men: «Weg met de Engelschen! WeS met Chamberlain! Arbitrage!" Deconsul, de beer Mennezie, verschynt met zijn gezin op liet balcon, waarop de kreten verdubbelen. Zij houden eerst op, nadat de consul naar binnen is gegaan. Een en ander had den President zeer vermoeid, zoodat te Verviers geen toe spraken werden gewisseld, maar de geestdrift was groot. Bij de aankomst te Keulen levens gevaarlijk gedrang en veel geestdrift. Toen de president om half oen het station verliet, bracht de voor het station verzamelde menigte hem haar hulde. Voor het Domhótel was ook een talrijk publiek dat den president liederen toe zong. Er waren geen overheidspersonen. De menigte betoonde den president die onafgebroken boog en wuifdehaar warme sympathie. De senator Pauliat, geïnterviewd door de Matindrukte zijn meening uit dat arbitrage mogelijk is. De Koningin van Nederland is van plan tot interventie mede te werken; Rusland, Frankrijk en Duitschland zullen H.M. zeker steunen. Het is waarschijnlijk dat wij een op lossing zullen verkrijgen die de eigen liefde der onerwinnaars zal sparen en de overwonnenen hun onafhankelijkheid zal doen behouden. Inmiddels is Kruger verzocht de reis naar Berlijn niet voort te zetten, aan gezien de keizer op jacht is en dus een onderhoud niet mogelijk is. Verder moeten in deze eenige formaliteiten verzuimd zijn, noodig oin zulk een onderhoud mogelijk temaken. Het plan was nu, dat Kruger zou terug gaan, naar den Haag. Men verneemt dat Kruger Donder dagmorgen naar den Haag zal vertrekken. De Fransche bladen zijn zeer bitter tegen keizer Wilhelm gestemd. Een uitdiukking als: Keizer Wilhelm heeft zich verlaagd tot den laagsten rang der souvereinen. Hij is niet meer een ridder doch een volgeling van Bismarck, is zeker voldoende om den keizer onaan genaam te zijn. HAARLEM 4 December 1900. Echt Sint Nicolaasweer; sombe1' begint de dag, somber eindigt hij, doch laat ons zeggen, zooveel te gezelliger de avonden. 't Is alweer de oude historie en toch telken jare weer nieuw; druk langs de straten, volle winkels en magazijnen, koopgrage menschen, hoopvolle harten van jongen en ouden. Niet altijd heeft de feestdag een om vang gehad als in de laatste jaren, t' Was een andere tijd, de menschen hadden vroeger misschien minder geld om uit te geven of misschien is het ook wel, dat men thans meer de nagedach tenis aan een braaf en edel geestelijke uit den voortijd in eere wil houden. Is dit 't geval, dan verheuge men er zich in, dat de menschen beter zijn geworden. Nog zjjn er wel andere redenen te bedenken om aan den St. Nicolaas recht van bestaan te geven, zooals aan een plicht der dankbaarheid te voldoen, of op minder gebruikelijke wjjze een min der bevoorrechte wat toe te stoppen, zonder daarvoor dank te willen ont vangen enz. Hoe 'took zij, men toont bij zoo'n gelegenheid iets voor een ander over te hebben, wat geld en wat moeite, en dit kan niet anders dan gewaardeerd worden. Als altijd hebben de Haarlemsche winkels ook dit jaar hun beste been voor gezet. De uitstallingen prijken met voorwerpen van kunst en smaak, meest al met zorg tentoongesteld. Mogen ook dë winkeliers beloond zijn voor hun streven om de immer stagende concur rentie het hoofd te bieden. Concurrentie, een goed woord voor den consument, meestal niet voor den producent. Concurrentie roept echter den laatsten tot het zoeken van nieuwe banen voor zijn bedrjjf en in elk geval behoedt het hem voorindom melen. Men heeft concurrentie het bederf van onzen tijd genoemd. Zeker, zjj maakt den mensch zenuwachtig en dit in verband met vereischt hooger arbeids vermogen ontwikkelt zjj in hem de kiemen van vroegere afgeleefdheid, m.a.w. van korteren levensduur. Gelukkig de mensch die onder het rusteloos jagen van onzen tijd zijn hoofd weet kalm te houden. Woensdag eene St. Nicolaas Raads vergadering. De hoofdschotel zal wel tenminste voor de ingezetenen de gemeentelijke gasfabriek zijn. De zaak is, de tegenwoordige raming is zoo eenige tonnen gouds hooger dan de oorspronkelijke, gedeeltelijk te ver klaren uit hooge prjjzen van bouwma terialen, werkloonen en steenkolen gevolg hooger gaspnjs. Vandaar dan ook een voorstel om eene nieuwe concessie aan te gaan met de Im perial en een kennisgeving van deze, dat zij alsnog bereid is de concessie, vroeger door den Raad afgewezen, gestand tedoen. Zeker een moeielijk op telossen vraagstuk. De Carmen, gisterenavond in onzen Schouwburg gegeven, heeft den bemin naren van dramatische muziek ongetwij feld in vele opzichten kunnen bevredigen. Vooral in de beide laatste bedrijven vonden de hoofdpersonen Carmen en Don José mevrouw Orelio en de heer Pauwels gelegenheid wat gloed en warmte in de voorstelling te brengen; trouwens in dezebedrijvenopenbaartzich het passieöneele, de in laaie uitslaande hartstocht in vollen omvang. De eerste bedrijven waren mat, wat eensdeels te wijten was aan de tamme opvatting laten wij hef zoo mogen noemen van de Carmen-party en voor een nog grooter deel aan de slechte ver zorging der ensembles. Lichtpunten ook in deze bedrijven mogen genoemd worden de verrichtingen van den heer Orelio Escamillo en mejuffrouw Penning Micaëla. De eerste heeft een stuk mooie kunst geleverd. Schitterend en grootsch, overheerschend met mannelijke kracht alles wat om hem was, waren zangen spel van dezen voortrefïelijken kunste naar. Mej. Penning gaf eene uiterst sympathieke Micaëla. Haar reine glas heldere stem en haar eenvoudig, bijna naievespel brachten eenweldoendcontrast in de tooneelen van ruwheid en loszin nigheid. Eigenlijk was zij de eenige onder de dames artisten die aan de muzikale eischen der zangpartij recht liet weder varen. Het orkest gaf geen aanleiding tot byzondere opmerkingen. De costumes waren mooi en daaraan dankte men onderscheidene recht schil derachtige groepen. De regie is aan bekwame handen toevertrouwd. Van het stijve, marionet-achtige, dat vroeger bij de Ned. Opera viel optemer ken, heeft men nu geen hinder meer. Dat de losheid in.een anderen zin binnen de grenzen'dient te blijven, mag worden duidelijk gemaakt aan den grappenmaker, die Don José aankondigde als één huzaar met één goed hart. Dergelijke aardigheden zouden een mensch den schouwburg doen uitloopen. Aan Huisvrouwen en aan aanslaande Huisvrouwen. Het plaatselijk Comité voor Maat schappelijke Belangen verzoekt belang hebbenden het onderstaande nauwkeurig door te lezen, daar het alle aanbeveling vei dient. Aan een onzer leden werd gevraagd of het niet mogelijk is, dat jonge meisjes en vrouwen die viornemens zijn te trouwen en nooit gelegenheid hebben gehad om ook slechts in geringe, mate iets aan 't koken te doen aan de kookschool alhier eenige lessen zouden kunnen nemen tegen billijke vergoeding. Die 't vroeg, was zelve naaister. Zij meende dat menige mede vakgenoot of winkeljuffrouw gaarne aan een kookcursus zou deelnemen. Dat die belangstellende vraag werd gedaan verheugt ons zeer, wij voelden al sinds lang 't bezwaar, dat jonge vrouwen, die van haar 12e of 13e jaar af niets anders deden als naaien, als zij zich in 't huwelijk zullen begeven totaal onbekend zijn met eenvoudig huishouden en koken. Wij kunnen dus met genoegen mede- deelen, dat met Januari 1901 hiervoor een kookcursus zal worden geopend, bij genoegzame deelneming. Hier is dus voor verstandige meisjes en vrouwen gelegenheid om te toonen, dat zij be grijpen van hoeveel belang 't is om goed dat is: gezond, zuinig en smakelijk te kunnen koken. Men melde zich aan Vrijdagmiddag 23 bij Mej. N. Cariot Directrice v. d. Kook- en Huishoudschool Wilh.straat 17. De cursus zal iederen Woensdagavond gehouden worden van 7i/i9Vs gedurende 4 maanden, de kosten bedragen f 12 voor 1 persoon voor den geheelen duur. Voor vrouwen, huismoeders, uit den werkmansstand, wordt eveneens bjj voldoende deelneming, een kookcursus geopend op Donderdagavond van 7J£ 9 uur, duur 4 maanden, 2 voor den geheelen cursus. Ook wenschl het Comité nogmaals de aandacht te vestigen op het ingezonden stukje, verleden week welwillend in de couranten geplaatst, waarin leerlingen, die zich bekwamen willen in 't knippen en naaien van costuums, opgeroepen worden zich aan te melden bij Mej.Gallenkamp, Baan 13a. Wjj bevelen dit alles aan in de belang stelling van haar die bij het totstandko men belang hebben. Bet Comité' van Maatschappelijke Belangen .- Mevr. DE CLERCQTeding van Berk hout, Pres. Mej. L. DE CLERCQ VAN WEEL, Secr. Mej. BLOK VAN LAER. Mej. M. FLEISCHMAN. Mej. M. GALLENKAMP. Mevr. KELLER VAN HOORN. Mevr. MEYER-Leupen. Mej. C. SCHLEPER. Mevr. SPRENGER—Lambrechtsen. Mej. A. VAN VLADERACKEN. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 398 baden. Hel Verslag der Vereeniging Neder- landsche Mettray deelt het volgende mede De Kolonie verkeert in toenemen- den bloei, in vergelijking met menige andere stichting is ook over den toestand der geldmiddelen niet te klagen. Het schoolonderwijs is in goede handen zoo mede het godsdienstonderwijs. Aan het teekenonderwijs namen 20, aan dat in de muziek 23 jongensdeel. De timmerwinkel telt 22, de smederij 19, de ververij 10 leerlingen. Deze werk plaatsen hebben meestal volop werk. De overige werkplaatsen hebben minder leerlingen. Een kweekelingen overleed tengevolge van longontsteking. Vier jongens waren wegens ongunstige gezondheid genoodzaakt de Inrichting te verlaten, meestal wegens onvoldoend onderzoek ten opzichte van hun gezond heidstoestand in de plaats hunne in woning. Op 31 December 1899 waren aanwezig 129 kweekelingen waarvan 50 nog uitsluiten 1 de school bezochten. Na volbrachten leertijd vertrokken 19 leerlingen, allen geplaast in goede be trekkingen. Aangaande de leerlingen die geduren de de laatste vier jaren Mettray verlieten zyn de berichten over 't algemeen gun stig, van sommigen zelfs uitmuntend. Zooals het overal gaat, waren er ook enkele teleurstellingen te vermelden, doch deze zyn uitzonderingen. Gedurende 1899 vielen de Vereeniging zes legaten ten deel. Het Bestuur der Afdeeling Haarlem bestaat uit de Heeren: J. H Stoel Az., Voorzitter, P. Dyserinck, Penningmeester, Mr. E. A. A. S. van Stralen, Secretaris, S. R. A. van der Meulen en I. C. Gerlings. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand November bezocht door 318 personen, terwijl uit de boekerij van genoemd Museum 203 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land ver zonden werden. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 92 personen tegen betaling en door 213 personen zonder betaling. De eerste uitvoering in dit seizoen, door de gemengde zangvereeniging «Doopsgezind Zangkoor" te geven, zal de volgende solisten doen hooren Me vrouw A. C. Craandyk-Schuil (welwil lende medewerking ais alt) mej. Tillie de Vries, sopraan en de heer C. Phlip- peau, tenor. De begeleiding van het hoofdnummer van het programmanl. „Der Rose Pilcherfahrt" van R. Schuman is door den heer A. v. d. Velden, pianist alhier op zich genomen. Evenals vorige jaren geeft «Doopsge zind Zangkoor" ook nu weder in de Kerstweek een uitvoering van gewyde liederen in het Kerkgebouw der Ver eenigde Doopsgezinde Gemeente. VEHOADEHING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 5 December 1900, des namiddags te l^ure. De volgende stukken en punten zulltn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Procesverbaal van kasopneming. 2. Voorstel B. en W.W. intrekking raadsbesluit van 1 Maart 1899 No. 15. 3- Id. W. A. J. van de Kamp e.a. subsidie R. K. Volksbond.- 4- Id. B. en YV.W. gratificatie Wed_ Keerwolf. 5- ld. Commissie van voorbereiding voor den bouw der lichtfabrieken, beschikbaarstellen benoodigde gel den, met voorstel W. A. J. van de Kamp en nader rapport der Commissie. Id. id. adres Steenhouwersvereeni. ging bewerking van steen binnens lands. Id. B. en W.W. adres Maatschappij voor bouw- en sportterreinen „Haar lemmerhoutpark" werken in den Hout. 8- Id. id. met rapport Commissie van Bijstand in het beheer der openbare werken bouwplan „Bosch en Vaart" 9. Id. id. id. van Bijstand in het beheer van den Hout en de plantsoenen, vaststellen openbare speelplaatsen. 10. Id. id. vaststellen 2e suppl. kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1900. 11. Id. id. betreffende verzoek Wed. C. Nederkoren om hooger te bouwen dan anderhalfmaal de breedte van de aangrenzende openbare straat. 12. ld. id. vaste halteplaatsen E.N.E.T. 13. Id. id. adres C. Hulsebosch Zoon wegruiming pompen. 14. Aanbeveling lid commissie van toezicht op het museum. 15. Verslag opzichter gasverlichting over October 1900. 16. Zitting met gesloten deuren. Postkantoor Haarlem. OP GA VB van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekends personen, gedurende de tweede helft der maand Nov. 1900, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. G. de Jong, B licghuizen, Hofhuis, R Wil- lemse Mej.J. Romijn. J. Muller, Mej. J. Hoffman, Mej. Fizdat.lalen AmsterdamP. Lammerse Ben- nebroek; Mej. Steeavoorden, Beverwijk R. Bo9ch v. Rosenthal v. Holthe, Deventer; tVed. Arioud v. Meerten, V Grave; liage; Dienstbode Heod, J. Hoogeboom, beiden Haarlem; C. de Jong, Koe- mik, J. Spijkstra, allen HaarlemmermeerBaronesse, Heemstede; B. Slrember Lemmer, C. v. Seters, RaamsdoukMr J. B Hessels, Rotterdam; M. J. v. Benthem Jnltirg, Utrecht; Milicien Bur gerhout, Ve.nhuizeii; C. D. v Noppen, Westkerke; A. Janssen? F. He ter? Briefkaarten. Mej. de Lange, Martha Rijsse, Jansma Wed. Veen-Visser, M j. Wilhe'mus, Wed. Snel. Mej J. Brouwer. Wed. Bruio, Mej. C. Overbeek. allen Ams'erdam, J. Meier rn. C. van Dapperen, beiden Haarl m; S. Zwiep Helder; J. T-rhorst, Overschie; H. Piers, Groeneveld, Christiaansen, allen Rotterdam; Jaartje de GrootPMrj.lLC.de Jong? 1 zonder adres. BUITENLAND. J. G. Goodale, F. G Gooda'c, Mej. A. H- Hobson, allen New-York; Mevr. Levert. Port- Said; Lijst van bri ven en briefkaarten, die door de Tr8nsraalsche Postadministratie niet konden worden uitgereikt. Brieven. A. C. Tydeman, Boxbnrg; Duyster, Heidelberg; Mevr. Beuaekom Waldeck, KritgerBdorpC F. B. Gangel, Ottoshoop; J. Toeset, Pretoria; S. K. Grippilts Byerman, Pretoria; M. J. Dekking, Rus tenburg. Briefkaa rten. Dr. Evers, Pretoria ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Dec. 19C0, dea namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Agnus Dei uit 't ReqnimMozart. 3. Sonate No 2A. Goilmant. a. Allegro Moderato. b Larcbetto. c. Al'egro vivace. 4. AdagioHaydn. 6. Die Ehre GotteaBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2