In een buitengewoon nummer van de ïReichsanzeiger" wordt gemeld, dat aan vorst Hohenlöhe op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, met toeken ning van de orde van den Zwarten Adelaar met de briljanten. Von Biilow, president van het Staats- ministerie en minister van Buitenland- sche Zaken, is benoemd tot Rijkskan selier. Aangaade den toestand van Koning Oscar van Zweden luidt het laatste gepubliceerde bulletin: De Koning leed sedert eenige weken aan bronchitis en had volkomen rust noodig. Daarom werd Zijne Majesteit aangeraden zich eenigen tijd van bemoeiing met de regeerings- aangelegenheden te onthouden. Op uit drukkelijk verlangen der Konings is heden de Kroonprins tijdelijk met de uitoefening der koninklijke macht belast. De Kroonprins zal het Storthing te Christiania openen en prins Oustaaf Adolf voor het Storthing den eed afleg gen. Zaterdag voor den middag brachten de Koningin en de Koningin-Moeder een bezoek aan de residentie, begeleid door Hertog Hendrik. De gewone autoriteiten, een groot publiek waren bij de aankomst aanwezig. Toen de Koningin aan den arm van Haar verloofde onder de marquise van het station voor de buiten verzamelde menigte zichtbaar werd, volgde een tooneel van onbeschrijfelijke geestdrift, zich uitende in daverende en langdurige vreugdegalmen bij het zien van het jonge Paar. H.M. scheen er diep door getroffen en groette aanhoudend. Ook Prins Hendrik groette minzaam. Het was een warme ovatie, die zich later op den dag herhaalde, toen de Koningin en Haar Verloofde van een rijtoer naar het paleis terugkeerden. Te 's Gravenhuge is een zeer belang-1 rijke en niet minder brutale diefstal aan schilderijen gepleegd ten nadeele van een ingezetene, door diens huisknecht en een vriend van dezen, een smidsknecht. De waarde van de gestolen schilderijen bedraagt tienduizenden. Reeds sedert'! begin van het jaar werden door den huisknecht en den smid schilderijen uit de woning van den meester van eerst genoemde medegenomen en ten gelde gemaakt bij een een paar opkoopers aldaar. In het geheel zijn 236 schilderyen ontvreemd. Er zijn doeken bij van groote waarde en van oude meesters, o.a van Ostade. De daders hebben bekend en zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zjj beweren, dat de opkoopers hun ver onder de waarde betaalden, maar deze zeggen dat zij soms prijzen van ƒ20,000 in betaling gaven. Wegens 't voortdurend onderhoud der houten bruggen wil het Polderbestuur van Haarlemmermeer die te Hoofddorp doen vervangen door steenen, gelijk i reeds enkelen in den Polder zijn. Met het oog op de scheepvaart en het kost baar onderhoud, kan dat voor de schip perij van veel gemak en voor den Polder zeer voordeelig zijn. HAARLEM 23 October 1900. In verband met eene reeks van weerkundige waarnemingen door den directeur van het gemeentelijk obser vatorium te Parijs en vergelijking met waarnemingen van vroegere jaren, wordt een strenge winter voorspeld, hoewel bij de weerkundigen vast staat dat uiterst gestrenge winters slechts eens in de een en veertig jaar voorko men. Dan behoeven wjj ons nog niet bezorgd te maken, want de laatste winter van beteekenis, die van 1890/91 heugt nog menigeen. En dan de weervoorspellingen, ze genieten niet veel vertrouwen, tenminste niet in ons land, waar zooveel afwisseling bestaat. Een strenge winter in het vooruit zicht en dan hooge steenkolenprijzen, ongeveer honderd percent hooger dan anders, men moet er niet aan denken. Gevoelt de kleine burger reeds nu den invloed er van, hoeveel te meer de man die van de hand in den tand leeft. De kolensyndikaten en voor een klein deel de loonsverhoogingen, men weet het, zjjn de oorzaak der stijging en men meent, dat ook de kleinhandel er eenig aandeel aan heeft. Gelukkig zijn niet alle kolenprodu centen bij syndikaten aangesloten en dan kan van dezen kant de concurrentie verwacht worden. Jammer, dat onze Limburgsche ko- lenstreek nog niet kan ontgonnen worden, dan had men alvast eenigen kans. Wat er in een winter opgestookt wordt, de som zou menigeen verbazen. Een j| andere vraag is of de voortgebrachte warmte wel beantwoordt aan de kos ten. Om zuinig te stoken is in de eerste plaats noodig een goede schoorsteen. Hoe de toestand van deze in het alge meen is, vrage men deskundigen. Vooral in oude huizen moet die verbazend slecht zijn. Een andere factor tot het verkrjjgen van weinig warmteverlies is een goed ingerichte kachel. Een deskundige verzekerde, dat een goede schoorsteen en een doelmatige kachel eene besparing van veertig per cent brandstof verzekeren. Onder een goede kachel wordt dan verstaan een vulkachel. Iedereen heeft maar zoo geen gelegenheid er een aan te schaffen. Waarom dan geen coöperatie in deze, nil men al coöperatieve vereenigingen van allerlei aard heeft. Bedoeld wordt na tuurlijk coöperatie van hen, die in ééns de uitgaaf niet kunnen doen, bjj hem dien 't. er op een dubbeltje niet op aan komt, hij benadeelt de winkel nering als hjj er aan meê doet en alle menschen moeten leven. Eigenlijk doen coöperaties in 't klein wat steenkolen syndikaten in 't groot doen. De deelnemer aan de kleine steekt het kwartje in den zak, dat den winke lier toekomt, de groote de duizenden aan het publiek ontwrongen. In Duitschland geeft men tegenwoor dig weer sterk af op kunst-akademies. Artisten van naam verklaren zich zelfs er tegen. Een der Heeren noemde het kweekscholen voor akademie-professors. Op welke akademie heeft Rembrandt zijn hooge kunst geleerd, of Hals, of Wouwerman, of zooveel anderen uit onze oude school? Geen akademie bezochten zij, om de eenvoudige reden dat die niet bestonden. Toch hebben zij hun onderwjjs gehad evengoed als onze tegenwoordige man nen, groot in kunst en wetenschap. De kwestie is maar, dat een genie nieuwe banen zoekt, als hij de school ontgroeid is en de middelmatige akademiesch blijft zijn leven lang. Met evenveel recht zou meu den onderwijzer kunnen onnoodig vinden, als men de kunst van lezen schrijven van hem geleerd heeft, maar zich later in die vakken heeft volmaakt. Een school kan niet alles geven, doch hjj, die het geleerde uitbreidt, van trap tot trap zijn gezichtskring tracht te verruimen, die is wjjs, of liever die zal, naarmate zjjn ontwikkeling toeneemt, moeten erkennen, dat hij nog onwetend is omtrent vele dingen, die waard zjjn geweten te worden m.a.w dat hem nog zooveel ontbreekt. Een schrale troost? Wel neen, het vuurt hem aan tot nieuw onderzoek en dit is reeds een genot op zich zelf, te begrijpen wat vroeger duister was. Kortzichtig zal de mensch in het algemeen altijd blijven, maar zich daar- bjj neerleggen, dat gaat toch ook niet aan. De firma C. van Schie en Zonen opende Zaterdagavond haar vierde Melk inrichting en Melksalon in het perceel Groote Houtstraat No. 133. De nieuwe winkel, geheel ingericht naar de eischen des tjjds ziet er zeer behagelijk uit. Het salon is voorzien van de ge i akken die van zoodanige inrichting writ gevaderd door hen die er ongestoord hun melk of choco lade wenschen te gebruiken. Het geheel vormt een keurig geheel en is zeer zeker een aanbevelenswaardig adres. Bq den Nalionalen Zangwedstrijd, Zaterdag en Zondag te Dordrecht ge houden ter herdenking van het tienjarig bestaan van het Dordrechtsche Mannen koor Caecilia, behaalde de Typo- en Litographische Vereeniging „Kunst na Arbeid". Directeur de heer W. A. Kwan- tes, in de derde afdeeling (Vereenigingen die nog nimmer een prijs behaald heb-1 ben) den derden prijs. Voor de tweeden prijs waren op deze Vereeniging uitge bracht twee stemmen. Gezongen werd Des Heeren Huis van J. C. Boers en De Martelaars in het Colyseum van L. de Rille met Neder- landschen tekst. In de derde afdeeling waren twaalf mededingende Vereenigingen. De Ver eeniging onzen hartelijken gelukwensch met dezen goeden uitslag. Maandagavond vergaderde in Volksbe lang eene Commissie gevormd uit Be stuursleden van die 'Vereenigingen welke hun instemming hadden te kennen gegeven met het voorgenomen plan om aan de Engelsche werklieden sympathie te betuigen met hunne verklaring om trent den oorlog in Z. Afrika, over welke zjj een sterk afkeurend oordeel uitspraken. Het initiatief in deze was genomen door de Afdeeling Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond. Het doel van deze bijeenkomst was, te bepalen op welke wijze er in deze zou gehandeld worden. De Voorzitter, de Heer J. W. Hil- brander, opende de bijeenkomst met gebed. Na voorlezing van de notulen der in deze gehouden vergadering op 5 October werd door den Secretaris van het Comité, den Heer Overmeer, medegedeeld, dat van twee en dertig Vereenigingen van hier en elders brieven van instemming waren ontvangen. Onder de aanwezigen was ook de afgevaardigde van eene Amsterdamsche Vereeniging. In de vroeger medegedeelde motie werd ook de wensch uitgesproken dat de Engelsche werklieden zich zouden wenden tot de Kroon ter beëindiging van den oorlog. Over dit punt bestond veel verschil van meening. Men kwam tot de con clusie, dit het niet goed zou zijn de Engelsche werklieden naar de Kroon te verwijzen, aangezien die zelfwel weten wat hun te doen staat om hun afkeu rend oordeel betreffende den oorlog te brengen ter plaatse waar het behoort. Ten slotte werd de motie aangeno men als volgt: De Commissie, gevormd uit eene ver gadering van verschillende werklieden en vak vereenigingen te Haarlem, daartoe opgeroepen door den Chr. Nat. Werk mansbond, Afd. Haarlem, overwegende lo. Dat de Engelsche Werklieden verbonden zich tegen den oorlog hebben verklaard, daar zij thans inzien dat Chamberlain hen heeft misleid, 2o. dat zij, zoo Chamberlain hen dadelijk het ware doel de vermees tering der goudmjjnen en de vernieti ging van het Hollandsch element bekend had gemaakt, zjj niet met hem medegegaan zouden zijn, en 3o. dat thans hunne oogen geopend zijn en hun geweten is ontwaakt, besluit: Hunne hartelijke sympathie te betui gen met de loffelijke daad der Engelsche werklieden. De vergadering werd daarna door den Voorzitter gesloten met een woord van dank voor de medewerking in deze. In den Schouwburg had Maandag avond het aangekondigde concert Tos'.i Panzer plaats. De omstandigheden waaronder deze uitvoering geschiedde, waren voor de concertgevers niet gunstig. Een uiterst slecht bezette zaal, ongeveer twintig personen, enz. enz. werkt op eene ar tiste natuurlijk hoogst ontmoedigend en daarom zullen wij ons onthouden van lof of blaam. De aangekondigde muziekuitvoering Woensdag 29 October a.s. in de Groote Kerk te geven door Mevrouw Ejjkman met medewerking van den Heer Ezer- man, belooft zeer zeker den muziek- vrienden een meer dan gewoon kunst genot. De N. Arnh. Crt. van 16 October zegt o.a.: »Het was hoogstaande kunst, die zij mochten smaken, en inderdaad genieten konden vooral zij, die bij voorkeur het leligieuse genre in de muziek liefhebben. Want in dit genre heeft Mevr. Ejjkman haar grootste kracht gevonden. Haar als van natuur reeds voor de interpretatie van serieuse werken aan gewezen altgeluid, leent zich om zjjn diepte en volheid bij uitnemendheid voor gewijde muziek. Hoe schoon de begaafde altzangeres het verstaat zich in alle „Stimraungen" in te denken bleek vooral in haar magistrale voor dracht van Beethoven's sBusslied", en verder: Bijzonder viel te prjjzen de innig, warme expressie, waarmede zjj het „Lied aus dein Vater ünser", van P. Cornelius, interpreteerde. Ook Va lerius „Gedenck Clanck" voldeed zoo goed, juist omdat 't zoo zonder eenig effect bejag werd ten gehoore gebracht". De voordracht wordt gevestigd op de bijeenkomst Vrjjdagavond te houden in het Brongebouw van wege den Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzjjn, bij welke gelegen heid Dr. J. H. Gerritsen, Predikant te 'sGravenbage, een voordracht zal houden, be spreker zal ingeleid worden door Ds. G. J. A. Jonker, Predikant alhier. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 445 baden. VKBGADBBING Tan den Baad de» Gemeente Haarlem, op Woensdag 24 October 1900, de» voormiddags te 10 ure. De volgende stukken en puntemulUn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoek eervol ontslag J. Geldorp als lid van het Burgerljjk Arm bestuur. 2. Voorstel B. en W.W. intrekking on bewoonbaarverklaring. 3. Id. id. goedkeuring St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis, dienst 1901, met amendement Dr. H. D. Kruseman. 4. Id. id. verleenen toelage aan Dr. H. J. Calkoen en Dr. P. M. Heringa. 5. Id. id. aanschaffen tapijt Raadzaal. 6. Id. id. subsidie R. K. Volksbond, met nader adres. 7. Schrjjven B. en W.W. aanbieding gemeentebegrooting dienst 1901, met bjjbehoorende stukken. V oorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van s middags 11 tot 1 ure voor da eigenaars terug te bekomen zijn. Een vaarboom. Een hond. Een driehoek. Een zilveren broche Een lap katoen. Een sleutel. Een boezeroen. Een sleutel. idem. Een damesbontje. Een bosje sleutels. Een hond. Een horloge. Een lorgnet. Een ring. Een ceintuur. Een kaart. Een schaar. Twee sleutels aan een ring. Een fransch leesboek. Een schoolboek. Een sleutel. Een jongensjasje. Een hond. Markt van 22 Oot 1900. Boter. Aangev. 67 verk. 67 K. G. L. pr. 1.30 H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 69 verk. 69 stuks. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ9 50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 41 verk. 36 stuks. L. pr. ƒ12.H. pr. 17.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 569 HL. verk. 507 HL. L. pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 284 H.L. verk. 250 H.L. L. pr. 4.H. pr. ƒ10.— p. H.L. Peren. Aangev. 195 H.L. verk. 173 H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. 14.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donierdag 25 Oct. 1900, de» namiddag» van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGBAMMA. 1. Prelude et FugueC. Saint-Saens. 2. Recordare uit 't Requiem.. Mozart. 3. SonateA. G. Ritter. 4. £lsa'a Brautzog zum Mün- ster"Wagner. 5. Aria uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2