Hg zou aan de kade ontvangen worden I1 door Dr. Levds omringd tan de gewezen Trans vaabcheregeeringsambtenaren, die thans in Europa vertoeven en de leden van bovengenoemd comité. Er werd besloten, dat wanneer ook de heer Thourel, president van de af- deeling Marseille, den President had verwelkomd, een stoet gevormd zou worden, bestaande uit de Fransche en buitenlandsehe delegaties en President Kruger onder het spelen van het Trans- vaalsche Volkslied en de Marseillaise aldus naar zijn hotel zou worden geleid. Den llen November wordt Kruger te Marseille verwacht als de reis zeer voorspoedig is. Men gelooft dat het wel den 13en of 14en zal zgn. Engeland schijnt bevreesd, dal het Kruger zal gelukken Rusland en Frank rijk te bewerken ten voordeele van Transvaal. Reddersburg, ten Zuiden van Bloem fontein, Oostelijk van den spoorweg, is door de Boeren weder bezet, nadat de bezetting zich had overgegeven. Men zal zich herinneren, dat De Wet den 5en April bij Reddersburg vgf compagnieën bereden troepen gevangen nam, waarna hij verdween. Zeven maanden na dit heldenstukje, zien we de Boeren weer heer en meester in dezelfde streek, die loopt van Reddersburg over Edinburg en Fouriesmith naar Jagersfontein. Langzaam aan trekken zij een dreigend cordon ten Zuiden van Bloemfontein en ook ten Noorden der Vrijstaatsche hoofd stad. Bij Kroonstad en Lindley wemelt het weder vau De Wet's volgelingen. Het schijnt, dat zij de Vaal weder in goede orde zijn overgetrokken, ondanks de herhaalde »uitjagingen", waaraan zij hebben bloot gestaan. Roberts kan hiertegen niet veel anders doen, dan wat niet in handen der Boeren is plat te branden. Volgens het bericht werd eene com pagnie vrijwilligers van het Berkshire- regiment door een 50 tal Boeren verrast slapende in hunne loopgraven, van hunne wapenen beroofd en zoo huiswaarts ge zonden, van de Boeren weèr meer dan menschelijk. De officieren der vrij willigers, zegt de correspondent, zijn nu voor den krijgsraad gedaagd. Men maakt zich te Peking bezorgd over het lot van een detachement Ita- liaansche troepen, dat door de Boxers ten Zuiden van Pao-Ting Foe afgsneden en omsingeld werd. Men heeft patroul- les afgezonden, doch niets naders verno men. De Chinee-che regeering blijft tijd winnenhet heeft voorgesteld de vredes onderhandelingen pas over twee maan den voort te zetten. De regeering blijft vervolgens nog voortgaan zijn leedwezen uit te drukken omtrent den moord sp den Duit-chen gezant. Elk der mogendheden heeft thans een gedeelte van Peking onder bescherming genomen. Het gevaar van bovengrondsche geleid- draden is dezer dagen te Weenen bewezen door een ernstig ongeluk. Een telefoon draad viel van den isolator op de draden van de electrische tram, en kwam daarna terecht op een voorbijgaande vrouw, die tegen den grond werd geslagen. Een man, die haar te hulp kwam, raakte per ongeluk de draad aan en kreeg den stroom door zijn lichaam. De draad kronkelde zich om zgn hals en worgde hem bijna. Twee andere mannen die hulp trachten te verleenen werden eveneens door den sterken stroom tegen den grond geslagen. Deze vier menschen, ernstig gebrand, lagen geruimen tgd in een donkere straat op den grond, daar niemand hen durfde naderen, totdat de politie den stroom afsloot en hen naar liet hospitaal deed brengen. Een doof en blind meisje in Amerika heeft examen afgelegd voor het Radelifle college. De vragen waren in Braille schrift. Op een Typewriter werd het antwoord gegeven. Een vriendin zal bij het college-loopen als tolk fungeeren. Woensdag werd Prins Wilhelm van Wied, in de buurt van Potsdam op de jacht zijnde, van zjjn paard geworpen en vrij ernstig gekwetst. Men constateer de hersenschudding. Nog steeds bestond er hoop, dat de koene luchtreiziger Andreé in leven zou zijn Een Deensch officier echter, die de opstijging heeft bijgewoond, verklaart zeer stellig, dat onder de gegeven om standigheden tijdens de opstijging, de ballast enhetgasverlies, de voorgenomen tocht een noodlottig einde moest hebben. Andreé moet dit zeer goel geweten hebben, doch hg zette zijn plan door om den spot over zijn technische fouten te ontgaan. De aanvoerder der Philippijnsche opstandelingen heeft verklaard, dat de strijd tegen Amerika zou gestaakt wor den, als Bryan wordt verkozen tot pre sident, doch indien het Mc. Kinley mocht zjjn, zoude het gewapend verzet blijven bestaan. Verder meent hg, dat de Phi- lippino's zich zelf regeeren kunnen en geen patronaat van Amerika gewenscht is. Hoe dichter het naar de verkiezingen loopt in de Vereenigde Staten hoe hartstochtelijker wordt de strijd en de beide partgen werpen elkander zware beschuldigingen naar het hoofd. Zoo heeft de heer Haerst, president van de Nationale Vereeniging van de mocratische clubs, een manifest uitge vaardigd' waarin hg verklaart te weten, dat de republikeinen in Ohio, Illinois en New-York van plan zijn, te knoeien bij de stemming. Hg verzoekt derhalve de democraten in deze Staten toe te zien, dat zulks niet gebeurt en belooft 5000 francs aan ieder, die een republikein op heeterdaad betrapt. De republikeinsche bladen zijn over dit schrijven zeer ver ontwaardigd en de heer Roosevelt heeft in zjjn qualiteit van gouverneur van New-York er op geantwoord. De Republikeinsche partij werkt hard, nu het tegen het eind loopt. Zevenduizend redenaars houden eiken avond een redevoering. Het centraal comité der partjj verspreidde 125,000,000 brochures in allerlei talen tot aanprijzing van den candidaat en er waren extra goederentreinen noodig om al de biljetten, geschriften en caricaturen het land door te brengen. Alleen te New-York be dragen de verkiezingskoslen ƒ1000 per dag. Het comité heeft een eigen drukkerij, waar sinds een maand dag en nacht wordt doorgewerkt. Bij vele spoorwegongelukken heeft men de ondervinding opgedaan, dat hout eigenlijk een heel ongeschikt materiaal voor het maken van waggons is, want het versplintert licht en verwondt de reizigers, of het ontbrandt en maakt het gevaar daardoor grooter. Daarom heeft men meermalen voorgesteld het hout te vervangen door een materiaal, dat niet verbrandt en niet versplintert. Voor dit doel vestigde men den blik op eene stof, welke veel met papiermaché over eenkomt en op aluminium, doch het bleef voorloopig bij voorstellen en verlangen. Onlang heeft nu de geheime regeerings- raad Prof. Slaby aan de technische hoogeschool te Charlottenburg den kei zer een nieuw metaal, het magnalium aangeboden, dat nog lichter dan alumi nium moet zijn. Het vakblad „Der Eisenbahn Werkmeister" voegt hierbij de opmerking, dat dit materiaal tot de uitgebreidste proeven omtrent zijne bruikbaarheid voor den waggonbouw verdient aanleiding te geven. De heer N. A. Bouwman, directeur der Militaire Kapel van het regement Grenadiers en Jagers, heeft een verlo- vingsmarsch voor groot orkest gekom- poneerd (met gebruikmaking van het Mecklenburgsche Vaderlandslied) ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden en Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Zondg, werd op het middagconcert in de zaal van het Kon. Zool. Bot. Genoot schap te 's Gravenhage door het orkest der Kon. Mil. Kapel van het Regement Grenediers en Jagers, ruim 50 musici sterk, voor de eerste maal deze compositie uitgevoerd. De stad Kampen is lang bevrijd ge bleven van opcenten op de belastingen. Te beginnen met 1901 wordt dit anders, dan zullen geheven worden twintig opcenten op het personeel en tien opcen ten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. IIAARLEM 6 November 1900. Donderdag komt de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch TooneeP' met Shaekespear's Koning Richard de derde naar de vertaling van Burgers- dijk. Natuurlijk is Richard III hier ter stede al meer opgevoerd, zij het ook onder eenigszins andere rolverdeeling. Hoofdzaak is echter dat de titelrol ook thans vervuld wordt door Louis Bouw meester en men kent het meesterschap van dezen artist over Shaekespeares werken. Met genoegen herinneren wij ons de bij uitstek schoone vertolking van het poëzie des Engelschen dichters, in mooi Hollandsch overgezet door den Heer Burgersdijk. Zeer zeker belooft deze voorstelling te zijn een avond lijk aan kunstgenot. De Chr. Geh. Onth. Jonged. Vereen. „De dochteren Rachabs" (Jeremia 35), hoopt a.s. Donderdag 8 November, des avonds te S uur, in lokaal Parklaan No. 17, eene openbare thee-meeting te houden, die uitsluitend toegankelijk zal zijn voor vrouwen en meisjes boven 16 jaar en waartoe de toegang geheel vrij is. De leden zullen solo's, duetten, samen spraken enz. ten beste geven, terwjjl tot bevordering der gezelligheid ook een kopje thee geschonken zal worden. De Vereeniging wenseht, dat deze ge ringe pogingen er toe mogen mede wer ken, dat velen zich bij haar aansluiten, opdat te eerder het groote en schoone doel bereikt zal worden, dat zij en veel anderen zich voor oogen stellen nml. ons geliefd Vaderhnd bevrijd te zien van de heerschende drinkgewoonten. Daarom, vrouwen en meisjes komt allen, en helpt mede tot het welslagen dier vergadering, dan zullen we met vereende krachten onzen vijand, tiran alcohol, verslaan en hem van onzen bodem ver drijven! In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 393 baden. Electrische Tram. Lijn Haarlem-Z andvoort, van en met 1 tot en met 31 October 1900. Aantal vervoerde passagiers 12574. Bruto ontvangsten 2406.16. Hetzelfde tgdvak des vorigen jaars 12044. Bruto ontvangsten ƒ2165.925. Lijn Haarlem-Ceintuurbaan. Van en met 1 toten met 31 October 1900. Aantal vervoerde passagiers 73236, Bruto ontvangsten 3690.10. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 55712. Bruto ontvangsten 3999 85. Lijn Haarlem Bloemendaal. Van en met 5 tot en met 31 October 1900. Aantal vervoerde passagiers 19576. Bruto ontvangsten ƒ2098 375. VERGADERING van don Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 7 November 1900, des namiddags te 1 j ure. De volgende stukken en punten tulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. met nadere voorstellen en amendement vaststel len reglement van orde. 3. Stemming voorstel S. Roog subsidie R. K. Volksbond, waarover de stem- 4. men hebben gestaakt. Voorstel B. en W.W., vaststelling tarief van onderstand. 5. Id. id. staat van te vellen boomen. 6. Rapport commissie voor de tram- plannen en voorstel B. en W.W. verkoop grond Wagenweg. 7. Voorstel B. en W.W. aankoop gronden Scheeprnakersdijk en Pa- pentorensvest. 8. Id. id. aankoop perceel Botermarkt. 9. Vorrstel commissie van voorberei ding voor de oprichting van een abattoir, jaarwedde directeur. 10. Schrijven J. Klein e.a. en voorstel B. en W.W. vervanging van het woord „abattoir". 11. Voorstel B. en W.W. adres Wed. Bakker-Stubbs om onderstand. 12. Id. id. adres D. van Dokkum, prgs duinwater. 13. Id. id onbewoonbaarverklaring per ceel Klein Heiligland No. 43. 14. Id. id. adres C. Meijer erfpacht grond Oude Raamstraat. 15. Id. id. adres C. van Andel plan bebouwing grond ten noorden van de Maerten van Heeraskerkstraat. 16. Motie Th. G. Schiirmann, betreffen de commissaris van politie. 17. Voorstel B. W,W. opheffing be trekking onderdirecteur H. B. Scho len. 18. Voordracht Burgerlgk Armbestuur benoeming armen-opzichter. 19. Id. B. en W.W. twee onderwijze ressen Derde Tusschenschool. 20. Benoeming leden stembureau ver kiezing leden Kamer van Koophan del. 21. Verslag opzichter gasverlichting September 1900. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Oct. 1900, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. M. Neter, Mej. M. van de Velde, W. Piel», Sprengers, Mej. Schuurman, Albert Kruk, D. Her,8, Antoinette Molenaar, Mevr. Veimie, allen Amster dam; J. Vlek, Beverwijk; Mej Crommelin, Bloe mendaal; I). A. Koster, Adriaua Veltmeijer, Wed. Brouwer, J. Arons, allen te 'sHage; J. C. Boe- schoten, 's Gravenland W. de Vries, Groningen Martens chef Conrad, Daudeij, Mej. Verstege, Willem van l)ijk, allen Haarlem; Wiersma, Hil versum; 1) C. Goes Drn Kietveld Schabelonds, M. C. v. d. Geis, M. Gijzemijter, allen Botterdam. Briefkaa rten. Mej. Helweg, Alkmaar A. Knsel. Mej. H. Cle ment, A. Oothnis, A. den Tcnling, Nicretd, J. H. Bunch ie. T. Becker, Mevr. E. Keeler, W. Wolf, allen AmsterdamE. van Roekei, Bnuum, C. Volders, Djrdrecht; Schipper D. Snoodyk, Zaandam. BUITENLAND. Mej. A. Maks, Aken; M. O. Doijer, Atbol (U. S A.); Wed. BiichnerBerns, Brnssel; C, D.-kkers Diilmen, Th Janns, Gros Keken, F. W, Mulder, Johannesberg j J. W. F. v.d Elorst, Johannesburg; Buddenhorg, Londen; Gaginkes* Wurfbain, Lurern; Madame S. Eberson, H. Dop. pier, beiden Paria; M. C. Jorissen, S. A. Hnlscher, J. Horsmejjer, J. H Giliain-Reinoud, Madame Kolff, G. Zonneveld, C. H. Kuijt, H. C. Jorissen, J. Bakker, Romboat J. L. A. Schuil, C. H. Kuijt, Mej. R. Leewerts, Horsmeier, M. Vaan drager, allen Pretoria; J. Gravens'ein, Zilverbank. Briefkaarten. M. de Korte, Baden; H, van Rosscm Gdndve; Relnitz, Hagen; Mme. Vertolie. Voorworpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een stuk vlee?ch. Een sleutel, Een sabelkwast. Een handschoen. Een gouden oorknopje. Een lap voe ring. Een horloge. Een jong varken. Een staartriem. Een jongensbarret. Een pakje veters. Een gouden heerenring. Een jongens cape. Een fleschje van Dr. Pierre. Een kinderoorbelletje. Een sleutel. Een schoolboek. Een lederen riem. Een rozekrans. Een hond. Een portemonnaie. Een blikken spaarpot. Markt van 5 Nov 1900. Boter. Aangev. 117 verk. 117 K. G. L. pr. ƒ1.30 H. pr, ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 81 verk. 49 stuks. L. pr. ƒ7.II. pr. ƒ11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 52 verk. 39 stuks. I L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ14.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 440 HL. verk. 411 HL. L. pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 281 H.L. verk. 272 H.L. L. pr. ƒ4.— H. pr. ƒ10.— p. H.L. Peren. Aangev. 169 H. L.verk. 169 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. 24.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donterdag 8 Nov. 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMjAN. PROGRAMMA. 1. Preludim en FugaG. F. Handel. 2. AdagioM. Brosig. 8. Sonate No. 2A. Guilraant. a. Allegro mederato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. 4. Vorspiel zu PanifalR. Wagner. 5. Aria uit de Jaargetijden..

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2