o{ meer ernstiger! aard genoeg om de Engelsclien aan te toonen, dat het ver zet nog alles behalve gebroken, de oor log niet afgeloopen is, zooals Chamber lain en zijn machtige aanhang de wereld wijs maken. En dan begaan de Engel schen allerlei domheden ten opzichte van hun zeer gebrekkig ingerichten ver- kenningsdienst, dit kost hun van tjjd tot tijd, dooden, gewonden, vermisten en bovenal tijdverlies. Natuurlijk blijve» niet altijd de Boeren meester van het terrein, maar hun ontkomen als zjj bijna vastraken is in den regel een meesterstuk. Dan blijven zij voorloopig een poosje buiten schot, approviandeeren zich en op een aangegeven oogenblik bevinden zij zich weer op een of ander gevaarlijk punt om den vgand den schrik in het hart te jagen. Zoo brengt bijna elke dag zijne verrassingen. Al de kleine ongelukken welke Roberts aan zijne regeering seint, bijeengenomen, beginnen een heele som te worden en 't zal ons benieuwen of het Engelsche volk op den duur met den gang van zaken genoegen zal nemen. Uit verschillende gedragingen der Engelsche hoofdofficieren put men het bewijs, dat de Engelschen niet voor nemens zijn de Boeren in de bergachtige Noordelijke streken te volgen, maar zich zullen vergenoegen met het onderwerpen en pacifiteren der streek ten Zuiden van den spoorweg, terwijl zij het gebied ten Noorden daarvan aan zijn lot zullen overlaten en alleen streng van het Zuiden isoleeren. hetgeen echter, zegt de schrijver terecht, al op zichzelf zwaar werk wezen zal. Steeds zijn de Britten er op uit de Wet te vangen, nog nimmer is het ge lukt den dimmen Boer in het net te krijgen. Maar troost zich er mede, dat men hem toch nog wel eens krijgen zal. Lord Roberts berichtte VrijdagEr zijn, met meer of minder goed gevolg, onderscheidene p igingen gedaan om onze spoorweg- en telegraafgemeenschap te vernielen. De volharding der Boeren is merkwaardig, daar de schade telkens spoedig hersteld is en gevolgd wordt door zware straf. De Wet's menschen zijn zeer verstrooid in de buurt van de Vaal; velen zijn weggeloopen. De Gelderland is te Lourenzo Mar ques en Maandag of Dinsdag zou Kruger zich inschepen, als er niets tusschen- beide kwam. Of de Portugeesche regeering iets tegen den ouden staatsman zal ondernemen, geloofde men niet Van Engelsche zgde meent men te weten, dat onder zoek van een vreemden bodem mogelijk is, als die noodzakelijk blijkt, maar anderen spreken dit bepaald tegen. Bericht wordt dat Kruger per stoom- sloep is afgehaald en aan boord van de Gelderland is gebracht. De Engelsche verkiezingen brengen tot heden geen noemenswaardig nadeel aan de regeeringspartij Er zullen nog wel eenige jaren moeten verloopen eer de Engelsche bevolking inziet, dat haar land bij den oorlog niets dan schade keeft geleden. De belastingen zullen natuurlijk moeten stjjgen niet alleen door de oorlogskosten, maar ook door den nasleep er van. Bovendien heeft niet in de laatste plaats de handel zeer geleden. Engeland is niet voornitgegaan in de achting van Europa en de gevolgen daar van zullen zich ook doen gevoelen. Sir A. Milntr, Gouverneur der Kaap kolonie, heeft bekend gemaakt dat weerbare Engelschen. die naar de „Oran jerivierkolonie" of Transvaal terugkee- ren, in hun district tot den krijgsdienst verplicht zullen zijn en degenen die ongezind zijn om in de stedelijke wachten dienst te doen wél zullen doen met hun terugkeer uit te stellen. De Times acht het aldus officieel be krachtigde beginsel van zelfverdediging uitmuntend met het oog op het woelen der Boeren. De Engelsche verliesljjsten zijn nog steeds belangrijk hooger dan Roberts het doet voorkomen. Een Duitscher, die jaren lang in Trans vaal heeft gewoond, deelt mede, dat de Engelsche soldaten doodeljjk bang zijn voor de Wet en zijne troepjes. Zjj schijnen volstrekt niet genegen zich door de Wet te laten doodschieten en gaan liever aan den haal als zij met een vliegend legertje in botsing zouden kunnen komen. Ten slotte deelde hij ook zijne meening mede, dat de ambtenaren zich nog wel illusies kunnen vormen, maar: »de tegenwoordige oorlog is, ten minste wat Zuid Afrika betreft, het begin van het einde van Engeland in Afrika." Waarschijnlijk tengevolge van het stoutmoediger optreden van de Boeren, zal Roberts zijn vertrek naar Engeland nog eenige dagen uitstellen. De Wet heeft tegen het deserteeren van zijn manschappen maatregelen moeten nemen, want hij moet een i proclamatie uitgevaardigd hebben, waar in hij zegt dat alle Burgers, die weigeren te vechten, krijgsgevangenen zullen wor den gemaakt. Van het oorlogsterrein wordt nog door Roberts melding gemaakt van kleine schermutselingen. Overal is het dus nog levendig. De la Rey bevindt zich op veertien mijl van Kraaiperi de plaats waar het eerste treffen melde Engelschen op den 12en October 1809 plaats had. Hij schijnt daar rond te trekken om levensmiddelen op te doen. Twin'ig mijl Oostelijk van Vrijburg werden ten minste de veestapels der daar wonende Boeren met een bezoek vereerd Ook in andere gedeelten van Bechoeanaland zjj n kleine Boerenlroepen gezien. In China schieten de mogendheden niets op. Duitschland wenschtden keizer te Peking te hebben, maar de keizer komt niet. Nu schjjnen de mogendheden een nieuwen keizer aangesteld te willen zien, om tot een gunstig resultaat te komen. Uit China verneemt men heel weinig. Dat althans Frankrijk niet gelooft aan eene snelle oplossing, mag wel hieruit blijken dat President Loubet op nieuw acht en dertig miljoen francs aanvraagt, maar de beslissing over het al of niet toestaan is natuurlijk aan de Kamer en deze komt pas 4 November bijeen. Een aantal Brusselsche onderwijzers en onderwijzeressen zijn op een diner ten Hove geweest. Koning Leopold had nameljjk, om zijn bijzondere tevredenheid over de school kinderen-revue bjj den intocht van Prins en Prinses Albert te toonen, de oudsten in dienst van het personeel der openbare en bijzondere scholen genoodigd op het diner, dat hij gaf ter eere van den Zweed- schen gezant. De onderwijzers verschenen in zwarten rok. De onderwijzeressen droegen allen hooge japonnen, iets wat nog nooit werd aanschouwd aan een Hofdiner en wat toch eigenlijk veel netter staat. De Koning betoonde zich een aange naam gastheer, en zijne gasten waren verrukt over het onthaal. Van Cuba komen al door ongun stige berichten. Men blijkt daar hoe langer hoe minder ingenomen met het bestuur der Amerikanen, die eenige jaren geleden de wapenen opvatten om hun land te „bevrijden." Te Havanna is in een groote vergade ring door yerscheidene voorname Gene raals en Staatslieden, die er als sprekers optraden, verklaard, dat het land onder de Spaansche heerschappij werd uit gezogen, maar dat het onder Ameri kaansch bestuur nog veel meer te lijden heeft. Als er in dit opzicht geen ver andering komt, dan zullen, zoo werd er gezegd, de Cubanen opnieuw naar de wapenen moeten grijpen, om zich te bevrijden van de Amerikaansche onder drukkers. Volgens de Russkya Ftdomosti van Moskou is de handel in menschenvleesch in de Yakoetsk, provincie van Oost- Siberië, aan de orde van den dag. Geregeld worden daar kinderen ver kocht tot een prijs van tien tot vijftig roebels. De onwettige verbintenissen die bestaan tusschen de bannelingen en de vrouwen uit die streek, zijn voorname lijk verantwoordelijk voor dezen staat van zaken en aan kinderen wordt het leven geschonken met de bedoeling ze op 5 jarigen leeftijd te verkoopen. De koopers zjjn gewoonlijk Russische t ambtenaren en kooplieden, die handelen in daglooners, daar de vraag steeds groo- ter is dan het aanbod. De Sjah van Perzië heeft de terugreis naar zijne Staten Zaterdag aangenomen, de tocht gaat over Rusland. Turkye mag geen postduiven meer uitvoeren, hierin het vdnrbeeld volgende van Frankrijk. De verpleegden in de strafinrichting te Fresnes, nabij Parijs, hebben zich waarlijk niet te beklagen over hun hard lot. Zij krijgen o.a.veel beter eten, dan hetgeen de directie van de kolonisatie commissie den arbeiders der landbouw kolonies denkt te geven. Genoemde inrichting heeft juist de levering van levensmiddelen voor den aanstaanden winter uitgeschreven, en zoo kan men lezen, dat het volgende wordt verlangd 50 000 kilo lendestukken van runderen en lamsbouten, 200.000 versche eieren, 145.000 liter roode wijn, 2()00 kilo boter, 105 kilo caramel (gebrande suiker), voorts kleinere hoeveelheden gedroogde pruimen, vijgen en noten. Als de gevangen misdadigers op deze manier worden gevoed, zegt een Fransch blad, dan is het waarlijk niet te ver wonderen, dat het aantal misdaden niet afneemt. Nu weet men weer medetedeelendatde oudste zoon van graaf Von Erbach- Schönberg, erfgraaf Alexander, de ge maal van Koningin Wilhelmina zal worden. Het gerucht gaat, dat dit de aanlei ding is tot het bezoek der Koningin aan de zuster van den eifgraaf. Erfgraaf Alexander is acht-en-twintig jaar en luitenant a la suite in het Prui sische leger. H tARLEM 16 October 1900. Onder verwijzing naar achterstaande annonce deelen wij mede, dat de Heer Joh. Steenman zich ten doel stelt, de verschillende muzikale krachten in Haar - lem tot één geheel te vereenigen, door eenmaal per week onderling de verschil lende grootere en kleinere orkestwerken te spelen, op de wijze zooals dit tegen woordig in de andere steden reeds ge schiedt, n 1. Ie en 2e violenalten, violoncellen en fluit, 3e blaas- en slaginstru menten en partijen dooi de piano vervuld Deze bijeenkomsten zullen gehouden worden eiken Zaterdagavond van 15 Nov. 15 Mei, van 8 tot 10 uur, in het daartoe bijzonder geschikte achterzaallje van het gebouw van den Protestantenbond, Nieuwe Gracht No 3. Zoowel Dames als heeren worden hiertoe uitgenoodigd. Velen zullen zich de exposities herin neren van prachtige borduurwerken, op Singer-naaimachines vervaardigd, die vier of v|jf jaar geleden door de Singer- Maatschappij in de grootere steden van ons land gehouden werden en zooveel bewondering wekten. Dat het borduren op de naaimachine sedert dien tijd ook in Nederland opgang heeft gemaakt, bleek in 1898 op de Nationale Tentoon stelling van Vrouwenarbeid, te 's Gra- venhage, waar bijv. de Industrieschool voor Meisjes, te Rotterdam, met buiten gewoon mooie, op de Singer-machine geborduurde voorwerpen voor den dag kwam. Aangezien het zoodoende nu wel als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singernaai- machine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezer- reseen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-maatschappij binnenkort ook in onze stad een volledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduurwerken onderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koord- borduren, monogram-borduren, Smyrna- borduren, enz. enz. en vestigen wij daarom de attentie von bezitsters van Singernaaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-machine te trekken. Zij, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maat- schappij Zijlstraat 51. Gisteren werd door de bewoners van het slop in de Rozenstraat No 51 ontdekt dat het water in de welpnt aldaar voor hun gebruik geplaatst be dorven was door het inwerpen van pe troleum. De politie doet onderzoek. Door den agent-rechercheur van Hal.-t is opgespoord de 20 jarige loop knecht A. K. die 1.1. Zaterdag uit een boodschappenmand aan den Jansweg een flesch limonadesiroop had ontvreemd. Tegen hem is procesverbaal opgemaakt. Bij de politie is aangifte gedaan dat uit een tuin aan den Kleinen Hout weg eenige lappen zink en uit een poort aan het Zuider Buitenspaarne, ten na- deele van een bleekersknecht een jas is ontvreemd. Zaterdagavond even voor tienen kwam voor het station alhier een goe derentrein, komende van Den Helder, in botsing met een stilstaanden goede-»,- rentrein. Tengevolge hiervan was de weg versperd, zoodat de passagiers en post, uit de richting Rotterdam komende, voorbij het station Vogelenzang moesten overstappen in een trein, die op verkeerd spoor hen naar Haarlem vervoerde. Een en ander had tengevolge, dat de passa giers met ongeveer twee uur vertraging te Amsterdam aankwamen. Aanstaanden Donderdag in den Schouwburg Jansstraat eene voorstelling van het drama in vijf bedrijven Flora Tosca door V. Sardou, welke voorstelling tevens de tweede van het abonnement is De aandacht wordt er op gevesiigd, dat Mevrouw Mann—Bouwmeester de hoofdrol in dit stuk vervult. In de afdeeling voor artistieke metaalbewerking, verbonden aan de School voor Kunstnijverheid alhier wor den thans proeven genomen met het verwerken van Banka-tin. Het metaal is zeer mooi van kleur, iets zachter dan andere tin, doch voor de bewerking zeer geschikt. De bedoeling is, om in dit metaal te drjjven, schotels, bakjes en ander vaatwerk, die door hunne artistieke be werking, zijn schoone vormen en gepaste versiering een plaats onder de voortbreng selen van Kunstnijverheid innemen. Reeds werd een schotel met versier den rand gedreven, die als goed geslaagd mag worden beschouwd en die in het Museum van Kunstnijverheid werd ten toongesteld. Daar de artistieke bewerking van tin in het buitenland reeds veelvuldig wordt toegepast, zal zij ook in ons land ingang vinden en dat daartoe in het in onze O. I. bezittingen gevonden materieel gebruikt wordt ligt voor de hand. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 560 baden. Voorwerpen, g-dfponeerd aan bei Ootrmisaariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van "s middags 11 tot 1 urevoor d» eigenaars ter tg te bekomen zijn. Een pakje met lint. Een koperen ring. Een horloge. Een koolzuur- flesch Een boezelaar en overhemd. Een overhemd. Een kerkboekje. Een zilveren dameshorloge. Drie geldstukken. Een rozekrans. Een portmonnaie. Een kinderzak. Een hond. Een geboortebewijs. Een wagen- moer. Een zilveren theelepeltje. Een jongensjas. Een armband, (bloed koralen.) Een handschoen. Een ring met sleutels. Een gewicht. Een buigtang en Engelsche sleutel. Een tafellooper. Een paardengebit. Een horlogeketting. VEEMARKT 10 Oct. 1900. AangevoerdPrjjs 1 Koe f 75.— 22 N. Kalveren f 8.— 15.-— 1 Vet Kalf 65. 50 Schapen 16.22. 44 Lammeren 9.14. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Oct. 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAF. PROGRAMMA. 1Preludium eu FugaJ. S. Bach. 2. AndanteNiels W. Gade. 3. SonateA. Maillv. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allearo con brio. 4. Choral (Meisterainger)Wagner. 5. Aria l.itancijFr Schnbert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2