officieren, builen gevecht zijn gesteld. Het getal der invaliden, die naar Enge land zjjn teruggezonden, bedraagt, alleen 1239 officieren en 28199 man, waarvan 178 zijn overleden, 781 afgekeurd zijn voor den dienst en 917 nog in de hos pitalen in Engeland zijn. Van 8 tot 15 September was dit getal met 290 toegenomen. 't Is erg, zullen de Engelschen den ken, maar de Afrikaansche goudmijnen zijn het waard. Anders kunnen wij ons niet voorstellen hoe het Britsche volk zijn zonen ter slachtbank laat voeren, zonder andere teekenen van verzet, dan die van de mannen des vredes komen. Omtrent den heerschenden geest on der de strijders zelf wordt niets officieel gezegd. De pers weet echter te vertellen, dat er geen geestdrift meer beslaat in het leger; dit geeft te denken. Zeer benieuwd is men naar de En- gelsche troonrede. Roberts schijnt haast te hebben met zijn vertrek naar Engeland, nu hij, op het papier, de zaken in Z. Afrika heeft afgedaan. Robert wil naar Engeland, zegt men, om het opperbevel over het geheele Engelsche leger over te nemen, een baantje, dat hem toegezegd is. Hij telegrafeert nog, dat er in den Vrijstaat geen georganiseerd verzet meer bestaat wat nog strijdt noemt hij stroopende benden, die buiten de wet vallen. Het wachten schijnt nu maar te zijn op de officieele mededeeling dat een of meer der Boerencommando's zich overgeven, dan kunnen de andere als roovers be handeld warden. Dat hieraan nog niet wordt gedacht, mag wel hieruit blijken, hieruit, dat de Boeren nog maar steeds de EngeUchen bemoeielijken door hunne verkeerswegen te vernielen, iets waaro ver Roberts dan ook klaagt, terwijl de Boeren stelselmatig het geschut dat zij moeten achterlaten, onbruikbaar maken. Roberts deelt mede, dat hij nog steeds veel last heeft van de stroopende benden, een bewjjs, dat lang nog niet alle verzet is gebroken. Men meent, dat president Kruger ook naar Engeland zal gaan om daar zijn zaak te bepleiten. Of 't zal helpen, zelfs voor het geval hij, zooals hij hoopt, bij Koningin Victoria wordt toegelaten, is onwaarschijnlijk. Eenige Engelsche bladen beginnen er tegen op te komen dat Chamberlain, nauw betrokken in groote industrieele ondernemingen, die zich zich leveran ciers der Maiine noemen, in Engeland aan het hoofd der oorlogspartij staat, aangezien zijn hooge positie allicht leiden kan tot verdenking. Dit is zeker de zaak wel op haar zachtst uitgedrukt. Een berichtgever van Daily News acht het, waarom zegt hij niet, „niet onwaar schijnlijk, dat Botha, die nog steeds aan keelontsteking lijdt, weldra door de Brit ten krijgsgevangen zal worden gemaakt," Koningin Victoria breidt eigenhandig wollen bouffanten voor hare soldaten in Zuid Afrika. Maar hare moederlijke zorg is haar brave soldaten van weinig nut. De sol daten, die zulk een doek van de Konin gin ontvangen, zijn daar natuurlijk zeer mee ingenomen, maar daar die in Afrika niet goed kunnen bewaard worden zen zij ze dan meest aan hunne vrouwen thuis, om als iets zeer kostbaars te be waren. Telkens weer komt in de buitenland- sche pers het gerucht opduiken, dat generaal Joubert zich vergiftigd heeft, omdat hij verraad gepleegd zou hebben en voor de ontdekking er van vreesde. De Bürt/erfreund, een Dusseldorfsch blad, wist het onlangs te vertellen, en nu vermeldt de Bann. Courier iets derge lijks. Deze courant weet 't van een Duit scher, die voor een paar dagen uit Transvaal gekomen is, nadat hy er jaren lang gewoond en 8 maanden in het Boerenleger meegevochten had, tot hy ziek werd. In Transvaal, zei deze man, spreekt men er openlijk over, dat Joubert uit vrees voor ontdekking van zijn verraad vergif genomen heeft, en niemand twijfelt er ernstig aan. Ieder kent het geïllustreerde Engelsche weekblad Punch. Het nummer van den vorigen Vrijdag bevat een plaat met onderschrift: Het zinkende schip; na tuurljjk is hiermee bedoeld de Transvaal. De romp van het schip is nog even zichtbaar. Links ervan is een kleine boot te zien, waarin Kruger in zijn hemdsmouwen en blootshoofds. In de boot reisbenoodigdheden en een koffer waarop met duidelijke cijfers staat hoeveel goud er in is. Kruger staat te roeien, 't zal de bedoeling zijn dat hij van het zinkende schip afroeit. Nu ben ik geen sportman; een roei riem heb ik maar eens in mijn leven gehanteerd. Toen heb ik gezegd, da's eens, maar nooit meer. Jammer, dat ik dit besluit heb uitgevoerd, anders zou ik nu misschien wel met eenige zekerheid kunnen verkondigen, dat de Kruger- figuur op de bedoelde plaat van Punch, juist naar het tinkende tchip toe roeit; dan zou een toekomstbeeld kunnen be doeld zjjn, wat zeer zeker de teekenaar niet zal bedoeld hebben. Enfin, het roeiend Holland hier of elders, zal mij misschien wel uit de onzekerheid willen helpen. Heb ik ongelijk, welnu: Een vriend, die mij mijn feilen toont, enz. Punch hield er vroeger eene andere levensbeschouwing op. Het durfde vroe ger wel eens de toestanden geducht, maar raak, onder handen te nemen. Maar de durf is er uithet blad beweegt zich thans veilig in den algemeen ge volgden stroom van den dagde politiek van hebben en houden, onder een nogal doorschijnend masker. Laatst deelde iemand mij mêe, dat ieder mensch op een of meer punten krankzinnig, laat ons liever zeggen on toerekenbaar is. Maar een geheel volk aangegrepen te zien door wanbegrippen omtrent toestanden, die nogal zoo moeie- lijk niet te doorgronden zijn! 't Is toch haast te erg om te gelooven, dat tegen woordig bijna geheel Brittan je den beker van eigenbaat aan de lippen heeft in den zoeten waan dat het dien der hu maniteit is, welke laatste de kracht heeft de goudkoorts te bedwingen en onrechtvaardig bezit verachtelijk te doen zijn in eigen oogen. Omdat ik echter ook van bekers niet veel begrip heb, zou deze kwestie kun nen opgelost worden door beker gebrui kers in de verschillende nuancen. Engeland is een beetje boos op Ko ningin Wilhelmina's regeering en met reden. Stelle men zich voor den vos weg te zien loopen op het oogenblik als men hem in een welbewaard warnet waant, met zich nemende de ziel van den oorlog, den zwemgordel van het maatschappelijk leven't Is om te barsten van spijt. Gerechte hemeldaar snelt hij er van door met schalkenblik en wat kan gedaan om hem te houden, zonder het doel der aanhouding nu zoo wereldkundig te maken! De wereld een suikerklontje: 't kan ons niet schelen waar de vluchteling heen trekt, maar toch nog eens rond gezien of met het ondier nog niet op andere wijze kan afgerekend worden. Het vertrek van Kruger per de Gel derland zal mogelijk nog menigeen een angstig oogenblik doen beleven voor 't vosje is waar hjj wezen wil, maar een mooie, ridderlijke daad is het plan onzer regeering om den ouden staats man, te willen brengen bij een hem sympathiek vereerend volk. Voorzichtigheid en wijsheid zullen hier moeten samengaan om het begin der daad tot een goed einde te brengen. Mooi en moedig van ons Eerste Kamer lid, om zoo maar ten aanhoore van het geheele Nederlandsche Volk op den man j at van de regeering de beantwoording te eischen van de vragen, die menig Nederlander al lang op de lippen brand den. En de regeering heeft gesproken, zoo, dat ieder 't begrijpen kan. «Over twee dagen zal de oorlog officieel voor geëindigd verklaard wor den", aldus seint «Central News" uit Johannesburg. Ondanks elk nieuw bericht, dat de meening moet bevestigenhet is nu uit, voor goed, is de vraag nog niet opgelost waar de hoofdmacht der Boeren zich teruggetrokken heeft. Tot Spitskop heeft men ze kunnen volgen, doch daarna zijn ze verdwenen, spoorloos. Ze zijn nog ergens ten Noorden van Lijdenburg, dit is een troost en de wakkere Louis Botha staat nog aan hun hoofd, een twééde troost. Het bericht van zijn ziekte, van zijn terugtreden, is een nieuwe leugen gebleken in dezen oorlog van leugen en bedrog. Men begint te vrageu wie de opvolger van Roberts zal zijn in Afrika. Lord Kitchener, zeggen de benijders van den Sirdar, is geen „full general", terwijl Sir Redvers Buller alle aanspra ken kan doen gelden op een waardig heid, die hij reeds eenmaal bekleed heeft Bovendien gaan volgens de anciënniteit Methuen, Forestier Walker, Carrington, Clery en Tucker voor Kitchener. Lord Roberts schijnt den chef van zijn staf dringend aan te bevelen als zjjn opvolger en schijnt 't dus noodig te achten Buller en tal van andere generaals te passeeren. Waarom dit als de oorlog uit is? Wij vermoeden, dat Roberts geen syllabe ge looft van zijn leugen-telegrammen der laatste weken en wel weet, dat er na zijn vertrek genoeg te doen overblijft, die het 't voor het hoofd stooten van Buller noodzakelijk maakt. Uit Weenen wordt aan het «Journal" geseind: President Kruger zond een telegram aan den Paus, waarin hij zegt: „Ik trek mij terug, omdat ik zeer lijdende ben en gebukt ga onder myn hoogen ouderdom. Doch ik geloof niet temin aan de eindelijke zegepraal van mijn volk." Het pantserschip Gelderland zou on middellijk naar Lorenpo Marpues de reis vervolgen zoodra de commandant zich in het bezit gesteld had van de noodige zeekaarten, die, met het oog op de veranderde bestemming van het schip, uit den aard der zaak niet aan boord voorhanden waren en waarvan men zich vermoedeiyk te Aden kon voorzien. Het meer vermelde diner, den Fran- schen maires aangeboden door het ge meentebestuur van Parijs, zal niet plaats hebben. Men had van dit feestbanket alweêr een stukje politiek gemaakt; de regeeringsgezinden en de nationalisten waren er partijen bij. Het groote diner aan de maires aangeboden door de re geering heeft voortgang gehad. Op den Burgemeestermaaltijd te Parijs is het niet geheel zonder betreurenswaar dige feiten afgeloopen. Ik had, zoo verhaalt een der aangezetenen, de bekende Max Regis, een toost gehouden die warm werd toegejuicht en wilde weer gaan zitten, toen iemand riep; «Het is Max Regis. Sla hem dood." Terstond begon een bombardement van flesschen en andere projectielen. Ik werd niet getroffen, maar mijne buren wel. Natuurlijk liet ik mij niet be- leedigen. Toen iemand mij wilde grijpen, heb ik mijn stok genomen en op de hoop ingeranseld. Een persoon die mijn sjerp wilde losrukken, gaf ik een oorvijg Plotseling verschenen 20 agenten, gre pen mij aan en brachten mij naar een bureau. Om vier uur, toen het feestmaal was afgeloopen, werd ik losgelaten. Er wordt sterk over gedacht de tentoonstelling tot het voorjaar open te houden, maar de nationalisten hebben hunne redenen, waarom zij meer voor vroeger sluiting zijn. De kleinhandel en het hotelwezen zou gaarne uitstel van sluiting zien, ook met het oog op de Engelschen, die niet gekomen zijn, maar nog komen kunnen. De huurkoetsiers te Rome hebben het werk gestaakt. Zij eischen afschaffing van den buitengewonen tramdienst, welke wegens het drukke verkeer der bedevaartgangers in het „heilige jaar" is ingevoerd, en waardoor hun afbreuk wordt gedaan. Bij den grooten orkaan in Texas blijkt ook de badplaats High Island, in het Zuidwesten van Jefferson County, te zijn vernield. Van de 1000 huizen bleef geen enkel staan. Onder het puin vond men ruim 400 dooden. De nieuwe ^vervroegde) verkiezingen in het Britsche rijk vangen aan 26 September en zijn den 15 October af geloopen. Telegraafwerkers deden in het riet langs de spoorljjn bij de Liebrug een akelige vondst, er lag daar n 1. een pakje gewikkeld in couranten dat bij opening het Iqkje bleek te bevatten van een pasgeboren (wellicht onvoldragen) kind, waaraan het hoofdje ontbrak. Politie en Justitie zijn achtereenvolgens hiermede in kennis gesteld. HAARLEM 25 September 1900. In onzen Schouwburg gaf het Tooneelgezelschap Directie A. van Lier, eene voorstelling van het tooneelspel Anne Mie door Rosier Faassen. Waarschqnljjk alweer door het mooie weer hebben vele vaste bezoekers van Van Liers voorstellingen zich laten weer houden om het beroemde stuk nog eens te gaan zien, te meer, omdat wij ons niet herinneren Anne Mie onder een rol bezetting als de tegenwoordige te heb ben gezien. Enfin, de Directie weet zelfs het best hoe zwaar haar sujetten wegen in de hun toegeschikte rollen. Wij vonden dat er met energie werd gewerkt. Om een goed begrip van deze Anne Mie partij te kunnen hebben, zou den wij die nog eens moeten zien, mis schien dat dan de indruk, als zou in die rolopvatting, hoe dramatisch ook, te veel onnatuur schuilen zich wijzingen. Zooals wij reeds mededeelden, was er een klein auditorum, wel jammer. Op het geanimeerde spel was dit echter niet van invloed. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 408 baden. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 26 September 1900, des namiddags te l'/4 ure. De volgende stukken en punten zulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Procesverbaal kasopneming. 2. Voorstel B. en W. W. adres J. van Waard om pensioen en toelage. 3. Id. id. adres Wed. H. van Markestein om onderstand. 4. Id. id. adres C. van der Werffom pensioen. 5. Id. id. met nader voorstel, meerdere kosten Burgeravondschool. 6. Id. id. adres S. Veldhuijsen plaatsen eendenhok in het Spaarne. 7. Id. id, goedkeuring rekening en verantwoording Bank van Leening, dienst 1899/1900. 8. Id. id. id. begrooting Stads apotheek voor 1901. 9. Id. id. id. begrooting schutterij voor 1901. 10. Id. id. id. begrooting voormalige corporatiën van neringen, ambach ten en bedrijven voor 1901. 11. II. commissie van voorbereiding voor de oprichting van een abattoir, verleenen crediet voor voorberei- dingskosten. 12. Id. B. en W.W. verbindingsspoor E.N.E.T. overweg Kruisweg. 13. Id. id. overeenkomst gasfabriek aanbrengen muntmeters." 14. Id. id. adressen vereenigingen, be palingen minimum loon en maxi mum-arbeidsduur. 15. Id. id. subsidie Wilhelmina-naai- school. 16. Id. id. adres J. van Ek Jr., onthef fing voorwaarde, afstand grond in het Frederikspai k. 17. Id. id. vergunningen bouwplan «Bosch en Vaart". 18. Id. id. vaststellen reglement van orde voor den gemeenteraad met voorstel L. Modoo en zeven andere leden. 19. Id. id. adies brugwachters verhoo ging loon. 20. Benoeming commissaris Bank van Leening. Harkt van 24 Sept. 1900. Boter. Aangev. 127 verk. 127 K. G. L. pr. ƒ1.40 H. pr. 1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 54 verk. 54 stuk. L. pr. f 6.— H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 32 verk. 27 stuks. L. pr. 10.H pr. 14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 311 H.L. verk. 281 H.L. L. pr. 1.60 H. pr. 3.50 p.H. L. Appelen. Aangev. 173 H.L. verk. 151 H.L. L. pr. ƒ3.—H. pr. 9.— p H. L. Peren. Aangev. 149 H.L. verk.127 H.L. L. pr. ƒ2.50 H. pr. 20.p. H.L. ORGELBESPELINB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Sept. 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S Bach. 2. LargoG F. Handel. 3. Sonate No 9J. Itheiuberger. a. Preludium b. Romance. c. Fanta ie nnd Fuge. 4. Andante uit tVioolconcert. Mendelssohn. 5. Trünmer-iSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2