelen. Al mogen de feesten van de Vereeni ging „Koninginnedag" geslaagd ge noemd mag worden, toch bestaan er grieven, omtrent het niet toelaten van genoodigden en contribueerende leden der jonge Vereeniging op de Groote markt enz. Wij stellen ons de zaak zóó voor. Het Bestuur vin eene Vereeniging noodigt uit. Dan behoort ook het uilnoodigende Bestuur zijne uitnoodiging te kunnen handhaven trots alles, zelfs trots de politie, die o.i. blijkbaar in deze optrad als machthebbende, niet als steun van het Vereenigingsbestuur, tenzij het be stuur zich het recht heeft laten ontfut selen, om te noodigen tot haar feesten wie zij wil. Een curieus geval b.v.b. kwam ons ter oore. Een onzer kennissen had een speciale uitnoodiging voor zich (persoon lijk), bovendien is hij lid der Vereeniging, contribueerende ƒ2.per jaar. Met deze beide stukken meende hij toegang te hebben, met het eerste voor zich, met het laatste voor zijne dime. Na veel gescharrel met de vóórcontröle (agenten van politie) geraakte hij bjj de contróle, ingang groote markt. Hier deed de politie in hoofdzaak weer het woordde geïnviteerde contribuant werd afgewezen, niettegenstaande op de markt reeds veel publiek stond. Wie waren het, die méér het recht hadden daar te zijn dan genoodigden en contribuanten VVachteven, misschien hadden die menschen een bewijs van toegang, gecontrasigheerd door de poli tie De teleurgestelde vertrok met een hartig woordje aan het adres van het Vereenigings Bestuur op de lippen, zich heilig voornemende alle connecties met de Vereeniging af te breken, tegeljjk met andere leden, om zoo het Bestuur (of zijne meester de politie) tot rede te brengen. Onderlinge bespreking bewerk te, voorloopig aan dit besluit geen gevolg te geven, maar te wachten tot het Bestuur in deze licht zou hebben ver schaft, want dit is noodig tot het behoud van veel ontstemde leden. De aandacht van belanghebb inden wordt gevestigd op de bekendmaking der Toynbee-Vereeniging waarin wordt medegedeeld, dat de lessen in Boekhou den, Houtsnijden, Stenographie, de Ne- derlandsche, Fransche, Duitsche en En gelsche taal weder zullen geopend worden, terwijl bij een genoegzaam getal deelne mers ook gelegenheid is tot het bijwonen van een cursus in Geschiedenis. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid, zal aanstaanden Zondag eene tentoonstelling geopend worden van Lithografische werken, pla ten en Reklamebilletten. Zondag is de toegang vrij. De Heer S. J. van Slooten, Be waarder van Hypotheken en Kadaster alhier, heeft eervol ontslag als zoodanig bekomen met dankbetuiging voor de vele diensten den lande bewezen. Als verdacht van diefstal van twee zakken met snij- en heerenboonen ten nadeele van J. Tweehuizen, wonende Gasthuisvest alhier is door den recher cheur van Halst aangehouden de werk man J. P. R. oud 31 jaren, die de boonen had verkocht, aan den koopman F. P. P. In den laten avond van gisteren omstreeks 11% ure werd door een agent van politie, bij het doen zijner ronde opgemerkt, dat het raampje in de deur der woning van den Heer Binger, Nieuwe Gracht 57, open stond en daaraan braak was gepleegd. Bij dadelqk ingesteld onderzoek is gebleken, dat ook de deurraampjes door middel van braak waren geopend van de perceelen no- 55 aan de Nieuwe Gracht en van het onbewoonde perceel aan de Kinderhuis- vest No. 1. Die perceelen zijn onderzocht, maar niets verdachts aangetroflen. Men vermoedt, dat men door het verbreken der deurraampjes getracht heeft de sloten der deur te openen, hetgeen echter niet is gelukt. Gisteren is door de politie alhier aangehouden ter zake bedelarij de 60 jarige F. W. L., geboren te Rotterdam, gepensioneerd O -I. Militair, die sedert eenigen tjjd een zwervend leven leidde. Hij is naar het Huis van bewaring overgebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2