HAARLEMS CH Eerste Biad. No 85 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. 14-4 van WOENSDAG 24 October 1900. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommerg 3 centen per stok. Pr|i pev Advertentie van 1-5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middag» ten, 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. De zitting van Woensdag, 17 Oktober, ving aan in tegenwoordigheid van al de ministers en van de belangstellende leden, terwijl allen van hunne plaatsen waren opge staan, met de voorlezing van eene Ko ninklijke boodschap, waarbij de Koningin den aangenamen plicht vervult, kennis te geven van hare vei loving met Z. H. hertog Hendrik van Meckelenburg Schwerin, reeds vroeger door ons medegedeeld. Daarna werd de be handeling der Ongevallenwet her vat. Na sterke bestrijding door de heeren Pjjnappel en de Savornin Lobman, ver wierp de Kamer met 42 tegen 35stemmen art. 51, de in het vorig ontwerp gehand haafde bepaling, dat de premie bij de Rijksbank gestor t bevoorrechte schuld zou vormen op alle goederen van den werkgever, Art. 52 werd goedgekeurd. Evenzoo art. 54 (indeeling in gevaren klassen door het bestuur der Bank van eigenverzekerde werkgevers)door de Reg. gewijzigd naar aanleiding van de den vorigen dag gevallen besluiten, na een kort debat tusschen de Heeren van Karnebeek en Kerdijk met den Mm. van Waterstaat enz. Het evenzeer gewijzigde art. 55 werd goedgekeurd na een debat, waaraan de heeren van Gilse, van Karne beek en De Waal Malefijt, Kuyper en de Min. de Min. van Waterstaat enz. deelnamen. Dit art. betreffende verplich tingen van den werkgever. Art. 56 (verplichtingen der vereeniging waaraan het risiko is overgedragen(. ook door de Reg. gewijzigd, werd goedgekeurd. Door den heer Savornin Lohman werd voor gesteld een art. 564i«, om gedurende het observatietijdpeik van zes weken den werkgever toe te staan zijn wei klieden te doen verplegen voor x-ekening van een maatschappij, mits goed georgani seerd. De Min. van Waterstaat enz. bestreed principieel dit voorstel. Hij verdedigde het onbetwistbaar recht van den werkman op vrije beschikking over de hem verschuldigde rente, een recht, dat het amendement den werkman tegen zijn wil ontneemt. Hier was de Reg. tot geen concessie bereid, en ook de Kommissie meende ten zeerste het am. te moeten ontraden. Met het oog daarop trok de heer Lohman, prjjsstellende op het tot standkomen der wet, zijn amen dement in. Artt. 5759 werden goed gekeurd. Evenzoo art. 60 (regelend de punten bij algemeenen maatregel van bestuur) na eenig debat tusschen de heeren Roessingh en Bastert, en den Minister. Ook artt. 61 —64 werden aan genomen, nadat de Min. een opmerking van den heer Heldt had beantwoord, zonder dezen echter te bevredigen. Op 65' (onderzoek der ongevallen) werd een am. voorgesteld door de heeren Meesters, van de Velde en Jansen. De vraag was gerezen, of het onderzoek naar de oor zaken van een ongeval al of nietonbe perkt aan de politie zou worden opge dragen. Hetamendement wildedathet be perkt aan de politie zou worden opgedra gen. Het amendement wilde beperking. De heer De Waal Malefijt stelde voor uit sluitend de agenten der Rijksbank met het onderzoek te belasten, dat, volgens den Minister, de beslissing zou vertragen ten nadeele van den werkman. De heer Tydeman wees op de moeielijkheden bij het hooren van geneeskundigen, wat de Regeering in het belang van verlichting omtrent den rentegrondslag, onmisbaar achtte. Spreker stelde daarom een amen dement voor om in de 2de alinea in te voegenbehoudens het verschoonings- recht bedoeld bij art. 66 Wetboek van strafvordering. De heer v.d. Velde ver dedigde zijn amendement. Nadat de Reg. had overgenomen eene door den heer van Gilse voorgestelde, wijziging, om het onderzoek der Bank regel, dat der politie uitzondering te maken, werd met verwerping der overige amendementen dat van den heer Tydeman aangenomen met 50 tegen 24 stemmen. De Min. van Justitie bestreed het am. Lohman, om aan niet aangesloten werkgevers en riziko-overnemers beroep toe te staan. De Min. stelde echter voor, door uitbrei ding van de Kommissiën van beroep aan den wensch van den heer Lohman te gemoet te komen. Donderdag voortzetting der beraadsla gingen over art. 80 (recht van beroep van verzekerde) met het am. Lohman (beroep van eigenverzekerde werkgevers.) Uit een oogpunt van rechtsgelijkheid bepleitte de heer De Savornin Lohman het in zjjn amendement belichaamde recht voor werkgevers of verzekering maatschappij, die zelf verzekeren om te appelleeren van een te hoog toegekende schadeloosstelling, te meer daar aan de aangesloten werklieden dit recht van appél is gegeven. Onthouding van dit recht aan niet aangeslotenen staat gelijk met het onmogelijk maken van parti culiere verzekering; dit ware schandelijk, nu dat beginsel eenmaal is goedgekeurd. Op dezelfde gronden ondersteunde de heer van Limburg Styrum het amende ment, dat de heer Heldt bestreed, omdat het 't karakter der wet geheel veran dert. De Minister van Justitie verklaarde, dat de Reg. wenscht de meestmogelijke vrjjheid tot eigen verzekering, en dat de ingestelde kommissie van toezicht middel is tot herstel tegen beslissingen der Rijksbank. Wegens het verschil van pozitie tusschen den sterken werkgever en den zwakken werkman sympathi- zeerde de heer Schaper weinig met het recht van appél voor de patroons, hoe juridiesch wenschel(jk ook. De Minister kon nog meegaan als het bedoelde recht aan alle werkgevers, aangesloten bij de Rijksbank of niet, werd toegekend, Hier toe was de heer Lohman bereid. Hij stel de voor te bepalen dat, indien een werkgever, een vennootschap of veree niging, waarop het riziko is overgedragen bezwaar tegen schadeloosstelling heeft, zij recht van beroep daartegen heb ben. De heer Drucker wierp de ver antwoordelijkheid van de aanneming van het amendement op de Reg. die eigen verzekering wil. Met 3 tegen 2 stemmen was de Kommissie voor het amendement dat de Min. van Justitie toch ernstig meende te moeten ontraden, al had hij er nu ook minder bezwaar tegen. Het am. Lohman werd toen aangenemen met 50 tegen 18 stemmen. Na eenige diskussieën over de overgangsbepalin gen waarbij de heer Pijnappel afzag van een voorstel betreffende de thans reeds bestaande fondsen, was de Onge vallenwet afgehandeld. De eindstemming werd bepaald op Donderdag 25 Oktober. De Voorzitter deelde zijn plan mede om de Kamer, na afdoening der Kieswet en spoedeischende eenvoudige ontwerpen, op 2 November een paar weken op recès te doen uiteengaan. Aan de orde was toen de Kieswetherziening. Het algemeen debat daarover werd geopend. De heer Veegens, het algemeen kiesrecht onmis baar blijvende achten voor een duurzame verbetering der Staatsinstellingen en het verkrijgen van hervormingen, wilde niet medewerken om onder de bestaande wet de Kieswet uittebreiden, en akcepteerde de voorgestelde herziening niet. De verplichte aangifte voor verhuurder en werkgever is z.i. een op den Staat rustende plicht. De heer Troelstra kwam op tegen dit gepeuter aan de Kieswet door een ontwerp, dat het gemis van Kiesrecht handhaaft. Spreker schetste uitvoerig de onhoudbaarheid van het bestaande kiesstelsel, dat den census handhaaft, de arbeidersklasse grooten- deels uitsluit en de kiezers ongelijk matig verdeelt over het land. Hjj be twistte vooral, dat het voorop stellen van het kiesrecht als politiek vraagstuk eene belemmering zou zijn voor sociale hervormingen, die alleen te verkrijgen zijn door versterking van den volksin vloed, door middel van finale kiesrecht uitbreiding. Door de nu voorgestelde onvoldoende techniesche herziening ver loochent Minister Borgesius zjjn ver leden en de demokratiesche beginselen. Desniettemin heeft zjjne partij dit knutselwerk aanvaard, in de hoop het te kunnen verbeteren in democratiesche richting, tot versterking der partij voor oplossing van het kiesrechtvraagstuk door grondwetsherziening. Ten einde den drang daarnaar levend te houden diende Spreker eene motie in uit overweging, dat definitieve kiesrecht regeling eene noodzakelijke voorwaarde is voor eene voldoende sociale wetgeving en dat daarvoor herziening van de grondwettelijke bepalingen van het kiesrecht den weg moet banen. De Kamer zal deze motie later behandelen. De heer van Gilse verdedigde evenredige vertegenwoordiging uit een billijkheids oogpunt. De heer Van Alphen achtte het wetsontwerp van weinig beteekenis. De heer Kolkman verklaarde zich tegen elke kiesrechtuitbreiding. De heer Ker dijk zou niet kunnen medewerken aan een herziening, die niet ver genoeg gaat. Woidt vervolgd). Voor de zooveelste maal gaan er ge ruchten omtrent interventie van Frank rijk en Rusland inzake Transvaal. Zelfs weet men te zeggen, dat den Boeren onder controle van Engeland een groote mate van zelfregeering zou gelaten wor den. Ook meent men te mogen rekenen op Duitsahlands medewerking. Het verblijf der ruim tweehonderd duizend man Engelsche soldaten in Z, Afrika kost den Brit ongeveer vier en twintig millioen gulden per week. Men bedenke dat deze som moet gevonden en de onkosten door het Engelsche volk moet gedragen worden. Laat men nu eens aannemen, dat als de oorlog ge ëindigd is, al die menschen weer moeten terug gezonden dan zal men kunnen nagaan welke ontzettende sommen er te betalen zullen zijn. 't Zal ons ver wonderen, als de belastingschuldigen op wier schouders eerlang een belangrijke tijdelijke belasting zal gelegd worden |i niet eens een nadenkenden blik zal slaan in de Zuid-Afrikaansche historie die zooveel bloed, ellende en geld kostte. Lord Roberts seint: Kelly Kenny be richt, dat een troep Boeren in den nacht van den 16en Jagersfontein binnendrong. Bij het aanbreken van den dag begon het gevecht. Onze verliezen waren negen man gesneuveld en twee doodelijk ge wond. De Boeren verloren hun comman dant en 20 man. Het Engelsche regiment bestond uit Seafort Hooglanders. Door de Engelsche bladen wordt het plaats gehad hebbende vertrek van Kru- ger zoo iets van een vlucht genoemd, als hebbende in stilte plaats gehad. Kru- ger werd vergezeld van den gouverneur van Portugal, dus niet in 't geheim. De treurige uittocht kon toch niet plaats hebban met muziek! Krugers goud is niet gevonden, schrijft een der Engelsche bladen. Zulke uit drukkingen toonen toch maar al te duidelijk waar het om te doen is. De North Dublin Board of Guardiani, of het gemeente bestuur van het Noor delijk deel der lersche hoofdstad, heeft eene motie van dankbetuiging aan Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden aangenomen, wegens de bescherming, die zij aan President Kruger in de ure der droefenis heeft aangeboden." Het verzet der Boeren neemt weer met eiken dag toe. Zij bedreigen de Britsche gemeenschapslinie en breken spoorwegen op. Roberts, zeker bevreesd dat een aanval op Pretoria zou onder nomen worden heeft vijf en tachtig treinen met soldaten naar die stad ge zonden Ook in den omtrek van Bloem fontein moet de toestand den generaal zorg inboezemen. De Amerikaansch bark Litchfielddie in een storm van zijn ankerplaats was losgeraakt en op strand was gedreven, is daar onderzocht om te zien of zij ook goud aan boord had. De uitslag van het onderzoek is nog onbekend. De bark lag onder verdenking anderhalf millioen pond sterling goud van Kruger aan boord te hebben en, naar men weet, werd niet lang geleden de uitvoer van goud door Portugal verboden toen het meeste al weg was. Er wordt in Belgrado gevreesd, dat ex-koning Milan zich door een coup d'état van den troon zal trachten meester te maken. Milan is door de laatste ge beurtenissen in het nauw gedreven, en het vermoeden schijnt niet ongewettigd, dat hij zich met de vele aanhangers, die hij nog in het leger telt, in ver binding zal stellen om met hun hulp zich weder te kunnen meester maken van de schatkist. Tusschen Duitschland en Engeland is het in zake China tot eenheid ge komen. Ook Amerika heeft zijne in stemming betuigd. In het dorp Newoiwanowik (district Jekaterinoslaw Rusland), zijn door on bekende moordenaars negen menschen om het leven gebracht. Het waren de gemeente-secretaris, zijn vrouw, twee kinderen, de oppasser, een belasting beambte en drie klerken. De gemeente-kas werd geplunderd. 1050 roebel vielen in handen der roovers.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1