HAARLEMS C: PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 88 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste .laargang. 144 van ZATERDA.G 3 November Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 4 Nov. 19U0. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. TILEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden ,25. franco p. post—,40. Altonderlljke nommers 3 centen per stuk. Pril per Advertentie van 1—5 regels i 0.25. elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën warden 'aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middags ten 12 ure, dvs alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heurea, Mr. Muller. Fête de la Reformation. Collecte pour le SociétéGustave Adolphe. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'i Avonds 5 ura, Ds. Mulder. Woensdag. '«Avonds 8 ure, Ds. Mulder, Dankuur voor het gewas. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorin. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 Va ore, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'a Avonds 5Vi ure> Vs. Schotel. (Woensdag.) 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel, Dankuur voor het gewas. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Collecte voor Liefdadigheidsfonds. Nam. 1 ure, Zondagsschool, 's Avonds 61/» ure, Ds. Wempe. Collecte voor Liefdadigheidsfonds. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Doopsbediening. 's Avonds 7 ure, Ds. Hesta, Voorbereiding. JRemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. I. Bruinwold Riedel, Emer. pred. to Amsterdam. Dr. Tideman kan nog niet al zijne leerlingen ontvangen, alleen die van Woensdag 121, 45, 8—9 en Donderdag 8—9. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge vergadering. Nam. 12% ure, Zondagschool. 'a Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. Dinsdagavond 8 Va ure, Bidstond. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsehe Vaart. Wau nieta andara vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds.Gonlag. Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege dan Ned. Protestantenbond in Hotel No. 1. 's Avonds ure, Vs. Sepp, Doopsgez. pred te Beverwijk. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuglman. Woensdag. 's Avonds 6 Va ure, Ds. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. Herdenking Kerkhervorming. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, Ds. v. Veen. Houtrijk on Polanon. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Collecte N. G. A. V. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Herdenking der Kerkhervorming. Avonds 6 ure, Samenkomst in de Kerk, waarbij zullen optreden: Ds. Barbas en Ds. de Blocq van Schel tinga, Predikanten te Haarlem, de Heer Korff, Zendeling onder Israël te Amsterdam en Dr. Klap. De Christelijke Zangvereeniging Hosan- nah zal bij deze gelegenheid eenige liederen uitvoeren. Heide. Geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. 's Avonds 6Va ure, Vs. Hulsman. Tweede Kamer. In de zitting van Dinsdag werd na tweede lezing, waarbij, tengevolge van de opmerking van den Heer de Savornin Lohman, gevoegd is, dat bij valsche aangifte voordeporsoneele belasting geen kiesrecht kan ontstaan, en hetzelfde ten opzichte van het ge meentekiesrecht is bepaald, nu ook daar voor geenvolle belastingaanslag gevorderd wordt, de Kieswetwijziging zonder stem ming aangenomen. De Voorzitter stelde voor Woensdag 14 November teil uur te behandelen de wetsontwerpen: wijzi ging der reglementen voor Suriname en Curajao: reorganisatie van het hoog gerechtshof in Nederl. Indie en, voor zoover de tijd het toelaat met het oog op de Indische begrooting, het ontwerp betreffende de toelating van schippers voor de Koopvaardij vaart. DeheerSchaep- man stelde voor eerst 20 Nov. bijeen te komen. De Voorzitter had daartegen bezwaar wegens de vele aanhangige wetsontwerpen. Besloten werd met 42 tegen 29 stemmen bijeen te komen op 14 Nov. aanstaande. De Kamer bekrach tigde daarna verschillende wetsontwer pen o.a. Kasgeldvoorziening voor het Internationaal Arbitrage-hof, met 36 tegen 10 stemmen terugbetaling van de waarde der prijzen van verloren loten in de Staatsloterij, waarin de heer De Waal Malefijt een aanmoediging tot lóterijspel zag, wat de Min. van Fin. ontkende, waarop de heer Malefijt bij motie (die later zal worden behandeld.) voorstelde, de wenschelijkheid van af schaffing der Staatsloterij uit te spreken de onteigeningswet voor den locaalspoor- weg AmsterdamHaarlem. Op voorstel van den heer de Savornin Lohman. die de Kamer niet voldoende ingelicht achtte, werd dit ontwerp voorloopig van de agenda afgevoerd, nadat de heer van Styrum had aangedrongen op spoedige verbetering van het spoorwegstation met verlegging van den spoorweg. Goedge keurd werden de ontwerpen betreffende de provinciale heffing in Friesland, de overeenkomst aangaande den spoorweg Kwadijk—Edam—Volendam, de regeling pantserdekschip Friesland, en tot verbe tering grensgedeelte Bocholter Aa (over eenkomst met Pruisen.) De Kamer is uiteengegaan tot 14 November a.s. Ten Oosten van den spoorweg tusschen Oranjerivier en Kimberley, maakt men zich erg ongerust. Rechter Herzog trekt daar met een commando rond, op groote schaal worden daar levensmiddelen en andere benoodigdheden opgecomman deerd. De Boeren in die streek, die tot nog toe kalm bleven, beginnen een meer aggressieve houding aan te nemen. En ook in andere districten van het gepa cificeerde, geannexeerde, veroverde grondgebied neemt de tegenstand eerder toe dan sf. Op het aanbod van den minister van Oorlog, nog een jaar in dienst te bljjven, zijn twee vrijwilligers ingegaan. De overigen gaan liever weer in betrekking. Het aantal ongelukken bij het huldigen der uit Afrika teruggekeerde vrijwilli gers is, volgens de laatste berichten, grooter dan hierboven gemeld. En zijn 5 personen gedood en 140 gewond be halve een groot aantal, dat ziek geworden is en naar het ziekenhuis is vervoerd. De feestdag geleek dan ook in zijn gevol gen meer op een veldslag. Eenige vrijwilligers, die uit Zuid- Afrika teruggekeerd zijn en aan wie niet beloofd was, dat hunne plaatsen op hun kantoren te Londen zouden worden opengehouden, vinden nu groote moei lijkheden bij het zoeken naar eene be trekking. Door vele kooplieden zjjn andere bedienden genomen en zij kunnen dezen nu moeilijk wegzenden. Sir Howard Vincent, bevelhebber van de nQueen's Westminster"' zegt, dat h(j niet weinig moeite ondervindt bij het zoeken naar betrekkingen voor zijn vrijwilligers en hij vreest, dat wanneer er binnen eenige dagen meer zullen zjjn aangekomen, er heelemaal geen denken meer aan is. Zoo is er ook een groot aantal reser visten, die verlof hebben gekregen, maar toch niet hun vroegere bezigheden mogen hervatten. Er is geen plaats voor hen in de kazernes en zij worden op eigen kosten her- en derwaarts gezonden. Het gevolg is, dat z(j groot gevaar loopen, dat hun plaatsen zullen worden ingeno men. Een reservist, die onlangs naar huis terugkeerde, werd naar het Noorden gezonden om zich aan te melden. Tegen de helft van deze maand wordt Kruger te Marseille verwacht, men neemt daar maatregelen op groote schaal om hem waardig te ontvangeneen comité heeft zich in deze werkzaam gesteld. Krugers verdere reisplannen zijn nog niet bekend en evenmin, waar h(j zich zal vestigen. Men zegt, dat de Zuid- Afrikaansche deputatie Kruger zal tege moet reizen, zoodra hij te Port Saïd is aangekomen. Koningin Victoria, reeds keizerin van Indië, is door Chamberlain een nieuwe titel toegedacht, dien van keizerin van Groot-Brittanje. Generaal Botha gaf den onlangs door generaal Paget naar hem toegezonden parlementair toe, dat alles uit was, doch zeide, dat het onmogelijk was te onder handelen over overgaaf, zoolang er bur gers waren, die den strijd wenschten voort te zetten. Van Commandant Viljoen wordt be richt, dat hij steeds meer moeite heeft zijne manschappen bij elkander le hou den. De jongste verliezenlijst, door het War-Office gepubliceerd, bevat niet minder dan 157 namen. De verliezen bij Frederiksstad bedroegen volgens deze opgaaf 98 man. Generaal Macdonald vertrok van Bloem fontein naar Philippolis. Bij Gren Siding verloren de Engelschen Zondag zeven man. De Boeren verdwenen, toen er ver sterkingen kwamen. De vrouw van De Wet heeft in een interview verklaard, dat haar echtgenoot genoeg levensmid delen en ammunitie had, om den strijd drie jaar vol te houden. Uit een bericht van den Kaapschen correspondent der j>Daily Mail" blijkt, dat de Boeren Hoopstad ingesloten heb ben. In de laatste dagen hebben de Boeren niets dan nachtelijke aanvallen gedaan. Jacobsdal werd omstreeks middernacht aangevallen, Hoopstad bjj het vallen van den avond en Philippolis 's avonds om 10 uur. De Kaapsche troepen moeten het voor namelijk ontgelden. Hun verliezen zijn 50 percent van hun totale sterkte.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1