KRONIEK. De Raad der gemeente kwam Woens dag ochtend len tien ure bijeen, hoofd zakelijk tot het behandelen van de begrooting over 1901. Eenige andere punten kwamen eerst in behandeling. De Heer Van Ooijen deelt mede, dat hij de betrekking van Directeur van het gem. Slachthuis niet op een wedde van 2500.kan aanvaarden. De Heer J. Geldorp verzoekt wegens vertrek naar Indië ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Het wordt eervol verleend met dank voor de be wezen diensten. Aan den Raad wordt kennis gegeven dat de onbewoonbaar verklaarde per- ceelen Lange Annastraat 3 en Kenne merstraat 12 thans van drinkwater zijn voorzien. De Raad trekt de onbewoonbaarver klaring in. De begrooting over 1901 van het St. Elizabeths Gasthuis sluit in ontvangst en uitgaaf met een som groot 83429.94 met een gemeente subsidie van ruim 53000. B. en W. stelden voor de be grooting goed te keuren, doch Dr. H. D. Kruseman, van meening, dat de toeneming der jaarlijksche tekorten niet mag komen alleen ten laste der gemeente, maar dat ook voor een deel door schen kingen en giften behoort te worden voorzien in de aanzienlijke kosten, stelt voor de begrooting terug te zenden aan Regenten om die te wijzigen zoodanig dat het gemeente subsidie tot 50.000 wordt verminderd en aan de ontvang sten een post Schenkingen en Bijdragen te voegen tot een bedrag van ƒ903. De Heer Kruseman deelde thans mede, dat op eene gecombineerde vergadering gebleken is, er verschillende leden zijn, die meenen, dat de subsidie moet toe gestaan, als zijnde bij de desbetreffende verordening bepaald en hij dus voorstelt de behandeling uit te stellen. De Heer Hofland heeft nog het woord en de Heer Modoo wil het subsidie voor dit jaar toestaan. De Raad besluit tot uitstel met 6 stemmen tegen. Voorgesteld wordt aan de leeraren Dr. Id. J. Calkoen en Dr. P. M. Heringa eene vergoeding boven hunne jaarwedden toe te kennen voor elk ad 200.— voor meerdere lesuren te geven gedurende den cursus 19001901. De heer Modoo wenscht Dr. Heringa niet toe te staan vóór het aantal over- lesuren bereikt is, wenscht splitsing. Wethouder Kruseman beantwoordt; de verhooging is volkomen gemotiveerd. De verhoogingen werden goedgekeurd met vier stemmen tegen. Op de gemeentebegrooting voor 1901 was uitgetrokken 500.voor een nieuw tapijt in de Raadzaal, doch B. en W. stellen in afwijking daarvan thans voor een bedrag van 1800 te bestemmen voor een Deventer tapijt, wel hooger in prijs, doch financieel meer in het belang der gemeente. De Heer Speelman is er tegen; wil afwachten en is boos, dat niettegenstaan de het afkeurend oordeel der Afdeelingen, B. en W. nog boven 500. eene drienrutal hooger som aan vragen. De Heer Willink is ook van die meening, maar wil een karpet. Be treurt dat er niets bepaald wordt in zake de vergaderzaal, die veel te klein is. De Voorzitter beantwoordt o.a. den Heer Speelman; B. en W. zijn consequent gebleven. In stemming wordt voorstel B. en W. verworpen met 2 stemmen voor. Aan de orde komt de 300 gemeente subsidie aan de Teekenschool van den R.K. Volksbond, in de vorige vergadering verdaagd. In een uitgebreid adres zet het Bestuur uiteen, dat het subsidie ten goede komt aan den handwerksstand en het onderwijs volgens verklaring van vakmannen gunstige resultaten af werpt. De Heer Beynes bespreekt de zaak beveelt de subsidie in de welwillend- 1 van den Raad aan. Wil de school ueschouwd hebben als een hulpschool en de school is bovendien toegankelijk voor iedereen. De Heer Willink heeft nog het woord. De Heer Van Lennep licht nog toe. Nog de Heeren Van den Berg, Roog en Stolp. Wethouder Kruseman zet het standpunt van B. en W. uiteen. Zij konden niet anders dan 150.adviseeren wegens het afkeurend der Comm. van M O. Voorstel B. W. 150, werd niet aangenomen. Thans kwam in stemming ƒ300.De stemmen staken. Vervolgens kwam de begrooting in behandeling. De Heer Beynes opent de algemeene beschouwing over de begrooting. Wijst er op, dat in zijne afdeeling de meening bestond, dat de loonen der werklieden van de gemeente te laag waren. Na de bepaling van 23 ets. voor timmerlieden enz. is het ook noodig den loonstan- daard der gemeente werklieden en agen ten te wijzigen die van agenten b.v.b. en anderen toonen aan, dat er geen evenwicht bestaat. Verzoekt of B. en W. tegen de volgende begrooting eene herziening tot stand te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat de zaak bij B. en W. is besproken. In een der Afdeelingen werd de vraag gesteld of het niet wenschelijk zou zijn aan het College van B. en W. een rechtskundige te verbinden. De post Jaarwedden van boden was ƒ50 hooger gesteld tot verhooging der jaarwedde van den bode Koper wegens langdurigen dienst. Een der afdeelingen wenschte verhooging van alle boden. Voor de nieuwe betrekking, nachtwaker van het Raadhuis, is uitgetrokken ƒ625.71 Va De Heer de Braai vraagt of de jaren door den titularis gediend als agent, meetellen in 't pensioenfonds. Toestemmend beantwoord. Bjj den post Onderhoud van meu belen was voorgesteld f 500 uit te trek ken voor een nieuw vloerkleed in de Raadzaal. Een der afd. was hiertegen omdat heel spoedig de Raadzaal te klein zou blijken en men de Statenzaal hier voor wilde bestemmen. B. en W. vonden die zaal echter te somber. De Heer Speelman wenscht de ƒ500. In stemming wordt ƒ500 niet toege staan. Bij kosten voor registers Burgerl. stand, had een der afdeelingen bezwaar tegen het trouwen in de Hal, voorna melijk 's winters. B. en W. willen de zaak zoo laten. De Heer Schram e.a. wenschen een betere plaats. B. en W. hebben naar een andere plaats omgezien. De Heer Hofland wenscht de Raadszaal te bepalen. B. en W. wenschen dit punt later te behandelen. Een vraag betreffende het vestigen van een kiesbureau in het Schoterkwartier werd beantwoord met de herinnering, dat de plaatsen bij verordening zijn vast gesteld. De Heer V. d. Kamp merkt aan dat soms zegels niet betaald worden. De Voorzitter beantwoordt. B. en VV. zijn tegen het verhoogen van de jaarwedden der brugwachters. Op verhooging was aangedrongen wegens het verantwoordelijke van hun post. De heer Stolp stelt voor eene verhooging tot 11 per week. De Heer Modoo wil ƒ12. De kwestie werd druk besproken. Voorstel /12 valt; ƒ11 evenzoo. Ten opzichte van de vele herschat tingen, was gevraagd of de wijze van schatting wel goed is. B. en W. zijn met de wijze waarop de gemeentelijke des kundige zijn taak vervult, zeer tevreden. De Heer V. d. Kamp bespreekt deze zaak. Vindt het type van herschatting niet goed. Wenscht de kwestie gebracht onder de aandacht van B. W. Wet houder Waller beantwoordt. Door B. en W. was voorgesteld over te gaan tot aanstelling van een Direc teur van Openbare Werken op eene jaarwedde van 4000. Een der Afdeelingen had hiertegen vele bezwaren; een andere Afd. vond de jaarwedde te hoog, weer een andere te laag en bovendien werd die ambtenaar overbodig geacht. B. en W. vinden het voldoende. De Heer de Braai is tegen dien post de Heer Ley voldoet aan de eischen, acht het niet wenschelijk een Directeur te benoemen. Evenzoo de Heer Schür- mann, vindt het een klap in 't gezicht van den Wethouder, de Commissie en den Heer Ley. De Heer Beynes is er ook tegen, zou misschien een ambtenaar onder den Heer Ley wenschen. De Heer Willink is er vóór, het is niet te doen om den Heer Ley in den weg te zjjn. Toont aan dat een Directeur hoog noodig is. Wenscht hiervoor iemand van alle mark ten thuis. Voor zoo iemand is echter ƒ4000 te laag. De Heer V. d. Kamp meent, dat de Commissie zich niet langer zou ver antwoord achten, als de toestand niet veranderde. Nog heeft de Heer Stolp het woord. De Heer Welsenaar zal tegenstem men. De Heeren Hofland, Groot en' Bijvoet motieveeren hun stem tegen. De Heer Speelman komt op tegen het reproduceeren van hetgeen in de Afdeelingsvergaderingen besproken is, doch is vóór een Directeur. Wethouder de Breuk zegt, dat het denkbeeld van een leidend hoofd bij B. en W. heeft postgevat na gebleken behoefte. Er is meer algemeen toezicht noodig. Rijp is er over gesproken wij moeten iemand hebben met ruimen blik. De Heer Roog toont aan, hoe de tak van dienst eigenlijk over twee schijven loopt; er dient verandering «plaats te hebben om dit te bereiken. Bij spreker staat vast dat de Heer Ley niet zoo sterk voor zijn werk is als wen schelijk is. De Voorzitter meent dat de f 4000 er dubbel en dwars zullen uit komen. De Heer Beijnes is niet over tuigd. Stelt voor den architect een assis tent ter zijde te stellen. De Heer Loomeijer is vóór een Directeur. De Heer Hofland spreekt van bedisselen, welk woord door den Heer Voorzitter gegispt wordt. De Heer V. d. Kamp heeft nog het woord. Voorstel B. en W. in stemming, wordt aangenomen met 6 stemmen te gen. Bij onderhoud stookgereedschappen was in overweging gegeven geen kachels meer te huren. B. en W. doen opmerken, dat het in eigendom hebben der kachels vrij aanzienlijke uitgaven voor onderhoud zou eischen. De Heer de Braai bespreekt de zaak, wenscht het aantal kachels in de barak te brengen op twee in plaats zeven. Wethouder de Breuk beantwoordt. Verder zijn de kachels in de barak noo dig. De Heeren Modoo en v. d. Berg hebben nog het woord, doch vindt twee kachels voorloopig niet noodig. De Voorzitter meent dat wij de barak in volkomen gereedheid moeten hebben. Voorstel twee kachels wordt aange nomen. Betreffende de aanschaffing van Bouw materialen, is de wensch uitgesproken de levering voortaan óók bij aanbesteding te doen plaats hebben. B. en W. merken op, dat thans de aanbesteding onderhandsch geschiedt, de levering niet steeds aan dezelfden wordt opgedragen en de thans gevolge manier aanbeveling verdient. Voorgesteld was de benoeming van tien plantsoenwachters. Door de afdeelingen werd meerder toezicht wenschelijk geacht. Al de Afd. wenschen echter den Hoofd opzichter van den Hout en Plantsoenen van zijne functien te ontheffen. De Com missie voor den Hout en Plantsoenen staan de aanstelling van plantsoenwach ters zeer voor. Na eenig schermutselen, waarbjj be weerd werd, dat het te vlug ging, stelde de Heer Modoo voor den Hoofdopzich ter te ontheffen. De Heer Winkler meent, dat zijn toezicht noodig is. De Heer Modoo beklaagde zich over onwillend- heid. De Voorzitter komt daar tegen op. (applaus), De Heer V. d. Kamp is tegen tien plantsoenwachters. Verschillende Heeren voeren het woord. Voorstel ont heffen wordt verworpen. Sommige leden wenschten meer uri noirs. B. en W doen opmerken, dat de urinoirs dagelijks worden schoonge maakt. Voor de plaatsing van nieuwe, ook aan de Leidsche Vaart, zjjn gelden uitgetrokken. Geen der drie Afdeelingen was goed te spreken over de jaarwedde van den Commissaris van Politie. In een der Afdeelingen verklaarde men zich tegen dezen post wegens de wijze van optre den van den ambtenaar tegenover zijn ondergeschikten. Eene andere afdeeling wenscht de jaarwedde te verminderen (volgens voorstel V. d. Kamp met 200.) De derde Afdeeling wil de jaarwedde verminderd zien met ƒ1.en dit te doen als blijk van kennisgeving van de inhumane behandeling tegenover de on- derhoorigen. B. en W. brengen in her innering dat die jaarwedde voor twee jaren door den Raad met 200 was verhoogd en sedert de taak van den Commissaris er niet lichter op geworden isvermindering zou dus niet te recht vaardigen zijn. Verder zijn bij het Hoofd der Politie geen klachten, bepaalde ge vallen aanwijzende, ingekomen. Mochten deze bestaan, dan is genoemd Hoofd steeds bereid die te vernemen en te onderzoeken. De Heer Modoo stelt voor 1. te minderen en licht dit toe. De Voorzitter meent dit in str(jd met de Wet. De Voorzitter zegt, dat de Commissaris in zijne houding tegenover deonderge. schikten verandering zal brengen. De Heer Schürmann vindt het gedrag van den Commissaris onverantwoordelijk. Ook de Heer V. d. Kamp meent, dat aan de zaak een eind behoort te komen. De Heer V. d. Kamp haalt voorbeel den aan, van vloeken en willekeur en mishandelen waaruit tevens blijken zou, dat de Voorzitter meer van genoemde in- humaniteit meer bekend is. De Heer Beynes gelooft, dat het voor zichtig zal zijn den Burgemeester te verzoeken de zaak nader te onderzoeken. De Heer Speelman wenscht eene mo tie van afkeuring. Nog hebben de Hee ren Schram en de Braai het woord. Voorstel ƒ1.vermindering komt in bespreking. De Heer Cnoop Koopmans meent dat al de voorstellen in deze geen doel tref fen het is beneden de waardigheid van den Raad. De Voorzitter herinnert, dat de benoe ming van den Commissaris in de eerste plaats niet van hem afhankelijk is. Overi gens berust alles bij geruchten van praatjes, doch als een eerlijk man zal hij de zaak behandelen. De Heer V. d. Kamp wenscht een onderzoek zonder den Burgemeester. Eene motie van afkeuring kwam niet in behandeling. De beraadslagingen wor den gesloten. Voorstel 200 vermindering wordt verworpen met 6 stemmen voor. Voorstel ƒ1.-vermindering wordt verworpen met 13 stemmen tegen. Nog was aangevraagd B. en W. uit te noodigen de jaarwedde der Inspec teurs en adjuncten te verbeteren naar gelang de dienstjaren. B. en W. stellen voor hiervoor ƒ200 uit te trekken. De loonen der werklieden bij de ge meentereiniging worden in eene afdee ling te laag geacht. B. en W. zijn van meening, dat de loonen in verband met de gevorderde werkzaamheden voldoende zijn. De Raad legt er zich bij neer. De Heer v. d. Kamp zegt, dat er te veel volk is aan de gemeentereiniging, vraagt of de nieuwe plantsoen wachters niet voor een deel kunnen betrokken wor den uit dien tak van dienst. Op dien wensch zal gelet worden. Een der Afdeelingen wenscht het toe zicht op het keuren van levensmiddelen uit te breiden en vindt het salaris van den onderkeurmeester te laag, terwijl bovendien de wensch werd uitgesproken de resultaten der keuringen publiek te maken. B. en W. deelen mede, plan te heb ben tot uitbreiding der keuring. Voor den onderkeurmeester wenschen B. en W. bij het einde des jaars eene gratificatie aan te vragen. De Heer v. d. Berg wenscht ruimer toezicht. Dit wordt toegezegd. Ten opzichte de verbetering van het vaccinatie-bureau is het Dagelqksch Be stuur met het Bestuur der Inrichting in overleg getreden. De Heer v. d. Kamp wenscht de Inrichting te verplaatsen. B. en W. wijzen terug op hun antwoord. Voor kosten ter voorkoming van be smettelijke ziekten was een bedrag uit getrokken van 1850. {Zie vervolg pag. 1, lste blad.) Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 6